PDA

Pogledaj punu verziju : sijalica u boji



Mister No
03.04.11., 01:41
Evo da zapocnem i drugu temu na ovom sajtu,sada u vezi grejanja tarantula.
Zadnjih dana temperatura u kuci mi je nekih 14-15 stepeni.Da li moze sijalica(u boji naravno,trudicu se da nadjem zelenu ako budem mogao) od nekih 25-30 vati da mi zagreje terarijum dimenzija 45x35z35 na neku temperaturu koja odgovara tarantulama.Staklo za terarijum je 4 mm.
Neki clanovi ovog sajta su mi rekli da moze da zagreje dovoljno terarijum ali hteo bih da cujem misljenje sto vise iskusnih ljudi u vezi tarantula sa ovog sajta.
Hvala unapred

Muffy
03.04.11., 04:38
Moras da uzmes crvenu sijalicu zato sto tarantulama ne smeta crvena boja...tako kazu...

Imas vise nacina da grejes terarijum...mozes uzeti grejnu foliju, a mozes i sam napraviti kabal grejac...

gagi
03.04.11., 07:40
Ja moje terarijume grejem plavim spot lampama od 60 w.Mogu i od 40 w da završe posao samo ćeš dobiti malo jače svetlo.Temperaturu regulišem pomoću potenciometra.Jedan potenciometar mi služi za 8 terarijuma.Ispod svake sijalice se nalazi posuda sa vodom.

sale1808
03.04.11., 17:25
Meni su tarantule u potkrovlju i ne grejem ih vec nekih 2 nedelje.Ne znam kako je u Vrnjackoj banji,ali ovde kod nas je bas otoplilo u zadnje vreme,tako da nije ni potrebno dodatno grejanje,a jedu normalno....
Sijalica reflektorka crvene boje od 60w ili manje snage je sasvim ok,ako zelis dodatno grejanje.Samo je moras zastititi ako je stavis unutra u terarijum,kako se pauk ne bi opekao ako se bude priblizio njoj.Te sijalice nisu uopste skupe,kruskolikog oblika su i ima ih u svakoj elektro prodavnici.

Mister No
03.04.11., 17:38
Muffi kako sam ja cuo njima ne smeta sijalica u boji,mislio sam da nadjem zelenu sijalicu od 25-30 vati a crvena je malo nezgodna,bilo bi kao u,da ne kazem gde.
Gagi meni treba da greje samo jedan terarijum za A. genikulatu zato sam i mislio da nadjem negde sijalicu zelenu od 25-30 vati.
Jel uma kabal grejac od 25-30 vati i koliko je on bezbedan(mislim da ne upali nesto u blizini,stiropor ili nesto drugo?)

Sale hladno mi je u kuc iako je napolju 20 stepeni.

loshme10
03.04.11., 17:53
Zato ti je najbolji folija grejac... Ne moze da se pregreje a ugreje taman dovoljno! ;)

Mister No
03.04.11., 18:21
Losmi a od koliko vati je taj folija grejac?

loshme10
03.04.11., 18:28
Pa rekao sam ti pre neki dan u PP... Imas od 40 i 60W. Ti od 60W greju dosta jako, ja ih koristim kod kolonije dubia da im bude preko 30C, sto ti naravno kod T ne treba, a kod svih T imam grejace od 40W i ugreje mi savrseno na nekih 23-26C... ;)

Mister No
03.04.11., 18:43
Da uzvini napisao si mi to u PP pre neki dan evo nasao sam.
Moracu da pogledam ako ne nadjem taj folija grejac moracu da uzmem neku sijalicu u boji.Mislim da bi zelena bas lepo izgledala i davala lepu boju u terarijumu a to nebi smetalo tarantuli.

gagi
03.04.11., 20:35
Muffi kako sam ja cuo njima ne smeta sijalica u boji,mislio sam da nadjem zelenu sijalicu od 25-30 vati a crvena je malo nezgodna,bilo bi kao u,da ne kazem gde.
Gagi meni treba da greje samo jedan terarijum za A. genikulatu zato sam i mislio da nadjem negde sijalicu zelenu od 25-30 vati.
Jel uma kabal grejac od 25-30 vati i koliko je on bezbedan(mislim da ne upali nesto u blizini,stiropor ili nesto drugo?)

Sale hladno mi je u kuc iako je napolju 20 stepeni.

Pa ovaj potenciometar (600 w) može i za jedan terarijum.Sijalicu od 60 w možeš da smanjiš i na 25 w a ako zatreba i da povećaš temperaturu.Kod mene sijalice se nalaze u terarijumu i nikada ni jedan pauk se nije popeo na nju i povredio.

Muffy
03.04.11., 21:57
Ja cu morati da uzmem taj potenciometar... :)

@Mister

Meni su rekli da njima samo crvena boja ne smeta... :D

Mister No
04.04.11., 21:18
Eto sada sam u dilemi pa dobro DA LI TARANTULAMA SMETA ZELENA SIJALICA?

marko
05.04.11., 08:05
Da, crvena boja je onu koju "ne vide".

Geni
05.04.11., 08:18
Ajde zelena još i nekako ali mi nikako nije jasno zašto se stalno ubacuje plava kao boja koja malo smeta kada je plava na skroz drugom kraju spektra i ubedljivo je najjača boja koja postoji.

Evo lepa grafika... što je boja više ka desnoj strani, manje smeta i 'slabija' je.

http://quarknet.fnal.gov/quarknet-summer-research/QNET2010/Astronomy/em_spectrum.jpg

loshme10
05.04.11., 09:35
Pa po ovoj slici se zaljucuje da je i obicna zuta sijalica bolja od zelene, zar ne?!

Geni
05.04.11., 09:57
Da, ali najbolja je crvena. Ona se svugde preporučuje.

Mada, ima tu dve stvari. pitanje je koliko je to naučno istraženo je jedno a drugo je pitanje koliko boja sijalice utiče na svetlost koju ona emituje. Svakako da slabo ofarbana žuta sijalica propušta više svetlosti od jako ofarbana plave sijalice pa i o tome treba razmišljati.

Mister No
05.04.11., 19:47
Eto a ja rekao sestri da mi potrazi zelenu sijalicu u Kraljevu jel mi je neko ovde rekao da ako ne crvenu onda uzmem zelenu ili plavu sijalicu radi grejanja tarantule.
Geni je izbacio ovu grafiku i cim sam procitao poslao sam sestri poruku da mi ne trazi zelenu.
Kako je krenulo na kraju cu morati da trazim negde tu foliju za grejanje terarijuma ili da probam da tarantulu naviknem na konstantnih 15 stepeni celzijusa ili da dignem ruke od svega.Ovo zadnje je malo verovatno.

Geni
05.04.11., 20:27
Ma ovo je samo radi razmene inforamacija. Krkni joj običnu sijalicu ako treba. Ona će se sakriti ako joj smeta svetlo, bitno je da joj je toplo. Ništa joj neće faliti ni sa zelenom.

Mister No
05.04.11., 20:36
Da tako ce i da bude na kraju.
Mislim da Gagi(ako sam dobro razumeo) stavio sijalicu u terarijum i da nema nikakvih problema sa tarantulom,nije se isprzila i ne smeta joj.

gagi
06.04.11., 00:18
U pitanju su 8 tarantula i ni jedna se nije povredila.Sve redovno jedu i presvlače se bez problema.Ispod sijalice je posuda sa vodom.Treset ne vlažim.

Mister No
06.04.11., 20:22
Gagi napravicu terarijum sa sijalicom unutra,ocigledno da pauk nece na sijalicu ako mu je pretoplo vec ce da bezi od nje.

Muffy
07.04.11., 00:23
Moras staviti barem nekakvu zastitu oko sijalice zato sto tarantula moze da se popenje na nju i da se oprzi, a da joj to tek kasnije stigne do mozga...tako nesto sam procitao ranije... :)

Mister No
07.04.11., 21:15
Moram nesto da vidim da napravim.

Zlopanja
08.04.11., 20:09
Preporuka: Nemoj u ter neko sa strane tera. Zasto bi rizikovao? Ako bas stavljas u ter onda barem potrazi sto slabiju sijalicu. 20-25 vati max.

Mister No
10.04.11., 17:06
Gagi iz Jagodine drzi sijalice u terarujumima vec godinama i nema nikakvoh problema i nikakvo lose iskustvo do sada.Ne znaci da ih ja nebi imao ako uradim isto tako ali videcu vec.

Zlopanja
11.04.11., 15:11
:) Ok. To je bila samo preporuka :) Covek verovatno ima potenciometre ili slabije sijalice... Mada je nebitno. Ti uradi kako mislis da treba i kako ti je lepse :)

Mister No
11.04.11., 20:20
Da,videcu jos sa Gagijem,bas je OK. Mislim da cu kao i on.

darkomarkovic21
18.04.11., 01:59
Ej stose grejanja sijalicom tice, postavljao sam to pitanje na forumu... Odlucio sam i kupio reflektorku od 40w, crvenu i ona mi greje posudu sa T-om(dim 25x15)
na 27C. Tako da mislim da bi ti ista takva samo od 60w bila extra za ter.. pozzzzzzz

Mister No
18.04.11., 22:02
Brate ja mislim da je to jako,jel sijalica ide direktno u terarijum i ne verujem da treba 60 w da bi zagrejalo terarijum dimenzija 45x40x35 cm.????

darkomarkovic21
19.04.11., 14:39
brate 60w nije mnogo , ali ne za unutar terarijuma, vec spolja, na jedno 25-30cm udaljensoti od tera... na to sam mislio, na taj nacin ima extra da ti vrsi posao..... pozzzzzzzzzzz

piranakv
11.05.11., 10:08
I sta smo odlucili crvena ili plava,ako moze hitan odgovor danas mi stize Nhandu Chromatus pa da znam koju da stavim a imam i jednu i drugu???!! :-)))

gagi
11.05.11., 11:16
Idi na prvu stranicu ove teme.Geni je postavio grafiku gde se vidi da crvena sijalica najmanje smeta a greje ;).

piranakv
11.05.11., 11:49
pa to mi je pomoglo da se odlucim za kojucu i stavio sam crvenu postizem idealnu temperaturu a i ter je lepo osvetljen....hvala u svakom slucaju...ps.jos uvek cekam kurira da mi je donese gagi,nadam se da ce uskoro nestrpljiv sam xexexe!! Stankokv...

darkomarkovic21
11.05.11., 12:27
Crvenu definitivno... pozzzzzzzzzzzzzz

piranakv
11.05.11., 14:26
stigla je....ispitala je teren i zbila se na lufter da se nadise vazduha xexexe!!!

darkomarkovic21
11.05.11., 15:17
daj neku sliku... ;) nemoj da si cicija :p

piranakv
11.05.11., 21:37
bice,bice....:-)))))

chalabin32
18.10.11., 21:42
a sto ne bi uzeo neku infra red?samo ne znam ja nesto nisam video infra red ispod 100w...a da gmizavci jel isto ne vide crvenu boju inace?

raduckacu
09.01.12., 12:48
ja sam novi na sajtu, ja sam sijalice stavio izmedju dva terarijuma sa termostatom i ofarbao u crveno stranicu terarijuma a razmak izmedju dva tera. je 5cm iuglavio sam ivericu te sirine da ne gubim tiplotu i veruj mi da je jako dobro a svetlost paukovima jako smeta sto manje svetla i tako i vibracije im smeta lupanje vratima i slicno a ko te interesujekako je kod mene posalji mi mejl pa cu da slikam i poslati