PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc - Cudno ljustenje crvenouhe kornjace



Adrian
14.11.10., 18:53
Pozdrav svima,

Imam jedan "problem" sa mojom crvenouhom kornjacom. Kada se sunca pod lampom mnogo se ljusti gornji oklop, onako ljuste se "plocice". Desava se dosta cesto i malo sam zabrinut da nesto nije u redu sa njom? Dnevno se oljuste 2-3 plocice..

Ako neko sa iskustvom moze da mi objasni u cemu je stvar. Unapred hvala.

Kornjaca je zivahna, non-stop gladna, jede svasta (meso,ribu,razno povrce i voce i naravno njenu hranu (crve,kao neki smoki, itd...)) Mazem joj i oklop A-D uljem po preporuci.

Dendzo
14.11.10., 22:20
Nemas sta da se brines. To je normalno stanje. Kornjaca raste. Kao i svi gmizavci i kornjace imaju proces presvlacenja u kome odbacuju stare slojeve koze i ploce oklopa.

Adrian
15.11.10., 12:01
Nikada nisam imao kornjacu pa mi je malo cudno. Zabrinuo sam se jer nemam UVB lampu vec sam stavio obicnu sijalicu od 100W. U Vrscu ne postoji tako nesto :-) tako da razmisljam da narucim negde.

Probao sam oklop (posto sam citao ovde) da ne bude mekan ili slicno.

Hvala na odgovoru.

Dendzo
15.11.10., 22:22
Malo mi je cudno, ali ako nema u Vrscu pokusaj da je nabavis u Pancevu. Siguran sam da ih na buvljaku mozes naci.

Adrian
18.11.10., 21:09
Nema, obisao sam sve radnje tipa za elektroniku (kablovi, sijalice..) , zoo shop-ove.. Kada ih pitam "imate UVB lampu" ? Oni blenu onako ? "Sta je to ? " :-). Dobio sam broj od jednog kolege sa posla , neko iz Novog Sada ko prodaje pa cu uskoro naruciti. Cuo sam da je oko 20 eura.

Adrian
25.11.10., 19:20
Ispravka, sijalica kosta oko 1000 din. Nabavljam je za par dana.

Adrian
29.12.10., 12:44
Cisto da se javim da je sve OK 100% , ako jos neko bude imao istih briga.

Kornjaca je prestala da se ljusti i cini mi se da je poprilicno porasla :D, sada se samo povremeno ljusti na "dupetu" ;), mada verujem da ce i to prestati kako je prestao i ceo oklop posle nekog vremena.

Nabavio sam UVB lampu (neonku) i povremeno joj mazem oklop A-D kapima i sve je super.