PDA

Pogledaj punu verziju : Lateralis ooteka



radovan
09.03.11., 22:47
Ja sam prevrnuo forum i nisam uspeo da nadjem, gledao sam cak i na netu i nisam nasao... Kad se ooteka ili kako se vec zove izvede, sta izadje iz nje mala bubica lateralis ili crvic, meni su se u koloniji pojavili neki mali zuckasti crvici pa me zanima jesu li to mali lateralisi... mozda je pitanje malo glupo, ali eto... :D :D :D

gagi
09.03.11., 23:03
Iz jedne ooteke izađe 20-ak malih lateralisa kao bubice.To što ti se javljaju crvići a ima sigurno i malih sitnih mušica je zbog loše ventilacije i prljavštine.Ja sam imao taj problem i od kada sam bolje uradio ventilaciju i jednom mesečno očistim kutiju gde držim, lateralise više nema ni crvića ni mušica.

radovan
09.03.11., 23:33
Nema musica nikakvih... samo ti crvici koji dosta podsecaju na lateralise, a ventilacija mi se cini da je ok... videcu sutra da postavim slike... a znaci siguran si da iz ooteke izadju bas male bubice, ne mozda neke larvice iz kojih se posle razvije bubica ?

Sava car
09.03.11., 23:34
To su grinje najverovatnije, pojave se kad je veca vlaznost i slabija ventilacija...Imas posebnu temu "grinje" ovde na forumu, pa baci pogled da vidis da li je to to..

radovan
10.03.11., 00:46
http://img683.imageshack.us/img683/959/sajt.jpg

Bifrost
10.03.11., 00:51
Nisu to mali lateralisi, ne znam sta je. Larva neke bube je... Odvadi vidi sta ce da postane xD.

radovan
10.03.11., 00:53
http://img24.imageshack.us/img24/8158/sajt1h.jpg

eto to su ti crvi i presvlace se, ima na slikama se vide njihove kosuljice...

Aleksandar_Mk
10.03.11., 00:59
majke i ,danas sam nasao takav crv u moj terarium,imam imperator skorpiju u terarium i nasao sam takvo cudo...bio je kao larva bio je jako,ali sam ga stisnuo sa pincetom i ...
sta je to?

Bluie
10.03.11., 01:05
Gde si nabavio lateralise?

radovan
10.03.11., 01:07
kod jednog ortaka iz kraja, nije na forumu... a gde ih je on nabavio ne znam...

Bluie
10.03.11., 17:23
To mi vise lici na mini tenebriju...morace Kimo da potvrdi. MOguce da su se slucajno zapatile u koloniji, desava se.

Cold_Beer
10.03.11., 19:41
To imam i ja u koloniji lateralisa,hrane se lesevima lateralisa,zive zajedno tako,njih koristim za hranjenje malih tarantula. Kao mini tenebrije :)

radovan
10.03.11., 21:54
pa dobro znaci nisu opasni da moram da perem kutiju i da ih izbacujem... to je bitno... :D

Bluie
10.03.11., 22:55
Nisu najverovatnije, samo sto mogu da krenu da glodju kartone od jaja na kojima su lateralisi, da progrizaju rupe i sl..jedina steta sto ces morati cesce da ih menjas ;)

Cold_Beer
29.03.11., 19:52
Izbacite ove crve iz kolonije lateralisa,jer jedu i zive lateralise i ooteke! Ovih dana sam posmatrao svoju koloniju i video ove crve kako jedu par mladih zivih lateralisa. Bukvalno su im na ledjnom delu napravili rupe,dok lateralis seta par crva ga jede,kasnije su riknuli,isto tako i zdrave ooteke jedu. Prepolovili su mi koloniju lateralisa,jer se jako brzo kote. Od 100 komada,za dva meseca ih se nakotilo preko 1000,ako ne i vise. Moje misljenje je da ih ne treba drzati zajedno sa lateralisima.

kimo
29.03.11., 22:49
Vidiš to nisam zapazio nikako, možda zato što ja to trošim jako brzo i jedne i druge, ali me čudi da jedu žive, jer isto kao i fobasi, ako im ubaciš živog žohara oni ga ne diraju nikako,ali ako ne mrda odmah ga pojedu...

Bluie
29.03.11., 23:21
To jeste cudno, ja sam imao fobase u koloniji lateralisa,ali su jeli samo sto lezi u podlozi i malo karton od jaja, ooteke nisu dirali. Isprati ih,pa sam zakljuci da li stete koloniji.

Muffy
30.03.11., 02:17
Nije normalno koliko se brzo mnoze ove mini tenebrije...ceo karton kod lateralisa su mi unistili...
A primetio sam, nakon sto neko vreme nisam davao lateralisima vode, da su krenuli da jedu te crve...

Inace, nakon ne znam ni ja koliko vremena napokon mi se prekjuce prvi put izlegli lateralisi, kolicni su... :)

Cold_Beer
30.03.11., 16:44
Izbacio sam sve crve iz kolonije lateralisa,sad cu videti da li ce mi kolonija napredovati. Od kad sam slucajno ubacio ove crve medju lateralise,ni jedan lateralis mi se nije izlegao,a do tada su se kotili ko nenormalni. Pojeli su sve leseve lateralisa,pa su onda krenuli i na zive. Mozda je nesto drugo u pitanju,zasto mi slabi kolonija,ali ne ve verujem da je samo slucajnost,da od kad sam ih spojio lateralisi nestaju..

kimo
30.03.11., 23:00
A jel imaš hrane neke proteinske uvek ? Meni se normalno legu svi i žive zajedno, a od kada sam ih uzeo za mesec ipo su se našli u svim živim kolonijama i preneli se preko kartona u druge ormane...ja ih ne mogu odvojiti, jer ih ima baš dosta, ali je problem što su njihovi crvići mladi jako sitni a mogu da zamislim tek jaja, tako da mogu lako da ostanu u koloniji i kada ih povadiš. Jedini način je da prebaciš samo neke od lateralisa i da oni zasnuju novu koloniju, da kartone ostaviš da ne bi preneo sa njima jajašca.

Muffy
31.03.11., 03:11
A jel imaš hrane neke proteinske uvek ? Meni se normalno legu svi i žive zajedno, a od kada sam ih uzeo za mesec ipo su se našli u svim živim kolonijama i preneli se preko kartona u druge ormane...ja ih ne mogu odvojiti, jer ih ima baš dosta, ali je problem što su njihovi crvići mladi jako sitni a mogu da zamislim tek jaja, tako da mogu lako da ostanu u koloniji i kada ih povadiš. Jedini način je da prebaciš samo neke od lateralisa i da oni zasnuju novu koloniju, da kartone ostaviš da ne bi preneo sa njima jajašca.
Tako je, to sam i ja uradio... :)

Cold_Beer
31.03.11., 06:50
A jel imaš hrane neke proteinske uvek ? Meni se normalno legu svi i žive zajedno, a od kada sam ih uzeo za mesec ipo su se našli u svim živim kolonijama i preneli se preko kartona u druge ormane...ja ih ne mogu odvojiti, jer ih ima baš dosta, ali je problem što su njihovi crvići mladi jako sitni a mogu da zamislim tek jaja, tako da mogu lako da ostanu u koloniji i kada ih povadiš. Jedini način je da prebaciš samo neke od lateralisa i da oni zasnuju novu koloniju, da kartone ostaviš da ne bi preneo sa njima jajašca.

Pa cimao sam se celo popodne da prebacim lateralise,jednog po jednog,dok su crvi ostali u toj posudi gde su i bili,kartone sam stavio nove,pa cu videti kako i sta dalje. Hrane su uvek imali,njih hranim isto kao i dubie koje mi nenormalno napreduju,tako da hrana nije u pitanju.

kimo
31.03.11., 10:28
Ne mislim da je do hrane, nego količine hrane, moguće je još da su ih jeli jer nisu imali vode, ako je visoka temperatura, a i ako ima dosta jedinki na malom prostoru i ako kada krene da se presvlači lateralis često hoće drugi da ga načne ili zbog gužve ili nedostatka vode pa onda nastave crvi jer idu na ranjene, njih bi svaki insekt pojeo, a ooteke nekada jedu dok vire iz ženke zbog nedostatka isto.

radovan
31.03.11., 11:02
Ja ih nisam dirao od kad sam ih primetio, ali sam takodje primetio i ovo sto kaze Cold Beer, na nekoliko lateralisa muzijaka su na ledjima rupe, krila nemaju uopste, ali nisam to povezao sa ovim crvicima... A takodje sam izdvojio negde 15 ooteka u posebnu posudu i u njoj su se pre 10-tak dana izveli mali lateralisi, a u velikoj kutiji gde ima ovih crvica nema nijednog malog... Sto znaci da su ovi crvi definitivno STETOCINE...

Cold_Beer
31.03.11., 14:11
Ne mislim da je do hrane, nego količine hrane, moguće je još da su ih jeli jer nisu imali vode, ako je visoka temperatura, a i ako ima dosta jedinki na malom prostoru i ako kada krene da se presvlači lateralis često hoće drugi da ga načne ili zbog gužve ili nedostatka vode pa onda nastave crvi jer idu na ranjene, njih bi svaki insekt pojeo, a ooteke nekada jedu dok vire iz ženke zbog nedostatka isto.

Pa nemam pojma,mislim da je problem to sto su crvi preovladali u toj koloniji lateralisa i poceli da jedu sve sto im se nadje na putu. Imali su i vlage i hrane i dovoljno prostora za razmnozavanje. Bolje je ovako sto sam odvojio sve lateralise,a te crvice sam ostavio gde su i bili. Javicu cim budem video kako kolonija napreduje.