PDA

Pogledaj punu verziju : Mali ter. za prvu T.



Weifert
19.02.11., 18:55
Moj prvi post, pa da vas na početku sve pozdravim. Zaista dobar forum, sa mnogo korisnih informacija za novajlije, kao što sam.
Uskoro mi stiže jedna mala B. Boehmei (1.5cm), pa bih da joj napravim jedan mini ter. Imam jedan mali akvarijum 17x8cm u osnovi, a visina 11cm. Nije bas idealno, ali poslužiće dok je mala. Trebam samo da napravim poklopac i da ga uredim, ali pošto je u pitanju prvi ter, ipak bih se prvo konsultovao sa vama. Pre nego sto počnem sa radovima, zanimaju me dve stvari:
1. Da li je dovoljno oprati stari akvarijum vrelom vodom, ili treba koristiti nešto za dezinfekciju (alkohol, sirće, neku kiselinu...)? Samo da napomenem da su u njemu ranije bile ribice, a zatim duže vreme prašina...
2. Poklopac... Da li je uredu da ventilacija bude na jednoj strani poklopca 4x4cm, i da bude od plastične mreže za komarce (u pitanju je mala T, pa se nadam da plastika nece biti problem)?

Cold_Beer
19.02.11., 19:17
Pozdrav druze! Bolje stavi tarantulu u neku plasticnu kutiju koja je manja od tog akvarijuma,osecace se sigurnije. Prelistaj malo forum pa ces videti kako se i gde drze tako male tarantule,ja imam trenutno malu B. Boehmei (1.5cm) i drzim je u okrugloj kutijici precnika 8 cm i visine 3 cm. Kako bude rasla stavljaj je u vece kutijice. Kad ti tarantula bude porasla na nekih 4-5 cm,prebaci je u taj akvarijum. Ne moras dezinfikovati akvarijum,samo ga operi vrelom vodom i izribaj iznutra. Ventilaciju mozes napraviti od mreze za komarce dok je mala tarantula,a kasnije kad bude velika zicana mreza,jer ce plasticnu mozda izgristi.

Ana
19.02.11., 19:52
Pozdrav, Weifert.
Da, bolje jos nemoj da je prebacujes - uradi ovako kako ti je rekao Cold Beer (sve neke pivopije ::D ), bice ti lakse i zbog odrzavanja vlage, i zbog hrane. Ili uzmi jos neku t. srednje velicine, ne valja da ti buduci terarijum zvrji prazan :) A i nacekaces se dok ti B. boehmei poraste...

Weifert
19.02.11., 19:55
Hvala na brzim odgovorima! Akvarijum opran, suši se, i poklopac pri kraju. Cim bude gotovo kačim slike.
Znam da svi držite male T u kutijicama, ali takodje svi imate više komada. Meni je ovo ipak prva, a na ovaj način ću bolje moći da je pratim i nadgledam, i steknem neki osečaj... A pravljenje ter-a mi više dođe kao uživancija, a ne kao obaveza...
Tako da bih je ipak držao u ovom akvarijumu. E sad, znam da se u većem prostoru osečaju nesigurno i teže pronalaze hranu. Dužinu i visinu mogu smanjiti uz pomoć malo stiropora (vidim da se tako može napraviti lepo veštačko stenje). E sad me zanima na koliko da ga smanjim, negde sam pročitao da visina treba da bude 2 dužine raspona nogu, a osnova oko 8x8cm (što potvrđuje i cold-ova kutijica), ali mene zanima max veličina preko koje ne bi trebao da bude.

Cold_Beer
19.02.11., 20:02
Mislim da ces je lakse posmatrati u maloj kutiji nego u terarijumu,jer dok su male vole da se ukupavaju,samim tim u vecem terarijumu ce imati vise treseta, i samim tim veci prostor za sakrivanje,ali dobro kako ti zelis tako je drzi. Ti mozes da je stavis i u terarijum metar puta metar,njoj to apsolutno nece znaciti nista,jer ona izabere deo gde ce biti i tu se smesti,tako da se nece puno setati. Visina otprilike 2 x raspon nogu,ne bi trebala vise da bude,jer kad se penju po staklu mogu da padnu i da se povrede,ako je visok ter. (to ne vazi za tarantule koje su penjaci samo za one koje zive na zemlji i u njoj)

JOBAH
19.02.11., 21:20
slazem se sa hladnim_pivom, bolja je manja kutijica definitivno. u tom teru ce ti se zakopati i neces je ni videti.. u kutijici ces uvek znati gde je i da li je jela ili se sprema za presvlacenje..

Weifert
20.02.11., 00:31
Hvala na savetima, jasna mi je razlika. Ali kad sam već pokrenuo temu, ja ću mini ter i završiti ;), a još ču razmisliti da li da stavim T u njega ili kutijicu.

Uz malo kartona i mrežice za komarce, poklopac je gotov... nadam se da je ventilacija ok..
http://i56.tinypic.com/3004ht3.jpg
Izvinjavam se svima zbog (ne)kvaliteta slika, ali slikana je mobilnim telefonom.
To je tek početak, kada mi stigne kokosov treset, završavam ter i kačim bolje slike.
Pozdrav!

Radisa89
20.02.11., 02:31
mislim da ta ideja sa poklopcem od kartona nije dobra...
sacekaj jos koji komentar, ali mislim da je bolje da to napravis od stakla ili pleksiglasa.

Weifert
20.02.11., 03:19
Dupli karton, mrežica između. Poklopac leže kao saliven. E sad, ne znam što bi sam karton mogao da bude problem, koristi sam neki zaista tvrd karton i testirao (čašu vode od 2dl drži bez problema:)). A mogu odmah da napravim još 10 takvih, tako da ako vremenom popusti zbog vlage, lako se može zameniti. Opet napominjem da je to namenjeno za malu T.

A evo napravio sam i takvo postolje od kartona, i pozadinu (nalepljen papir spolja). Za sada je po mom ukusu, i totalno je besplatan. Sutra kačim slike.
pozdrav

ganjachica zmajeva
20.02.11., 12:59
Poklopac od kartona nije nikakav problem. Ne znam samo kakav si karton koristio, onaj običan od kutija ili lepenku. Jedini problem ako si koristio ovaj običan je da je možda previše lagan pa će ga tarantula možda podići (kad malo poraste), ali to možeš da rešiš tako što ćeš ga zalepiti selotejpom za staklo. Eventualno da bi ga još malo zaštitio od vlage možeš da ga prefarbaš sprejem. Ovo ti govorim jer sam ja radila poklopac za terarijum 30x30cm od lepenke 3mm i nemam nikakvih provblema.
Evo možeš da vidiš ovde http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=9901

Što se tiče malog terarijuma vs kutijice, potpuno te razumem, zašto ne uživati u pogledu iako je tarantula mala? ;)

Weifert
20.02.11., 23:27
Gotovo! Još da ubacim treset i T, kad stignu...
Ne znam da li je do mene ili aparata, al' slikanje mi pada teže nego pravljenje... Taj blic, ufff...

Ubacio sam neki mali deo panja za skrovište, malu veštačku biljku, parče kamena i malo mahovine...
http://i56.tinypic.com/5ez8mg.jpg
http://i55.tinypic.com/2jfaek7.jpg
Pozdrav

Weifert
21.02.11., 17:23
Evo još jedne interesantne zanimacije za ljubitelje svetla u ter-u... Radi se o zaista slabom svetlu plave boje, koje nece smetati tarantuli. Na prošlom postu se vidi plavi krug ispod poklopca (u ter-u) i mali prekidač na poklopcu.
Našao sam neki plavi prozirni plastični poklopac od kutijice za štapiče za uši, u to sam upakovao 2 baterije i jednu malu sijalicu, uz malo žice i živaca ;), sve to lepo sastavio i izbacio mali prekidač. Mesto gde je sijalica sam obojio markerom, kako bi max ublažio jačinu svetla.
http://i52.tinypic.com/2j1758i.jpg
Lepo izgleda u mraku, ali ja nemoguće uslikati ga...
http://i54.tinypic.com/9kqx5l.jpg
pozdrav!

marko
21.02.11., 23:43
Mislim da ćeš morati da menjaš pozadinu :)Z
Brachypelma boehmei.

Daj slike sa tresetom, i uslikaj terarijum po dnevnom svetlu ako te već blic ne sluša :)

Weifert
22.02.11., 01:58
E da ga... Ma nema šanse sad da to ispravljam, smor mi je... A i meni ne smeta, ne verujem da će i pauku smetati ;)...
Dnevno svetlo... hmmm... znao sam da ima neka caka, hvala Marko!

E sad što se treseta tiče, uskoro stiže kokosov, ali planiram da ubacim i neke žive biljke (već imam živu mahovinu, i neku plastiku koja ide OUT), pa mi treba tu i humusa zbog biljke, pravi je izazov sve to smestiti u tako mali Ter. Nego oko toga mi treba jedan savet nekog sa iskustvom. Zanima me da li je neko odradi podlogu na sled. način: dole humus, pa preko kokosov treset? I koliko je to uopšte izvodljivo? Ili da ubacim humus i biljke u jedan manji deo...

Danas sam imao baš lepo iskustvo sa biljkama i humusom... Nađem u dvorištu neke mini biljke, idealne za mini ter... al baksuz, koren oko 10cm... Iscimam jednog ortaka za humus, njegovi ga proizvode, pa rek'o da mi donese neki "svež" bez hemikalija... I sad, u humusu je bilo dosta biljnih ostataka, pa reko da ja to ispečem, zbog insekata... Ali opet baksuz, dok sam peko izgoreli svi ti biljni ostaci, dobio sam čadž i humus, to sam bacio, ali smrad i sobe nikako da isteram....

Zlopanja
22.02.11., 12:41
Uzmes neku malu posudicu (saksijicu :) ) i u nju stavis humus i zasadis biljku. Stavis to u ter pa reko toga treset i resen problem. Tako mozes zalivati biljku a da se voda ne siri po teru.. Ja u svojim terarijumima imam zive biljke koje sam na taj nacin zasadio i sve je ok. Nema nikakvih problema. Svetlo ti je ok, mada mozda malo slabo :)
Ja koristim crvene sijalice i jako dobro izgleda.. Crko mi je digitalac pa ne mogu da kacim slike, ### cekacu druga da dodje sa svojim pa cu slikati.. Pozzz

Weifert
22.02.11., 20:35
Hvala na savetu za posudu sa biljkom... ali pošto je u pitanju zaista mali ter, teško je pronaci posudu doboljno veliku za biljku (koren), a ipak dovoljno malu za ovakav ter. Te sam smislio nešto drugo...Uzeo male biljke iz bašte, malo žice za obruč, malo humusa i prste sa higijenske rukavice...
http://i51.tinypic.com/90d3y9.jpg
Ovo je već lakše upakovati u ter, i sakriti...
http://i51.tinypic.com/4vjuiu.jpg
E sad znam da se ovo mnogima neće dopasti... I znam da su male šanse da uspe, ali ništa me nekošta da probam... Mogu da se dese dve stvari, da biljka uvene (u tom sl. ubacujem nove) ili da biljka brzo preraste "mini saksiju", u tom slučaju se vrača u baštu, a nove stižu u ter...
A biće problem i zalivanje... jer višak vode, nema gde da ode! Pa zalivalje mora biti često i u manjim količinama, i u mom slučaju, za to su mi potrebni igla i špric.

ganjachica zmajeva
23.02.11., 01:47
Izbuši kesu iglom na par mesta