PDA

Pogledaj punu verziju : slikanje sa blicom?



rpl
12.05.11., 14:47
Jedno pitanje, mozda malo glupo... da li prilikom slikanja svojih tarantula smemo koristiti blic na aparatu? Takodje pitanje vazi i za skorpije i zmije...:confused:

Dragan Gacic
12.05.11., 16:16
da li smemo, mislim da da,ali to proveri, ali je mnogo prirodnija slika bez blica, zbog glupog odsjaja istog u ocima, na telu... ako postoji prirodni izvor svetlosti mnogo je bolje...

loshme10
12.05.11., 22:48
Mene malo nervira kada se pod jakim blicem slikaju tarantule kao sto su cyaneo, purpurea, metallica...pa ispadnu neke nestvarne boje koje nikako nisu onakve kakve su u prirodi! Inace mozes da ih slikas kako hoces, probaj i jedno i drugo pa vidi sta ti se vise svidja... ;)

jonathan-sic
13.05.11., 01:35
I mene ovo interesuje.. da li im smeta. Najbolji uslovi jesu proirodni uslovi ali prvo.. ne mozes je iznositi direktno na sunce, i drugo.. zna biti problema pri kućno osvjetljenju.

Sa kombinacijom blica pokušajte (ako vam se da zezati) sa preklapanjem papira preko blica. Tada sa tim filterom smanjite intenzitet osvjetljenja. SLika ce i dalje biti ostra ali sa manjim osvjetljenjem.

S druge strane, kada se ne koristi blic, slika najcešce primi boju okruženja. Pa recimo kod mene bude nesto sve kao rozo ili narandjastio.. jer su mi zidovi te boje, izmedju roze i blage narandjaste.


Ako imate jaku dnevnu svjetlost gdje vam na aparatu pise da slika 1/30.. onda super. 1/20 i nekako dok sve duze (1/15.. 1/10.. 1 (djelovi sekunde.. 1 = jedna sekunda) stvara problem i treba jako stabilna ruka.)

Tada mozete nabaviti mali stativ od 3€ ako zelite cešce slikati i ako vam aparat ima mjesto gdje da stativ zasarafite.

Sve u svemu, stvari malo izgledaju kompliikovano ali ono sto bi savjetovao jeste da se slika najbolje sa prorodnim osvjetljenjem (bez sunca.. i ako mognete uslikati preko 1/30.. 1/50, 1/100 itd. jer tada bas i ne treba toliko mirna ruka... ispast ce oštro) il isa blicem (ako im ne smeta.. sto i mene interesuje) ali sa ovom kobinacijom.. stavljanja nekog tankog papirića da umanjite bljesak.

rpl
20.05.11., 13:14
Hvala ti puno za pomoc,vidish nisam razmishljala o softbox-u.....U planu nam je da nam pomogne ortak koji ima neki Cannon , valjda eos 450...za macro objektiv cemo se snaci nekako :)

jonathan-sic
20.05.11., 17:10
Pa mislim da bi 450D trebao da uhvatio fokus na predmet blizine 10cm (recimo sa defaultnim kit objektivom). Mada nije toliko bitno da se mnogo priblizis. Moze i sa pola metra i ako su makro slike sa nekoliko centimetara udaljenosti cool na svoj nacin.