PDA

Pogledaj punu verziju : Uspešno Parenje Ceratogyrus marshalli



kimo
21.11.10., 01:10
Evo još jednog veoma zanimljivog pauka. U pitanju je pletač iz porodice Ceratogyrus, poznatijih kao pauci sa rogom :)

Od dve sparene ženke prva i starija je posle dosta čekanja izbacila kokon. Kokon je jako zanimljiv i nije uopšte kao uobičajen. Kokon nije mobilan. U jednom ćošku je ženka napravila udubljenje od 7-8cm, isplela ivice jame i u nju polegla jaja i zatrpala paučinom. Sve to je zaštitila podignutom paučinom i sada stražari na ulazu :) Slika nema, jer ne može dobro da se vidi to sve, ali će biti nekih kasnije.

zokis
21.11.10., 13:35
Kimi...nesto sam razmisljao,ako je kokon takav kakvog si ga opisao mogao bi zenku da prebacis u drugi terarijum a da sam terarijum stavis na inkubaciju...Ako je sam kokon pricvrscen onda znaci da tu nema okretanja i da zenka u principu nije potrebna....a smanjices rizik da ga zenka iz nekog glupog razloga pojede....raspitaj se malo na stranim forumima kako to ide kod njih.

marko
21.11.10., 19:36
E ovo je super vest! Svaka čast Kimo, krenulo je fino (ovo se rimuje sasvim slučajno) ::D

kimo
22.11.10., 12:33
Ne znam da li da je vadimo, videću kako se ponaša ovih dana, mada samo stražari tamo ispred tj. na kokonu :) Nadam se da zna ona šta radi. E sada je pitanje, kako to da se ne okreće kokon kod njih, ako je to tako kao u ovom slučaju, i kod recimo maculata, a kod drugih se okreće?

zokis
22.11.10., 17:00
Citao sam ovu drugu recenicu vise puta dok sam shvatio sta si ti hteo tu da kazes... :D
Rekao sam ti da pogledas na stranim forumima da li je kokon takav do kraja inkubacije ili ga zenka mozda nekad odlepi ili sta vec radi sa njim. Ako ostaje takav do kraja, nema ni najmanje potrebe da zenka bude prisutna za vreme inkubacije....ona ga u principu samo stiti od neprijatelja kojih u ovom slucaju nema.

kimo
22.11.10., 21:01
Da, ali šta se dešava sa otvaranjem kokona? To će ženka da uradi kada to bude trebalo. Zato sam odlučio u konsultaciji sa Markom da ostavim tu ženku zasada, ali o tome ćemo kada dođeš i ti.

marko
22.11.10., 21:34
Mislim da nema boljeg rešenja nego ostaviti sve majci da odradi, ali verovatno može i da se inkubira. Ni u jednom ni u drugom slučaju nećete (nećemo) znati da li ste uradili pravu stvar :)

zokis
22.11.10., 23:32
Ok ali mi smo u prednosti sto se tice inkubiranja.....sigurno necemo pojesti kokon :)

kimo
23.11.10., 01:11
Ali ga možemo prerano ili prekasno otvoriti i nešto propustiti...

Miroslav
23.11.10., 01:58
Ja bih ostavio ženku sa kokonom. Obično rasture kokon (pojedu itd.) ako nešto sa njim nije u redu, tako da u tom slučaju ne bi mnogo značilo i da ona nije zajedno sa njim.

da pridodam
http://www.tarantulas.cz/fotky/pavouci/Ceratogyrus_marshalli_kokon.jpg

kimo
08.01.11., 17:21
Da javim, danas je zoki bio u gostima i primeti par malih kako se kriju ispod majke, izvadili smo ceo brlog paučine i zemlje i odvojili od ženke, sutra stižu slike, uglavnom su male super i već trčkaraju unaokolo i mislim da su trenutno u L2 fazi, mada možda čak i 1pr. Videćemo sutra. Znači trebalo im je oko 49 dana da se razviju i napuste kokon, mada je i temperatura bila nikada ispod 25 stepeni u toj prostoriji.

marko
08.01.11., 18:15
Uuuuu ovo su super vesti! Svaka čast Zoki, samo tako nastavi ::D

Evo i teme Kimo da pohvalim usput, da se ne osetiš zapostavljeno :)Z

kimo
08.01.11., 19:10
Mene ? :D Ja tu ništa nisam dir'o :p Super je prošlo i drago mi je da počinju te drugačije vrste da se kote i kod nas, ipak je super imati rogatog pauka :D

Zanimljivo je što je ona bila jako aktivna sve vreme i najmanje je držala kokon, možda nekih 5% vremena, dok terestrijalne i većina arborealnih drže maltene 99% kokon i retko ga ispuštaju, a ova je samo šetala okolo plela, jela 10 puta od poleganja, pila vode i sve u krug. Nije uobičajena rutina, svakako zanimljivo i novo iskustvo.

kimo
10.01.11., 01:44
Evo sličice sveže, mislim da je parenje uspešno :) Ko hoće neka ih broji :p

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/cmarshaliL2.jpg

Igor Velevski
10.01.11., 02:08
Kimo, cestitam za leglo!!!! Voleo bi da nas informises kakvo je stanje kod zenke, jer kod ove vrste i kod P. murinusa najcesce, zenke umiru izvesno kratko vreme posle dobijanje legla! Bili smo i ovde svedoci kod murinusa (ne mogu da se setim cija je bila zenka), gde je bez nikakvog razloga uginula, posle dobijanja potomstva! Isto se desilo i mom prijatelju kod zenke murinusa i to me je isprovociralo da sa interesovanjem trazim po netu tudja iskustva i neke informacije u vezi ovoga! Evo jedan link u vezi ovakve smrti kod tarantula:
http://giantspiders.com/article15.html

Geni
10.01.11., 02:39
Moja je bila ta ženka murinus i dosta je čest slučaj da ženke uginu nakon parenja ali moja nije uginula neposredno nakon parenja već je to bili skoro 4-5 meseci nakon toga.

Svakako treba pratiti ovu ženku ali je to ipak mali procenat.

I naravno, čestitke na uspešnom parenju ;)

Bifrost
10.01.11., 02:40
Ja sam imao neuspesan kokon od murinusa... Zenka se ponasa jako cudno, pravi neke cudne poze... Bas imam osecaj kao da ce da ugine...

Geni
10.01.11., 02:45
Isto je bilo i kod mene, ništa nije uspelo od mojih pokušaja da je oporavim. Izgleda da im je parenje jako štresno po organizam. Moja je dala preko 150 malih tako da ne žalim ali je činjenica da je to jako čudno kod njih. Nadam se da će tvoja uspeti da se oporavi.

Ako se proširi diskusija, prebaciću ovo u posebnu temu.

zarko
10.01.11., 03:22
marsali su superiska jedini problem sa takvim vrstama je sto cesto ispadne imate li 1000 pereca?
imam
e tesko ce te to prodati...
nisu toliko trazeni i mnogo je obaveze hraniti toliku gomilu...

a da imaju smeka skroz ja sam zadovoljan mojom zenkicom ali ne bih je pario...vise zbog cifre malih nego zbog mogucnosti da baci kasiku, jer nije veliki rizik....da ce crci posle parenja
bar ono sto sam naso po forumima

kimo
10.01.11., 03:36
Vidiš, nisam nikada ni čuo za ovo, ali sam imao do sada nekoliko slučajeva čudnih smrti, od kojih je jedna bila trudna ženka odrasla P.murinus, koje je uginula kada sam mislio da će da polegne kokon. Isto se desilo sa ogromnom ženkom P.ornate...

Baš ćemo da pratimo. Ova ženka je u punoj veličini recimo za ovu vrstu, negde tipa 13-14cm, a druga trudna, koja se sprema ovih dana da polegne jaja je mnogo manja, tipa 10ak cm, uglavnom mlađa pa ćemo da vidimo. Tu je i trudna C.darlingi pa ćemo i to da razmatramo. Jedina stvar koja mi daje nadu da joj se neće ništa desiti jer je jela mnogo puta za vreme čuvanja kokona i da izgleda više nego dobro, za neko vreme ćemo da vidimo šta će da se desi.

kimo
04.04.11., 21:00
Samo da dodam par zapažanja oko ove vrste : dotična ženka, ne samo da nije uginula, nego je izbacili i drugi kokon bez naknadnog parenja, što je inače jako retko kod većine vrsta taranutula, tako da smrt nakon poleganja i izvođenja mladunaca pada u vodu. Druga ženka je imala neoplođen kokon i videćemo da li će se sa njom nešto desiti, mada ne deluje da joj išta fali.