PDA

Pogledaj punu verziju : Kupovina kornjace



ficok92
22.02.11., 18:38
Danas sam isao do par pet shopova u Vrscu (odakle sam) sa ciljem da nadjem kornjacu devojci za poklon. Hteo sam da kupim onu obicnu, malu kornjacu, znam da ih je ranije bilo na gomile, cak sam i ja imao kao klinac, no medjutim, saznao sam za mene novu informaciju da su kornjace zabranjene.

E sad, zanima me, koliko je to istina i gde bih mogao da nabavim neku kornjacicu? Meni bi to kao trebalo do petka, ali, ajde sad, nije ni toliko hitno, moze i ona da saceka sa poklonom. Hvala. :)

nagym
22.02.11., 20:38
Kornjače, kao i veliki broj drugih vrsta su ugrožene i konačno zabranjene za držanje, trgovinu,... Ukoliko potiču iz prirode. Međutim, ukoliko su iz odgoja, naravno sa odgovarajućim papirima (moraju imati potvrdu o poreklu), onda su dozvoljene!
Koliko sam ja upoznat, u Srbiji postoji legalan odgajivač, pa se samim tim i mogu relativno lako nabaviti, barem je to slučaj u Novom Sadu.

ficok92
22.02.11., 20:44
Mozes li mi reci gde bih mogao da trazim? Neki pet shop ili neko ko se vec bavi time... nije mi problem sto je iz Novog Sada, imam prijatelje tu, a i nije mi toliko daleko da skoknem ili narucim. Samo mi je potrebno da znam gde da trazim. :)

LARYBG
22.02.11., 20:47
cuo sam da uskoro uvode dosta novih zakona o drzanju egzoticnih zivotinja.
kad se sve to legalizuje, cene zivotinja ce 100% dosta skociti :(


Mozes li mi reci gde bih mogao da trazim? Neki pet shop ili neko ko se vec bavi time... nije mi problem sto je iz Novog Sada, imam prijatelje tu, a i nije mi toliko daleko da skoknem ili narucim. Samo mi je potrebno da znam gde da trazim. :)
imas kornjacice po pijacama i buvljacima(ne svim naravno), samo ne znam koliko je pametno uzimati te zivotinje

ficok92
22.02.11., 20:51
ja sam se malo iznenadio kada su mi ovde rekli kako je tesko nabaviti te kornjacice i kako su one zabranjene. sad, negde su mi rekli da je to slucaj samo sa vodenim, negde sa svim. a ja se secam da je tih malih kornjaca ranije bilo gde hoces, u onim bazencicima sa ostrvom i plasticnom palmicom.

stvarno bih bio zahvalan ako bi me neko uputio gde da ih nabavim, bile bi savrsen poklon. (:

nisam siguran da ih neko sada prodaje na pijaci, po ovom vremenu, ali hvala u svakom slucaju.

a zasto mislis da ne bi bilo pametno? ja sam imao kornjacu, kao klinac, sad davno je to bilo, ali ne secam se da je bilo nesto tesko za odrzavanje, jedino sto mislim da nije bas dugo zivela.

LARYBG
22.02.11., 20:52
ja sam se malo iznenadio kada su mi ovde rekli kako je tesko nabaviti te kornjacice i kako su one zabranjene. sad, negde su mi rekli da je to slucaj samo sa vodenim, negde sa svim. a ja se secam da je tih malih kornjaca ranije bilo gde hoces, u onim bazencicima sa ostrvom i plasticnom palmicom.

stvarno bih bio zahvalan ako bi me neko uputio gde da ih nabavim, bile bi savrsen poklon. (:

nisam siguran da ih neko sada prodaje na pijaci, po ovom vremenu, ali hvala u svakom slucaju.

a zasto mislis da ne bi bilo pametno? ja sam imao kornjacu, kao klinac, sad davno je to bilo, ali ne secam se da je bilo nesto tesko za odrzavanje, jedino sto mislim da nije bas dugo zivela.

pa ako planiras da je poklonis nekom u tom bazencicu sa plmicom odma batali, jel kornjaca trazi mnogo bolje uslove .....

ficok92
22.02.11., 21:04
nabavili bi sigurno vremenom neki veci i bolji akvarijum, ovo bi bilo samo za pocetak.

nagym
22.02.11., 21:46
Ja sam ladno mislio da ti hoćeš da nabaviš šumsku kornjaču, pa sam ti o tome i pisao.
Za ove male akvarijumske ne znam!

DigiNS
22.02.11., 22:23
Male akvarijumske su zabranjene jer su pustane u prirodu i ugrozavaju staniste domacih kornjaca

nagym
22.02.11., 23:56
Da, znam... A jezerce u Dunavskom ih puno!

DigiNS
23.02.11., 00:13
Da, znam... A jezerce u Dunavskom ih puno!

bas zbog toga su i zabranili

ficok92
23.02.11., 00:30
znaci ljudi, moj idealni poklon je propao? :(

eh pa dobro, sta sad...

mada, ako neko slucajno zna nekog ko prodaje ove zivotinjice, ne bi bilo lose da kaze. :)

buljko
23.02.11., 00:39
widi u bg moze da se kupi na crno na dosta mesta.....
wodene tj crwenouhe...
sad ako ti nije tesko dodjes i uzmes

ficok92
23.02.11., 00:42
za crvenouhe znam, nasao sam i dosta ljudi na netu koji prodaju. ali, one bas i nisu tako male i lake za dorzavanje, a ne bih da joj poklonim nesto sto bi joj postala jako velika obaveza, a i novcain izdatak.

hvala u svakom slucaju. :)

buljko
23.02.11., 01:43
pa u pocetku jeste mala..al narasta dosta...
onda odustani od kornjace nie laka ni sumsjka treba da spava zimi ako oces da bvude zdrawa i da dugo zivi...
uzmi ti njoj lepo neku trantulu,cincilu.papagaja.....

ficok92
23.02.11., 13:21
nisam ja ni hteo sumsku. :D ja sam hteo one "obicne" sto su bile u svim zoo shopovima, ali eto, sad vidim da su zabranjene i to iz dobrog razloga.

uzeo bih joj tarantulu, ja vec imam jednu, ali mislim da bi onda njeni poceli malo vise da me ne vole :D

nenad
23.02.11., 14:46
Mislim da na kraju nikom nije jasno na koje kornjače misliš :D "Obične" kornjače za naše pojmove su crvenouhe kornjače. One se već decenijama prodaju, i verovatno si mislio na njih. Sada su zabranjene, kako ti rekoše ljudi, jer su ih često puštali u prirodu, gde su ponekad uspevale da opstanu i da se namnože. U poslednjih par godina mogu da se kupe i šumske kornjače, i to su ti praktično jedine dve vrste kornjača kod nas, koje si mogao da vidiš po raznim pet-šopovima, u velikom broju. Crvenouhe su zahtevne, i nisu male, naravno, ali u pet-šopovima su gotovo uvek prodavali bebe, i to uz priču da su lake za održavnje. Nema šta treće da bude.

Cold_Beer
23.02.11., 15:01
nisam ja ni hteo sumsku. :D ja sam hteo one "obicne" sto su bile u svim zoo shopovima, ali eto, sad vidim da su zabranjene i to iz dobrog razloga.

uzeo bih joj tarantulu, ja vec imam jednu, ali mislim da bi onda njeni poceli malo vise da me ne vole :D

Uzmes joj lepo leopard gekona,nije puno zahtevan i skup, sigurno ce joj se svideti ako voli egzoticne zivotinje ;)

Viktus
23.02.11., 20:41
Najverovatnije misliš na crvenouhu. Ona je mala u početku, ali može da naraste ako se adekvatno drži. Obična kornjača kao vrsta ne postoji.

Od ogromnog broja loših zakona, zabrana prodaja crvenouhe kornjače je jedan od boljih zakona. Ona stvarno pravi velike probleme u prirodi. Dobro se prilagođava i veoma je agresivna, te brzo istiskuje barsku kornjaču iz svog areala. "Dobar" primer je i jezero Balaton u Mađarskoj gde se crvenouhe toliko namnožile da je barska kornjača skoro potpuno nestala :(
Treba da učimo na tuđim greškama...

Čuvajmo našu prirodu!!!

Viktus

ficok92
23.02.11., 22:39
Da, polako pocinjem i ja da mislim da su to bile crvenouhe kornjace. Znam da "obicna" kao vrsta ne postoji, zato sam i stavio pod navodnike.. :)

Ne razumem se mnogo, ustvari nista, u kornjace, pa sam mislio da postoji ta neka vrsta koja je tako patuljasta. Verovatno zato sto ih ljudi uglavnom, nazalost, drze nepravilno pa im uginu pre nego sto dostignu punu velicinu.

DigiNS
24.02.11., 15:39
Da, polako pocinjem i ja da mislim da su to bile crvenouhe kornjace. Znam da "obicna" kao vrsta ne postoji, zato sam i stavio pod navodnike.. :)

Ne razumem se mnogo, ustvari nista, u kornjace, pa sam mislio da postoji ta neka vrsta koja je tako patuljasta. Verovatno zato sto ih ljudi uglavnom, nazalost, drze nepravilno pa im uginu pre nego sto dostignu punu velicinu.

http://www.kucniljubimci.net/wp-content/uploads/2010/07/Crvenouha-kornjaca.jpg to je ta kornjaca sto se prodaje po raznim pet shopovima dobro sad vise ne ali to je ta tvoja "obicna" zove se crvenouha :)

ficok92
24.02.11., 17:48
Da, da, na kraju sam shatio to. :D


Hvala svima i mislim da ce devojka ipak da dobije novog ljubimca. :)