PDA

Pogledaj punu verziju : Pilići u ishrani zmija?



crazy
17.03.11., 10:41
Znam lika, koji radi u firmi koja se bavi leženjem jaja.
Kaže da se izleže pokoje pile sa deformitetom, koje ne mogu da prodaju, pa ih "uspavaju".

Da li se takvi pilići mogu koristiti u ishrani zmija?

ssavic
17.03.11., 12:37
I ja sam ranije pricao sa jednim drugarom koji je takodje radio na farmi, ali sam na kraju odustao od te ideje. Ne vidim sto ne bi moglo, neke zmije se u prirodi izmedju ostalog hrane i pticama, jedini problem je sto to pile kada se izleze ima mozda svega 10g, pa onda kada dodje dan hranjenja moram ceo dan da sedim pored terarijuma i ubacujem pilice ::D

tomahawk
17.03.11., 12:55
kako ih "uspavaju"? :-)
svaki udav bi definitivno uživao u piletini...ne znam kako bi ih kolubride prihvatile? da li bi neko iskusniji mogao da pomogne? nenade?

nenad
17.03.11., 12:58
Pilići mogu da se koriste, ali ih prvo obavezno zamrzni. Ko god je hranio zmije živim pilićima, posle je morao da ih leči od pipa. Pipe su uobičajeni stanovnici pilića, i sa pileta lako mogu da pređu na zmiju, da se šetkaju po njoj i piju joj krv, i da se lepo razmnožavaju po terarijumu. Da ne pominjem i to da može da se desi da pređu i na ostale terarijume. Dakle, prvo zamrzni pile, da ne bi razmišljao o ovom.

Tomo, mogu da se daju pilići i smukovima, ako su dovoljno veliki da ih pojedu. To je njihova prirodna hrana. Često se penju po drveću u potrazi za pilićima.

zokis
17.03.11., 14:02
@ tomahawk
verovarno im samo zavnu siju :)
ko jos uspavljuje pilice lol

Ima nenad pravo...te pipe su zlo...
Kad bi ih ja stavljao u zamrzivac ja bi im odsekao kljun...ne kazem da smeta al eto...i naravno ako zmija nece da ih jede odma...povaljati ih malo u misju prostirku ili slicno da pokupi miris glodara.

Bleach
17.03.11., 14:42
Ja imam Kukuruznog smuka od 1.4m i svakih 10 dana mu dajem po dva mala ziva pileta kod mene je duze od godinu dana i nikad mu nista nije smetalo :))))

nenad
17.03.11., 15:10
A zašto rizikovati? Ako postoji mogućnost da pipe pređu sa pileta na zmiju, onda treba zamrzavati piliće, da do toga ne bi došlo. Čemu rizik, stvarno je nepotreban. Ne mora da znači da će zmija obavezno dobiti pipe od pileta, ali isto tako može da se desi i da ima pipe a da ti to ne primetiš. To je čest slučaj, dok se ne namnože u većem broju.

Igor Velevski
17.03.11., 15:45
A tek salmoneloza.......

dogoargentino
17.03.11., 18:07
Moj smuk je bez problema jeo pilice.Zive.Mrtve nije hteo ni miseve,a kamoli smrznuto pile.Ipak ne treba previse rizikovati.

nenad
17.03.11., 19:15
Pilići su dobra hrana za zmije, ako zanemarimo pipe i druge parazite. Problem kod pipa je često to što ljudi nemaju pojma da ih zmija ima. Mom drugu i meni je prošle godine neki lik dao 3 odrasle boe, i rekao je da ih je hranio pilićima. Čim sam to čuo, palo mi je na pamet da ima pipe, iako je on rekao da su zmije ok. On nije ništa primetio, ali ja sam pregledao bou koju sam uzeo i našao jednu ili dve pipe na njoj. Nije bilo zabrinjavajuće, ali posle par meseci, primetio sam još par pipa. Zmija u terarijumu ne može da dobije pipe na drugačiji način, osim preko hrane koja ima pipe.

sale1808
17.03.11., 20:24
Ja sam isto Burmanca hranio bas sa tim zivim pilicima ,poznatijim po narodski "skartovi",znaci jednodnevni,vecina od njih ne bi docekala jos jedan dan i uginuli bi zbog deformiteta ili drugih anomalija.
Izuzetno dobro je napredovao.Jeste malo nezgodno kada se daje jedno po jedno pile,pa jos kad ga uhvati i davi.
Iskreno,bilo mi je ipak prilicno zao,iako sam znao da svejedno ne bi mogli da zive,ali ono njihovo pijukanje mi je bas bilo strasno......
Nisam imao problema sa pipama,kao sto kaze Nenad ili salmonelom.....sto znam da je bilo moguce.........
Ne bih ni hranio pilicima,da mi prijatelj nije imao inkubatore i bavio se razmnozavanjem,pa me zvao svaki put kada se izlegu pilici i on odvoji skartove za mene.Burmanac se kasnije navikao na njih,tako da nije hteo vise da jede morske prasice,zeca ili sl.

Igor Velevski
17.03.11., 21:52
Ovde nije tema dali ce zmija da pojede pilice ili dali ce se na njih navici! Naravno da ce zmija da pojede i to niko ne negira, niti pita. Pitanje je dali se mogu koristiti kao hrana, a odgovor je: ako vlasniku nije bitno dali ce inficirati i infestirati svoju zmiju, dajuci pilice onda moze, a ako zeli zdravlje svom ljubimcu i sigurnu ishranu onda samo misevi i pacovi iz domaceg odgoja!

NecrovoX
17.03.11., 22:45
Pa i pacovi i miševi kod većine nas stoje i odgajaju se po garažama, podrumima i slično, maltene kao i pilići. Što čini mogućnost da i oni imaju neke parazite isto toliko realnom. Tako da davati i tu hranu bez prethodnog zamrzavanja je maltene isto toliko rižično. Meni se pacovi nalaze pored golubarnika, tako je vrlo verovatno da ako golubovi imaju nešto, imaju i pacovi. I jednom sam i imao problem sa parazitima, verovatno upravo zbog davanja živih golubčića ili pilića odnosno jednog pileta koje sam joj jednom dao. Pacovi svi idu prvo u friz.
Ali čak i ako se to dogodi, nije smak sveta, blagovremeno delovanje će sprečiti svaku neželjenu posledicu.
Piše po par sajtova "onaj koji nije imao vaši (pipe,grinje,...) nema ni zmije!"
Naravno verujem da neki od vas nisu imali ove probleme, prvenstveno Igor V. (ne mislim ovo kao nešto loše o tebi, samo navodim tebe kao primer sa kojim sa upoznat), ali koliko se sećam on pere ruke pre i posle hendlovanja zmija, ne pušta ih na pod kuće,... Mislim, čemu tolika sterilnost? Ok, postoji šansa da se nešto dogodi što ne bi bilo dobro. Ali mislim da treba povući liniju kod neodgovornosti i kod preterivanja i ostati između te dve. Na kraju krajeva ovo je živo biće, a sterilna sredina nije za živa bića osim ako su u operacionoj sali.
Ostaje da na kraju krajeva izbor je pojedinačni.
Jedino mene zanima kolika je hranjiva vrednost tih jednodnevnih pilića koji još ništa nisu ni jeli u svom životu.

crazy
18.03.11., 00:20
Ma ne uspavljuju ih, :)
Ubijaju ih, zaboravio sam kako..ne bitno.
Kad mi je rekao koliko se izleže tih deformisanih i da je to sve otpad, pomislio sam da se to može iskoristiti, ali odustajem od te ideje zbog mogućih posledica koje su naveli Igor i Nenad.

Igor Velevski
18.03.11., 00:43
Ako drzis pacove u garazi ili podrum nije problem i ja ih tamo drzaim. Oni ne setaju i ne skupljaju na taj nacin nista. E sad druga je prica kod tebe. Tu su golubovi i to je druga stvar. E sad o salmonelozi. Zivina mogu reci je rezervoar salmoneloze. Donosili su salmonelozne kokoske kod nas na institut dok sam studirao, kao izorak za pregled. Hocu reci da po farmama ima itekako salmonelozne kokoske, a samim tim i pilice jer se salmonela prenosi osim horizontalnim putem i vertikalno ( od nosilje, na jaja i zatim pilice). Veliki deo tih pilica ili umire jos u jajetu u inkubaciji ili dolazi na svet kao nesposobno za zivot, degenerirano, slabo vitalno i td.... Tu je problem!
Zamrzavanjem za bakterije ne postize se nista osim njihove konzervacije (ocuvavanje), jedino ektoparaziti se unistavaju na ovaj nacin!

sale1808
18.03.11., 15:32
Ovde nije tema dali ce zmija da pojede pilice ili dali ce se na njih navici! Naravno da ce zmija da pojede i to niko ne negira, niti pita. Pitanje je dali se mogu koristiti kao hrana, a odgovor je: ako vlasniku nije bitno dali ce inficirati i infestirati svoju zmiju, dajuci pilice onda moze, a ako zeli zdravlje svom ljubimcu i sigurnu ishranu onda samo misevi i pacovi iz domaceg odgoja!
Secam se da smo vec pricali i ranije o hranjenju zivim plenom,tako da ne bih da ponovo pokrecem polemiku.
Svako ima pravo na svoje misljenje i neka iskustva o tome.Ja sam upravo i pricao o tome,znaci o svojim iskustvima sa pilicima.
Nisam pristalica jednolicne ishrane iz zamrzivaca,sto sam i ranije rekao,kao i da predator treba da jede mrtav plen,a ne da lovi,kao u prirodi.
Naravno da znam sta je bila tema,tako da sam na to i odgovorio,jer sam pitona hranio takvim pilicima i nisam imao problema.
Toliko..........,za sada......

nenad
18.03.11., 19:05
Ja sam isto znao nekoliko ljudi koji su par godina pušili, i nisu imali nikakvih zdravstvenih problema. A stalno pričaju da su cigarete štetne, pa, eto, izgleda da nisu, jer njima ništa nije bilo, tako bi svi mogli da pušimo, pošto to nije štetno :D

Na stranu šalu, ovo mi sve liči na ovakvu priču. Ja ne bih rizikovao.l Svako ima pravo da hrani svoje životinje čime kod misli da treba, mi smo ovde samo da damo neki savet. Ja sam rekao šta bih ja uradio. Ukoliko bih davao piliće, zamrzavao bi ih, zbog spoljašnjih parazita. Živ plen dajem samo otrovnim zmijama ponekad, jer dovoljno volim svoje životinje, pa ne volim da gledam kako ih glodari grizu. E, sad, ko hoće da ih hrani živim plenom, samo napred, nemam ništa protiv. Moje životinje nisu iz prirode, i nisu u prirodi, nego u terarijumu i iz terarijuma, i nemam nameru da im simuliram prirodu. Već sam jednom davno napisao da bi onda morali da im ubacimo u terarijum i poneku šumu, livadu, žbunje, potok, kamenjar, gomilu predatora, parazite, i gomilu drugih stvari, da bi se životinja osećala kao u prirodi. Dati im samo živ plen i misliti da smo im dočarali prirodne uslove je jako smešna stvar. Da ne dužim više, svako neka radi kako misli da treba, ovde smo samo da razmenjujemo mišljenja, a ne da ubeđujemo nekog u nešto. :)

zarko
18.03.11., 20:46
problem sa jendodnevnim pilicima je sto je nutricijska vrednost slaba. toliko je slaba da mogu proliv da dobiju zmije...jer zumance tek sto je resorbovano + nista tu proteina nema.
ako ih cuvas lepo hranis lepo
lep su i plen

ja dajem zamrznute uvek iz vise razloga.
i redovno dajem i zadovoljan sam

sharky01
19.03.11., 23:38
ja dajem svojima zamrznute ali ne pilice nego prepelice stare oko desetak dana,vece su malo od odraslih miseva ali kolubride ih jedu kao lude

popke
29.04.12., 17:59
e ovako interesuje me da li tovni pilici mogu biti osnovna hrana za zmije ? znaci da dajem samo pilice? inace imam i farmu pacova ali njima treba mnogo vremena da porastu, i veliko mi je cimanje oko njih svaki dan ! inace imam burmanca kome sad trebaju odrasli pacovi ,pa sam mislio da uzmem 20 tak pilica 2-3 dzaka koncentrata. za to mi treba oko 2500 din.hranio bi ih 10-tak dana kocentratom ili koliko potraju ta 3 dzaka , i onda 5 dana detelina, psenica, kukuruz.. cega inace imam (da se malo prociste od tog koncentrata ) naravno sve to pod led zbog pipa i parazita! znaci 15 tak dana cimanja za brdo hrane. mislim da pilici sa tih 10-15 tak dana porastu vise od odraslog pacova (nemislim na matore drtine kojima treba 5-6 meseci da porastu ) , sto znaci da bi mogao da ih dajem i na dve pa cak i tri nedelje ? sta vi mislite o tome dali je to pametno ?

Sinbad
30.04.12., 13:06
Mozes ali je to hranjivo kao kokice i cips za coveka :)

Celav
30.04.12., 16:16
Evo vam jedan link za nutritivnu vrednost svega sto mozete davati zmijama

http://www.rodentpro.com/qpage_articles_03.asp

popke
02.05.12., 01:56
brate neznam ja da citam ovu tabelu kako treba tj sta je bitno a sta ne ? jel istina da su pilici bas tako lagana hrana za zmije?