PDA

Pogledaj punu verziju : Podloga za L. gekona, Izdvojeno iz: pesak u kome se cincile kupaju



dirty
04.03.11., 15:49
Stavio sam ovaj pesak kod mog gekona, sta mislite o tome ?

spiderboy
04.03.11., 18:43
odmah ga vadi,nije to za gekone,imaš u starijim temama dosta polemike oko toga,o kojem gekonu uopšte pričamo?
ako je leopard gekon u pitanju treba naglasiti jer ako kažeš gekon to ti je jako širok pojam

dirty
04.03.11., 21:15
U pitanju je leopard gekon, izvadio sam ga, stavio sam JBL pesak

spiderboy
05.03.11., 08:47
pesak NIJE DOBRO za leopard gekona,bez obzira da li je JBL-ov,odosmo u off

dirty
05.03.11., 09:00
Ja se slabo razumem , da ne kazem uopste, ali vidim da ih mnogi vrlo uspesno drze na pesku.

spiderboy
05.03.11., 13:23
puno se pričalo u vezi toga na ovom forumu i to što neki drže na pesku ne znači da je dobro za njih,ali ajde pošto se slabo razumeš oprošteno ti je :D:D:D
bolje pitati nego skitati ali pošto već ima gomila rasprave oko toga trebao si tamo da tražiš odgovore pročitaj malo ovde i biće ti jasnije http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2677
http://www.gekkogecko.rs/Eublepharus%20macularius.html
pročitaj malo po ovim direktnim linkovima a imaš i opciju pretrage na forumu,pa malo potraži

dirty
05.03.11., 16:24
Hvala na odgovoru , mada si vrlo iskljuciv sto se peska tice, a misljenja su i vise nego naklonjena na stranu peska.

Igor Velevski
05.03.11., 17:28
Lepo ti spiderboy pise, negde na ovom forumu sam i ja video da cak ima i apel da se ne stavlja pesak u ter za leo gekone. Ti pitas i opet ne menjas misljenje...stavi onda pesak kako ti mislis, pa i ti se prikloni tim misljenjima na stranu peska i gotova stvar.....!

dirty
05.03.11., 20:10
Moje pitanje je bilo u vezi doticnog peska kako glasi naslov teme :).Kupio sam gekona od kima ako je on "ns exotics", pitao njega kao odgajivaca i nije bio kategorican, cak sta vise reko mi je da ako hranim gekona iz posude ili sa pincete onda pesak nije problematican.Na hrvatskom forumu sam procitao misljenja od likova koji su savetovali i nase odgajivace pre par godina (procitao sam te teme ) da je pesak cak sta vise preporucljiv i da sluzi kod probave.Tako da ne kazem da nije tako, ali ovde sam procitao malo toga kvantitativnog po pitanju kvaliteta da bi mogao da znam da li to tako ili ne.Po stranim forumima mnogi drze gekone na pesku.
Druze Igore ne pravim se pametan, nego samo pokusavam da dodjem do prave informacije, godinama sam uspesan akvarista i znam da se ribe najbolje osecaju u svom habitatu, odnosno biotopu, ne vidim zasto tako ne bilo i sa gusterom.Znaci ja ne dajem konstatacije i ne pravim se pametan nego samo glasno razmisljam.U svakom slucaju hvala svima na pomoci i savetima :)


puno se pričalo u vezi toga na ovom forumu i to što neki drže na pesku ne znači da je dobro za njih,ali ajde pošto se slabo razumeš oprošteno ti je :D:D:D
bolje pitati nego skitati ali pošto već ima gomila rasprave oko toga trebao si tamo da tražiš odgovore pročitaj malo ovde i biće ti jasnije http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2677
http://www.gekkogecko.rs/Eublepharus%20macularius.html
pročitaj malo po ovim direktnim linkovima a imaš i opciju pretrage na forumu,pa malo potraži

"Za podlogu je najbolje da se koristi pesak mada može i mešavina treseta i peska u razmeri 2:3. "
To je citat iz teksta koji si mi dao da procitam ovde www.gekkogecko.rs/Eublepharus%20macularius.html
Jako je kontradiktorno pogotovo jer je na oba linka (teksta) isti autor.
Ja i jesam nesiguran zato sto citam sve pa onda vagam .

zarko
05.03.11., 20:38
sto se mene tice...
posto sma ja autor tog teksta a mrzi me da citam :D

jedino protiv cega sam APSOLUTNO je da mladi gekoni idu na podlogu ...bilo koju sitnu.

kvarcni pesak ne volim i ne preporucujem

odrasle jedinke sve to lakse podnose...
pesak,treset, kokos+ zemlja mesano

sve to moze

dirty
05.03.11., 20:45
Ovo je gekon koji je star oko 7 meseci , dugacak nekih 14 cm.Sad neznam na koliko mladu zivotinju mislis.

spiderboy
05.03.11., 20:53
Hvala na odgovoru , mada si vrlo iskljuciv sto se peska tice, a misljenja su i vise nego naklonjena na stranu peska.

jeste isključiv sam ako je zdravlje mojih životinja u pitanju zašto bih rizikovao da mi životinja oboljeva od raznih stomačnih tegoba,ne mora da znači naravno se to dešava svakoj životinji,neki gekoni uopšte ne fermaju pesak,a neki ga jedu,ali ako mogu onda ću da isključim tu mogućnost i ne treba da brinem da ću doći u nezgodnu situaciju sa gekonom nadutog stomaka

Igor Velevski
05.03.11., 22:33
jeste isključiv sam ako je zdravlje mojih životinja u pitanju zašto bih rizikovao da mi životinja oboljeva od raznih stomačnih tegoba,ne mora da znači naravno se to dešava svakoj životinji,neki gekoni uopšte ne fermaju pesak,a neki ga jedu,ali ako mogu onda ću da isključim tu mogućnost i ne treba da brinem da ću doći u nezgodnu situaciju sa gekonom nadutog stomaka

Slazem se! Vidi na youtube-u i videces da odgajivaci koji proizvode po nekoliko hiljada gekona da ne koriste pesak. U isto vreme videces da imaju i jako stare i zdrave primerke sto ukazuje da pesak nema ama bas nikakvu dodirnu tacku snjihovim zdravljem. Jedino sto se slazem je to da prirodnije i najlepse izgleda od ostalih supstrata i to je sve! Ako bi imao neko pozitivno delovanje na organizam gekona i da bi bio otsutan pesak, sigurno ce da se jave neke probleme u njegovom zivotu, razvijanju, razmnozavalju i td. Znaci da iskljucis samo negativne posledice (jer pozitivne prakticno i da nema) onda iskljuci pesak i budi miran.

nightwolf
06.03.11., 00:40
ma stavi ga u skroz dezinfikovan,100% zatvoren,stakleni akvarijum,naravno totalno prazan.onda nabudzi vakuum pumpu I pumpu za vazduh,pa izvakumiras I pustis mu malo cistog pakistanskog vazduha(ostalo je meni jedna ili dve kante,mogu ti dati nije frka),al obrati paznju da mu nemanjka vazduha,inace hoce da se uguse,ili da mu ne das previse I to ce da mu steti!e sad,hranu koju mu dajes isto tako da drzis,inace ako njoj fali nesto moze I gekonu nesto da fali,I da se razboli I ugine!a hranu za hranu za gekona da dooobro obratis paznju,inace znas sta moze da se desi.a kad izvrsi nuzdu,to upakujes(zna se kako),I saljes na analizu.to ne moras svaki put,3 put nedeljno je dovoljno.

ps. izvinjavam se svima,moderatorima I geniju,nisam mogao da izdrzim.mooooorao sam,I nije me mrzelo:th_bow:

da se vratim na temu,sve gekone koje sam video bili su na pesku,I nista Im nije falilo.a I ter I cela slika o zivotinji izgleda mnogo lepse sa uredjenim terom nego da ga drzis u karantinu.to sto odgajivaci koji imaju 1000 gekona I razmnozavaju ih,bez podloge,nema nikakve veze sa samom zivotinjom vec sa cimanjem oko ciscenja,vlazenja,hranjenja...

s obzirom da ljudi ovde uzimaju zivotinju kao "ljubimca",zele da Im posvete I neku paznju,I da osete da imaju tu zivotinju,a ne fora kao,samo da otaljigam jos to I da mi se isplati vec jednom,kao sto rade ti veliki odgsjivaci.

zkljucak:kad bi imao l.gekona,a hocu uskoro,ja bi ga drzao na pesku:icon_salut:

Geni
06.03.11., 01:01
Apsolutno nije istina da nijednom gekonu ništa nije falilo na pesku i ima dosta zabeleženih slučajeva impakcije. Žarko mislim da ima čak fotografije gekona kog je isekao da mu pogleda unutrašnje organe nakon što je isti uginuo.

I moram nešto da kažem o tom "prirodnom" izgledu staništa. Ja sam od 1982-1986 godine živeo u Karačiju u Pakistanu gde inače Leopard gekoni žive i mogu da kažem da ovaj "prirodni" izgled njihovog habitata je "prirodan" samo nama jer njihova postojbina tako ne izgleda. Možda tako izgleda Bradatoj agami jer je ona pustinjski gušter iz Australije ali gekonu iz Pakistana sigurno ne.

E sad, ja svog držim na zoomed-ovom pesku za agame jer sam svestan da je potencijal za nastajanje problema zbog unošenja peska u probavni sistema jako mali kod odraslog primerka i računam da je ovo ipak mnogo blaži pesak koji ne bi trebao da napravi problem ali ako se to desi, ja sam kriv.

nightwolf
06.03.11., 01:14
daleko je od toga da ja kazem da nije bilo tih slucajeva,rekao sam da svi koje sam ja video su bili na pesku,zivi I zdravi,drzani po nekoliko godina.za habitat ne znam,nisam bio,al pretpostavljam da je pretezno kamenit/stenovit.ipak,pozadina u obliku stena I pesak mislim da su bolji u onosu na gomilu kamenja u teru,a kamoli bez podloge.

Geni
06.03.11., 01:39
Ovo su fotografije prirodnog staništa Leopard gekona iz knjige "The Eyelash Geckos"...

http://i240.photobucket.com/albums/ff147/AlbertaBredGecko/Leopard%20Geckos%20in%20the%20wild/IMG_2095.jpg

http://i240.photobucket.com/albums/ff147/AlbertaBredGecko/Leopard%20Geckos%20in%20the%20wild/IMG_2096.jpg

http://i240.photobucket.com/albums/ff147/AlbertaBredGecko/Leopard%20Geckos%20in%20the%20wild/IMG_2098.jpg

Oni se u prirodi nalaze u urezima u stenama, naročito tamo gde iz istih izbija neka biljka. Njihovo prirodno stanište je kamen.

E sad, ja sam reagovao samo na reč "prirodno" kada se pominje pesak kao supstrat za leopard gekone. Pesak im nikako nije prirodan. Ja ga koristim kao i veliki broj ljudi koji čuvaju gekone i ne verujem da nam se gekoni mnogo bune zbog toga jer svoje prirodno stanište nikada nisu videli ali nikako ne smemo reći da je razlog stavljanja peska taj da dočaramo njihovo prirodno stanište jer to ne činimo.

kimo
06.03.11., 01:43
Hehe, ova tema je mislim najdiskutovanija tema od svih tema koje se tiču naše teme - gekona :D

U suštini, treba svi teraristi, koji su novi naravno, da zapamte sledeće:

- Tek rođeni gekoni i gekoni do starosti od 3 meseca nikako ne smeju da se stavljaju na pesak,jer u tom periodu je šansa za zatvor or bilo čega u šta spada i pesak veća i oni love lošije, posle otprilike 3 meseca možete probati da ih stavite na pesak, ako ga nema u izmetu i ako nije evidentno da ga jedu, tj. lizu i ako im se ne smanji apetit i vrše nuždu redovno nema brige.

- Svaki polu odrasli i odrasli gekon može da se drži na svim živim podlogama bez problema u 99,88 % slučajeva i retko dolazi do zatvora usled neadekvatne podloge. U te podloge spadaju novine, papirni ubrus, treset, kokosov treset, pesak, kamenčići, krupnije pljosnato kamenje itd.

- Prirodno stanište Leopard gekona je kamenjar, tj. zemlja je suva i tvrda sa vrlo malo peska, a i to što ljudi nekada misle da je pesak je više sasušena izmrvljena zemlja. Svuda ima kamenja i to nije problem koristiti.

- Iz iskustva mogu reći da mi se najbolje pokazao kokosov treset i sve svoje gekone starije od 4 meseca držim na istom. Nikada nisam imao problem, a opet mi mnogo lepše izgleda nego novine, papir i ostali veštački "substrati".

P.s. Upravo sam video da si stavio slike, to sam isto ja i opisao rečima...ljudi su u zabludi večitoj jer slušaju glupsone u radnjama i ostale koji dele savete na osnovu čuvanja jednog do dva gekona par meseci :)

Igor Velevski
06.03.11., 02:00
Eto, nightwolf je malo sarkastican, pa ono o cemu smo ja i spiderboy pisali, pretvorio je u izmotavanje. Nikako se nismo slagali i o drugim starima, kao sto je zivi plen i t.d. Napisao sam i opet pisem, po drugi put, da osim za oko vlasnika pesak je totalno nepotreban, jer je samo i iskljucivo vizuelno najbolja varijanta od sve ostalo. E sad pitanje je dali da se moje oko sladi na racum zdravlja mog gekona? Imam ja 3 gekona i ne drzim druge gustere i kad sam ih uzimao pitao sam Nenada dali mogu da stavim bar treset, jer sam znao da pesak ne dolazi u obzir. Kad mi je Nenad rekao da mogu slobodno da stavim, onda sam stavio, ali pokrio sam mozda vise od 90% povrsine plocastim kamenjem. Upravo hocu da kazem da ako se izbegavaju rizici onda je i vlasniku i zivotinjama mnogo bolje i lakse, tako ja ne znam uopste kako izgledaju paraziti, rane, luzne i t.d. na mojim zmijama, a nemam zmije od juce i da ne pricam o tome da nije mi se jos dogodilo da mi se neka zmija razboli ili nedaj Boze ugine. Sve je to zato sto postujem tudja iskustva i izbegavam rizik faktore.
Geni je lepo poslao slike da se vidi prirodna sredina leo gekona i ako i to nije dovoljno za terariste koje im je bitnije da njima bude lepo za oko kada posmatraju zivotinju onda ne nam zasto se uopste ubedjujemo i iznosimo tudja iskustva i slike.
Evo jedan link gde se vidi kako ljudi drze svoje ljubimce u terarijume. Terarijumi sa peskom se jaaako malo praktikuju, pa cak i za to ima diskusije, pa ko postuje tudja iskustva neka vidi o cemu pricam, a ko ne, neka tera po starom!
http://geckoforums.net/showthread.php?t=22299

zarko
06.03.11., 02:02
amin ..
tema je svarena + probajte svakave supstrate jer i onako je odogovrnost na vlasniku.
pre 7-8 godina sam viode sliku gde je uroplatus (placen oko 400e ) pojeo orchid fiber..neko sranje od supstrta (koja je inace odlicna za zmije i sl) i riknuo...
covek podelio sa ljudima da imaju na nauk...

pa ko voli nek izvoli ... dok ne probas ne moze da naucis

nightwolf
06.03.11., 02:52
rec "prirodno" je jedino igor pre vas spomenuo u celoj temi,iako zna da nije njegovo staniste.nebitno to sve,sto kazu ljudi tema je zvakana I zvakana.
doro kazu I kimo I zare:dok ne probas ne znas.

@igor :) cenim ja I postujem I tvoje I druga iskustva,ali svako bira iskustva koja ce primeniti,a mnoga nisu ista,a to ne znaci ds su pogresna;)

zarko
06.03.11., 03:11
apsolutno...
iskustva su razlicita ito sto kod nekog pali kod drugog ne.

tappancs
06.03.11., 12:52
Slobodno moze rečni pesak za podlogu, uvek sam držao leoparde na pesku i isključivo samo na pesku i fenomenalno se osećaju i imaju apetit uvek, aktivni su ... itd. Može i malo treseta da se pomeša u pesak.

dirty
06.03.11., 14:15
rec "prirodno" je jedino igor pre vas spomenuo u celoj temi,iako zna da nije njegovo staniste.nebitno to sve,sto kazu ljudi tema je zvakana I zvakana.
doro kazu I kimo I zare:dok ne probas ne znas.

@igor :) cenim ja I postujem I tvoje I druga iskustva,ali svako bira iskustva koja ce primeniti,a mnoga nisu ista,a to ne znaci ds su pogresna;)

Upravo tako, biram iskustvo koje cu primeniti, a svacije misljenje postujem .Sad planiram da mu napravim ( zbog prostora koji to zahteva ) 112 x 30 x 30
Sad tu imam jos jedno pitanje, mogu li tu da drzim jos jednog suprotnog pola ?

Igor Velevski
06.03.11., 14:42
Nikog ja nisam uvredio zasto ne primenjuje ono sto ja kazem, daleko od toga. Svako ima pravo da odluci sta ce i kako ce da radi, zato su i ove rasprave. Ono sto sam rekao je to da nisam dugo drzao gekone i kad sam ih uzimao pitao sam iskusnijeg od mene tako da zajedno sa mojom logikom, jer nisam uopste pitao za pesak posto sam u startu iskljucio, uradio sam tako, kako mislim da je njabolje. Kad sam rekao da prirodno izgleda pesak i to najprirodnije i jos uvek tako mislim, nisam rekao da je to prirodna sredina leo gekonima, nego da samo prirodno izgleda, kao sto bi izgledalo prirodno da se stavi i jako puno biljke u ter. Tako izlgeda prirodno i lepo u odnosu na ostale suprstrate, a nisam mislio na to kakva je njihova prirodna sredina, cak nisam ni znao dok nisam video Genijeve slike, a slucajem okolnosti i po mojoj nekoj logici, moji gekoni zive bas u takvom uredjenom terarijumu. Eto to je ono sto sam rekao i jos stojim iza toga i naravno svako ima pravo na izbor!

dirty
06.03.11., 16:41
Bilo bi lepo da postavis neku sliku svojih terarijuma

kimo
06.03.11., 19:31
Slobodno moze rečni pesak za podlogu, uvek sam držao leoparde na pesku i isključivo samo na pesku i fenomenalno se osećaju i imaju apetit uvek, aktivni su ... itd. Može i malo treseta da se pomeša u pesak.

A kaži mi koliko si ih do sada držao i koliko dugo ih držiš i da li si držao i tek rođene leopard gekone na tom rečnom pesku?

Igor Velevski
06.03.11., 22:44
Pa ne drzim ja gustere..imam samo 3 zenkice leo gekona u jedan terarium i to je sve :) ! Evo sliku:

http://i55.tinypic.com/2eejtr5.jpg

kimo
06.03.11., 23:18
Ne ti Igore, ovaj član koga sam citirao :)

loshme10
07.03.11., 01:33
Pa ljudi ja ne znam cemu ova dalja rasprava uopste?! Ja ne drzim gustere(za sada) i samo sam redovni prolaznik u ovoj temi jer pratim sve sto se desava na forumu... ali ako je Geni, koji je jedan od ljudi sa najvise iskustva na forumu, i koji je 4 godine proveo u njihovom prirodnom habitatu, rekao sta ima, onda stvarno ne znam cemu dalja rasprava...

Geni
07.03.11., 01:46
Hmmm, pa činjenica je da ovo često liči na raspravu ali to ne treba da bude. Ovo treba da bude diskusija.

Da pokušam da izvedem svoje viđenje različitih pozicija i nekako da pokušam da celu "raspravu" sažmem u par rečenica.

Nema ništa loše u korišćenju peska ukoliko neko ko ga koristi ima znanje potrebno da prati razvoj svoje životinje. Kod odraslih gekona, upotreba peska uglavnom nema nikakve nuspojave. Problem je kada se kaže da je pesak dobra podloga. Tu se umešaju iskusniji teraristi a naročito oni koji su doživeli da vide nove terariste kako bukvalno shvataju svaki savet i koji vide male gekone koji se drže na pesku i sve probleme koje to donosi sa sobom. Kimo je to najbolje razjasnio, male gekone nikako ne držati na pesku a odrasle samo ako ga ne jedu u većim količinama. Uglavnom, skoro svi odrasli gekoni mogu uspešno da se drže na pesku ali je neophodno napomenuti da je MOGUĆE da dođe do impakcije i da to važi samo za odrasle primerke. Upravo ta mogućnost je i kamen spoticanja. Bez obzira što je procenat problematičnih primeraka jako mali, jako je neodgovorno reći da se svi gekoni mogu držati na pesku. Dovoljno je da jedan u hiljadu nastrada pa da se pesak okarakteriše kao loša podloga za gekone.

Druga je stvar to što meni lično bode oči kada pročitam da pesak izgleda prirodno i tačno je da velika većina shvata Leopard gekone kao pustinjske guštere što oni nisu. To je potpuno nevezano za kvalitet peska kao podloge i to je samo nešto što meni bode oči kada čitam o gekonima i njihovom držanju.

Ništa od ovoga nije aksiom, mnogi gekone jako uspešno drže na pesku i bitno je samo da se vlasnicima dopada uređenje terarijuma, gekoni se tu ne pitaju mnogo. Ukoliko dobro podnose pesak, nema razloga da se on ne koristi kao podloga. Tu se potpuno slažem sa nightwolf-om, samo ne treba reći da je pesak bezopasan kao podloga jer nije.

Ipak ja ovde ništa nisam skratio... ::D

dirty
07.03.11., 07:46
A dolazi li do impakcije i ako se ne drzi na pesku, odnosno ima li je i u idealno bezbednim uslovima kad je podloga u pitanju.

Hornet
07.03.11., 13:09
Ako se guster hrani prevelikim plenom, moze da se desi...

dirty
07.03.11., 14:33
Ok znaci dubiji nista za sad

FatBastard
07.03.11., 20:39
Hm, koji je onda supstrat najblizhi prirodnom habitatu leoparda ?

Igor Velevski
07.03.11., 20:41
Hm, koji je onda supstrat najblizhi prirodnom habitatu leoparda ?

Kamen :D !

dirty
07.03.11., 21:32
sad pravim 110 x 30 x 30 unutrasnje dimenzije, bice velika vecina kamena sa kombinacijom peska