PDA

Pogledaj punu verziju : Bolesna crvenouha?



GNCD
11.01.11., 20:35
E ovako, poslednja 2, 3 dana moja beba kornjaca (4 cm) povremeno "mjauce", ali bas retko. Citao sam svasta i saznao da je to obicno od zapaljenja pluca i slicnih problema, mada kazu da tada i odbija da jede, pliva ukoso itd. ali ona je naprotiv aktivna, sunca se, pliva, jede uvek... Takodje ima i ove fleke na oklopu bas po sredini, sada ne znam jel ovo infekcija ili joj se ljusti oklop?

http://i297.photobucket.com/albums/mm222/GNCD/DSC00702.jpghttp://i297.photobucket.com/albums/mm222/GNCD/DSC00703.jpghttp://i297.photobucket.com/albums/mm222/GNCD/DSC00699.jpg

Dendzo
12.01.11., 00:35
Pa da ispustanje takvih zvukova se obicno javlja kod respiratornih infekcija i klinicki znaci su plivanje ukoso, gubitak apetita, letargija..., mada to tek kasnije kada uzrocnici dospeju do pluca. Mozda je ovo sto ti navodis pocetak infekcije, jer kod kornjaca ne ide odmah na pluca.
Kakva joj je filtracija vode? Ishrana? Da li joj dodajes vitamine u hranu? Uslovi zivota? Sve bi to moglo uticati.
Sto se oklopa tice ne vidi se jasno, mogla bi biti i infekcija, ali i ljustenje plocica. Veoma je vazno da mi odgovoris da li ti deluje kao da je plocica razjedena, ili ti mozda deluje kao da se ispod nje nakupila tecnost? Ako ti deluje kao da je tecnost ispod to je normalno ljustenje, a ako ne onda je najverovatnije infekcija. Nadam se da sam ti pomogao koliko toliko.
Ipak moj savet ti je da kornjacu odneses kod veterinara da je pogleda.

Mada gledajuci pazljivije prvu sliku i prvu plocicu centralnog reda ovo mi ipak vise lici na infekciju nego na normalno ljustenje.

GNCD
12.01.11., 00:41
Generalno uslovi zivota su normalni, od rasvete preko filtera itd. Menjam oko polovinu vode svakih nedelju, dve i ocistim filter. Isrhana je obicno bazirana na proteinima, pilece meso, riba, granule, suseni racici. Ponekad pojede i zelenu salatu. Trenutno je u akvarijumu od oko 50l, dok ne poraste. Blage nemam, ne znam ni kod kog veterinara da je nosim? Svi su u fazonu niti joj treba rasveta, niti nista... Probacu da odradim neke cistije fotke u svakom slucaju. A od vitamina stavljao sam joj pre AD kapi, sada joj stavim povremeno na hranu.

Dendzo
12.01.11., 01:02
Po ovome sto kazes uslovi deluju lepo. Najvise me je interesovala filtracija jer infekcije najcesce zna da izazove prljava voda. Sto se ishrane tice ne svidja mi se sto koristis zelenu salatu, pa cak i povremeno. Prvo to je mala kornjaca, a kao male one su iskljucivi mesojedi, a drugo, zelena salata ima nepovoljan odnos kalcijuma i fosfora gde je mnogo vise fosfora ,a to lose utice na razvoj kostiju. Svetlo im je potrebno naravno, a i odgovarajuca temperatura vode od 25 do 30 stepeni.

GNCD
12.01.11., 01:04
Hvala na savetu :) Vidim da si iz BG-a i ti, jel znas gde bih mogao da je odvedem da proverim to?

Dendzo
12.01.11., 01:20
Nema na cemu! E da ja nacisto zaboravio za veterinara!
Odnesi je na Veterinarski fakultet, kod profesora Nikole Popovica. On radi sredom i cetvrtkom od 4 popodne.

smeshko lepushko
12.01.11., 18:22
nadam se da ce to kornjacica biti dobro...ja trenutno imam jednu malu T.s.scripta, tako je bar pisalo :) i izmedju mnogih muka sa njom, bas sam pre neki dan uocio, usled ljuskanja oklopa na jadnoj od plocica na oklopu upravo to sto je Dendzo napisao kao da je oklom razgradjan, onako sundjerasto razoren...tako nekako izgleda.Nikada mi se to nije desavalo kod moji kornjaca i nema pojma sta da radim...

GNCD
12.01.11., 19:09
Hvala svima, videcu sta mogu da ucinim. Ma ko zna smeshko, moguce da su bile bolesne vec i u pet shopovima, kada vidim kako ih drze po 5 ili vise komada u onom malom akvarijumu od pola cm vode, nista me ne cudi.

Nix
23.03.11., 04:46
Što se upale pluća tiče, ja mog Božu izlečio. Bockao sam ga Gentamicinom od 80mg, dve crtice insulinskog šprica (dve najmanje), svaki drugi dan, nedelju dana. Preporodio se :)
Počeo da ručka, da raste, oklop ojačao, sve u redu :)

Inače, bio je već bolestan, ali nisam bio obavešten o mogućim bolestima i komplikacijama, pa mi je šištanje, "kijanje" i "kašalj" zvučalo bezazleno. Raspitao se po internetu i skontao da je u pitanju upala pluća. U početku je samo ispuštao zvuke, da bi kasnije počeo da pliva ukoso a i prestao da jede. Konsultovao se sa veterinarkom, pa mi je predložila da ga bockam ja (pošto živim na 1h od nje, pa da se ne razboli još više u prevozu - ove zime sve to bilo).

Sada je, kao što rekoh, sve ok :)

GNCD
23.03.11., 13:57
Niks iz Tesle? :D
Da kucnem u drvo sada je ziva i zdrava, izgleda da se sama izlecila :)

Nix
23.03.11., 14:34
Ja sam, znamo se?

Inače, vrlo je moguće da se kornjača sama oporavi tako što joj se pojača metabolizam povećavanjem temperature vode na oko 30°C.

GNCD
24.03.11., 00:37
Ja sam, znamo se?

Inače, vrlo je moguće da se kornjača sama oporavi tako što joj se pojača metabolizam povećavanjem temperature vode na oko 30°C.

Alen ovde haha