PDA

Pogledaj punu verziju : Čulo mirisa kod tarantula



JOBAH
20.11.10., 22:21
...
Imaj u vidu da vecina t. ima los vid, ali poprilicno razvijeno culo mirisa. Tako da ona mozda ne vidi tvoj dlan ali zato oseca miris.
...

prvi put cujem da tarantula ima culo mirisa :eek: gde si to procitao???

Zlopanja
21.11.10., 16:19
. Imaj u vidu da vecina t. ima los vid, ali poprilicno razvijeno culo mirisa. Tako da ona mozda ne vidi tvoj dlan ali zato oseca miris.

Ja koliko sam upucen T nemaju culo mirisa. Bas bih voleo znati odakle ti ta informacija i gde se moze proveriti. :rolleyes:

marko
21.11.10., 19:21
Koga mrzi da pričita, nek' mu crkne komp. ::D


Izvor: Biology of Spiders by Rainer F. Foelix


Chemical Senses

It has been known for a long ime that spiders react to chemical stimuli. Just as humans can differentiate between the sense of smell (olfaction) and taste, so can spiders. Taste implies contact with a substance, usually at high concentration, whereas olfaction denotes that volatile substances affect receptors over relatively large distances, and often at very low concentrations. With many highly volatile substances (such as essential oils), one can easily elicit a behavioral reaction from the spider simply by putting the compound close to the animal. Strongly odoriferous substances usually cause the spider to run away, or at least to exhibit a local reaction such as withdrawing a leg. Althought such experiments prove the existence of an olfactory sense, they tell us little about the significance of olfaction under natural conditions.

In the natural environment the spider most likely uses olfaction to find a mate during courtship, and perhaps to recognize prey and enemies. It has been shown that male spiders are apparently attracted by the "scent" given off by the female. A male will not be attracted to a female until just before her last molt; immidiately after she molts, however, often several males will flock around her web. Presumably the mature female produces sex-specific substances (sex pheromones) that attract the male.
...
Although there can be little doubt about trhe spider's ability to smell, the location of the actual olfactory organs has been under debate for a long time. The tarsal organs have remained likely candidates since they were first described in detail. ... However, according to more recent studies, the tarsal organs are primarlily hygroreceptors. ... Thus we are still left with the question of where the spider's odor receptors are actually located. A putative olfactory organ was described between the rostrum and the palps, but its function has never been clarified.

Zlopanja
21.11.10., 20:12
Nece mi crci komp :p
Ako sam dobro razumeo pauk mozda oseca mirise a mozda i ne oseca ;)

marko
21.11.10., 20:26
Kanda nisi dobro razumeo. Čini mi se da ćeš morati još jednom da pročitaš :p

Zlopanja
21.11.10., 20:44
Pa gore na pocetku kaze da mogu osecati ali dole me malko zbunjuje sa tim sumnjama.


Although there can be little doubt about trhe spider's ability to smell, the location of the actual olfactory organs has been under debate for a long time.

I ovo ;)


A putative olfactory organ was described between the rostrum and the palps, but its function has never been clarified. :cool:

marko
21.11.10., 20:56
Pa da, konkretan organ je još uvek nepoznat tj ne znaju gde se tačno nalazi dok je sposobnost 'čula mirisa' evidentno.


With many highly volatile substances (such as essential oils), one can easily elicit a behavioral reaction from the spider simply by putting the compound close to the animal...

plus onaj deo priče u prirodnom okruženju gde se spominje sposobnost ženke da "privuče" mužjake.

Zlopanja
21.11.10., 21:24
Nema sta!!! A ja sam bio ubedjen da ne mogu osecati miris i da ne cuju nista. Sto se tice sluha (ako ne nepises opet nesto) i dalje mislim da nemaju to culo. :icon_salut:

Miroslav
21.11.10., 22:49
Naravno da ne čuju. One osete vibracije koje zvuk stvara.

JOBAH
21.11.10., 23:57
ja sam bio ubedjen da nemaju culo mirisa :)Z dosta sam citao o T ali nisam nigde procitao bilo sta vezano za sposobnost da osete miris... hvala na informaciji.

acajelen
23.11.10., 00:09
Pa ne znam zašto, ali bar ja što sam imo iskustva sa nekim enciklopedijama (bio sam još ko klinac zagrejan za čuvanje t. a tek skoro mi se to ostvarilo) gomilu kontradiktornih informacija sam tu nalazio. Tako da ne čudi to što laici ne znaju neke stvari kad ni oni koji se time bave ne znaju. Recimo našo sam da t. osećaju miris sa svim dlačicama koje imaju na sebi (što je netačno) ili da mogu da žive u prirodi do 30 godina, da se velike tarantule poputt l. parshybane hrane uglavnom pticama...

sale1808
25.11.10., 13:48
Kod paukova su,kao i kod nekih drugih arahnida(Opiliones,Pseudoscorpiones,Uropygi i Amblypygi) nadjeni posebni organi (LIRIFORMNI ORGANI) za koje se pretpostavlja da predstavljaju organe cula sluha.Ovi organi dosta variraju u broju,rasporedu i obliku,ali spolja se raspoznaju kao pukotinasti otvori u kutikuli sternuma i clanaka ekstremiteta izuzev tarzusa.
Organi cula dodira su rasporedjeni po celom telu.To su dlacice koje su u vezi sa nervnim zavrsecima.
O organima cula ukusa i mirisa se bas i ne zna mnogo.Nije iskljuceno da neki od liriformnih organa paukova predstavljaju organe cula i mirisa.
Znaci ,jednostavno receno,nalaze se u predelu kokse pauka(koren noge za hodanje)
Evo kako izgledaju ti organi.....

http://www.uni-bonn.de/%7Ebhuber1/spider_key/Amaurobius_fen_lyriform_organ.jpg

marko
26.11.10., 18:26
Čekaj malo si kontradiktoran. Kažeš da se liriformni organi nalaze u predelu kokse (coxa), a pre toga si rekao da se nalaze kod clanaka ekstremiteta (ili ja nisam dobro protumačio) :)

Hajde da se nadovežem malo.

- Slit sense organ je receptor naprezanja/istegnuća/istezanja. Organi se mogu naći po celom telu ali su na nogama najbrojniji, i u sastavu su egzoskeleta (utisnuti su u njega takoreći).

- Lyriform organ je grupa slit sense organa koji su raspoređeni isključivo paralelno. Ovaj paralelni raspored podseća na muzički instrument liru, pa je organ dobio naziv lyriform organ. Istina je da se nalaze blizu članaka ekstremiteta i njihova uloga je višestruka. Ponašaju se npr. kao proprioceptivni mehanoreceptori odnosno kao "svest" o tome gde se trenutno nalaze tvoji delovi tela (ili osecaj položaja svog tela kraće). Zatim, na nekim delovima nogu se ponašaju kao receptori vibracija, na drugim delovima kao kinestetički receptori (to je nešto slicno propriocepciji ali se, čini mi se, više odnosi na svet o tome da su odredeni delovi tela u pokretu ili nešto slicno).

Reakciju receptora može da izazove zvuk (zvučni talas). Međutim zvuk ne izazva reakciju liriformnog organa već slit sense organa, i za sada su je registrovali samo kod jednog odredenog tarzalnog receptora naprezanja.

Malo sam ga odužio :) ali sve u svemu daleko od toga da liriformni organi predstavljaju organ čula sluha.

sale1808
27.11.10., 13:25
Da, rekao sam da se prepoznaju kao pukotinasti otvori u kutikuli sternuma i clanaka ekstremiteta ,izuzev tarzusa.Malo sam izgubio orijentaciju,kako bih lakse objasnio onima koji ne znaju neke pojmove.
Ali rekao sam i da nije iskljuceno ,da neki od liriformnih organa predstavljaju i organe cula mirisa i ukusa...,sto je tesko dokazati.....ali isto tako ne moze se sa sigurnoscu reci i da nemaju tu funkciju....
U neke stvari ne mozemo biti sigurni,vec samo pretpostavljati,koristeci nauku i tehnologiju koja nam je dostupna.....,ali......neke stvari,realno,nikada ne mozemo saznati sa 100% sigurnoscu.

marko
27.11.10., 14:50
...Ali rekao sam i da nije iskljuceno ,da neki od liriformnih organa predstavljaju i organe cula mirisa i ukusa...,sto je tesko dokazati.....ali isto tako ne moze se sa sigurnoscu reci i da nemaju tu funkciju....
U neke stvari ne mozemo biti sigurni,vec samo pretpostavljati,koristeci nauku i tehnologiju koja nam je dostupna.....,ali......neke stvari,realno,nikada ne mozemo saznati sa 100% sigurnoscu.Zašto svakom istraživanju pristupaš tako kritički i oslanjaš se na "šta bi bilo kad bi bilo"? Za sada nisu izazvali nikakvu reakciju liriformnog organa zvukom, već samo kod nekih slit sense organa. To znači da se za sada može reći sa sigurnošću da dotični organ nije organ čula sluha. Ako su oni u istraživanjima tako pokazali zašto bih ja fantazirao i razmišljao "A šta ako nisu dovoljno dobro istražili". To pitanje možeš da postaviš posle svakog istraživanja zar ne?

sale1808
27.11.10., 16:24
Samo sam hteo da kazem da nije iskljuceno da se kasnije dokaze nesto suprotno,pa da nas iznenadi.....,bez uvrede(nikoga licno nisam napao).....
Nije mi jasan bas taj eksperiment,ako su radili sa zvukom ili odredjenim frekvencijama zvuka,a dokazali da nije organ cula mirisa?Kakve veze ima zvuk sa culom mirisa?
U redu,tacno je....da se do sada nije dokazalo postojanje nekih organa...mirisa i ukusa...iako je ...cini mi se da sam negde citao davno....da postoji mogucnost da oni postoje.....

marko
27.11.10., 16:58
Pardon nisam dobro napisao, trebao sam napisati 'čula sluha' umesto 'čula mirisa'. Štamparska greška :) (ispravio sam sad). Taman posla da sam se uvredio, samo razmenjujemo mišljenja a ko se ljuti ... ::D

Naravno naravno, nije isključeno da se kasnije otkrije još neka nova stvar ali ne vredi nama da razmišljamo o tome, to sam hteo reći. Daj ono što su pokazali do sada, to ćemo prihvatiti vrlo rado, a za ubuduće ćemo videti :)

sale1808
27.11.10., 17:21
Vazi,drugar,drago mi je da nema ljutnje,,,iako sam svestan da ponekad mozda i ja malo preteram,a nisam svestan toga......
Dobro je prihvatiti sva razmisljanja i diskutovati o tome........
...PANTA RES............................PANTA REI....................................HERACLITUS