PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje burmanaca



Djuka90
17.02.11., 23:42
da li neko mozda moze da mi kaze nesto o uslovima pre i tokom parenja ovih zmija?imam zenku 4m i muzjaka od 3m.nahranjene su i smanjena je temp.na 20c.nisam nigde nista detaljno nasao ni na stranim sajtovima.pa ako neko zna tacno kao i sta bilo bi dobro da kaze :)

nightwolf
18.02.11., 07:24
posto nemam iskustva sa parenjem zmija(I ja upravo pokusavam sa boama) mogu samo da ti kazem ono sto sam ja saznao o njima trazeci ranije po netu.


vreme parenja pocinje periodom hladjenja koje traje od 1 do 2 meseca,pocetak bi trebao biti novembra/decembra,I za to vreme se zmije nehrane.znaci temperaturu spustis (kao sto vec jesi) na 20°C,dan skratis na 8-10h,I po mogucstvu vlagu malo povecas.smanjena temperatura ce potstaci zenku na ovulaciju,a muzjaku povecati nivo hormona za proizvodnju sperme.posle perioda hladjenja (vracas uslove na letnji rezim)zenku hranis koliko god mozes(naravno ne da je dovedes do povracanja) oko 3-4 nedelje posle cega je stavljas kod muzjaka u ter.trebalo bi da budu zajedno dok zenka nepocne da ga kulira I tad je odvojis(obicno negde mart/april).ako je uspelo zenka bi trebala da ima postovulatorno presvlacenje 2-3 nedelje kasnije,I 30-ak dana posle toga da polegne jaja.dok je gravidna verovatno nece jesti zato ti je bitno da ima zaliha.jaja najbolje da inkubiras I za 50-70 dana da cekas gomilu zmijica 50-70cm.
naravno ovo je teorija,u praksi ima sigurno jos koja caka koju ces otkriti pokusavajuci.

I mene mrzi da se vracam na pocerak da citam da li sam sve dobro napisao;)al nadam se da jesam.opet kazem,ne tvrdim sve ovo 100% jer nemam licnog iskustva,ali nadam se da ce se jos neko javiti I dopuniti,i da ces uspeti u svojoj nameri;)