PDA

Pogledaj punu verziju : Odabir tarantule za pocetnike, "handlovanje" i oprema



Glorfindel
14.03.11., 19:17
Znam da vecina stvari koje mene zanimaju ima na drugim temama, ali posto sam ja pocetnik (barem sto se tice tarantula), ne mogu jos da pohvatam sva imena tarantula i ne mogu da se snadjem pa mi treba pomoc iskusnijih clanova.

Prvo sto me zanima je koju tarantulu da kupim, tj da mi neko kaze da li postoji tarantula koja odgovara mom sledecem opisu:

Hteo bih da kupim vrstu koja se dosta cesto hrani, brzo raste, i moze bas dosta da poraste, nije mi bitno da li voli da plete mrezu ili ne, i koja nije previse defanzivna, koja bih mogao da drzim u ruci, sto me dovodi do druge stvari koja me zanima

Posto sam dosta zagrizen za pauke :D , zanima me da li je pametno da se "igram" sa njima. Naravno ne mislim nikakvo preterano mucenje. Procitao sam dosta postova sto se ovoga tice ali i dalje mi nije jasno. Negde sam procitao da su tarantule vise za gledanje a ne za cackanje, i da treba da se plasim ugriza ako je dosta dugo "cackam", ali ja mislim da pauci nikad nece ugristi osim ako su saterani u cosak i to vide kao jedini izlaz iz situacije.

I na kraju koliko cu novca morati da izdvojim za standardnu opremu?

Ja se izvinjavam ako sam necim prekrsio pravila foruma, i hteo bih da kazem da je sajt odlican, s obzirom da sam vec duze vreme pokusavao da kupim tarantulu, ali bez uspeha, sad cu konacno imati priliku :D

jonathan-sic
14.03.11., 20:55
VEcina korisnika misli da tarantule nisu za nosanje po rukama i da to za njih stvara odredjeni stres. Kada tarntula ujedan, ne mozes doboto precizan odgovor ali tak onekako.. kada se osjeti ugroženom.

treba ti terarijum ili modifikovan akvarijum. Podloga je kokosov ili crni treset. Vode treba da ima u malom čepiću ili manjoj posudi, zavisi kolika je tarantula.

Vlaznost odrzavas u zavisnosti od vrste tarantule.

Ako se radi o maloj tarantuli 2-3cm.. nju drzis u manjoj posudi. Sirina terarijuma vecinom bude 3x veci od tarantule i ako ja praktikujem da bude ipak nesto veci i siri.

Hranis vecinom jednom ili dva puta u sedmici. Zavisi od jedinke i velicine a i hrane.

Kada se presvlaci nemoj je dirati n icackati dok ne zavrsi. Obrati paznju da ima uvjek vode u čepiću i ne hranis tarantulu nakon presvlacenja nekih 7-10 dana.

Kada se hoce presvuci odbioja hranu duze vremena.

Inace mogu bez hrane nekoliko mjeseci tako da te to ne brine. Takodjer kao i ukopvanje u zemlju. Pogotovo kada su male.

NApravi joj kućicu da se moze sakriti, takodjer idu u istu dok su male. Poslije rijetko (u mom slucaju).

To su neke osnove koje mi padaju na pamet.

Zlopanja
14.03.11., 22:08
Uzmi Brachypelma smithi. Lep je pauk, naraste lepo (mada ima i vecih naravno).
Evo ti link pa vidi malo o njima pa onda kopaj dalje :D
http://crotarantula.eu/hr/tarantule/rodovi/theraphosinae/brachypelma-spp/brachypelma-smithi

Ana
14.03.11., 23:45
Mislim da je za tebe lasiodora parahybana ili chromatopelma cyaneopubescens. Narocito je lasiodora zanimljiva, prakticno se udvostruci kada se presvuce, a aktivna je dosta i jede za desetoricu. :) Nijedna od njih nije nesto agresivna. Smithi je jedna od najlepsih tarantula, i ja je imam (cak planiram da uzmem jos jednu), ali dobices nervni slom cekajuci je da poraste. Terarijum ti za pocetak ne treba, bice ti dovoljne one kutijice u kojima je dobijes.... Ali evo ti cisto da imas neku predstavu, ovi moji mini ter. (20x20x20) su bili 800 din. Mozes da nadjes i sa pozadinom, ali lepse ti je kad sam pravis. Meni je bar tako.

sale1808
15.03.11., 14:22
Sto je manje diras i uznemiravas,njoj ce biti bolje......
Svaka tarantula je lepa na svoj svojstven nacin.....
Znam da nisam mnogo rekao,ali pauci nisu nesto sto se stalno gleda ili igra sa njima.
Inace,nije tacno da pauk nikada nece ujesti bez nekog razloga,ili samo u slucaju ako je sateran u cosak,pa mora da se brani.
Tada je najmanji problem,jer ce ti on staviti do znanja da nisi pozeljan tako sto dize prednje noge u stav za napad,a kandze pocinju da se izvlace.....
Problem je kada ti spustis nesto u terarijum,nije prijatno ako to bude prst,,,,,a on smatra da je to hrana i velikom brzinom,bez nekog upozorenja,skoci i uhvati kandzama.......To se obicno desavalo sa pincetama,ili sam cak imao i slucajeve da dok sipam vodu u posudicu,pauk agresivno skace na posudicu,verovatno misleci da je hrana,zbog vibracija,,,ili jednostavno brani svoju teritoriju.
Znaci,ne mozes znati nikada kakvu jedinku ces imati.Moze biti mirna i dobra,a moze biti i agresivna......
Ovo vazi kada je pauk odrastao,iako ima slucajeva da su i mali mnogo prozdrljivi,a nekad i agresivni......
Ako je mirna,to nije garancija da ce takva uvek biti i da treba da imas potpuno poverenje u pauka.....
On je PREDATOR.....to treba zapamtiti uvek....

dogoargentino
15.03.11., 14:56
Slazem se za L.Parahybanu.Meni su se lepo pokazale i prijatno iznenadile P.cambridgei sto se tice "alavosti" i rasta.Nisam neki pobornik igranja sa paukovima,a pogotovo ne bih preporucio pocetniku iz razloga sto nespretnim hendlovanjem skoro uvek dovodis u opasnost samu zivotinju.Ne moze ona tebe povrediti onoliko koliko ti nju mozes.

terarist
15.03.11., 16:37
da dodam jos i A. genikulatu,ja imam parahybanu i genikulatu i prezadavoljan sam:D

Zlopanja
15.03.11., 22:57
Problem je kada ti spustis nesto u terarijum,nije prijatno ako to bude prst,,,,,a on smatra da je to hrana i velikom brzinom,bez nekog upozorenja,skoci i uhvati kandzama.......To se obicno desavalo sa pincetama,ili sam cak imao i slucajeve da dok sipam vodu u posudicu,pauk agresivno skace na posudicu,verovatno misleci da je hrana,zbog vibracija,,,ili jednostavno brani svoju teritoriju.



Moj chromatus skace na vodu svaki put kada mu sipam. Tako ga nekad mamim iz skrovista :D Sta god da se mice on odmah napada. Al zato kada ga izvadim iz tera potpuno je druga prica. Onda moze i na ruku opusteno jer nema valjda taj instinkt da brani svoju teritoriju.

Dacha88
16.03.11., 01:11
Jel prodaje neko u BG-u tarantule? Moze neka od ovih preporucenih.

marko
16.03.11., 01:45
Pogledaj u sekciji Ponuda (http://www.teraristika.org/forum/forumdisplay.php?f=72).

Glorfindel
20.03.11., 22:21
Hvala vam svima na predlozima
Uzeo sam malog chromatusa :D
Ukopao se i ne izlazi ali bice veselo :icon_cheers:

Ali moj brat je malo zabrinut (sto se mene tice bez razloga) pa ako bi mogli da mi odgovorite na neka pitanja (bilo ko, ko je cuvao tarantule duze vreme) cisto da ga razuverim i da vidi da to nije nista strasno, a moram da ga razuverim posto mi je on jedan od cimera :D

1. Da li je sigurno cuvanje tarantule u kucnim uslovima?

2. I ko god ima neka negativna iskustva sa T bilo bi lepo da ih podeli ovde

3. Da li je moguće uraditi neke testove koji bi pokazali eventualne posledice ujeda tarantule?

4. Da li je moguće da se iritirajuce dlacice prenose po stanu? (posto cu jednom morati da premestim chromatusa u ter pa ce mozda izbaciti dlacice, a moj drugi cimer je nenormalno alergican na sve, pa da ne bude neka opasnost po njega)

Bio bih zahvalan svakom ko odgovori na bilo koje pitanje, podeli neko njihovo iskustvo, bilo sta. I trazio sam po netu odgovore na ova pitanja, ali mislim da ce mnogo bolje biti ako neko od vas iskusnijoh kaze nesto o ovome.

Glorfindel
24.03.11., 06:46
E jedno kvik pitanje
Ubacio sam dubija jednog svom chromatusu malom a on bio ukopan vec duze vreme, nije jeo duze vreme, mozda ce da se presvuce, i ne znam dal je problem sto se dubi ukopao tik pored T, a T nece ni da ga pipne
Dal je moguce da ga dubi nekako povredi ili nesto?

marko
24.03.11., 09:04
Nema šanse, ništa loše se neće desiti pa možeš slobodno da ostaviš sve tako kako jeste :)

Zlopanja
27.03.11., 13:38
@ Glorfindel:
Kako mislis da li je sigurno drzanje? Ako ti ne pobegne 100% je sigurno :)
Ne verujem da je kod nas moguce uraditi alergo test na tarantulu jer za svaku vrstu moras drugi test.
Prilikom premestanja T ona ne mora da baci dlacice, to moze da se odradi potpuno mirno i bez problema :D

Glorfindel
27.03.11., 13:56
Ma nije vise ni bitno
Doveo sam ga pred svrsen cin :D
Chromatus se vec uselio :D
Al me i dalje zanima to za dlacice, ako u nekom trenutku baci dlacice a da je van tera da li ce biti lokalizovano na tipa mojoj ruci ili svuda?

loshme10
27.03.11., 15:25
Pa kako to moze neko da predvidi?! On ce da ih baci, pa gde padnu! :D

Glorfindel
27.03.11., 16:02
Pa kud znam, mozda se vama desilo pa moram da pitam
A sad imam jos jedno pitanje
Ako mozete da mi kazete sta da radim
Moj chromatus je vec duze vreme bio ukopan ljudski ispod zemlje, i sad je napola izasao, iskopao rupu, i vire mu noge iz nje
Trebao je da se presvuce, ne znam da li jeste posto je dosta dugo bio ispod zemlje pa ne mogu da nadjem kosuljicu, niti sam ga vidjao a i sad se slabo vidi pa ne mogu da utvrdim da li je porastao, i ne znam da li se presvuko
I sad da li da mu dam da jede, da stavim dubija ispred rupice ili da ga pustim jos da chilluje?
Ne bih hteo da se povredi s obzirom da postoji mogucnost da se presvuko, a citao sam da treba da se saceka jedno nedelju dana nakon presvlacenja sa hranom

JOBAH
27.03.11., 16:35
sacekaj malo, mogu jako dugo bez hrane.

Glorfindel
27.03.11., 16:42
Ma znam da mogu dosta dugo bez hrane, nego necu da se presvukla i da joj sazreli zubici a joj ne dajem da jede
A jos sam nestrpljiv, nijednom jos nije jela kod mene :D

JOBAH
27.03.11., 16:47
svi smo bili nestrpljivi na pocetku :)

Zlopanja
27.03.11., 21:22
Ma ubaci mu slobodno. Chromatus je jedan od najprozdrljivih paukova :)
Ja sam svom chromatusu dao 2 dana posle presvlacenja i jeo je bez problema :D
Taman ces ga videti kada bude izasao da lovi :)

Glorfindel
28.03.11., 19:14
Izgleda da se presvuko odavno
A evo krece se po kutijici sve normalno
El to znaci da se oporavio od presvlacenja?

yowandbm
29.03.11., 22:29
Ubaci mu plen koji si povredio (možeš i da ubiješ ali onda ne pravi vibracije), tipa zdrobio glavu bubi, crvu itd. Tako plen neće moći da se kreće po terarijumu i ga povredi iako je možda još mekan, a ako uzme da jede znaćeš da je sve OK. Ako ne jede izvadi za dan-dva napolje...

Zlopanja
30.03.11., 19:27
Ubaci bubu i ne diraj nista :D