PDA

Pogledaj punu verziju : Grinje na presvučenoj koži



toncek
18.01.11., 00:37
Evo sad mi se presvukla Thrixopelma ockerti ženka 12cm i kad sam uzeo kožu primjetio sam nešto čudno..neke bijele mrvice... prvo nisam ni obračao pažnju jer nisam nikada to vidio do sada da na friško presvučenoj koži može bit grinja..

primjetio sam kada sam zumirao ove slike...

http://img703.imageshack.us/img703/345/tockerti.png (http://img703.imageshack.us/i/tockerti.png/)

http://img210.imageshack.us/img210/1015/tockerti2.png (http://img210.imageshack.us/i/tockerti2.png/)

nisam uspio karapax poslikati, ispadalo mi je mutno ###. ali on je bio pun sa donje strane... katastrofa... uzeo sam veliko povečalo i vidio da ih ima par na pauku i iako je bio friško presvučen natjerao sam ga u karantenu. Uzeo sam čistu posudicu i stavio papirnate ubruse suhe,kapnuo par kapi vode i pauka nježno premjestio... Nisam ni znao da se mogu razvijat između stare i nove kože sa unutarnje strane :confused:

ako bolje pogledate vidjet ćete da ih ima iza spermateke...kroz prozirni dio se vide...

Miroslav
18.01.11., 01:23
Pa ni nisu se razvile između, već su bile spolja na starom egzoskeletu (a možda i na podlozi), pa su u toku presvlačenja prešle na vlažniji deo, a kako tarantula bude neko vreme pored košuljice, prešle su i na nju. Ništa čudno, iako je nepoželjno.

toncek
18.01.11., 04:04
kažem da sam uzeo košuljicu čim ju je odbacila

Geni
18.01.11., 07:35
Veruj mi toncek da je to sasvim dovoljno vremena da se premeste na unutrašnju stranu. Grinje su se nalazile verovatno sa spoljne strane i prilikom pucanja egzoskeleta na abdomenu odakle je iscurelo malo tečnost su se tu i okupile tokom samog procesa presvlačenja. Nakon toga su prirodno nastavile put ka unutrašnjosti kako se košuljica odvajala i kako je sve veći i veći deo vlažne i njima primamljive unutrašnjosti bivao eksponiran. Do trenutka kada je tarantula potpuno odbacila košuljicu, grinje su već bile na njoj.

Imao sam par sličnih situacija a rešenje veoma dobro znaš, isuši terarijum i tarantulu i otarasi se grinja. Nemoj baš odmah naravno, sačekaj da se malo rehidrira nakon presvlačenja ali uradi to svakako. Naravno da već proceduru znaš pa nema šta da se priča.

toncek
18.01.11., 08:17
Te grinje su katastrofa,presvlačenje je trajalo svega 35 min. i bome su onda pravo gadne kad se u tokloj količini nakupile... ::D

Da,znam šta treba uraditi...za svaki slučaj sam odmah pauka prebacio u čistu kutiju sa papirom gdje će ostati par dana dok ne očvrsne a transporter sam očistio,bacio treset i vrelom vodom oprao kutiju... čisto da znaju početnici koji ovo budu čitali ;)

Geni
18.01.11., 08:39
Zato sam i pisao šta se radi ;)

Elem, ja ne bih lično ništa radio bar 10-15 dana. Neće te grinje ništa uraditi tarantuli. Sačekao bi da se ona lepo oporavi od presvlačenja i možda čak i jede par puta pa onda je prebacio na suvo i pobio grinje. Čisto da malo smanjim traumu.

hey-ho
18.01.11., 12:00
Nisi trebao bacati treset niti prati kutiju, dovoljno bi bilo da si odvojio tarantulu u osebnu kutiju a terarijum otklopio i stavio pored nekog radiajatora. Zajedno sa vlagom nestaju i grinje i posle toga bez broblema mozes vratiti pauka u terarijum. Da znas za ubuduce :)

Geni
18.01.11., 12:24
Zna toncek to odlično, zato je i bacio treset. Treset ima osobinu da zadržava vlagu (zato se i koristi) i ako ga ima dosta, potrebno je jako detaljno ga isušiti da bi smo bili sigurni da je onaj najdublji sloj potpuno suv i time očišćen od grinja. Grinje su u stanju da se zavuku u treset i da istrpe sušu dok se ne pojavi vlaga ponovo. Dešava se da ožive ukoliko se nije detaljno isušilo. To traje mnogo više i mnogo je veći rizik ponovne pojave od sklanjanja grinja sa same taranatule sa koje će grinje nestati par dana nakon što se stavi u potpuno suvu sredinu. S obzirom na cenu treseta, ne treba rizikovati ponovnu pojavu grinja (a zamenom se ukloni i svaka eventualna buđ koja je ostala neprimećena a koja se oformila na nekim zabačenim ostatcima hrane a naroćito ne treba maltretirati tarantulu dok se mi bakćemo sa tresetom.

Ponovno korišćenje treseta je naravno moguće ali se nikako ne isplati. Zamena treseta donosi mnogo prednosti i svakako je poželjno uraditi to.

toncek
18.01.11., 19:30
Upravo tako...isušivanjem nikada nećeš biti siguran da li si ih potpuno uklonio jer se treset suši iz vana prema dubini a kako se vlaga povlaći prema nutra tako i grinje idu za njom,treset u dubini dugo ostaje vlažan tako da 7 dana nikako nije dovoljno pa makar kraj grijalice bilo... u takvom slučaju je najbolje prepeći treset u pečnici, tada možeš biti siguran da si ih ubio... ali nemam ja volje za to... to je procedura a i zasmrdiš cijelu kuću sa tim :D puno jednostavnije je ovako..

evo pogledajte video( neče da mi očita zvuk na YT pa dok ne proradi gledajte video na "mute" jer pišti ::D ),na samom početku možete primjetiti oko usta i lijevo dolje u uglu kako se pomiču grinje... koji smradovi...

http://www.youtube.com/watch?v=_4eJVT82yHA

Ana
18.01.11., 20:16
Ja sam ih jedva istrebila, iz drugog puta... Isto sam sve bacala i dezinfikovala terarijum. Rekla bih da je u stvari bio problem sa prevelikom vlagom, kada sam izbusila dodatne rupe resila sam se i grinja.
Toncek super ti je video!

toncek
18.01.11., 23:10
Hvala ;) da, na to treba paziti isto...ma te grinje su zlo... najbolje je tako odmah očistiti vrelom vodom staklo-terarij a treset novi staviti, i dekoraciju oprati vrelom vodom a grane ispeći malo.. u suprotnom se prošire po drugim terarijima...

acajelen
03.02.11., 10:00
Uvek me je zanimalo odakle se te grinje razvijaju i kako se pojave u terarijumu da li neko moze da mi da odgovor? Jesu li to iste grinje koje zive na nama ili nesto drugo?

Ana
03.02.11., 15:40
Ne zive na nama. To su biljne vasi.

Miroslav
03.02.11., 18:41
To su biljne vasi.

O Bože :confused2:

Ana
03.02.11., 20:43
Ne one koje zive na biljkama nego na zemlji. Koji deo tacno nisi razumeo? :confused2:

Miroslav
03.02.11., 20:51
Kad si rekla biljne vaši mislio sam na one što žive na biljci i njom se hrane. Pogrešno sam te razumeo ili si se ti pogrešno izrazila :)

Ana
04.02.11., 08:27
Da, izvini -ja sam izgleda zabrljala u brzini ::D
Nema veze, sad smo se razumeli.

toncek
04.02.11., 11:32
Ja znam da sad idem u off topic...ali moram pitati da li je netko imao kada problem sa tim grinjama van terarija?

Moja djevojka je dosla kuci sa fakulteta na ljeto...i doma je bila cca 3 mjeseca,a stan u kojem je dok je na fakultetu ostao je zatvoren...u sobi je ostavila otvoren prozor na kant-kipu ::D kako se već kaže hehe i kada smo se vratili u 10.mj. u stan, soba je bila puna grinja...ono invazija... sve puno.. :eek: to sam primjetio kada sam otvorio ormar,na tamnom sam primjetio, a kada sam bolje pogledao to su bile fleke grinja milijarde njih u skupinama i posvuda...i to su bile baš ove terarijske grinje okom vidljive i bilo ih je posvuda... po krevetu,ormarićima,policama... katastrofa...svuda se pomiću bijele točkice.. :eek: ali samo u spavaćoj sobi,sve sam drugo pregledao nigdje ih nije bilo...da li je to moguće da su se one u 3mjeseca toliko razmnožile..predpostavljam da je zbog toga što se nije 3 mjeseca provjetravala soba a bilo je vruće... na podu sam pronašao komadiće čokolademali malo i čudno mi je ako su se zbog toga navukle...
Riješio sam ih po kratkom postupku, anti insekt tabla za prostoriju od 100 kvadrata...sam aktivirao u zatvorenoj sobici od 10-tak kvadrata ::D zatvorio prozor i vrata i tako pustio do navečer... i jedne više nije bilo,ali smo za svaki slučaj ostavili 10 dana i nakon toga 4-5 komadića po kutevima sobe..nakon toga se više nisu pojavljivale...

Miroslav
04.02.11., 14:05
Ja sam samo jednom imao male grupice tih grinja u par uglova prostorije u kojoj sam držao bube. Ne mogu se setiti koje je doba godine bilo. Kako sam ih se tada rešio, više se nisu pojavljivale.

Zlopanja
04.02.11., 22:05
Gledao sam jednu dokumentarnu emisiju o biljnim vasima... Male musice kao u teru kad je vlaga visoka.. Tamo se navodi da kada te vasi nebi imale prirodnih neprijatelja, za godinu dana bi se namnozile toliko da celu planetu prekriju u visini od 1 metar!!! To je jako mnogo :D

acajelen
07.02.11., 16:39
Kolko sam ja shvatio, cackajuci po netu, jedini nacin da se grinje stvore je da ih donesemo preko tarantule ili treseta. Naso sam na nekom stranom forumu da su se liku stvorile grinje u maloj posudici sa malom tarantulom. On tvrdi da su se one stvrile zbog visoke vlage. Ja mislim da je to nemoguce. To su ipak slozeni organizmi, koji ne mogu da nastanu sami od sebe kao neke vrste mikroorganizama. Znaci potrtebno je da se nekako unesu u ter. i da se stvore neophodni uslovi za zivot a to su vlaga i mozda jos neki uslovi za koje ja ne znam. Eto to je moj zakljucak nek me neko ispravi. Sto sam probo da izguglam o grinjama, sve izbacuje ove grinje sto napadaju nas i tamo neke reklame za aparte potiv njih ili pak neke biljne grinje, sigurno ima i nesto o ovim terarijumskim. Ako neko nadje nesto o njima nek postuje link. Mislim da ce to svima koristiti. Ja nisam nijednom do sad imao problaem sa njima, ali voleo bih da znam radi predostroznosti.