PDA

Pogledaj punu verziju : Stigla crvenouha kornjaca! :D e sad, mala pomoc.



ficok92
27.02.11., 15:51
Danas mi je stigla crvenouha kornjaca, koja ce za par sati postati vlasnistvo devojke. :D

E sad, dajte nam malu pomoc, sta sve trebamo da nabavimo, koliko cesto se hrani, da li su potrebni neki vitamini itd.

Za sada zivi u onom akvaterarijumu, jos uvek je mala, ali uskoro nabavljamo veci i ozbiljni, pa nam trebaju saveti sta sve trebamo da imamo (znam da ide neka UVA/UVB lampa valjda i pumpa, alipotrebni su detalji)

Mozete slobodno i da mi ostavite linkove gde da nadjem sve to, ne morate mi pisati detaljno upustvo, samo mi je potrebno da me neko usmeri gde datrazim.


Hvala mnogo, unapred. :icon_salut:

agama agama
27.02.11., 16:23
UVA UVB lampa je potpuno nepotrebna netrebaju joj nikakvi minerali a hrani se kao nekim osusenim crvicima ne previse hrani je po malo zato sto ako je previse hranis ona oslepi i ugine znam to iz licnog iskustva ;)

ficok92
27.02.11., 16:35
da, dobio sam uz nju i punu onu posudicu tih osusnih, sta god da su (meni lice na neke male rakove ili tako nesto)

Oko tih UVA UVB lampi sam bas video dosta diskusija. Jedni kazu da je nepotrebna dok drugi kazu da bez toga ne moze. Kome verovati? :\

Viktus
27.02.11., 16:47
Ako mozes da stavis akvarijum na neko mesto, gde je suncano npr. pored prozora, UV lampa nije potrebna.A sto se hrane, tice, oni suseni rakovi nisu bas najkvalitetnija hraniva. Dopunite nekad sa ribom ili pilecem mesom, mozes i sa nekim zivim insektima. Crvenouhe su ekstra predatori i rado ce uzimati zivi plen :-)

Srecno!

ficok92
27.02.11., 17:11
Pa mislim da ce mesto biti blizu prozora. :) ali, da li je to dovoljno sunca, s obzirom da nece imati sunce preko celog dana nego samo kada je sunce sa te strane...

Hvala! :)

LARYBG
27.02.11., 17:19
Pa mislim da ce mesto biti blizu prozora. :) ali, da li je to dovoljno sunca, s obzirom da nece imati sunce preko celog dana nego samo kada je sunce sa te strane...

Hvala! :)
pa ako kinta nije problem, kupi lampu. ne moze da skodi

nenad
27.02.11., 17:53
Neće značiti ništa što je pored prozora jer staklo filtrira UV zrke. Sunčanje bi joj koristilo jedino ako sunčevi zraci direktno padaju na nju, i ne prolaze kroz staklo. Zato ne bi bilo loše da kupiš UVB lampu.

davco
27.02.11., 18:00
Staklo jako slabo propusta UV zrake, ako hoces da koristis prirodno sunce kao izvor UV zraka mora da bude na direktnom suncu...
U sustini kod malih kornjaca potrebe su: UVA/B neonka, Ca, P, i vit D3, to treba da joj se obezbedi, ako mozes, jednom, dva puta nedeljno dok ne poraste, posle moze redje.
u vise navrata ce ti ljudi reci da je to nepotrebno, ali ako hoces da joj obezbedis sve sto joj treba i da budes siguran da joj se nista nece desiti: rahitis, osteopotoza, i razne razvojne anomalije, trebaju ti suplementi.
Potrudi se da je hranis sa sto vise buba i nemasne hrane, jer ako dajes puno mesa kornjacino telo ce se brze razvijati od oklopa pa ce poceti "viriti" sa strane...jedno resenje ti je i nemasna riba
Grejac vode, pumpa i filter ti treba, lepo bi bilo da ima jedno suvo ostrvce gde moze da izadje i neka lampa sa kojom se moze grejati. ako je dovoljno jaka, ne treba ti grejac vode.

valjda nisam nista zaboravio. problem je u tome da sve kornjace imaju ogromne potrebe sto se teritorije tice tako da ce uvek biti problema sa njom jer ce joj maltene terarijum uvek biti mali i plivace ispred stakla...isto tako i kopnene se maltene uvek setaju u krug u terarijumu...

najbolje bi bilo ako bi preko leta napravio jezerce u basti i ogradio da ne pobegne jer je invazivna vrsta

ficok92
27.02.11., 18:28
Hvala lepo. :)

Da primetio sam da bas pliva uz staklo i hteo sam da pitam da li je to samo dok se ne navikne na prostor, ali eto mi odgovora :D

Potrudicemo se da u sto kracem roku nabavimo sve potrebno.
Jedino ce jezerce predstavljati problem, jer ce biti u stanu :P

Hvala ljudi jos jednom.

GNCD
27.02.11., 20:54
Gledaj da joj voda bude oko 25 stepeni, a mesto za suncanje oko 32. Ako voda nije od 25 do 30 stepeni obicno ce odbijati da jede. E sada UVB, neko kaze treba neko ne, ali najbolje ti je da uzmes onu jednu lampu na stipaljku i zakacis za staklo akvaterarijuma i uperis prema mestu za suncanje, unutra mozes da stavis stedljivu UVB sijalicu. Ja sam cak i jedno vreme koristio obicnu stedljivu koja sluzi za kucno osvetljenje i sve je bilo ok. Za vodu uzmi one LCD termometre koje lepis na staklo, nisu bas u procenat precizni, ali rade posao i jeftini su. A za mesto za suncanje uzmes obicnu stonu lampu, tako da veca temperatura od vode ce da je mami da izadje.

buljko
27.02.11., 22:35
lampa joj treba ako nije na sucnewov swetlu ptrebno joj je to swetlo...htani je dwaputa dnewno nemnogo jel onda raste brze nego oklop i ugine,,,
voda treba da bude cita sto je malo tesko jel dosta prlja..treba da imas dobru filtraciju jel u prljavoj vodi dolazi do infekcija ociju...
trebao bi mozda da kupis neke kapisad neznam tacan naziv al su dobre za oklop....

spiderboy
28.02.11., 00:07
UVA UVB lampa je potpuno nepotrebna netrebaju joj nikakvi minerali a hrani se kao nekim osusenim crvicima ne previse hrani je po malo zato sto ako je previse hranis ona oslepi i ugine znam to iz licnog iskustva ;)

jel ti to ozbiljno ili nekog zaj...š,ovo su najveće nebuloze koje sam skoro pročitao,sa ovakvim stavom ne bi trebalo da se baviš teraristikom

Ana
28.02.11., 01:51
Te rakove zaobidji, uopste nisu hranljivi. Moze da jede junetinu, piletinu, cvrcke ali ne preteruj - uzasno su alave, jele bi dok ne puknu :)
I obavezno uzmi te kapi, da im oklop ne bi omeksao. Ni ja nisam sigurna kako se tacno zovu :bash: Repto safe ili Reptilvil... pitaj nekoga.
Mozes i ovde da se uclanis, koliko se secam nekada su imali kvalitetan forum: http://www.kornjace.hr/index.php?limitstart=3

ficok92
28.02.11., 14:34
Hvala ljudi svima! :)

Inace, devojka je bila odusevljena poklonom, a i njeni roditelji su isto super prihvatili. Cak mi je i rekla da je njen tata vec jutros isao da razgleda akvaterarijume i da ga je zatekla na netu kako trazi stvari u vezi kornjace. :D

Tako da se vec svi trudimo da Jimmy-u obezbedimo sto kvalitetniji zivot. Malo je problem sto u vrscu pet shopovi uglavnom drze samo ribice, one glodare pa tako i samo hranu i opremu za njih i naravno pse i macke. Tako da cemo morati da se iscimamo do BG-a ili NS-a kako bi nabavili sve sta treba.

GNCD
28.02.11., 15:41
Te rakove zaobidji, uopste nisu hranljivi. Moze da jede junetinu, piletinu, cvrcke ali ne preteruj - uzasno su alave, jele bi dok ne puknu :)
I obavezno uzmi te kapi, da im oklop ne bi omeksao. Ni ja nisam sigurna kako se tacno zovu :bash: Repto safe ili Reptilvil... pitaj nekoga.
Mozes i ovde da se uclanis, koliko se secam nekada su imali kvalitetan forum: http://www.kornjace.hr/index.php?limitstart=3

AD kapi :) A Reptosafe ti sluzi za vodu tj da iscistis stetne materijale iz nje, tako da ne moras da cekas da hlor nestane nego odmah sipas i to je to :)

ficok92
28.02.11., 19:09
A te AD kapi, kako se to daje? sipam na oklop, ili sipam u vodu ili joj dam da pije nekako? :P i koliko se dozira?

GNCD
28.02.11., 23:03
A te AD kapi, kako se to daje? sipam na oklop, ili sipam u vodu ili joj dam da pije nekako? :P i koliko se dozira?

Znas kako, imas kao dve vrste, za mazanje na oklop i za sipanje u vodu. Ja sa vremena na vreme samo sipam te za sipanje u vodu na hranu. E sada doziranje ti zavisi od kvaliteta ishrane, pa proceni otprilike.

ficok92
01.03.11., 15:24
na forumu PET CENTRA sam procitao (kako kazu njihovi veterinari) da moze par kapi u vodu ili jedna kap na glavu kornjace.

nenad
01.03.11., 15:28
Jao, pusti njihove veterinare, molim te. Oni o reptilima nemaju pojma. Problem kod kapi koje se stavljaju u vodu je u tome što ti možeš kornjaču da držiš u 50l ili u 100l vode, recimo. I šta onda vredi da joj staviš par kapi u vodu. Mislim da se to par kapi u vodu odnosi na to kad kornjaču držiš u plastičnoj posudici sa ostrvcem i palmicom, i manje od litar vode. Što su, naravno, očajni uslovi za kornjaču.

nightwolf
01.03.11., 20:16
na bocici reptosafe treba da pise ze koliku kolicinu vode je to pakovanje.mislim da je to jedno za 50l vode,tako da znas otprilike koliko da sipas u zavisnosti od kolicine vode.a sto se tih veterinara tice,slazem se sa nenadom.a za ad kapi znam samo za one koje se nanose na oklop.

rpl
20.05.11., 14:07
Danas mi je stigla crvenouha kornjaca, koja ce za par sati postati vlasnistvo devojke. :D

E sad, dajte nam malu pomoc, sta sve trebamo da nabavimo, koliko cesto se hrani, da li su potrebni neki vitamini itd.

Za sada zivi u onom akvaterarijumu, jos uvek je mala, ali uskoro nabavljamo veci i ozbiljni, pa nam trebaju saveti sta sve trebamo da imamo (znam da ide neka UVA/UVB lampa valjda i pumpa, alipotrebni su detalji)

Mozete slobodno i da mi ostavite linkove gde da nadjem sve to, ne morate mi pisati detaljno upustvo, samo mi je potrebno da me neko usmeri gde datrazim.


Hvala mnogo, unapred. :icon_salut:

Jako mi je drago shto josh uvek ima ljudi koji se raspitaju o drzanju i nezi crvenoukih,jer iz iskustva znam da ih vecina smatra za potroshnu robu...Shto se tiche lampe i minerala,i same ishrane,mogu ti reci,poshto vec par godina imam mog mezimca Ficu,da je uv sijalica(uv neonka) obavezna jer se moze desiti da u pochetku uopshte ne vidish probleme,niti odbija hranu,ali nakon 3-4 godine ce oklop pocheti da se izvija,shto slazesh se da nije dobra stvar...uv zraci su joj potrebni za sintezu vit.D,jer se glavni problemi sa kostima i zglobovima javlja upravo zbog manjka tog vitamina.shto se tiche ishrane,dok je mala mozesh je hraniti granulama complete food Reptocal ili reptomix firme uz naravno uvodjenje ,,konkretne,, hrane-belog pileceg mesa,juneceg,chak i konjskog ako ti naleti..i naravno dozirano sve,jer su prozdrljivi ..Fica je chak degustirao medvedje,mada mu se nije neshto specijalno dopalo ;) Shto se tiche minerala ,P i Ca,pogledaj na teraristici Zarko, Kimo ,Pedja imaju i uv sijalice i minerale,tako da ti to nece biti problem da nadjesh....AD kapi je najbolje staviti/nakapati na hranu jer se najvishe vitamina apsorbuje upravo unoshenjem kroz hranu...mada uz uv svetlo i dobru kombinaciju suplemenata i klope ne vidim potrebu za AD kapima..I jako bitna napomena >nije dobro preterivati sa vitaminima,isto koliko su dobri i znachajni,mogu da prouzrukuju trovanje,ali to naravno ukoliko bash preterujesh<:).Filter je obavezan,jer kao shto su vec postovale kolege teraristi,prljava voda je jedan od prvih prouzrukovacha infekcija kod njih!I za kraj evo ti par linkova da pogledash kakvo reshenje za mesto za sunchanje mozesh da kupish/napravish,mislim da ce ti se svideti!Srecno sa malishom!!!!:)
http://www.youtube.com/watch?v=rE_Ip4G1BGw
http://www.youtube.com/watch?v=UhJf0lpx1NM&feature=grec_index
http://www.youtube.com/watch?v=CDI1sz3-8Kw&feature=related