PDA

Pogledaj punu verziju : Izdvojeno iz: Vaspitavanje male agame. Par pitanja



Ana_
08.01.11., 10:03
... Koliko je jak njen ujed? Ja imam agamu staru 7 meseci i nedavno sam je uzela... Nikada nije krenula da me ujede ili da srkce na bilo sta... Ali 3 puta joj se do sada desilo nesto za mene skroz cudno. Brada joj se skroz uspravila pod uglom od 90c i navise i pocela je da otvara sirom usta, kao da zeva. Prvi put kad je to uradila, tad je i povracala. Sledeca dva puta je samo tako zevala pogubljeno i cela glava joj je kasnije bila naduta... Sta bi to moglo da znaci, zna li neko? Nigde nisam ciatala da tako reaguju. A to je radila iz cista mira, u terarijumu, znaci nije bila uplasena ili sad da je neko cimao po rukama i to.

I da, od kad sam je uzela, pojela je samo jednu bubu... Uopste nece da jede, ni biljnu hranu, nista! I donekle je to normalno, posto je sada zima i sve to, znam. Ali opet, koliko je ok da uopste nece da jede??? Cak je nisam videla ni vodu da pijem, ali za to ne mogu da tvrdim nista, posto je ne posmatram bas 24h... Hvala svima, unapred...

Sava car
08.01.11., 12:57
To otvaranje usta i naduvavanje je svakodnevna pojava kod moje nervozne azdaje :) i naravno tu su ujedi pored toga koji jos uvek ne bole jer ima 4 meseca...
Sto se hrane tice mozda je u hibernaciji taj tvoj, tj verovatno jeste cim ne jede.Jel aktivan tokom dana il se zabada negde i spava non stop?
Jes da mu je prva zima al moguce da je upao u brumaciju.

poskok
08.01.11., 13:18
To povracanje koje si pomenula prilikom sirenja "brade" ukazuje na problem koji bi trebalo da pogleda vterinar! Mojoj agami je jednom zapela u grlu ljuska od jabuke i imala je vrlo slicne simptome. Ako je u pitanju zaostala hrana ona ce vremenom, usled prisustva pljuvacke, da bude razgradjena ali ta povisena kiselina u zdrelu moze da izazove druge probleme. Moguce je da postoji i neko ostecenje zdrela i moj ti je savet da ne cekas da se to samo od sebe resi nego da potrazis strucnu pomoc za svog ljubimca. Nije mi namera da zvucim paranoicno, ali cisto sumnjam da ce zdrava agama od sedam meseci da upadne u brumaciju i postane nezainteresovana za hranu, da ne pominjem cudno ponasanje i povracanje...

Ana_
08.01.11., 13:36
... Hvala vam puno... Ovescu je kod veterinara, smao da nadjem nekog strucnog. Ovaj moj u kraju gde vodim svog psa ne zna nista o njima. -.- I ja mislim da je u hibernaciji i zato me ne plasi to za hranu toliko puno, ali ovo sa ustima se i sad upravo ponovilo. Legao je na granu skroz do sijalice i kulira kao spava, i odjednom smao otvori oci , brada mu u trnutku pocrnela i samo je "zevao" i opet sve kao ok. A nije ovako uopste agresivan. Nije smoren, krece se najnormalnije i tako, ali voli da se "zabode", sto je i karakteristika za njih... :)))

Sava car
08.01.11., 16:17
Pa ne bih reko da je brumacija ako bleji kod sijalice, obicno se steknu u mracniji i hladniji deo terarijuma i tu kuntaju.
Sve bi bilo ok da nema tog povracanja...Sve u svemu raspitaj se za veterinara sto pre sto rece poskok, ne cekaj da (ne)ozdravi sama od sebe...