PDA

Pogledaj punu verziju : PROIZVODNJA BRASNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )



Tera Worms
15.04.11., 15:40
Obzirom jasne potrebe o jednoj vrsti najkvalitetnijih vidova hrane za terarijske ljubimce, evo jedan moj skroman prilog za ovu temu.

necadc
15.04.11., 18:24
Ovo je suvisna tema. Vec postoji tema o brasnatim crvima i zove se Tenebrio Molitor ;) Tamo imas sve o njima...

Tera Worms
15.04.11., 19:07
Ovo je suvisna tema. Vec postoji tema o brasnatim crvima i zove se Tenebrio Molitor ;) Tamo imas sve o njima...

Smatram da nije suvisno, posebno ako se ima sto dodati.
Ipak, hvala Vama.
Pozdrav

D@nijel
15.04.11., 19:17
Obzirom jasne potrebe o jednoj vrsti najkvalitetnijih vidova hrane za terarijske ljubimce, evo jedan moj skroman prilog za ovu temu.

Jel ima jos necega u ovom prvom postu il samo tekst?

marko
15.04.11., 19:52
Tera Worms, jel ovo oglas ili ...?

D@nijel
15.04.11., 19:57
Ja vidim samo tekst i nista vise u tri browsera.

marko
15.04.11., 20:04
Pa i nema ništa više osim tog teksta, nego mi se čini kao da je hteo da se oglasi da prodaje tenebrije.

sale1808
15.04.11., 20:13
Haha........morao sam se malo nasmejati posle ovih postova.....
Cenzura u startu.......
Pa sto ne dozvolite coveku da se izjasni i kaze sta ima....???
Mozda stvarno ima nesto novo.................??????

D@nijel
15.04.11., 20:20
Ma ja mislio on staavio neki klip ili slike pa ih ne vidim.Al izleda nema nista sem onog teksta pa je tema kao takva suvisna.Al ako ima nesto da napise onda je ok.

Igor Velevski
15.04.11., 23:09
Posto ce ovo kasnije da obrise Marko, evo da i ja kazem nesto...a to je da brasnaske crve nisu kvalitetna hrana, a daleko od toga da je jedna od najvalitetnijih!

silwert
16.04.11., 00:25
ali ja i dalje ne vidim ono sto su svi videli sem mene

D@nijel
16.04.11., 00:26
Ajd i ja da se decku izvinim ako mu je neugodno.nisam nista lose mislio nego me zbunio post.I jel bi mogao da napises kako ih ti proizvodis i da vidmo to na slikama u slucaju da ih prozivodis u svrhu prodaje i da imas to razradjeno:)

Geni
16.04.11., 00:39
Pokušao je da okači pdf pa nije uspeo. Ne moźe pdf da se priloži po uputstvu za fotografije.

Savetujem da se tekst iz pdfa kopira i postavi. Forum ne dozvoljava da se kao prilog kače datoteke za skidanje.

I slažem se sa Igorom, tenebije su definitivno naj NEkvalitetnija hrana. Koriste se jer se užasno lako razmnožavaju i održavaju.

Svakako, već postoje teme o tome. Nije na odmet da se postavi još jedna a može i da se nastavi priča u postojećoj.

Tera Worms
16.04.11., 09:50
" ПРОИЗВОДЊА БРАШНАРСКИХ ЦРВА ( MEAL WORMS ) “






Производња ових црва пролази кроз следеће фазе: буба, јаје, ларва (црв) и кукла (пупа).

· Jaje ( EGG )- Фаза јајета, на t0 = 200 C траје од 10- 20 дана, а на t0 = 300 C траје од 4- 6 дана.

· Crv ( LARVA ) – Након тога, из јајета се изводе ларве ( црви ), које су са сјајном смеђо- жутом бојом, дужином до највише 28 м.м. За пуни развој ларве потребни су од 12 до 18 дана собне температуре, а на температури од 26- 280 Спотребно је од 6 до 8 дана. Ларва је ућаурена у љуштуре, на почетку са жутом- белом бојом, а при сам крај развоја на ову фазу, боја ларве прелази у тамно- смеђу.

· Kukla ( PUPA ) – Одрасла ларва ( црв ) у периоду од 15 дана прелази у стању кукле ( PUPA ), која затим преласи у стању bubе ( ADULT ). На температури од 150 S ова фаза траје 30 дана, на температури од 250 S траје 9 дана, док на температури од 350S ова фаза траје само 6 дана.
· Buba ( ADULT ) – Одрасли инсект ове ларве, TENEBRIO MOLITOR,
на почетку развоја је са светло- жутом бојом, касније смеђ а кад достигне пуну фазу развоја, боја му је црна. Буба се одмах оплођује и у року од 5- 18 дана полаже од 80- 580 јаја.

По правилу, брашнарски црв се одгаја и чува у суду од пластике, јер је тако одмах избегнута могућност да се црв пење по зидовима посуде, а са тим је избегнута и могућност да црв одпузи изван посуде.
Због довода довољне количине ваздуха, како и због онемогућавања да у посуду уђу пауци, муве и сл., који могу уништити колонију црва, потребно је да се посуда прекрије фином мрежом ( најбоље газом ).
Неопходно је потребно да се у колонији обезбеди релативан мир, односно, садржај посуде не треба растресати непотребно.
На дну посуде ставља се слој ситно исецкане хартије ( најбоље искидани делови опаковке за јаја ). На овој подлози бубе, најчесто, полажу јаја. Изнад ове подлоге ставља се дебљи слој ( 2- 3 с.м. ) кукурузног брашна ( трице ). Све се то покрива јутаном крпом, која се показала као најбољи прекривач. Пракса је показала да се јутане крпе стављају у 2- 3 слоја, због тога што црви, пузећи кроз њих, остављају своје кожице и то не мало, јер пресвлаћење се одвија 13 пута, при чему црв постаје све мекши.
Осим кукурузног брашна, односно трице, у ову подлогу се повремено стављају и комади јабуке, кумпира, листови салате или купуса. Ови додаци, осим као храна, служе и за добијање потребне влаге.
Генерално, храна у колонији се обнавља сваких 5- 6 дана, док основна подлога од кукурузног брашна мења се на 3 месеца. Ови рокови нису строги, важно је искуство. Ипак, рокови највише зависе од количине буба или црва.



ТАБЕЛА ХРАНЉИВИХ САСТОЈАКА ИЗДВОЈЕНИХ ПО ФАЗАМА РАЗВОЈА

ФАЗА РАЗВОЈА


Suva mat.


Влага


Proteini


Masti


Пепео


NFL
LARVA ( CRV )


43,05


56,95


48,31


40,46


2,92


8,31
PUPA ( KUKLA )


38.39


61.61


55.30


36,54


3,27


4,89
BUBA ( ADULT )


42,10


59,90


59,43


28,33


3,16


9,08
Састојци су изражене у %
Osim kao `iv proizvod, danas se Bra{narski crv sve vi{e koristi i kao SUV proizvod. Pri tome moram pomenuti da se kalori~ne vrednosti razlikuju od kalori~nih vrednosti `ivog proizvoda.


Sadr`aj hranqivih sastojaka SUVOG PROIZVODA ( izra`ene u %) :

Proteini= 56,58; Masti= 28,20;
( Uglenohidrate; amino-kiseline; Ca 2+, Inulin i “D “ vitamin )= 15, 22.

@ivi proizvod, kao i suv, predstavqa veoma kvalitetan proteinsko- energetski dodatak tokom ishrane na{ih kuћwih qubimaca, a u prvom redu je namewen prihrawivawu:
- ptice pevaqke;
- akvarijumske ribe;
- vodnih korwa~a, je`ova i svih vrsta vleka~a ~uvanih u terarije
@ivi Bra{narski crv ~uva se, veoma uspe{no, na temperaturi od + 5 do + 15 0S u trajawu od najvi{e 6 meseca, sa postojanom kontrolom. Svakih 7 dana treba koli~inu `ivog proizvoda ostaviti oko 10- 15 sati na sobnu temperaturu sa dodatkom male koli~ine prese~ene jabuke. Nakon toga, ako postoji nepojedena jabuka ista se vadi iz posude sa crvima i crvi se ponovo stave u hladwak na navedenu temperaturu.
Kako sam prije naveo, danas se sve vi{e koristi suvi proizvod, posebno kao ceo suv crv ( za ptice pevaqke i vodnih korwa~a, je`ova i svih vrsta vleka~a ~uvanih u terarije), a posebno kao mleven suvi crv- za akvarijumske ribice.

Za dodatne informacije, koje nikad nisu dovoqne, molim Vas da pogledate neke od ovih linkova:

http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?c=6016+18936+6463&pcatid=6463
www.songbirdgarden.com (http://www.songbirdgarden.com/)
http://www.mealwormsbythepound.com/
http://www.become.com/mealworms?&utm_medium=sem2&utm_source=msn&qet=&qraw=mealw


Pozdrav,
Tera Worms

Igor Velevski
21.04.11., 01:22
Dobro....ljudi proizvode tenebrije bez problema i daleko od toga da su najkvalitetnija hrana, ali mene zanima, ako mozes da objasnis ovu tabelu......Kako moze, kad saberes sve te % da se dobije vise od 100%???? To mi nije jasno!

Geni
21.04.11., 02:41
To je neka analiza koja se dosta provlači na internet sajtovima. Ima je i ovde: http://www.sialis.org/raisingmealworms.htm i kao izvor se navodi Nacionalni univerzitet Singapura. Problem je što nigde ne može da se nađe tačan izvor te analize (a svugde je ima). Čak i neki sajtovi koji je navode, dodaju svoje analize, koje najčešće, kao u gornjem slučaju, daju potpuno drugačije i realnije rezultate:

62.44% moisture, 12.72% fat, 20.27% protein, 1.73% fiber, 1.57% ash, 133 ppm Ca, and 3345 ppm P.

Ovi gornji rezultati bi tenebrio molitor svrstali među najboljom hranom a oni to nikako nisu. Čak i bez ulaženja u odnos hitina i proteina iz masti i slično. Ispada da su tenebrije bolja hrana od dubija ::D

Možda grešim ali mislim da je Žarko svojevremeno radio analizu za tenebrije i još neku hranu. Ako jeste, mogao bi da postavi rezultate koje je dobio.

Igor Velevski
21.04.11., 16:58
Pa naravno, zato kazem da je to glupost! Kad neko cita, ko se ne razume, progutao bi sve to! Ne moze da sastojci izrazeni u % daju vise od 100%, jer kolicina koja se uzima kao uzorak za ispitivanje bez razlike kojika je, sve je to 100%. Cak i onaj koji je sastavljao ovu tabelu, od koga su prepisivali, pa je zato ima na hiljadu mesta na net, nema pojma, bar da je pazio kad je lupao % "iz rukava" da njihov zbir bude 100.....

Tera Worms
21.04.11., 21:05
Pa naravno, zato kazem da je to glupost! Kad neko cita, ko se ne razume, progutao bi sve to! Ne moze da sastojci izrazeni u % daju vise od 100%, jer kolicina koja se uzima kao uzorak za ispitivanje bez razlike kojika je, sve je to 100%. Cak i onaj koji je sastavljao ovu tabelu, od koga su prepisivali, pa je zato ima na hiljadu mesta na net, nema pojma, bar da je pazio kad je lupao % "iz rukava" da njihov zbir bude 100.....

Mislim da ste izasli izvan pravila pristojnog vladanja i obracanja, makar i u pismenoj formi, ali, sta je, tu je.
Dobro sto je sve zapisano, pa ne moram , kad nakon nekoliko dana kazem, argumentima, svoje misljenje, da se pozivam na ''onaj je rekao ili napisao ....''.
Molim Vas, kada pravite analizu koja je predstavljena u neku tabelu ( izragjena u institutima sastavljenim vrhunskim strucnjacima, kompetentnim da prave i daju analize po odregjenim oblastima), molim Vas, jos jedanput, procitajte rezultate, morate ih razumeti.Ako ne, pitajte nekoga tko se razume.
Mnogo je lako, ali nedolicno, davati komentare, a poslije toga, za nekoga jos lakse, obratiti se recima " ... nisam dobro razumeo..." .
Jos jedanput pogledajte rezultate u tabeli i nemojte zbrajati " babe i zabe ".
Postujem Vase godine, ali postujem i moje.
Zbog toga,smatram da cete posvetiti vise paznje realnoj matematici, a za nekoliko dana, poslije ponedeljka, nadam se da cete mi dozvoliti da objasnim da su rezultati u tabili stvarni, da nisu " lupetanja iz rukava'', da nisu " gluposti".
Za sada, dozvolite mi da Vam cestitam Uskrs i pozelim sve najbolje.

Igor Velevski
21.04.11., 22:36
Posto sam ja citiran evo da odgovorim uz pitanje, gde to nisam bio pristojan i dali sam uvredio tebe ili tvoj naucni rad? Lepo sam pitao sta mi nije jasno u tablici u onaj moj prvi post od svih dva koje imam u ovu temu (ne racunajuci onaj prvi). Ne pristojno je da se ignorise odgovor, a umesto to da se komentarise sta je pristojno, sta je ne pristojno, dali neko zna matematiku ili ne, pa jos da drzis u neizvesnosti onoga ko pita, jer kazes da ces da das objasnjenje tek posle ponedeljka, a to znaci od tog ponedeljka, pa sve do sledeceg. Ja nisam ucio matematiku, ali dobro sam proucio zoohigijenu i analiza hranljivih produkta, pa zato sam lepo pitao bez nikakvu uvredljivu recenicu.....

Ajde Zarko, molim te postavi i tvoje rezultate, ako te ne mrzi!

nenad
22.04.11., 02:54
Mislim da nema potrebe za ovom raspravom. Najbolje bi bilo da svi spustite lopte, glupo da se svađate ni zbog čega ;) Verujem da Igor nije mislio ništa loše, niti je hteo da vređa, pretpostavljam da je aludirao na podatke za bubu, koji nisu baš precizno napisani, kad je u pitanju procenat vlage i čvrste materije (42,10 + 59,90 = 102).

Igor Velevski
22.04.11., 04:38
Naravno da nisam mislio nista lose, ali da se favorizuje hrana koja nije tog kvaliteta, smatram da treba da se kaze, jer sta bi bilo ako niko ne prigovara za neistine koje se pisu. Smatram da nikog nisam uvredio i nisam omalovazio rad! Eto i Nenad je video gresku koju pocetnici ili neko sto ga ne zanima, nece videti i uzece sve zdravo za gotovo kao tacan podatak, naravno ako neko ne da prigovor, koji smatram nije uvredljiv postupak! Ja za drugu matematiku od ove, ne znam. Cak da je zbir i 100,1 %, sumljaju se sve podatke, a ovde se radi za celih 2%. Isto nemoguce je da su proteini zastupljeni sa oko 60% od suvih materija kod odraslih buba, jer ako je tako, brasnari bi bili neuporedljivo najkvalitetna hrana. I da je sve ovo tako zbir od 102% govori da nesto tu ne stima.....

Evo da dopunim...po ovim rezultatima, ispada da jedna adultna buba sadrzi ukupno 25 % proteina, sto mi je nemoguce i to za adultnu bubu! E sad druga je stvar, ako ovde dele na svarljive i ne svarljive proteine, ali to treba da se navede, jer ako se racunaju samo svarljive proteine onda ovaj rezultat je jos vise ne realan!

The nutritional analysis was completed New Jersey Feed Laboratory, Inc.
Feeder Insect Bug name Moisture Protein Fat Fiber
B. Laterallis Roach (Blatta Bugs) 63.63% 36,5% 5.13% 1.19 %
B. Dubia ( Orange Spotted Roach) 61.18% 35.6% 6.75% 3.25%
G. Portentosa (Hissing Roaches) 64% 27% 5% 5.6%
Crickets 71.96% 21.5% 6.26% 1.29%
Mealworms 58.74% 21% 15.52% 2%

Tera Worms
22.04.11., 09:35
U redu je.
Prihvacam misljenje moderatora.

Igor Velevski
22.04.11., 23:16
U redu je.
Prihvacam misljenje moderatora.

Dobro...trebao je moderator da kaze sta sam mislio, da nisam mislio nista lose i da nisam hteo nikog da vredjam sto se vidi i od svega sto sam napisao, da bi se ovo prihvatilo, hvala....ali ne znam zasto jos uvek neces da objasnis gde gresim, nista licno samo u interesu istine i tacne podatke za clanovima koji hoce da znaju nesto vise o kvalitetu zive hrane!

zarko
22.04.11., 23:22
ljudi to je suve materije
to nije bitno....
ne dajes crva koji je ispecen do gara....

oko 20% masti
oko 5-8% proteina
odnos ca i P je ocajan oko 1:3 pa i gore....

to us brojke koje nas zanimaju..i nisu bitne u promil..to su gluposti jer se kladim da 99% ne zna ni sta znace(draj meter) a kamo li sta znace za zivotinju. tako da ne treba gusti pocetnike sa brojkama.

odokativno 2 do 3 X je klvalitetniji lateralis cvrcak od tenebrije.
fobas ima nesto bolji odnos ca i p ali i dalje nije 2:1

trece i jos bitnije !!mora velika slova

NATANKAS TENEBRIJU PROTEINIMA PRE HRANJENJA I STAVIS MULITIVITMAINE I CA
i dobijes relativno dobru stvar...

to se zove gat louding i to niko nece da radi...a to je najnajnajbitnija stvar. i jako je vremenski i novcano zahtevna.

zato sam ja napravio svoju hranu za reptile

Igor Velevski
23.04.11., 00:01
Tako je Zarko, ali 60% proteini u suvoj materiji i to u BUBI, ispada da u jednoj bubi ima 25% ukupnih proteina!!!! To nema sanse, jer ako buba ima 25% proteina (60% u suvoj materiji), onda zamisli koliko treba da ima crv.....! To je ono sto sam na pocetku pisao da ako je rezultat vise od 100% onda rezultati nisu realno iz analize debojeni.....

zarko
24.04.11., 00:14
nisam te ukapirao bas...
ali u glavnom to ne treba da interesuje mnogo terariste.

zna se sta je dobro losa i bolja hrana...