PDA

Pogledaj punu verziju : Narodna verovanja o izlecenju ujeda otrovnih zmija



ulixes
21.11.10., 23:44
Opasnost koja vreba ljubitelje otrovnih zmija je ujed koji moze izazvati ozbiljne posledice. Sta uraditi ako nemate serum pri sebi? U nasem narodu ima puno narodnih lekova (narodna medicina) a nas narod je cesto u pomoc znao da prizove i sile koje su van racionalnog rasudjivanja. Najcesce je to raznim bajalicama. Neke od nacina kojim se moze spasiti neko koga ujede zmija opisao je i dr. Radovan N. Kazimirovic u svojoj knjizi "Tajanstvene pojave u nasem narodu". Evo citata iz knjige:
"U Vucitrnu i okolini se nad cankom vode, koji zavati i donosi onaj kome je potrebno da mu se uvraza protiv ujeda od zmija - izgovaraju ove reci 3 puta: "Rolo, bora večera, rolo, bojena postelja. Ne poradi zle žene, no poradi dobra čoveka. Zemlja zemlju poljubila. Krač, krač, ržen kolač pokriva!"

Drugi nacin je lecenje zapisima. Jedan takav zapis se nalazi u Zborniku popa Jovana Lorovica iz 1836.
Taj zapis valja napisati na psenicnom hlebu i dati ujedenom da pojede. Zapis glasi: "гкан, пагка, крарата, понопондојурћ, пагћ конана, поагнарарат!" I onda se pominje i lek sledecim recima: "satri, sumpor, istri dobro i smeisaj ga s ledom i privi na ranu".

Eto, zlu netrebalo, ako neko dozivi ovu nesrecu neka isproba ove drevne medikamente.

barakuda
22.11.10., 08:47
^ Netacno. Jedina tacna bajalica i ujedno jedini lek protiv ujeda zmije i azdaje, a bogami i trolova, u svetu i sire je sledeci:

GORE, GORE, DOLE, DOLE, LEVO, DESNO, LEVO, DESNO, B, A, START na samom pocetku.

sale1808
22.11.10., 14:59
Hahaha....ovo mi lici na neku "CHEAT" bajalicu na dzojstiku......
Inace,znam da nije vezano za temu,ali gde bih mogao da nabavim knjigu "Tajanstvene pojave u nasem narodu"?Ako neko ima informaciju...unapred hvala.....

barakuda
22.11.10., 15:08
Hehe. .:halo: Ma cini ti se

http://kotaku.com/assets/resources/2007/03/200703171459-pix1.jpg

ulixes
22.11.10., 15:46
Knjigu sam kupio verovao ili ne na ulici u Krusevcu. Sasvim slucajno sam video da je ima prodavac. 1000 dindzi, ali se isplati. Tvrd povez, 530 strana, kvalitetan papir i fotografije. Stampa Sezam Medico iz Beograda (2008.) Na ovu knjigu su se oslanjali pisci "Kremanskog prorocanstva". Originalno izdanje ove knjige datira iz 1941. godine i interesantno je da se uporedi sta su autori "Kremanskog prorocanstva" naknadno za vreme komunista dopisali. Nisam jos uvek stigao do dela knjige gde se govori o prorocima, ali jedva cekam :)

P.S. I sam autor je iz Zajecarskog kraja pa ako se neko razume u bajalice to su ljudi odatle. Ovi lekovi protiv ujeda su 100% delotvorni :)

barakuda
22.11.10., 15:49
U svakom slucaju zanimacija ;)
Ja sam od naucne fantastike jedino citao Lord of the Rings knjige i knjigu Hobit(koja je inace extra!).

sale1808
22.11.10., 18:13
Hvala na informaciji.Inace, ja imam Kremansko prorocanstvo iz 1943. god.,a i bavim se malo sakupljanjem knjiga sa tom tematikom.Naravno da imam i neke knjige u vezi Zoologije(sto je vezano za nasu teraristiku) iz 1844.god.
Jednom prilikom sam i postavio neke fotografije iz ove dzepne knjige ,prve polovine XIX veka.

ganjachica zmajeva
23.11.10., 19:09
Hahahah, moram da se nadovežem na ovu temu. Pričamo ortak i ja o nekom vivarijumu koji treba da pravim i kaže meni on da pored njegove kuće na Kopaoniku ima jedna osušena bukva pa možemo da odemo tamo da skupimo grane, a ja skačem "Ne! Tamo živi zmaj!"

Na kraju smo se dogovorili da odemo da vidimo da li ima u okolini smukova da vidimo da li su legende tačne :D

ulixes
23.11.10., 23:08
Legende uvek imaju neki istinit izvor. Nije neko dokon sedeo i izmisljao stvari. E sad da li bajalice pomazu to ce nam reci neko ko bude imao neprijatno iskustvo :)
Imam jos jednu jako interesantnu pricu pogotovu za ljubitelje reptila i teorija zavere ali o tome cemo sutra :)

Igor Velevski
24.11.10., 15:35
Evo ja cu da vam kazem kada ove bajalice 100% deluju........ako vas ugrize Z. situla u narodu poznata kao "opasna otrovnica sarka" izgovorite ove navedene bajalice 3 puta i spaseni ste, ne treba niti lekar niti serum, cak nece ni otok da vam se javi toliko su efikasne, a osim toga ima puno ljudi koji su na ovakav nacin spaseni i oni danas kao svedoci pricaju da je sve to istina i naravno, ne lazu! Hahahahahahahaha a za sve ostalo sa malo vecim par zuba ako se meni nesto desi, dok neko trazi i izgovara reci 3 puta ja odoh kod lekara da ne bi gubio vreme! ;)