PDA

Pogledaj punu verziju : Budj kod lateralisa!!!



Zlopanja
15.11.10., 23:15
Ljudi znam da budj u terarijumu moze da smeta tarantuli ali mene muci drugi problem. Naime, meni se stvorila budj u kutiji gde drzim lateralise od ostataka nekog voca koje sam im davao da jedu.
Zanima me jel opasno da dajem pauku te bube koje su dva dana bile u toj ubudjanoj kutiji?
Hvala! :rolleyes:

loshme10
15.11.10., 23:33
Ja mislim da ne smeta. To se i meni desavalo, i nije im bilo nista. Ali mozda gresim, nisam siguran... Bitno je da ih nahranis pre nego sto ih das tarantulama. ;)

nikolas
16.11.10., 00:01
I ja sam mojim paucima davao lateralise,a kupus se bio ubudjao kojeg su jeli lateralisi,i paucima nista nije bilo. ;-) treba redovno kontrolisati kutiju sa bubama,kad primetis da nesto nije u redu,premestis bube u nesto drugo i operes tu kutiju i tako stalno menjas dve kutije.

Miroslav
16.11.10., 00:06
Bube uglavnom ne jedu ubuđalu hranu, pogotovo ako imaju i neku drugu hranu u izboru, tako da ne moraš da brineš za tarantulu.

Zlopanja
16.11.10., 00:15
E super! Imaju one sta da jedu i pored toga budjavog :)
Izvadio sam im to budjavo i ocistio malo kutiju. Sutra ih prebacujem u drugu :icon_salut::icon_salut::icon_salut:

Bojan
16.11.10., 03:06
nije da sam neki ekspert teraristike a jest tachno da o tarantulima nishta i neznam , skoro nishta de . . . ali znam ovo , ja sam i MK , ovde glavni degustator veterinarnog instituta u odelenje hrane za pretsedatela je caletov kucni prijatelj i stalno dodje ili mi odemo kod njega pa se dobro poznajemo , hocu da kazem da taj covek ima veliko poznanstvo oko hrane , i on stalno jede budjosanu hranu , hleb , ajvar a reko je da najvishe voli i da je najdobro da se jede budjav sir ! tako da znam da nije shtetno po choveka pa sad mislim da ne bi shtetilo ni paucima , ovo samo iznosim mishljenje da bi pomogao u temu ne bih da pochinjem neku dugu diskusiju oko toga li za ispravnost podatke odgovaram lichno :) pozdrav

Sava car
16.11.10., 03:19
:confused2: e sta sve neces cuti ovde...sad treba i govno da pojede, i da napisem da valja...jel ima on neko objasnjenje zasto sto jede? nema kinte? lud? nije mi jasno...

loshme10
16.11.10., 03:43
@Sava: Da li znas koliko kosta fabricki pravljen ubudjao sir u Francuskoj recimo...? -Nekoliko puta vise od istog takvog obicnog sira! ;)

Muffy
16.11.10., 04:01
@Sava: Da li znas koliko kosta fabricki pravljen ubudjao sir u Francuskoj recimo...? -Nekoliko puta vise od istog takvog obicnog sira! ;)
Bas ovo htedoh da napisem. ;)
Ako niste znali i banane se mogu jesti kad malo ubudjaju (pocrne), takodje su zdravije :)

Sava car
16.11.10., 04:36
@loshme10 u redu...to je Francuska, ovo je Srbija...ovde se to ne prodaje i ne verujem da on to namerno budja...mozda gresim, nisam mislio da ga napadam il slicno, mozda sam pretero, ###...jednom sam pojeo budjavu fetu i proveo nezaboravno vreme u klonji...
@muffy :th_Noooo:

Muffy
16.11.10., 04:48
Pa nema veze gde je, budjav sir je budjav sir... ::D Ma gde namerno, on se to slucajno ubudja...::D
Od sada gledaj datume isteka roka xD :P

sale1808
16.11.10., 16:25
Hahaha.......ubudjace se pauk....hehe......
Naravno da pauku,a ni bilo cemu nece biti nista.Nemoj da brines zbog gluposti......
A sto se tice lateralisa,samo im davaj manju kolicinu,da mogu da pojedu ,a da im ne stoji hrana par dana, pa da se ubudja.Ili smanji vlaznost,ako je malo veca....
Inace,ja obozavam taj svajcarski budjavi sir.....Extra je ukus....,a i skup mnogo.....

Igor Velevski
16.11.10., 16:47
Jestiva budjava hrana kao sto su razni sirevi se prvo "inficiraju" sa odredjenom vrstom budji i ne samo sto nije opasno, nego je i korisno. Sam proces razvijanje bidji odvija se u strogokontroliranim uslovima i zato proizvod nije bas jeftin. Ovo sto hrana budja ne bi trebalo nikako da se jede, je ne znate koja vrsta budj je u pitanju. Neke vrste imaju jace ili slabije toksine, koje mogu da prouzrokuju digestivne poremecaje, a nedaj Boze neke se smatraju i kao etiologija tumora......Izbegavajte cak i da ga mirisete , jer ako udahnete njegove spore (pricam o patogenim vrstama), onda mogu da se nasele u disajnih puteva. Ako se to dogodi onda nosicete to ceo svoj zivot, jer da se sasvim iskoreni i izleci nema sanse! Sto se tice budji kod buba, odmah ocistite to kako ovde iskusniji kazu i resen problem, a dali je nesto jestivo ili ne uopste ne razmisljajte, jer ne znate koja je vrsta u pitanju...korisna ili stetna (patogena)!

Sava car
16.11.10., 16:53
eto finog odgovora...a sad dal se namerno budja hleb, ajvar i sta vec gore navedeno ne znam...:vomit-smiley-010:

Stufy
16.11.10., 17:14
U potpunosti se slazem sa Igorom. Najvise trovanja gljivama dolazi upravo od mikromiceta koje izazivaju budjanje prehrambenih proizvoda. Kada se ubudja ajvar, dzem ili neto peto ljudi cesto samo uklone budjav deo i pojedu ostatak. Ovo je jako pogresno jer toksini cesto prodru kroz hranu i dospeju do dna tegle. Naravno nemaju sve gljive toksine opasne po coveka ali treba biti jako oprezan. U Engleskoj su zabelezeni slucajevi masovnih trovanja zivine i ljudi ubudjalim kikirikijem. Jos samo da spomenem da je aflatoksin, toksin gljive Aspergilus flavus (mada ga sintetisu i druge vrste ovog roda) najkancerogenija bioloska supstanca do danas otkrivena.

Konkretno sto se ovog slucaja tice, ja ne bih preterano brinuo ako nema pomora u koloniji. Ako si na vreme video ubudjalu hranu gljive verovatno nisu stigle da sintetisu neke znacajne kolicine toksina.

Igor Velevski
16.11.10., 17:26
Jeste, to sto Stufy pise, a ja zaboravio da kazem.........obavezno bacanje kompletan sadrzaj tegle ako se javio budj samo na povrsini, to je sve tacno!!!

Muffy
16.11.10., 17:59
Ja obicno to i radim, al' ne zbog toga vec sto se gadim...ali napokon cu i kevu naterati da baci sve cim se prikaze budj...

nikolas
16.11.10., 21:08
Samo sto su meni crkavali neki lateralisi,mozda je zbog te budji,ali ne sve od jednom vec jednom dnevno recimo po jedna crkne.

Zlopanja
16.11.10., 21:20
Meni sreca nije uginuo ni jedan, na vreme sam video :)
Ima ih jos samo par komada u kutuji, svi su pojedeni :p pa moram kontaktirati Kimija da uzmem nove. :icon_cheers:
Hvala za savete!!!