PDA

Pogledaj punu verziju : Prijavljivanje CITES jedinki



Pedja
12.04.11., 01:05
http://www.ekoplan.gov.rs/src/CITES-Opste-informacije-566-c66-content.htm?_sector_id=5&_sm_id=61

Miroslav
12.04.11., 02:07
ekstra... nema tarantula na spisku :)

Igor Velevski
12.04.11., 02:19
...i kako cete uz prijavu da date obavezni dokument za uvoz ili potpis odgajivaca izvan Srbije, jer i odgajivaci u Srbiji moraju da imaju te iste dokumente???? To mi nije jasno.....

Lemur zlikovac
12.04.11., 03:47
Ja sam dobio nalog da napisem u kakvim uslovima drzim Brahipelme jer su na citesi, i da ih sve popisem latinskim nazivom, sad mi nije jasno da li su na citesu ili ne, moracu da ih zovem

kimo
12.04.11., 10:39
Jesu, na CITES-u su bile i ranije, možda je neka greška. Ne verujem da su ih skunuli sa CITES-a

Geni
12.04.11., 10:45
Sve Brachypelme su na CITES II listi još od 95' i još uvek su.

Igor Velevski
12.04.11., 14:44
Nije mi jasno cime cete da dokazete odakle su vam zivotinje i jesu li iz odgoja kad nema takve dokumente ovde........nije dokaz da se kaze: moja zmija je od "ovog" uzgajivaca, jer svako to moze da kaze, pa cak i da je tako, uzgajivac isto treba da dokaze odakle su njegove zivotinje......to mi nije jasno, a pitam jer ne znam kod nas kako stvari stoje i malo mi je prpa oko svega toga.....!

knedla
12.04.11., 14:49
Jel neko zna da li se moze preko onog njihovog zahteva da se registruje odgajivacnica http://www.ekoplan.gov.rs/src/CITES-Uzgoj-740-c66-content.htm?_sector_id=5&_sm_id=67

Geni
12.04.11., 14:49
To je nedorečeno... postoji dokument u kom se upisuje poreklo "U slučaju da za jedinku ne posedujete dokaz o zakonitom sticanju, odnosno o poreklu primerka, popunite i priložite formular „Izjava o poreklu“... ali nije rečeno koje su eventualne posledice upisivanja šverca kao porekla. Sa druge strane, nije ni postojala mogućnost da se drugačije uveze životinja pa i to oni znaju.

knedla
12.04.11., 14:56
kod ovih mojih MUSTELA EVERSMANII pise non CITES sta to znaci da nije potrebna nikakva prijava ?

Miroslav
12.04.11., 16:02
Na spisku nema tarantula, pa po tome ispada da se one i ne moraju prijavljivati. Nisu oni to baš najbolje organizovali. A trebali su da napišu šta sve treba i kako pupuniti ako nemaš dokaz o poreklu.

zokis
12.04.11., 16:34
Aj sad...kako moze da se protumaci ovo: "строго заштићених и заштићених врста дивљих животиња у заточеништву"...
divlje - kao domace i divlje zivotinje ili
divlje - kao zivotinje iz divljine a ne iz odgajivacnice ???

Geni
12.04.11., 16:36
Divljih kao suprotno od pitomih iliti domaćih.

Miluttin
12.04.11., 17:52
Yessssss... Nema ni leoparda ni bradatih :)

Miroslav
12.04.11., 19:33
http://www.cites.org/eng/resources/pub/checklist08/Checklist.pdf

zokis
12.04.11., 20:43
Divljih kao suprotno od pitomih iliti domaćih.

### za nekog ko ih uzgaja to su domace zivotinje a pitome su manje ili vise. :D

Pedja
13.04.11., 00:00
Aj sad...kako moze da se protumaci ovo: "строго заштићених и заштићених врста дивљих животиња у заточеништву"...
divlje - kao domace i divlje zivotinje ili
divlje - kao zivotinje iz divljine a ne iz odgajivacnice


Akcenat je tu ne na divljim, vec na zasticenim (CITES 2) i strogo zasticenim (CITES 1).
A koje su zivotinje divlje a koje domace to se covece uci u osnovnoj skoli:D.... spavao si na casu vidim;)

Mogao bi neko ko drzi tarantule sa CITES-a da pozove ministarstvo i da ih pita sta se desava sa prijavom aranhida (i skorpije su neke na CITES-u) pa da prenese njihov odgovor ovde da i drugi znaju.

silwert
13.04.11., 08:28
sad mene interesuje kako da objasnim za mog papagaja da je on stigao direkt iz sume u senegalu i to redovnim letom jata

marko
13.04.11., 09:50
Stvarno treba neko da nazove ministarstvo i pita za araknide.
U napomeni pdf prijave lepo piše: "Koristite naučne nazive navedene u spisku vrsta koji je dat uz javni poziv".
U istom spisku nema tarantula, što bi značilo da se one ne prijavljuju iako svi znamo za Brachypelme.

Možemo da ih zovemo i budemo sigurni, ili da se pravimo ludi pa da se pozivamo na njihovu "grešku" (ako je uopšte greška).

Ne bih ja tu ništa prijavljivao zbog ovoga:
"Opišite uslove u kojima držite navedene jedinke (dimenzije i vrsta objekta, broj jedinki u objektu i drugi uslovi za datu vrstu)",
jer mogu misliti kakve uslove držanja će da zahtevaju u ovoj banana državi.
Mada ja i nemam šta da prijavim ali sigurno bi se neko od vas potrudio oko toga i prijavio svoje životinje.

kimo
13.04.11., 12:16
Evo novosti direkt iz kancelarije :) Svako ko ima išta što je na CITES-u trebao bi da prijavi makar to bio i ljubimac. Nije nikakav problem i neće biti nikakvog oduzimanja. Pogovoto je važno da se prijave zmije koje mogu da narastu preko 3 metra, jer će ubuduće za njih biti restrikcija, čitaj biće zabranjene za čuvanje/uvoženje/razmnožavanje, zato oni koji to sada prijave će zadržati zmiju bez problema.

Arahnidi se takođe prijavljuju, ali samo ukoliko ih odgajate i razmnožavate jer su tada u većem broju. Vlasnici nekoliko Brachypelmi i Pandinusa nisu u oobavezi da dotične prijave jer ne mogu nikako da ih obeleže i prate.

Ukoliko neko ima nekih pitanja može mi se javiti preko PP.

marko
13.04.11., 13:12
Ništa na pp, daj sve javno :p

Geni
13.04.11., 13:32
Arahnidi se takođe prijavljuju, ali samo ukoliko ih odgajate i razmnožavate jer su tada u većem broju. Vlasnici nekoliko Brachypelmi i Pandinusa nisu u oobavezi da dotične prijave jer ne mogu nikako da ih obeleže i prate.

Bolje je prijaviti. Evo ja na primer imam ženku smithi koja je uparena sa Bluie-evim mužjakom. Ajde i da ne prijavim ovih 8-9 Brachypelmi ali šta kada ih sutra budemo nas dvojca imali po par stotina? ::D

Ja prijavim pa nek se oni bakću sa tumačenjem kako da ih obeležavaju ::D

loshme10
13.04.11., 14:35
A jel to 100% sigurno da moze da se prijavi, iako nemamo papire o poreklu i ne znamo odakle su? Da ne bude da nam ih posle oduzmu... Ja recimo ne planiram da parim ni jednu svoju T, jel mi onda preporucujete da ih ne prijavljujem?

marko
13.04.11., 14:51
Dobro kažeš Geni, imam i ja uparenu ženku.
Bolje nju jednu da prijavim nego da se zamajavam ako izađu neki mališani.

NecrovoX
13.04.11., 18:09
Evo ja sam danas poslao prijavu, a ujedno sam dobio i odgovor na mail koji sam juče poslao u vezi toga kako mogu znati da je prijava stigla na vreme i koliko će ovo da košta, prenosim vam odogovor u potpunosti koji sam dobio iz ministarstva.

Poštovani,

prijavljivanje primeraka strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta divljih životinja za potrebe uvođenja u evidenciju se ne naplaćuje.

Možete da nas pozovete telefonom na 011-3121624 da proverite da li je vaša prijava stigla.

E pa sad šta bude biće...
Mislim da ovo treba odraditi, ne može me kasnije niko zezati i reći kako nije po zakonu. Ne mogu nam svima oduzeti životinje tako da ne prijaviti se iz tog straha je bezveze.
Što se tiče uslova držanja, ne sumnjam da će njihovi uslovi biti mnogo čudni, ali verujem da će se i to sve vremenom doterati u neki red.

Jedino mi bezveze ovo što Kimo prenosi da će biti zabranjeno držanje zmija koje su duže od tri m, kod nas nije bilo pojava da je takva zmija nekog ozbiljno povredila, ako i pobegne nije moguće da se prilagodi na naše uslove i preživi zimu,... Nema smisla. Zabrane eto čisto jer im se može.

Bluie
13.04.11., 19:52
Jesi li obrasce odstampao i poslao postom ili na email?

NecrovoX
13.04.11., 22:03
Odneo ih u fotokopirnicu, odštampao i popunio hemijskom i onda poslao poštom. Za par dana ću zvati da vidim da li je stiglo i šta dalje tj da li išta dalje.

zokis
13.04.11., 23:53
Ljudi a sta je sa onim placanjem poreza ili sta vec na kucne ljubimce...tipa 500 din za psa ili macku...da nece mozda na osnovu ovog prijavljivanja da stigne i neka uplatnica sa cifrom?

Miroslav
14.04.11., 01:03
Meni je glupo da prijavim Brachypelme za koje ne znam pol, jer ako neka od njih bude mužjak (što je u mom slučaju vrlo verovatno), neću je zadržavati već slati dalje.
Po tome bi, u slučaju da se prijavi neki mužjak, trebao svaki put evidentirati kada bude kod nekoga na parenju.

Soulfly
14.04.11., 03:02
Ovo se odnosi samo na odgajivace i prodavce, nemoj da se opterecujes time ;)

knedla
14.04.11., 10:34
Da sto se tice paukova meni su rekli da bi samo odgajivaci trebali ali nije obavezno da prijave ako imaju i koje vrste a i pitao sam ih i za registrovanje odgajivacnice kod njih i samo su odgovorili da ako se zivotinja koju zelim da razmozavam i prodajem nalazi na cites listi onda registrujem kod njih a ako ne onda neznaju kod koga treba da se registrujem :)

zarko
14.04.11., 12:17
razgovarao sam sa osobom koja radi u ministarstvu.

stekao sam utisak da oni stvarno zele da naprave nulto stanje. kaze zavisi od odziva da li ce postajati specijalne kategorije grupe zivotinja za koje ce imati povlastice. ovo se odnosi da cinjenicu da li mi (svi ovde) mozemo da razmnozimo nesto i ponudimo npr kameleona, regularno ili mora da budemo registrovana odgaivacnica.

to mi sve mirise da treba u sto vecem broju i iskreno prijaviti ko sta ima.

druga stvar je da nulto stanje treba da ostane zateceno, odnosno da se ne oduzimaju...

imaju puno posla ne samo oko nas veci i gomila drugih zivotinja koje nas ne intresuju sad.ptice sisari i sl...

moje misljenje je sledece.
i kao neko ima i jednu jedinku sa citesa, treba da prijavi jer onda ce u jednom trenutku mozda hteti da pari. kad se upare jedinke postoji obrazac za prijavljivenje. to se sve salje ,za sada su reci inspektora, radi evidencije.

to moze u svasta da se pretvori ali drzava kakva takva je treba da serizikuje....sta drugo pa ostaje sad?

Pedja
14.04.11., 22:49
Ljudi a sta je sa onim placanjem poreza ili sta vec na kucne ljubimce...tipa 500 din za psa ili macku...da nece mozda na osnovu ovog prijavljivanja da stigne i neka uplatnica sa cifrom?


To je bio predlog, ali nije proslo.

agama agama
14.04.11., 22:54
imam 1 pitanje... na onoj listi nisam nasao leopard gekona pa me zanima da li trebam i njih da prijavim ako ih drzim kao kucne ljubimce

LemyKadir
15.04.11., 13:46
Koliko vidim, nema ni kukuruznih smukova... Znachi mog ne moram da prijavljujem??

NecrovoX
15.04.11., 16:32
Prijavljuju se jedinke odnosno životinje koje se nalaze na listi, znači ako ih nema na listi,a držiš ih kao kućnog ljubimca i nisi odgajivač ili ti ne stoji u pet shopu nema potrebe da išta prijavljuješ.

patak
15.04.11., 16:35
Ljudi a sta je sa onim placanjem poreza ili sta vec na kucne ljubimce...tipa 500 din za psa ili macku...da nece mozda na osnovu ovog prijavljivanja da stigne i neka uplatnica sa cifrom?

To je bio predlog, ali nije proslo.

ma samo gledaju kako da nam uzmu pare

darkomarkovic21
28.04.11., 19:07
Ej drugari jel moraju i tarantule da se prijave ili ne??? Inace imam geniculatu..???

Stiv
28.04.11., 22:06
Ne moras da prijavljujes, samo se Brachypelme prijavljuju. :)

sale1808
03.05.11., 18:06
Sve je to u redu. I nulto stanje,kao i sve ostalo.Ali meni je malo cudno to sto znam iz iskustva da se kod nas sve naplacuje,kao i da se sve radi da bi se posle naplatilo i imalo dokaz da posedujes nesto.Logicno je da ne moze da se sada sve napravi da bude legalno preko noci,kada je i drzava do sada dozvoljavala uvoz i izvoz zasticenih vrsta.
Ovakva situacija je bila i za pirateriju nekad,koja se dozvoljavala ranije i niko nista nije imao protiv,dok je sada to krivicno delo,naravno zbog dejstvovanja stranih drzava.
Ovakvo stanje ne odgovara ni nasoj zemlji,naravno na prvom mestu zbog zasticenih vrsta ptica i ostalih zivotinja odavde.
Nulto stanje je dobra stvar,ali zavisi sta se podrazumeva sa time.Nadam se samo da posle svega nece doci na red neka naplata,posto onda imaju dokaz da imate zivotinju.
Ali u svakom slucaju,logicno je da i ovo mora malo da se uredi i da se pojave registrovani odgajivaci,iako ce i dalje biti crne zone,ali ona ce vremenom pasti na minimum.Mozda je ovo sad i momenat da neko krene u novi legalni business.....hehe

patak
10.05.11., 23:39
evo, i ja sam danas poslao prijavu za bou constrictor :)
pa cu ih sutra ili prekosutra nazvati da vidim sta ce biti dalje, a i da li ce se dobiti neki papiri ili sta znam.

gagi
11.05.11., 11:58
Ja sam juče poslao prijavu za sve tarantule :).

Laki90
12.05.11., 02:12
Ljudi....kako ide sa prijavama,jel prijavljujete sve sto imate a da je na citesu ili ne?....ja prijavio burmanca bilo mi usput pa sam licno odneo...pitao sam sta se dalje radi a lik iz kancelarije mi je rekao da ce se najverovatnije CIPOVATI-OBELEZAVATI zmije i izdavati nekakva potvrda sto ce po mojoj pretpostavci kostati lepo....

chalabin32
14.05.11., 18:03
a sta je sa zmijama otrovnicama jel i one treba da se prijave ako su na na cites-u,posto je inace njihovo dryanje kao zabranjeno?

Igor Velevski
15.05.11., 01:12
Ljudi....kako ide sa prijavama,jel prijavljujete sve sto imate a da je na citesu ili ne?....ja prijavio burmanca bilo mi usput pa sam licno odneo...pitao sam sta se dalje radi a lik iz kancelarije mi je rekao da ce se najverovatnije CIPOVATI-OBELEZAVATI zmije i izdavati nekakva potvrda sto ce po mojoj pretpostavci kostati lepo....

Zato vam kazem, izborite se da se ne cipuju zivotinje, jer oni koji imaju vise zmija, bacice brdo para u "bunar"! Predlozite, radi identifikacije umesto cip, da se zivotinje slikaju!

darkomarkovic21
16.05.11., 18:47
Ej drugari, imam samo jednu tarantulu, geniculatu, jel potrebno da je prijavljujem ili ne???

zarko
16.05.11., 19:11
nije potrebno da je prijavis

darkomarkovic21
16.05.11., 22:40
Hvala na informaciji....

patak
19.05.11., 14:55
zvao sam sada da proverim da li je stigla prijava koju sam poslao.
naravno, stiglo je i sve je uredu :)
rekao mi je taj covek da ce se naknadno valjda proveravati pa ce se mozda kasnije dobiti neki papir ili tako nesto za naseg kucnog ljubimca.
uglavnom, kaze da za sada prioritet imaju cites I vrste, tako da ima vremena za boe :)
eto, toliko od mene :cool:

Hornet
19.05.11., 19:56
Da, naknadno ce se proveriti. Samo se pitam ko ce to proveriti. Posto nisu samo teraristi oni koji prijavljuju zivotinje, vec i avikulturisti i jos po neki. Subotica ce sama imati nekoliko hiljada prijava, a gde su ostali? Bas me zanima kako ce se ovo zavrsiti..

patak
19.05.11., 20:17
ma ni ne zanima me ko ce, kako ce, a ni kada ce proveravati :)
samo se nadam da se nece cipovati.
mislim, meni nece biti problem platiti za taj jedan cip, ali ce biti problem ovima sto imaju vise zmija i ko zna kakvih jos zivotinja...

smeshko lepushko
12.09.11., 15:55
ima li nekih novosti oko ove registarcije? frka,frka, panika i odjednom zatisje...ja sam prijavio moje kornjace,ali nikakav odgovor ili potvrdu nisam dobio...da li uopste treba da dobijemo neku povratnu informaciju od njih iz ministarstva, neki dokument, nesto... znam da verovatno treba vremena da obrade sve prijave,ali reko ipak da proverim...

Satyr
21.09.11., 21:34
ne dobija se ništa, i ja oćekujem da bude ponovo prijava, ali šanse su sve manje

Sinbad
21.09.11., 22:52
Uz molbu , nove godine mogu da se prijave cites zivotinje . Pozovite ministarstvo i informisite se detaljnije .

Nisam siguran ali vredi pokusati . Tu informaciju sam cuo ali nisam proveravao.

Pedja
30.09.11., 02:39
Uz molbu , nove godine mogu da se prijave cites zivotinje . Pozovite ministarstvo i informisite se detaljnije .

Nisam siguran ali vredi pokusati . Tu informaciju sam cuo ali nisam proveravao

Nije tako, ali ko hoce neka pita na 011/3121-624 tel CITES kancelarije.
Juce su bili kod mene da obelezavaju zivotinje pa smo pricali na tu temu.
Pitao sam ih opet i oko prometa prijavljenih zivotinja i rekli su mi opet da zivotinje za koje je data izjava ne smeju da se prodaju niti da se sticu (kupuju).
Novo je i to da ce i unutrasnji promet CITES vrstama bez papira (a ne samo prekogranicni) uskoro ici na krivicnu odgovornost umesto na prekrsajnu kao do sada.

nenad
30.09.11., 03:11
Novo je i to da ce i unutrasnji promet CITES vrstama bez papira (a ne samo prekogranicni) uskoro ici na krivicnu odgovornost umesto na prekrsajnu kao do sada.

A šta dave više, do sada su valjda skontali da su kod nas sve CITES životinje iz odgoja, osim onih koje uvozi Vukašinović. Njemu daju da bez problema uveze bilo šta iz prirode, a ovde dave ljude zbog životinja za koje i sami znaju da su iz odgoja. A ako ne znaju, onda su veće debilčine nego što sam mislio. Baš zbog ovakvih stvari ne čuvam ništa sa CITES liste. Ne želim da imam posla sa njima. Ispadne jednostavnije i poštenije valjati dop, nego razmnožavati i prodavati CITES životinje.

Pošteni ljudi gaje kameleone recimo, i uspešno ih razmnožavaju i održavaju, i sad će njima da prave probleme. A s druge strane, lično sam bio prisutan kad je ovom gore pomenutom gospodinu, iz Afrike stiglo preko 80 kameleona, koji su narednih par nedelja SVI crkli. Ali svi. I nikom ništa. Od jednog prodatog otplate se svi ostali, jer su u Africi životinje smešno jeftine (agame oko 1 dolar, gekoni 50 centi). I u čemu je onda smisao poštovanja CITESa u Srbiji? Zar nije konvencija potpisana da se zaštite ugrožene vrste od izlovaljavanja? Ili je možda potpisana da se maltretiraju pravi ljubitelji životinja, njihovim glupim pravilima.

NecrovoX
30.09.11., 09:42
Umesto da se potencira da se te životinje razmnožavaju u zatočeništvu, oni to ograničavaju raznim zakonima. Zar to nije kontraproduktivno? Zar mi nije lakše otići i kupiti kod bilo koga u Srbiji ko razmnožava ove životinje nego se zezati sa nekime preko grane i to protivzakonito? Izgleda da ne, to će na kraju biti lakša varijanta, jer ako slučajno upariš nešto, ti si kriminalac!
Neverovatno mi je koje su ovo gluposti.

nenad
30.09.11., 11:19
Pa, namerno te guraju u ilegalu, da bi posle mogli da te kazne. Umesto da nam olakšaju stvari, i da naprave saradnju sa nama, samo prave probleme. Podstiču nas da se i dalje bavimo ilegalno ovim hobijem. Neki od tih ljudi smatraju da su bogom dani krstaši koji idu u pravedni rat oslobođenja jadnih i ugroženih životinja, koje mi maltretiramo. U stvari će vam i ljudi iz njihovog okruženja reći da je reč o teškim budalama.

kimo
30.09.11., 11:27
Ima tu dosta nerazjašnjenih stvari i nije sve tako crno. Niko ne razlikuje CITES apendiks I i II i III, problem je sa životinjama iz prve grupe, koje ovde niko ni nema, svi Pitoni,Boe, Brachypelme, Kameleoni i sve ostale životinje što se ovde čuvaju su Apekndiks II, tako da one nisu toliko ugrožene i može se dobiti dozvola za uzgoj i čuvanje. Problem je kao što je Peđa rekao da ove koje su prijavljene sa prijavom, što je 99% kod nas ne mogu da se koriste u komercijalne svrhe tj. da se prodaju, mogu da se koriste kao matične jedinke, pa da se onda mladunci prodaju legalno ukoliko dobijete dozvolu i ukoliko imate sve potrebne uslove propisane zakonom. Ko god ima kao ljubimca tako će ga i držati i to je to. Oni su sada zatečeni stanjem kod nas, jer su mislili da ima 100 jedinki sa liste, a broj je daleko, daleko veći i ne znaju ni šta da rade, jer imaju brdo problema sa pticama i drugim životinjama koje su sa Apendiksa I i koje su prioritet.

Pedja
02.10.11., 03:09
A šta dave više, do sada su valjda skontali da su kod nas sve CITES životinje iz odgoja, osim onih koje uvozi Vukašinović. Njemu daju da bez problema uveze bilo šta iz prirode, a ovde dave ljude zbog životinja za koje i sami znaju da su iz odgoja. A ako ne znaju, onda su veće debilčine nego što sam mislio. Baš zbog ovakvih stvari ne čuvam ništa sa CITES liste. Ne želim da imam posla sa njima. Ispadne jednostavnije i poštenije valjati dop, nego razmnožavati i prodavati CITES životinje.

Pošteni ljudi gaje kameleone recimo, i uspešno ih razmnožavaju i održavaju, i sad će njima da prave probleme. A s druge strane, lično sam bio prisutan kad je ovom gore pomenutom gospodinu, iz Afrike stiglo preko 80 kameleona, koji su narednih par nedelja SVI crkli. Ali svi. I nikom ništa. Od jednog prodatog otplate se svi ostali, jer su u Africi životinje smešno jeftine (agame oko 1 dolar, gekoni 50 centi). I u čemu je onda smisao poštovanja CITESa u Srbiji? Zar nije konvencija potpisana da se zaštite ugrožene vrste od izlovaljavanja? Ili je možda potpisana da se maltretiraju pravi ljubitelji životinja, njihovim glupim pravilima.

Nije stvar u tome da li je iz odgoja ili ne, vec da li je legalno nabavljena.
Vukasinovic uvozi legalno, jer zemlja izvoznica ima kvotu za izlovljavanje iz prirode i svake godine izvozi odredjen broj datih vrsta, a on ovde vadi dozvolu od ministarstva za uvoz. Da ostavimo na stranu sad kakav je kvalitet tih zivotinja, tu se potpuno slazem sa tobom.

Isto tako iako je zivotinja iz odgoja a ne uveze se legalno sa potrebnim dokumentima, to se i po nasim i po inostranim propisima tretira kao sverc i uopste nije ni bitno da li je iz odgoja ili iz prirode. CITES skracenica je upravo kontrola prekogranicnog prometa ugrozenim vrstama, sto znaci sve sto ide preko grane mora sa papirima , ako ne, onda je sverc i podleze sankcijama.
Nase ministarstvo samo konacno pocinje da resava problem i da radi ono sto CITES trazi od njih, jer smo mi kao drzava potpisivanjem CITES konvencije preuzeli te obaveze na sebe.
A to sto ce i unutrasnji promet ici na krivicnu odgovornost je zato sto ako ne moze da se dokaze poreklo, to je zato sto legalnog porekla i nema, pa kod koga se nadje takva zivotinja bice tretiran kao da je licno svercovao ili ce morati da kaze (dokaze) od koga je svercovanu zivotinju kupio.

A svi koji ovde razmnozavaju zivotinje su u mogucnosti da dobiju dozvolu za odgoj, tako da ce situacija biti mnogo bolja za sve i za odgajivace i za kupce.
Evo moj primer. Ja godinama razmnozavam CITES zivotinje i do sada nisam imao mogucnost da dam potvrdu nikome ko je od mene uzeo zivotinju, pa ako bi nekom tako dosla inspekcija mogla je da oduzme ziv. i pise prijavu iako je ta zivotinja iz domaceg odgoja. Sada je svaka CITES zivotinja koja je uzeta kod mene obelezena, zavedena u ministarstvu i za nju izdajem sertifikat o poreklu a njen buduci vlasnik je drzi potpuno legalno, moze da razmnozava ili da je proda.

Sinbad
03.10.11., 00:39
Da dodam samo da svi koji planiraju da registruju odgajvacnicu , moraju da prijave i jedinke koje nisu na CITES-u ako planiraju da ih razmnozavaju i stavljaju u promet !!!

Danas sam bio na berzi zivotinja u NS i imao bliski susret sa inspektokom za zastitu zivotne sredine i malo je falilo da mi oduzmu sve zivotinje ali sam slucajno kod sebe imao potvrdu da sam podneo zahtev i nije bilo problema (samo su napisali zapisnik da je sve ok i sta sam imao u tom trenutku kod sebe od zivotinja ) :p

Da nebude zabune , ko ima zivotinje koje nisu na CITES-u i ne planira da ih razmnozava nemora da ih prijavljuje u suprotnom je duzan da prijavi i te zivotinje i da registruje odgajivacnicu !!!

Izvinjavam se moderatorima ako nije post na pravom mestu pa neka ga prebace ako treba ;)

nenad
03.10.11., 01:04
Ovo je vrlo zanimljivo. A da li su ti rekli koje životinje moraju da budu prijavljenje ukoliko hoćemo da ih razmnožavamo? Da li se to odnosi samo na terarijumske životinje, ili na bilo koje druge? Mislim, svi ti ljudi na izložbi koji su prodavali ptice i drugo, sigurno imaju registrovane odgajivačnice? ;)
Sad mi stvarno ništa nije jasno, a čini mi se da ni njima nije jasno.

Sinbad
03.10.11., 01:35
Ovo je vrlo zanimljivo. A da li su ti rekli koje životinje moraju da budu prijavljenje ukoliko hoćemo da ih razmnožavamo? Da li se to odnosi samo na terarijumske životinje, ili na bilo koje druge? Mislim, svi ti ljudi na izložbi koji su prodavali ptice i drugo, sigurno imaju registrovane odgajivačnice? ;)
Sad mi stvarno ništa nije jasno, a čini mi se da ni njima nije jasno.

Sto se tice registracije drugih zivotinja nije me preterano interesovalo ali zmnam da su Masi trazili papire za glodare...Sta reci vise...

Kad su mi prisli i trazili papire za smukove , getule itd na moj odgovor da te zivotinje nisu na CITES-u oni su rekli da svejedno moram da ih prijavim ako hocu da ih razmnozavam i prodajem...

A sto se tice ostalih zivotinja na berzi , oduzimali su kao besni ( ptice , kornjacice itd ) a bilo je i dosta ljudi koji su imali sve papire za zivotinje...Pokusacu sutra da nedjem taj clan u zakonu na koji se ona pozvala i koji mi je pokazala po kome ima puno pravo da oduzme zivotinju koja nije na CITESU...STRASNO !!!

Ko ce ih znati vise sta traze a i to si u pravu da ni oni sami ne znaju sta treba od papira i zasto treba ali na kraju sve ide po nasoj grbaci :D

nenad
03.10.11., 01:40
Ma, da, njima je očigledno zanimljivo da idu i otimaju. Pa sve ove godine su oduzimali CITES životinje s vremena na vreme, iako nisu zaveli nulto stanje, što znači da nisu imali nikakva prava da to rade.
Ali, kad već kažeš da su i drugima tražili papire, onda to već ima smisla. Ovako bih pomislio da su se navrzli na terariste. Zanima me samo šta rade sa oduzetim životinjama. Da li ih i dalje nose u palićki zoo vrt, jer ne verujem da vrt ima kapacitete da primi sve što oduzmu.

Sinbad
03.10.11., 01:53
Sto se tice oduzetih zivotinja ne znam gde ih nose ali ako budu ovim tempom oduzimali brzo ce da napune sve zoo-vrtove :th_Noooo:

Igor Velevski
03.10.11., 19:29
Ako ovako nastave, upropastice kakvu-takvu teraristiku......Mora da se zna gde idu te zivotinje, jer ako se ne zna, to je isto protivzakonito i mozete da tuzite drzavu, ako im ne pruzi uslove kakve ona trazi ili ako ih, da tako kazem muci (ako se ne brine za njihovo blagostanje). Imate sve uslove, imate ovaj forum, skupite se i napisite pismo, izadjite negde, budite prisutni po medijumima, preduzmite nesto, jer ovo je jako demotivirajuce za drugih iducih terarista. Ovako se teraristika upropascava, a sve je to radi PARE! I na kraju krajeva, po svim zakonima i ako se pravo pita, svi oni koji su prijavili zivotinje , koji su imali jos pre donosenja ovakvog unikatnog i nelogicnog zakona, ne podlezu istom, jer tu vazi retrogradno dejstvo! Sigurno ovde ima pravnika , pa oni mogu lepo to da objasne....Iskoristite sve legalne i legitimne nacine da ovakva glupost sto brze padne u vodi!

knedla
08.10.11., 13:35
A to bi sad sve znacilo ako ja na primer kupim od nekoga 2 zmije sa papirima moram njima da prijavim da sam uzeo i da planiram da ih parim ?

Sinbad
08.10.11., 20:29
A to bi sad sve znacilo ako ja na primer kupim od nekoga 2 zmije sa papirima moram njima da prijavim da sam uzeo i da planiram da ih parim ?

Kada kupis zmije sa papirima nema kome da prijavljujes jer ces dobiti papir (taj ko ti je izdao taj papir morao je da prijavi tu zmiju) .
Sto se tice parenja , nece moci niko nista da pari ako nema registrovanu odgajivacnicu !

Laki90
08.10.11., 22:09
Nije stvar u tome da li je iz odgoja ili ne, vec da li je legalno nabavljena.
Vukasinovic uvozi legalno, jer zemlja izvoznica ima kvotu za izlovljavanje iz prirode i svake godine izvozi odredjen broj datih vrsta, a on ovde vadi dozvolu od ministarstva za uvoz. Da ostavimo na stranu sad kakav je kvalitet tih zivotinja, tu se potpuno slazem sa tobom.

Isto tako iako je zivotinja iz odgoja a ne uveze se legalno sa potrebnim dokumentima, to se i po nasim i po inostranim propisima tretira kao sverc i uopste nije ni bitno da li je iz odgoja ili iz prirode. CITES skracenica je upravo kontrola prekogranicnog prometa ugrozenim vrstama, sto znaci sve sto ide preko grane mora sa papirima , ako ne, onda je sverc i podleze sankcijama.
Nase ministarstvo samo konacno pocinje da resava problem i da radi ono sto CITES trazi od njih, jer smo mi kao drzava potpisivanjem CITES konvencije preuzeli te obaveze na sebe.
A to sto ce i unutrasnji promet ici na krivicnu odgovornost je zato sto ako ne moze da se dokaze poreklo, to je zato sto legalnog porekla i nema, pa kod koga se nadje takva zivotinja bice tretiran kao da je licno svercovao ili ce morati da kaze (dokaze) od koga je svercovanu zivotinju kupio.

A svi koji ovde razmnozavaju zivotinje su u mogucnosti da dobiju dozvolu za odgoj, tako da ce situacija biti mnogo bolja za sve i za odgajivace i za kupce.
Evo moj primer. Ja godinama razmnozavam CITES zivotinje i do sada nisam imao mogucnost da dam potvrdu nikome ko je od mene uzeo zivotinju, pa ako bi nekom tako dosla inspekcija mogla je da oduzme ziv. i pise prijavu iako je ta zivotinja iz domaceg odgoja. Sada je svaka CITES zivotinja koja je uzeta kod mene obelezena, zavedena u ministarstvu i za nju izdajem sertifikat o poreklu a njen buduci vlasnik je drzi potpuno legalno, moze da razmnozava ili da je proda.

Da li te sertifikate vec izdajes ili ces tek....i da li taj sertifikat menja dosadasnje cene i ako menja koliko se dodaje za taj sertifikat koji dajes?

....i da.....da li ja moram da prijavim svoje kukuruzne smukove koji su se recimo samovoljno parili ove godine i trenutno imam 4 mladunaca od njih a nisu na citesu?

Pedja
13.10.11., 01:29
Laki,
Sertifikate vec izdajem sa kupljenom zivotinjom, cena se ne menja zbog toga.

Ovo sto se tice zivotinja koje nisu na CITES-u.....
Bio sam pre neki dan u min. i pitao za to, rekli su mi da njima ne pada napamet da izdaju dozvole za zivotinje koje nisu na citesu, jer bi onda trebalo da se i obeleze, a divlje zivotinje koje nisu na citesu su ne samo reptili, vec i ko zna kolko vrsta papagaja i ostalih ptica, svi glodari tipa hrcak, zamorac itd. , i najludje od svega AKVARIJUMSKE RIBICE !

E a sada ide zaj.....

U zakonu pise PROMET DIVLJIH ZIVOTINJA MORA SE OBAVLJATI U REGISTROVANIM ODGAJIVACNICAMA.

A inspekcija radi onako kako pise u zakonu i nezavisno od ministarstva.
Jer iako je apsurdno da min. ne izdaje dozvole za uzgoj nezasticenih vrsta divljih zivotinja a inspekcija ih trazi, svaki inspektor ima opravdanje da je radio po zakonu. Jer ako oni ne rade po zakonu i ne traze papire za sve sutra moze neko da ih proziva zbog toga.

Ocigledno da je problem napravio onaj ko je pisao zakon.
Nije uopste razmisljao sta takva recenica podrazumeva u praksi i kakve probleme moze da izazove i koliki obiman posao podrazumeva.
Zamislite da neko obelezava akv. ribice .... i kako ?

Ako ministarstvo i inspekcija ne dogovore zajednjicki stav po tom pitanju bice haos do daljnjeg.


A to bi sad sve znacilo ako ja na primer kupim od nekoga 2 zmije sa papirima moram njima da prijavim da sam uzeo i da planiram da ih parim ?

Ako imas sa papirima, po automatizmu dobijas dozvolu za uzgoj.
A sve CITES zivotinje moraju da budu prijavljene.

davco
13.10.11., 16:37
Sve oduzete zivotinje se nose u prihvatiliste u zoo vrt Palic, jer je to jedino prihvatiliste koje priznaje drzava.

Sa ovim zakonima pucali su sami sebima u grudi, retardirana drzava donosi retardirane zakone. Ovde legalno nikad nista nece biti, kako ce oznaciti paukove? Kameleone? Skorpije? A kako ce ti inspekcija prepoznati vrste? Mislite da oni znaju da razlikuju Cites i ne cites vrste gustera, zmija, paukova, papagaja, veverica, ribica? Imamo sveznajuce inspektore? ili imamo za svaku vrstu i podvrstu eksperta koji ce potvrditi i ici po celoj drzavi da prepozna strogo zasticene vrste???
Ma gluposti.
U Evropi papire imaju samo najvece odgajivacnice i odgajivaci, ali bilo koga pitas, reci ce ti da to maltene nikad ne traze. A prijave stizu samo onda ako neko zeli da te zaje*e. Ovo ce trajati godinama, kako brzo kod nas sve funkcionise. Ostalo nam je cekanje da se ova cela zbrka zaboravi, jer sam ja 100% siguran da od ovog nista normalno nece izaci.

Pedja
19.10.11., 23:59
Sa ovim zakonima pucali su sami sebima u grudi, retardirana drzava donosi retardirane zakone. Ovde legalno nikad nista nece biti, kako ce oznaciti paukove? Kameleone? Skorpije? A kako ce ti inspekcija prepoznati vrste? Mislite da oni znaju da razlikuju Cites i ne cites vrste gustera, zmija, paukova, papagaja, veverica, ribica? Imamo sveznajuce inspektore? ili imamo za svaku vrstu i podvrstu eksperta koji ce potvrditi i ici po celoj drzavi da prepozna strogo zasticene vrste
Ma gluposti.


Tarantule i skorpije nece ni da kontrolisu jer ne mogu da ih obeleze.
Inspekcija ne mora da prepozna vrste, oni zovu strucnjake iz Zavoda za zastitu prirode da prepozna vrste

davco
28.10.11., 15:28
Aham.
Pa fala bogu da ti strucnjaci nemaju nista drugo da rade, nego da idu od vrata do vrata i zagledaju vrste. Nista nije prece u Zavodu za zastitu prirode, nego da maltretiraju civile. Nemaju pune ruke posle krivolova, obilazaka zasticenih podrucja, papirologije, itd, itd.

Verovacu ja u to kad vidim par oduzimanja i normalno smestenih zivotinja + zavrsenu parnicu u vezi neadekvatnog drzanja i nedostatka papira.
Naravno da bi odgajivaci morali imati papire o odgoju, ali koliko ce se to kontrolisati, pogotovo kod gmizavaca je pitanje.
Ovo je Srbija ljudi i to nemojte zaboraviti ;)
Ja sam licno cuo od jedne inspektorke, da su se u ministarstvu zaprepastili koliko CITES zivotinja ima u Srbiji.
Proci ce puno godina, dok od ovog bude nesto...

Nedelja
05.11.11., 19:43
Mozda je malo glupo pitanje:Al trebam da prijavim palicnjake ?:confused:brate ja ih ne razmozavam, jednu jedinku samu da stavim u ter ona ce da napravi male.

Al treba crvenouhe da se prijave ?

Zvim daleko od Palica ,al sam bio nekolko puta.Zadnji puta kad sam bio iamli su bradatu agamu,koralnu zmiju,palicnjke,nekolko tarantule,kukuruzne zmije i jos ponesto.Secam se da je bilo i praznih terova.
Gde oni odvode zivotinje i ko se o njima stara. Pitanje kakve uslove mogu da im pruze s obzirom kolko su jedinki oduzeli.

nenad
05.11.11., 20:45
Pročešljaj malo temu. Par postova iznad ti piše "Tarantule i skorpije nece ni da kontrolisu jer ne mogu da ih obeleze.". Ako ne mogu da obeleže tarantule i škorpije, ne mogu da obeleže ni paličnjake. Možda da ih prstenuju :D To da li će da se ti se namnože paličnjaci, njih definitivno ne zanima.
"Al" je pretpostavljam zamena za da li iako to prvi put čujem ;) Ovde imaš spisak vrsta koje su na CITESu, pa tu vidiš da li imaš nešto sa tog spiska http://www.cites.org/eng/app/appendices.php

Vlada 71
05.11.11., 22:48
"Al" je pretpostavljam zamena za da li iako to prvi put čujem
Hahahah jeste skracenica za da li mi juznjaci imamo jos mnogo skracenica pored ove :D

Nedelja
05.11.11., 22:49
Pa kakva nam je drzava trazice i palicnjake da ne razmozavamo.

Ovo "al" upotrebljavam jer mi je lakse da ga tako otkucam,a to relativno svi ovde korste :)nisam znao da "al" ne upotrebljavate

nenad
05.11.11., 23:00
Prvi put sam to čuo od tebe :D Nego, neće to biti tako striktno, pretpostavljam. Pa šta ako čuvaš gupike, pa ti se razmnože? Al moraš onda da prijaviš odgajivačnicu? :D

wolf_036
07.11.11., 16:04
Zvali su danas moju devojku i dogovorili da dodju u sredu u inspekciju za kameleona... da li je jos neko imao poziv?

Chibs
07.11.11., 16:11
U bih msm da nema inspekcije :D

Laki90
07.11.11., 23:57
Ne znam za Vas, "AL" mene nisu zvali ni za obelezavanje zmije :):D:D

patak
08.11.11., 00:05
ja sam se jednom cuo sa njima, a cak i onda sam ih ja zvao i to samo da bih proverio dal je stiglo sve ono sto sam im poslao :)