PDA

Pogledaj punu verziju : Treset za ter



darkomarkovic21
30.04.11., 23:59
Nzm da li ovde da postavim temu, ali posto se radi o tarantuli neka bude... Izvinjavam se unapred administratorima ako misle da tema ovde ne pripada :(.

Epa ovako resio sam da promenim treset tarantuli (geniculata - ~3cm) posto je sada na obicnoj zemlji koja uzasno izgleda, i uopste ne zadrzava vlagu. Posto nisam uspeo da nadjem kokosov treset u Sokobanji (mada bi me zbunilo da jesam) kupio sam zemlju za cveće. Da nebih nesto us*ao ispisacu vam sastav pa oni koji su imali iskustva neka mi kažu da li da je koristim ili ne.

Naziv: Čarobna zemlja :D, Agro market

Sastav:
pH vrednost 6,00
suve materije 48%
vlaga 52%
ukupne orgaske materije 35%
humus 18%
mineralne materije 17%
odnos ugljenik/azot 45

Sadržaj hraniva:
azot (N) 0,52%
fosfor 0.13%
kalijum 0.11%
kalcijum 3.40%
magnezijum 1.40%
gvožđe 0.20%

Mikroelementi mg/kg
Mn-128, Zn-42, Cu-10, Co-3

auuuuuuuu sine nadam se da necu da vas smorim inace ima da me :club:.
Hvala unapred na odgovorima...

mata biolog
01.05.11., 11:55
ja svoje malce također držim na toj zemlji za cvijeće, mislim da je sastav isti,. i dosad nisam imao ama baš nikakvih problema. vlagu drži OK, ali sigurno da nije ni za usporediti s kokosovim tresetom(kojega još nisam imao, ali mislim ga nabavit.)
tak da, mislim da ne bi trebao brinuti! :)

Muffy
01.05.11., 23:10
Zasto niste kupili kokosv treset uz tarantulu?

DutchSc
02.05.11., 12:12
Pa poruci bre od Kimija,poslace ti autobusom,batali tu zemlju punu ko zna cega. U firmi gde radim imali smo u prodaji sitni i krupni treset,odnosno kore od drveta,bez ikakvih dodataka,a koristi se za dekoraciju sadnica,

Vlada 71
03.05.11., 14:24
Ja sam kupio jednu ciglu terseta i super je,imao sam za 3 tera.Nisam hteo neku drugu podlogu da stavljam iz razloga gore navedenog.Pozz.

hey-ho
03.05.11., 16:28
Ljudi, dobra je i zemlja za cvece, nisu paukovi tako osetljivi, ja je vec 3 godine koristim i nije bilo nikakvih problema. Uostalom, lepse izgleda od kokosovog treseta i mozete u nju saditi zive biljke.

Vlada 71
03.05.11., 18:28
Koliko sam citao po forumu,neko kude zivo bilje,a neko ga hvale,ali svi kazu da ne valja saditi bilje direkno u ter, nedo posebno, u manjim saksijama.Pozz.

darkomarkovic21
04.05.11., 10:36
Epa ova zemlja za cvece izgleda extra!!! A sto se tice njenog sastava, mislim da nije neko cimanje jer i obicna zemlja verovatno ima slican sastav...

darkomarkovic21
04.05.11., 23:18
Zemlja za cvece koju planiram da stavim (sa gore pomenutim sastavom), ima neke sjajne tackice po njoj, kao shljokice.. Ne mnogo ali ima.. Sta bi to moglo da bude??? Da li bi moglo da naudi tarantuli?:(

mata biolog
04.05.11., 23:47
ma neće,bez brige.samo neki preporučuju da se takva zemlja prije unošenja u terarij prepeče u pečnici,za svaki slučaj.
Al vjeruj mi,imo sam tu zemlju i nakon nekog vremena mi se razvila plijesan na kori drveta,poludio sam ,a još više se zabrinio da nije nešto tarantuli,jer tih par dana nisam bio doma.
Uglavnom,sad sam stavio treset,puno je praktičnije,funkcionalnije i ljepše!

darkomarkovic21
05.05.11., 23:32
epa ja sam mu ubacio zemlju za cvece.. pa cemo da vidimo sta ce biti.. Inace dobio je i novo skloniste... :) nadam se da ce mu odgovarati...

mata biolog
06.05.11., 11:41
daj ubaci koju sliku! ;)

jonathan-sic
06.05.11., 15:43
ma neće,bez brige.samo neki preporučuju da se takva zemlja prije unošenja u terarij prepeče u pečnici,za svaki slučaj.
Al vjeruj mi,imo sam tu zemlju i nakon nekog vremena mi se razvila plijesan na kori drveta,poludio sam ,a još više se zabrinio da nije nešto tarantuli,jer tih par dana nisam bio doma.
Uglavnom,sad sam stavio treset,puno je praktičnije,funkcionalnije i ljepše!

To je zbog vlazne kore. Inace drzim dugo T u crnom treseti, za cvijece.. i sve ok. Imao koru koja je vlazna i koja je suha te se na vlaznoj uhvatio budj.

mata biolog
06.05.11., 16:14
To je zbog vlazne kore. Inace drzim dugo T u crnom treseti, za cvijece.. i sve ok. Imao koru koja je vlazna i koja je suha te se na vlaznoj uhvatio budj.

nije, kora je bila suha. nego zemlja je bila prevlažna, a ventilacija nije bila dobra. i to su sve odlični, nažalost, preduvjeti za razvoj pljesni!! ali sad sam uzeo kokosov treset i puno je bolje.. :)

jonathan-sic
06.05.11., 17:00
Aha.. pa da, vlaga u svakom slucaju.

darkomarkovic21
09.05.11., 11:24
Sto se tice zemlje za cvece (zbog koje sam inace i pokrenuo ovu temu) ponasa se extra kao podloga... Mnogo, mnogo bolje zadrzava vlagu od obicne zemlje, lepse izgleda, i tarantula se normalno ponasa, jede krece se. U pocetku se kretala samo po zidovima posude malo sam se iscimao, ali posle 1-2 sata vratila se u normalu... U svakom slucaju funkcionise ali naravno kad stigne vreme za ter, nabavicu kokosov treset....

gagi
09.05.11., 21:03
Moja preporuka je kokos mix (mešani čips i treset).Ekstra izgleda u terarijumu :).

jonathan-sic
10.05.11., 02:21
Licno nisam za zemlju i ako nisam koristio kokosov treset. Koristim crni treset.. zamlja sa par travčica u sastavu.

Mnogo se slegne i mnogo se skupi. Nakon kojeg mjeseca, ako T ne zahtjeva veliku vlagu.. da se vlaga odrzava sa posudicom vode.. zemlja se mnogo stvrdne. Bas kao blato koje nije dozirano vodom. Bas bude tvrdo i mislim da je licno neprakticna.

Trenutno trazim kokosov treset pa da nekaako zamjenim crni treset. Super je on na samom pocetku ali se poslije mnogo slegne, skupi, povuce, raspe te bude tvrd.

Iz svog iskustva nikakao ne preporucujem bilokakvu zemlju jer mislim da se ponasa kao ovaj crni treset - zemlja koju ja koristim. Ne mogu savjetovati kokosov treset jer ne znam kakav je on al ise nadam da je bolj. bar iz razloga sto ga svi praktikuju.

P.S. Ako neko moze poslati u BiH treset nekim putem neka mi se javi na PP jer ovdje jos nisam nasao da se prodaje dok sam preko oglasa naletio da se jedna cigla od 8-10l prodaje za nesto vise od 10€ sto licno smatram mnogo skupim.

Inace evo sta se recimo desi sa crnim tresetom kod mene:

http://img23.imageshack.us/img23/8672/38215014.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/38215014.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mata biolog
10.05.11., 08:22
e baš isto to se dešava sa kupovnom zemljom za cvijeće.. :bash:
to je al baš zadnji izbor,ako nije dostupan treset!!

darkomarkovic21
10.05.11., 17:17
a desava se zbog vlage-slabe ventilacije???

DutchSc
10.05.11., 17:31
Ma mozes urediti ter sa cime oces i sa cvecem i tresetom,dzabe kad ga T preuredi i sve ispretura i isplete mrezom :(

jonathan-sic
10.05.11., 17:37
a desava se zbog vlage-slabe ventilacije???

Dešava se bas zbog suprotnih uslova. Da ima velike vlage bila bi kao kada je i stavim.. zemlja je vlazna "originalno" u onoj kesi. Kada se suši onda se desava ovo.. rasipanje, skupljanje i mnogo se slegne. A iznenadilo me koliko je tvrdo. Znaci ovo je slucaj nakon 3-4 mjeseca postavljenog crnog treseta.

Zaljevanje i špricanje zemlje da bude mokra nema smisla jer joj i ne treba toliko a mozda i škodi.

Opet kazem, prvo ici na kokosov treset i ako ga nisma koristi pa ako se desava slicno onda ganjati alternativu. Mozda mješavina kokosa i zemlje ili nesto deseto. Ali sama zemlja.. mislim da nije sretno rješenje i da se svaka slicno ponasa.

I da, super je ono kada se tek stvai. Fino izgleda. Ali poslij.. nije bajno.

darkomarkovic21
11.05.11., 01:03
Dešava se bas zbog suprotnih uslova. Da ima velike vlage bila bi kao kada je i stavim.. zemlja je vlazna "originalno" u onoj kesi. Kada se suši onda se desava ovo.. rasipanje, skupljanje i mnogo se slegne. A iznenadilo me koliko je tvrdo. Znaci ovo je slucaj nakon 3-4 mjeseca postavljenog crnog treseta.

Zaljevanje i špricanje zemlje da bude mokra nema smisla jer joj i ne treba toliko a mozda i škodi.

Opet kazem, prvo ici na kokosov treset i ako ga nisma koristi pa ako se desava slicno onda ganjati alternativu. Mozda mješavina kokosa i zemlje ili nesto deseto. Ali sama zemlja.. mislim da nije sretno rješenje i da se svaka slicno ponasa.

I da, super je ono kada se tek stvai. Fino izgleda. Ali poslij.. nije bajno.

Ej ja sam tu zemlju za cvece stavio pre nedelju dana, prepekao sam je u rerni jedno 15tak min... Zasad je ok. Pre toga mi je bila obicna zemlja, a zamenio sam je samo iz estetskih razloga, i da bih olakasao T-u kopanje, jer je ona bila krupnija. Inace kad budem dosao do tera planiram da nabavim kokosov treset, dok sad nisam hteo da se zamaram time, mislim da je pretarano tripovati se za sve sitnice :p

jonathan-sic
11.05.11., 01:18
Nema tu tripovanja nit isitnica. Tesko opisati kakavo je stanje ali mislim da slike djelimicno objašnjava situaciju. Moja nesto sitno kopa na jednom mjestu gdje sam mozda ponovo nasuo jedan sloj. A u cosku koji sam uslikao joj treba sigurno gradjevinski alat za kopanje.

Inace se zemlja pocela slijegati i rasipati možda nakon 2 mjeseca. Postepeno se ona sljeze ali sto se brze suši, ove nus pojave su uocljivije i izražajnije.

darkomarkovic21
11.05.11., 12:30
znaci kokosov treset... nema druge, pa dobro nabavicemo :p

jonathan-sic
11.05.11., 14:11
Sacekaj da vidis na sta ce se to kod tebe izroditi. Kazem da je i kod mene bilo ok u pocetku. Koji mjesec kasnije, pratvara se u prasinu.

Nije ono ruzno i odvratno te nemoguce da ona zivi, ali eto.. ima tih problema.

darkomarkovic21
11.05.11., 15:15
Sacekaj da vidis na sta ce se to kod tebe izroditi. Kazem da je i kod mene bilo ok u pocetku. Koji mjesec kasnije, pratvara se u prasinu.

Nije ono ruzno i odvratno te nemoguce da ona zivi, ali eto.. ima tih problema.

Izvini sto te smaram, ona slika koju si postavio na temi, jel ono belo budj ili zemlja tako bledi nakon duzeg vremena???

Hvala

jonathan-sic
11.05.11., 15:25
Ne smaraš. Nije buđ vec takav odsjaj svetla ispao a i ima nesto i njegove mreze pa je i iz tog razloga onako svjetlije ispalo. A zemlja bude nesto bleđa. Mozda bude boja kao kokosov treset ali mnogo tamnije.

Barem sto se tice ovog crnog treseta. Sad' ne znam kako ce kod tebe biti nakon nekog vremena.

darkomarkovic21
11.05.11., 19:48
Pa videcemo sta ce da se desi... Nemam pojma... Uglavnom za terarijum, kad stignem do njega;) tj kad T naraste uzimam kokosov treset, definitivno... Primetio sam od kako koristim ovu zemlju za cvece, da mi je ceste posuda sa T-om zamagljena, narocito deo iznad cepa sa vodom, dok je bila obicna zemlja to nije bio slucaj, tako da mislim da je vlaznost sada bolja...

JOBAH
11.05.11., 20:42
previse si natopio vodom, prevelika je vlaznost ako ti se zamagljuje posudica..

darkomarkovic21
16.05.11., 21:35
Necete da mi verujete, ovu zemlju za cvece koju sad koristim prepekao sam u rerni, tacnije zagrejao na 15tak minuta... Ladno sam juce video da je iz zemlje pocela da raste neka travka.... :o znaci nije normalno... iscupao sam je... ko zna sta je u pitanju :)

Sto se vlaznosti tice, imam cep sa vodom, i oko njega naprskam jedan spric svaka 3 dana (spric je 3 ml)...

jonathan-sic
16.05.11., 22:56
Nestatce. Bilo je i meni i ako sam pekao zemlju:

http://img21.imageshack.us/img21/1598/4d5d0bfc3e3a0.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/6213/1058z.jpg

darkomarkovic21
17.05.11., 23:06
E bas takva travka, isti slucaj... Ludilo brate... :p :D

jonathan-sic
18.05.11., 00:00
Ma nestat ce. A u pocetku se kao sto vidiš i meni pojavilo.

D@nijel
18.05.11., 15:35
Ahahah nije to nista,meni je jednom pecurka izrasla od velike vlage kod cavimanusa.Verovatno je bila u toj zemlji za cvece.

darkomarkovic21
18.05.11., 19:43
Ahahah nije to nista,meni je jednom pecurka izrasla od velike vlage kod cavimanusa.Verovatno je bila u toj zemlji za cvece.

Ej video sam neke slike na forumu, mrzi me sad da trazim, mozda tvoje ako si postavljao... :D Ladno pecurka... ### kokosov treset zakon ali kad volimo da improvizujemo....

piranakv
20.05.11., 13:20
Buraz ja sam skoro narucio kokosov treset za 200 dinara cigla od pola kila u Hidroponik prodavnica u Beogradu i to sam narucio preko neta na kucnu dostavu placas pouzecem kad ti stigne na adresu tako da te dostava staje jos oko 200 din. i vuk sit ovce na broju heheheeh....dobro tebi a tarantuli jos bolje,razbijes ga u vodi i prosusis od pola kile imas pola kante jupola od 25kg. mozes i ti da legnes u njega sa sve tarantulom heheheh sala....tako da eto ti predloga da se necimas i super je lep sitan ma milina...aj uzdravlje i pooozzz...!!! PS. vidimo se u banji kad dodjem na odmor...!! :-))))

darkomarkovic21
20.05.11., 23:49
Buraz ja sam skoro narucio kokosov treset za 200 dinara cigla od pola kila u Hidroponik prodavnica u Beogradu i to sam narucio preko neta na kucnu dostavu placas pouzecem kad ti stigne na adresu tako da te dostava staje jos oko 200 din. i vuk sit ovce na broju heheheeh....dobro tebi a tarantuli jos bolje,razbijes ga u vodi i prosusis od pola kile imas pola kante jupola od 25kg. mozes i ti da legnes u njega sa sve tarantulom heheheh sala....tako da eto ti predloga da se necimas i super je lep sitan ma milina...aj uzdravlje i pooozzz...!!! PS. vidimo se u banji kad dodjem na odmor...!! :-))))

Ma treba cura da mi ide za BG sad za 10tak dana, pa će ona to tamo da mi kupi, nego neću da ga koristim, tek kad dodje red na terarijum, mozda veća posuda kad T bude 5+cm... P.S. Vidimo se u banji :D :D :D

Nego mnogo mi se magli posudica i ima pomalo budji, baš malo, polovina poklopca je u rupama, imam čep sa vodom i okolo prskam, temp 25C, nzm da li da probušim još koju rupu u delu sa čepom??? Inace u pitanju geniculata...

JOBAH
21.05.11., 14:13
nemoj da prskas, dovoljan ti je mali cep sa vodom. i ostavi malo da se prosusi.

jonathan-sic
21.05.11., 15:50
Napravi rupa koliko god možeš.

darkomarkovic21
21.05.11., 16:02
Napravi rupa koliko god možeš.

A da ne bude previše, možda neće da se zadržava dovoljno vlage ??? Što se mene tiče ja mogu ceo poklopac da izrešetam ali mislim da ne bi bilo dobro za održavanje vlažnosti, mislio sam samo 5-6 rupica u delu u kom ih nema, čisto da ima ventilacije....

loshme10
21.05.11., 18:47
Nemoj uopste da se previse brines oko toga, slobodno izbusi poklopac! A kad vidis da se osusio treset, samo dodas malo vode i tako u krug... Pa bolje je da brze ispari voda nego da se hvata budj! ;)

darkomarkovic21
26.05.11., 17:12
Nemoj uopste da se previse brines oko toga, slobodno izbusi poklopac! A kad vidis da se osusio treset, samo dodas malo vode i tako u krug... Pa bolje je da brze ispari voda nego da se hvata budj! ;)

Poklopac je izbusen... Odradio sam jos 3 reda rupica na suprotnoj strani kod cepa s vodom... mnogo je bolje, vec 5dana nema ni traga od budji, mada ga sada i slabije grejem. Ranije sam grejao spot sijalicom na 27C dok je sada u sobi 24C pa ga drzim na toj temp..

Sta mislite da povecam temperaturu ili ga neka na 24C??? Inace treba da se presvlaci uskoro, ako vec nije, nzm posto nisam kuci :p...

Graciotello
26.05.11., 17:20
Super je temperatura 24c. Ja moje drzim isto na toliko :)

Muffy
27.05.11., 15:08
Ja moje sada ne grejem, lepo je vreme... :)

darkomarkovic21
27.05.11., 20:32
Ej nemam pojma, moja geniculata bi otprilike trebala da se presvlaci... Presvukla se 26.4. mislim da sad kasni bas zbog temp. POceo sam opet da je grejem na 27C.. Videcemo...


Da se vratimo temi... Evo kako izgleda zemlja za cveće u ulozi treseta za terarijum (kod mene plastične posude) nakon skoro 2 meseca... Inace sadržava vlagu mnogo bolje od obične zemlje, plus što lepše izgleda....

http://img191.imageshack.us/img191/2347/dsc00115do.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/dsc00115do.jpg/)

više slika u mojoj novo otvorenoj galeriji ;)