PDA

Pogledaj punu verziju : getula x splendida parenje



sharky01
04.04.11., 19:39
uspjelo je,a jaja bi trebala poloziti sredinom 5 mj,zenka getula x muzjak splendida

MrFuzzums
05.04.11., 11:21
Oooo prvi hibrid na forumu, iako sam protiv toga uvek me interesuje sta ce da ispadne :D molim te okaci slike.

Miluttin
07.04.11., 11:53
Iako se ljudi bune protiv toga, i hibridi ponekad znaju da ispadnu fenomenalno, a da pritom budu zdravi i zive dugo!

Igor Velevski
07.04.11., 12:31
Nije stvar u tome, hibridi su zdravi i zivotni vek im je isto kao i njihovi roditelji ili negde izmedju....Problem je to sto ako svako praktikuje ovo za "X" godina docice takva situacija da se ciste vrste nalaze vrlo tesko, a kad se nadje na primer cisti normal corn snake kostao bi primer 1000 eu! Podvale bi bilo na svakom koraku, jer na primer ako uparis corn i neku obsoletu, pa kad taj podmladak uparis jos jednom sa corn snake onda dobijas potomstvo gde ce odredjeni broj beba izgledati kao apsolutno cisti corn.
U ovom primeru, posto se radi za prilicno slicne vrste dovoljno je samo mladunce da uparis sa istom vrstom kao jedan od njihovih roditelja i tesko ko ce primetiti da je ta F2 generacija hibridna.
Moram priznati da i mene strasno golica hibridiziranje i kad sam pricao sa Nenadom i Gordonom malo su me napali, jer su izricito protiv toga hahahah, pa se sve nesto predomisljam :) ! U svakom slucaju to nisam uradio ove godine, ali priznajem razmisljam :), jer jedan deo mene, onaj istrazivacki je da to uradim, a savest mi kaze suprotno.....U svakom slucaju informisi nas kako stoje stvari i naravno ocekujemo slike mladunaca!

sharky01
07.04.11., 20:31
zenka se na ocigled udebljala ,a kako i nebi sada jede svaki drugi ,treci dan ,pojede po 2 prepelice ili misa,vec se vidi u zadnjem dijelu da se ljuske lagano odvajaju,tj da se koza rasteze ,najbitnije je da sve prode ok,lampropeltis rules,a sta se tice hibrida ,mislim da je to svako htio probat pogotovo ako zna kako izgleda CORNBELLI ili CORNDURAS i ostali hibridi a ima ih prekrasnih,samo treba to imat pod kontrolom

nenad
07.04.11., 20:52
Svaka čast na parenju, ali moram i ovde da se umešam. Juče je bila priča oko podvrste nigrita, a danas oko splendide. Splendida je podvrsta getule, splendida nije posebna vrsta. Koliko ja znam Lampropeltis getula splendida nije dobila status vrste, ni ime Lampropeltis splendida. Dakle, Sharky01 je spario istu vrstu, samo različite podvrste. Mladunac iz takvog "braka" nije hibrid. Mladunac je Lampropeltis getula i dalje, samo podvrsta više nije čista. Parenje među različitim podvrstama iste vrste nije nikakav problem i potomstvo koje na taj način nastaje nije sterilno.

Igor Velevski
07.04.11., 23:48
To je tacno to su dve razlicite podvrste, ali ipak mladunci su hibridi, jer nisu cistokrvni koji pripadaju jednoj podvrsti i kao takvi nema ih u prirodi, dali zbog razlicite geografske pripadnosti, dali zbog razlicite sezone parenja i t.d. (pricam uopsteno ne samo o ovom primeru). znaci sve sto ne moze da se uvrsta u jednu cistu vrstu ili podvrstu smatra se za hibrid ili necistokrvno potomstvo. Mesanci su na primer potomstvo razlicite rase u okviru jedne vrste i oni ne predstavljaju hibridi. E sad sto se tice sterilnosti, prilicno sam se iznenadio, jer sam dosta istrazivao oko hibridiziranja. I ja sam mislio da su hibridi kod zmije sterilni, ali nije to bas tako. Ima dosta hibrida koje nisu sterilni, tako odgajivaci koji se bave hibridiziranjem dobijaju u prvu generaciju recimo hibrida izmedju lampropeltis i pantherophis, pa onda ti mladucni pare sa nekim drugim vrstama iz ovih rodova i dobijaju u f2 generaciji opet plodni potomci. Cak pare jedne hibride, sa drugim hibridima, dobijeni od sasvim druge vrste i uspesno dobijaju potomstvo.....cuda nevidjena :) ! Hibridi su stvarno prelepi i unikatni, jer se sigurno razlikuju medjusebno ako ne ocigledno onda u neke detalje. To je ono sto i mene privlaci. Evo jedan sajt gde se bave iskljucivo hibridiziranjem gde cete da vidite na primer nekoliko vrsta u jedan hibrid:

http://www.mesozoicreptiles.com/

nenad
08.04.11., 01:06
U pravu si, hibridi podrazumevaju i potomstvo između podvrsta. Ali, nisi u pravu kad kažeš da toga nema u prirodi. Različite podvrste zauzimaju različite areale, ali ima slučajeva kad dolazi i do preklapanja. I to poprilično. Baš mi je skoro Georg Džukić rekao da je Vršački breg mesto preklapanja Vipera berus berus i Vipera berus bosniensis. Ja sam naprotiv mislio da V.b. berus i ne živi u Srbiji, ali izgleda da je tamo ima. E, sad, to su mesta gde dolazi do preklapanja areala dve podvrste, i na takvim mestima se hibridi između dve podvrste mogu itekako očekivati.

Što se tiče steriliteta kod hibrida nastalih parenjem različitih vrsta, čak iz različitih rodova, nisam znao da mogu imati potomstvo. Zanimljivo, u svakom slučaju. Često prisutna pojava kod zelenih žaba, gde se često ne može tačno utvrditi koja je vrsta u pitanju, zbog neprestanog mešanja između vrsta. Ali, mislim da smo o tome puno pričali u Makedoniji, da ne nastavljamo ;)
Nego, pokvarismo čoveku temu.

sharky01
08.04.11., 18:02
niste pokvarili dobro je cut i druga misljenja,mislim da sam vidio bas kod hondurensisa da se u par kilometara stanista nalaze ista vrsta ali potpuno 3 razlicite boje,jedna je potpuno crna ,jedna normal a treca je cudo od boja,a neko bi mislio da je neki hibrid opet u pitanju,nego kad smo vec kod toga koji lampropeltisi su kod vas najzastupljeniji ,i kakve drzite uopce

nenad
08.04.11., 20:06
To je skroz normalno. Neke zmije se toliko razlikuju među sobom, kao da nisu ista vrsta, čak i iz istog legla. Jedan od najboljih primera je Bothriechis schlegelii, koji se normalno javlja u nekoliko morfi, u istom leglu.
Kod nas imaš uglavnom samo getule i triangulume. I još po koja vrsta, ali prilično retko.

kimo
08.04.11., 21:13
Nije to loše videti i eksperimentisati, svi odgajivači to vole da rade iz znatiželje, ali se strogo mora paziti kome se to prodaje i voditi računa da se ne bih vremenom pomešale vrste do te mere da se ne zna, jer ionako kod nekih rodova tarantula se to dešava na svetskom nivou i postaje već ozbiljniji problem, doduše, kod njih je problematika zasnova na cifri od par stotina mladunaca po leglu...

Od lampropeltisa ja držim, L.getula normal, odd coloured(kao isprskana belom bojom), albino, high white (jedna od ređih morfi getula ili je bar ja nisam nigde viđao :) ), L.t.sinaloa, L.t.campbelli, L.nigrita, a mislim da Stufy ima još mexicanu i možda još neku i to je to ovde ako nisam nešto propustio.

sharky01
08.04.11., 21:42
nigrite bi uzeo kad ces imat mlade,ili ako imas viska,ali imas zanimljivih morfova ,ja sad sam u procesu nabavljanja nekih lampropeltisa kojih bas nema ovdje tj bar ja ih nisam vidio da ih neko ima amaura,annulata ,ruthveni,pyromelana knoblochi,floridana,californiae black and white,brooksi,nelsoni i tako ima toga jos dosta ,ali daj stavi slike od ovih kaj imas ili di se mogu vidjet

nenad
08.04.11., 22:55
L.t.sinaloa, L.t.campbelli, L.nigrita, a mislim da Stufy ima još mexicanu i možda još neku i to je to ovde ako nisam nešto propustio.

Pa pre neki dan smo pričali o tome da vrsta L.nigrita ne postoji. :D To je podvrsta getule. Inače, bila je i jedna pyromelana ovde, ali je nastradala. A mislim da samo Stufy ima jednu mexicanu i niko više :(

sharky01
08.04.11., 23:08
znaci ,nije bas das ih ima,steta,ocito taj dio teraristike jos treba razvijat,nije ni ovdje puno bolje zato i ocu to pokrenut malo