PDA

Pogledaj punu verziju : pomoc oko kopnene kornjace



Crystal
14.03.11., 18:14
Imam kopnene kornjacice, mislim da im je latinski naziv Testudo hermanni boettgeri. Kad je toplo su u basti, zimi u terarijumu sa zemljom, gde spavaju. Ove godine imam problem sa jednom (ima 3 godine). Sad im je period budjenja i 2 su se probudile, aktivne su i jedu, a jedna pomalo seta, nije toliko aktivna i ne otvara oci. Citala sam o tom problemu u vezi sa vodenim kornjacama, pa me zanima da li se isti problem javlja i kod kopnenih. Od cega joj oci mogu biti zatvorene, ako ne boravi u vodi? Kako se taj problem otklanja, leci?
Hvala unapred na odgovoru!

Dendzo
14.03.11., 23:38
Po ovome sto je napisano sve ukazuje na stanje koje se naziva posthibernacijska anoreksija. To je nemogucnost kornjace da se potpuno oporavi od hibernacije. Uzroci za to mogu biti razni ali najcesce su zazimljavanje bolesne kornjace, variranje temperature tokom hibernacije, nedovoljne rezerve hranljivih sastojaka itd.
Pre koliko su se kornjace probudile? Nisi rekla da li i ta neaktivna kornjaca jede. Ukoliko jede pokusaj sa nekim kasicama od voca, ili povrca jer su bogate secerima, a kod budjenja iz hibernacije nivo secera u krvi je nizak. E da i ako pije obavezno joj obezbedi vodu jer mozda je i dehidrirala sto je cesto nakon hibernacie. Utopli je na temperaturi od 25 stepeni i pokusaj da je lagano kupkas toplom vodom. Naravno ne da se kupa u vodi vec natopi neku krpu i trljaj kornjacu nekoliko puta dnevno, ili je pak lagano posipaj toplom vodom.
Nadam se da ce biti dobro!

smeshko lepushko
15.03.11., 10:11
Nadam se da ce ti kornjaca biti dobro...moje se jos nisu probudile, mislim da ce za koju nedelju i one napolje...ja ih obavezno operem,tj pustim da stoje u plitkoj posudi sa mlakom vodom...to im puno pomaze i prija, a i jako je bitno da povrate izgubljenu vodu...sate provode u toj vodi(dolivam im stalno toplu vodu),pokusaj to i drzi je u sobi na malo visoj temperaturi...trebala bi posle toga i da pocne da jede, pa joj ponudi sve zivo, neka bira...

sale1808
15.03.11., 14:07
Moja se bas danas probudila i pocela da se seta po dvoristu........Juce je jos uvek pomalo posmatrala okolinu i polako se otkopavala iz skrovista gde je bila ukopana.
Danas je ipak temperatura idealna za budjenje.....

Crystal
15.03.11., 17:19
Evo ovako - probudile su se pre nekih 10ak dana, 2 nedelje. Mala ne jede, bar je ja nisam videla da jede. Dobra vest je da je sinoc otvorila oci! Doduse na pola sat, sat, ali mi je laknulo! Danas je opet neaktivna, ali malo je gledala, sad opet spava. Pila je danas vode, bas sam je nadgledala, sipala sam joj u poklopac od nes kafe, bas je dugo drzala glavu u tome. Kupila sam i ad kapi, da im dodam kap-dve u vodu. Pokusacu i sa ostalim vasim savetima pa se nadam da ce da se oporavi i da pocne da jede! Hvala!