PDA

Pogledaj punu verziju : raspitivanje oko tarantula



buljko
04.06.11., 12:01
cao...
do sada nisam drzao tarantule ali bih voleo da imam jednu...
sad ja uopste neznam koju da uzmem gledao sam ovde svuda i nemam konacnu odluku..

uzeo bihkopaca to je skoro sigurno..
nebih da bude preterano zahtevna...
i ako je moguce da mi netreba veliki terarijum kad odraste....znaci nekusto manju i da je kopac..
sad znam da ima dosta vrsta a jel bi vi mogli da mi preporucite neke koje mogu da nabavim kod nas?

loshme10
04.06.11., 12:53
Kao prvo, nikako ti ne bih preporucio kopaca, jer ga nikada neces videti, a to ti nikako ne treba s obzirom da ce ti biti prva tarantula! Kao drugo, ni jedna tarantula nije preterano zahtevna(ne znam ni jednog ljubimca da je manje zahtevan od T). Postoje "zahtevnije" vrste, ali ni to nije strasno jer samo zahtevaju nesto visu vlagu. Sto se tice prostora i velicine terarijuma, mislim da ni to ne bi trebalo da ti igra odlucujucu ulogu, jer ti je razlika za one vece i one manje tarantule u dimenzijama terarijuma nekih 10cm, tako da bi bilo glupo da zbog 10cm u sobi ne uzmes tarantulu koja ti se mozda najvise svidja... Tako da ti lepo uzmi i listaj sve slike sa foruma i google-a i izaberi onu koja ti se najvise svidja, a preporucio bih ti da za pocetak izaberes neku mirniju terestrijalnu, jer kopaca neces vidjati a arborealne ostavi za kasnije jer su jako brze a neke i prilicno otrovne(mada mozes i njih, ako mislis da si spreman)... ;)

Graciotello
04.06.11., 13:00
Evo ovde gde je marko pisao: http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5294
Imas svega sto treba Od izbora do odrzavanja... :)
I naravno dobrodasao! :D

DigiNS
04.06.11., 13:03
Preporucujem ti sledece od navedenih

A.geniculata
l.parahybana
b.vagans
b.emilia
b.albopilosum
g.pulchripes
n.chromatus
b.smithi
b.boehmei
b.auratum
b.klaasi
g.pulchra

sto se tice mog ukusa preporucujem ti pulchripes i chromatusa meni su one najlepse sto se tice boja kod terestrijalnih

Mozes i c.cyaneopubescens on je polu pletac polu terestrijalna

Lemur zlikovac
04.06.11., 17:38
A.geniculata
G. Rosea
G. Porteri
E. campestratus

A ima jos toga :) Sto se tice kopaca pogledaj na ovom linku

http://www.beccastarantulas.com/tarantulas/caresheets/care%20page.htm

rpl
05.06.11., 01:56
posto si pocetnik slazemo se da bi ti najvise odgovarala neka terastrialna, i blaze naravi, ipak bih ti predlozili neku srednje velicine(da bih se malo opustio, eventualno je nekad drzao po rukama) jer ako je kupis dok je bas mala,(recimo b.smithi)dugo ces cekati da poraste... ako si pak odlucio da uzmes malu preporucujemo ti da uzmes neku brzeg rasta (na pr. l.parahybana) u svakom slucaju izbor je tvoj, srecno i dobrodosao!

piranakv
05.06.11., 10:31
i naravno neces se zadrzati na jednoj siguran sam i ja sam poceo od skora da ih drzim i uzivam u njima zadnjih dva meseca a evo pravim treci terarijum i spremam se za tracu T. i naravno nemislim da stanem na tri nikako,tako da mislim da ces posle te prve vreovatno razmisljati i o drugoj itd...a sto se tice preporuka vec su ti naveli dovoljno a ja bih ti preporucio kao sto rekose dosad neku terestrijalnu jer je uvek na povrsini eventualno u sklonistu i dosta su aktivne pogotovo nocu vole da se setkaju po terarijumu a to je bas lepo videti pogotovo ako je ter lepo sredjen i osvetljen.....pooozzz i sve najbolje u odluci...uzivaj,za mene je ovo najlepsi hobi koji sam dosada imao a naravno u odluci po tvom ukusu i izboru...uzdravlje!!! :-))))

buljko
05.06.11., 11:45
hvala vam svima....
vidim da mi bas i ne preporucujete kopaca nekoga...
aj ### oni mi se bas svidjaju...bas....
jel bi mogao neko da mi preporuci nekog kopaca koji je ok za pocetnika i da neraste nesto mnogo..? i kaze koje uslove treba da ima terarijum i to..?

marko
05.06.11., 12:44
Stvarno ljudi šta vam je, čovek traži kopača a vi udarili po terestrijalnim.
Valda on zna šta mu treba. :)

Probaj sa nekom iz roda Haplopelma. Recimo H.lividum, njega bi trebao da nađeš bez problema. I H.albostriatum mi je zanimljiv ali ne znam koliko bi morao da čekaš na njega. Terarijum kao i svaki drugi ali treseta mnooogo više, do pola otprilike. Za uslove vidi sa Bifrost-om, on mi prvi pada na pamet od ljudi koji su ih čuvali.

loshme10
05.06.11., 13:05
Pa ako vec hoces kopaca, moja dva omiljena su Ornitoctonus aureotibialis i Ephebopus cyanognathus, extra izgledaju! I lividum je naravno extra samo sto se ljudi malo razocaraju kad ga dobiju(ako ga pre toga nisu videli uzivo) jer nema onako plavo-ljubicastu boju kao na slikama... P.S. Izvinite Buljko i Marko ali i dalje sam pri tome da ne treba da uzmes kopaca za prvu T... :D Pa jel ti nece dosaditi ako je ne budes vidjao bas nikad(eventualno prednje noge)? A to ti je tako kod njih(ako se ne varam mislim da je bas Marko upotrebio pravi izraz za njih - ziva rupa)... ;)

darkomarkovic21
05.06.11., 13:49
Pošto sam početnik u ovom hobiju, odmah ću da ti kažem smoriće te T kopač, jer kao što kažu ljudi nikad nećeš da ga viđaš.... jednio da uzmeš 2--3 T pa među njima jednog kopača, inače samo jednu i to baš kopača, biće ti smor, veruj mi....
Inace moj glas ide za L.parahybanu i A.geniculatu... A ako baš ne odustaješ od kopača onda H.lividum... pozzzzzzzzzzzzzz

Graciotello
05.06.11., 13:51
Najbolji ti je C.cyaneopubenscens ako volis tunele i to... samo sto C.cyano plete mrezu i napravi sta god mu treba pecinu, tunele svasta... :) Ukoliko volis takav dizajn preporucujem ti ga... :D

darkomarkovic21
05.06.11., 13:58
Najbolji ti je C.cyaneopubenscens ako volis tunele i to... samo sto C.cyano plete mrezu i napravi sta god mu treba pecinu, tunele svasta... :) Ukoliko volis takav dizajn preporucujem ti ga... :D

Naravno kao što reče kolega :p C.cyaneopubenscens je isto moćan, plete mreže, pravi vrlo zanimljive tunele, plus što ima lepu boju, i dok je mali i kad odraste... Znači A.geniculata, C.cyaneopubenscens, L.parahybana.. Geniculata prva zbog brzine rasta, proždrljivosti, veličine... :cool:

buljko
05.06.11., 19:18
Aphonopelma anax
Aphonopelma chalcodes
Ephebopus cyanognathus
Aphonopelma hentzi
Aphonopelma moderatum
...Aphonopelma seemanni
Crassicrus lamanai

owu su neke koje sam nasao na netu da mi se svidjaju..uzeo bih neku od njih sve su mi lepe..al me zanima koje mogu od njih da nadjem u bg?i po kojoj ceni odprilike?
i najlepsa od svih:
Ephebopus cyanognathus

Graciotello
05.06.11., 19:27
Mozes da nadjes Ephebopus cyanognathus najlakse, a ona je po meni najlepsa :D
Proveri u sekciji "Ponuda" siguran sam da pronaci nekog ko prodaje :)
Cena je u sustini oko 15 eura :) od 1-2 cm naravno...

loshme10
05.06.11., 19:41
Pa od svih ovih sto si naveo, samo je cyanognathus kopac... :D Jel si odustao od kopaca ili sta? Najbolje bi bilo da napises jos neki kriterijum, jer si napisao pored toga da bude kopac jos samo da joj ne treba veliki ter... Znaci svaka manje-vise trazi isti terarijum, samo recimo arborealne traze drugacije okrenut, da bude u visinu, dok terestrijalne traze da ide u sirinu... Napisi da li bi voleo da raste brzo ili sporo, da li hoces mirnu ili agresivnu, brzu ili sporu? Da li ima ulogu jacina otrova? Da li bi ti smetalo ako cesto baca iritirajuce dlacice? Meni je recimo vizuelni faktor odlucujuci, a ako je i tebi, niko od nas ne moze da odluci umesto tebe, nego moras sam da izaberes koja ti se najvise svidja... ;)

buljko
05.06.11., 19:50
strasno na nekom sajtu sam nasao da su sve te tarantule kopaci...
*kopac
*da sporo raste
*da bude mirna
*ne previse agresivna
*iritirajuce dlacice tu itamo....
*jacina otrova ima ulogu sto slabiji otrov zbog burazera malih za swaki slucaj....

dali postoji tako neka tarantula?
izgled manje vise swe su lepe...

Graciotello
05.06.11., 19:52
Ephebopus cyanognathus... Nemam ga, ali ako je kopac onda mislim da ga neces vidjati stalno... :)

loshme10
05.06.11., 19:55
Uhhh... Pazi, ja ne drzim kopace, ali tesko da ce neka da se uklopi u sve to... Da sporo raste ok, da ne baca dlake ok, ali da kopac bude miran i neagresivan, to tesko! Isto tako u literaturi pise da H. lividum ima jedan od najjacih otrova, a za ostale ne znam. Ma uzmi ti lepo G. pulchra, ona ti ispunjava sve gore navedene uslove, samo sto nije kopac(sto je po meni veliki plus): jako sporo raste, najmirnija T na svetu, uopste nije agresivna, retko baca dlacice a otrov joj je medju najslabijim(jacine uboda pcele)... A o lepoti necu ni da govorim, pogledaj slike na netu... ;)

kimo
05.06.11., 20:00
Svi kopači su uglavnom agresivni ako ih čačkaš i izvlačiš iz tunela i rupa, što se tiče samog držanja izuzetno su laki za čuvanje, samo što se ređe viđaju. Ako ti nešto treba javi se imam C.crawshyui ženku oko 7-8cm imam i H.hainanum i još neke kopače pa ćemo se lako dogovoriti. Inače ti ne preporučujem E.cyanognatusa, sem što je skuplji neretko se dešava da ugine iz nepoznatih razloga, a rastom je jedan od najmanjih kopača, odrasla ženka ima čak 8cm. C.crawshyui je jedan od najvećih tarantula uopšte,a od kopača je najveći sem možda ne od nekih novootkrivenih australijskih kopača...Haplopelme su sve jako agresivne i retko se viđaju...

buljko
05.06.11., 20:00
Ephebopus cyanognathus
cini mi se da i on ispunjava uslove jedino neznam koliko jak ima otrov?nju bih uzeo...
zar nepostoji neki sajt sa arhivom o tarantulama gde je napisano swe o swakoj wrsti?

koliko raste G. pulchra?

Graciotello
05.06.11., 20:03
Otrov ja mislim da ima onako, slab.... Oko 17 cm ja msm da raste G.Pulchra... Ali o5 sve jedno ti je, svakoj treba u sustini kad poraste 30x30x30 :)

loshme10
05.06.11., 20:04
Tesko da ces naci takav sajt, s obzirom na to koliko ima vrsta... Evo Kimo ti je bas napisao zasto ne treba da uzimas cyanognathusa. G. pulchra raste u proseku do nekih 16-17cm koliko ja znam ali do te velicine joj treba bar 3-4 godine...

buljko
05.06.11., 20:05
kimo hajde mi reci samo koje sve imas kopace al da nemaju bas jak otrov jer mi je to prva tarantula?
ja bih uzeo kopaca samo malog...
E.cyanognatusa, mi se i svidja zato sto je mala kada odraste,koliko moze da bude neka mala?

ako nenadjem nijednog odgovarajuceg kopaca uzecu G. pulchra..

Lemur zlikovac
05.06.11., 20:46
Pa dobro, hoces kopaca a i da ga vidis kad se seta okolo, kako dobro lovi, nije agresivac, vise spada u one koji beze. toplo ti preporucujem Chromatopelma cyaneopubescens, Plus prelep pauk.

Evo ti link
http://www.care-sheet.com/index/Chromatopelma_cyaneopubescens

Graciotello
05.06.11., 20:52
Na gornje sajtu imas sve lepo pomenuto(ako znas engleski) :) Mada nisam siguran da se ukopava ( bar moj ovih godinu dana nije) :)
Topla preporuka za njega ( on je moja prva T) :)

darkomarkovic21
06.06.11., 02:27
Pa dobro, hoces kopaca a i da ga vidis kad se seta okolo, kako dobro lovi, nije agresivac, vise spada u one koji beze. toplo ti preporucujem Chromatopelma cyaneopubescens, Plus prelep pauk.

Evo ti link
http://www.care-sheet.com/index/Chromatopelma_cyaneopubescens


Chromatopelma cyaneopubescens nije kopač, on je polu terestrijalna - polu pletač, plete mrežu i od nje pravi tunele. itd... ako ti se ukopavao možda je to bila samo fora u toku presvlačenja.. Ili se nešto istripovao.... :p

@buljko Brate, nzm iz kog razloga hoćeš tarantulu koja sporo raste (svaki početnik hoće nešto što veće, inače da bi mogao da se hvali, barem je tako samnom slučaj :p) uglavnom pošto je situacija takva, uzmi ili g.pulchra ili g.rosea... sporo rastu, mirne, mogu da se drže u rukama... znači extra.... :)

buljko
07.06.11., 08:51
i konacno uzecu G. pulchra...lepa je...
a kopaca prwom sledecom prilikom...
sad mi recite ko u bg ima malu t skroz malu....?
ista bi trebao da nabavim od hrane?
koliko puta je hranim?
dajem vodu ili ne?

loshme10
07.06.11., 11:37
U BG pitaj Vujakliju(Sinbada). Od hrane za pocetak tenebrije ili ako mozes da nadjes skroz male lateralise. Hranis je recimo svaki cetvrti dan dok je mala, a posle redje, a vodu samo prskas recimo 1/6 treseta i to je za nju dovoljno... ;)

buljko
07.06.11., 11:49
pitao sam ga nema...

darkner
08.06.11., 18:30
gospodin kimo ima sve....shto nema...napravice:))

darkomarkovic21
09.06.11., 01:35
gospodin kimo ima sve....shto nema...napravice:))

"napraviće" ta ti je dobra :D :D :D :D :D...

Pogledaj u ponudi NSexotics (kimo), stvarno ima svačega, baš mislim da sam video pulchru...

VeNoM-StinG
05.08.11., 04:00
Darko lemur zlikovac zna vise od mene tebe i jos nekih zajedno xaxaxa naravno da cyaneo nije kopac ali je arborealna (plete) prelepa je t i predlazem je ako volis lepe boje i ako volis da posmatras kako pletu, ali moj izbor je A.Geniculata :D
A i sta ce ti kopac tako milose? :D axaxaxaxaxa

Cold_Beer
05.08.11., 07:15
Darko lemur zlikovac zna vise od mene tebe i jos nekih zajedno xaxaxa naravno da cyaneo nije kopac ali je arborealna (plete) prelepa je t i predlazem je ako volis lepe boje i ako volis da posmatras kako pletu, ali moj izbor je A.Geniculata :D
A i sta ce ti kopac tako milose? :D axaxaxaxaxa

Chromatopelma cyaneopubescens nije arborealna vrsta tarantule vec zivi na zemlji (terestrijalna). Rec arborealna ne znaci da plete vec da zivi na iznad zemlje sto cyano nije sigurno. Zamolio bih te da ne pises vise netacne informacije,a dosta si ih vec napisao, jer ce se novi clanovi pogresno informisati.

VeNoM-StinG
06.08.11., 03:14
Chromatopelma cyaneopubescens nije arborealna vrsta tarantule vec zivi na zemlji (terestrijalna). Rec arborealna ne znaci da plete vec da zivi na iznad zemlje sto cyano nije sigurno. Zamolio bih te da ne pises vise netacne informacije,a dosta si ih vec napisao, jer ce se novi clanovi pogresno informisati.

Koliko ja znam cyaneo je pola pola a i treba mu ter u visinu -,- da znam da arborealna znaci da zivi iznad zemlje -,- a ovo u zagradi sam napisao da ne bih pisao pola sata da je pletac itd pa sam skratio u zagradi nebitno :) Geniculata je geniculata :D

hey-ho
06.08.11., 03:39
Nije pola-pola. Arborealno znači da živi na drvetu, visoko u krošnji a kad živi gore među lišćem logično je da plete mreže, da ima gde da se sakrije i da ne bi pala. Pored toga arborealne i semiarborealne vrste pored tarzusa imaju i metatarzuse u obliku papučica koje dobro prijanjaju uz glatke površine i omogućavaju brže kretanje a po opštem izgledu sa malom prozomom i opistozomom a debljim i krakatijim nogama totalno odstupaju od terestrijalnih vrsta.
To što C cyaneopubescens plete mreže ne znači da je arborealna nego jednostavno voli u njima da se skriva i vreba plen isto kao što neke kopaju rupe a neke su aktivni lovci.
Kraj priče :)

VeNoM-StinG
06.08.11., 03:55
Nije pola-pola. Arborealno znači da živi na drvetu, visoko u krošnji a kad živi gore među lišćem logično je da plete mreže, da ima gde da se sakrije i da ne bi pala. Pored toga arborealne i semiarborealne vrste pored tarzusa imaju i metatarzuse u obliku papučica koje dobro prijanjaju uz glatke površine i omogućavaju brže kretanje a po opštem izgledu sa malom prozomom i opistozomom a debljim i krakatijim nogama totalno odstupaju od terestrijalnih vrsta.
To što C cyaneopubescens plete mreže ne znači da je arborealna nego jednostavno voli u njima da se skriva i vreba plen isto kao što neke kopaju rupe a neke su aktivni lovci.
Kraj priče :)

Tako je :D , Kraj price i ja sam bio do sada neobazriv na tacke, zareze itd i samo sam hteo da skratim pricu a ustvari sam sve ukakio xD eto od sada sve lepo :D Ok cold beeR ?

hey-ho
06.08.11., 04:08
Mož' Nikšićko :D

VeNoM-StinG
06.08.11., 04:11
[QUOTE=hey-ho;144021]Mož' Nikšićko :D[/QUx

Xaxaxa ja imam Zajecarskog :D

hey-ho
06.08.11., 04:14
E onda za te pare taman 2 Zaječarska. Jedno za mene a jedno za uncle Fester-a. Ti si ionako još mali za pivo.

VeNoM-StinG
06.08.11., 04:18
E onda za te pare taman 2 Zaječarska. Jedno za mene a jedno za uncle Fester-a. Ti si ionako još mali za pivo.

XAxaxa da da . :) Sednemo sva trojica i eto :D xexe ae da ne skrnavimo temu :D

Cold_Beer
06.08.11., 04:32
XAxaxa da da . :) Sednemo sva trojica i eto :D xexe ae da ne skrnavimo temu :D

Ma sve je ok! Samo malo tacke,zarezi i pravopis da se pazi. Jer nekad i tacna informacija lose napisana ispadne kao netacna. A sto se tice piva bez 10 komada ne zapocinjem pricu o pivu ;)

VeNoM-StinG
06.08.11., 04:49
Ma sve je ok! Samo malo tacke,zarezi i pravopis da se pazi. Jer nekad i tacna informacija lose napisana ispadne kao netacna. A sto se tice piva bez 10 komada ne zapocinjem pricu o pivu ;)

Ma da, izvini i ja hocu da kratim sve sto moze , pa ispadne nesporazum :D xexe Dodji 18 novembra u Majdanpek kod mene na rodjendan bice gajbi koliko ti dusa prohte :D xaxa :D Pozdrav brate i izvinjavam se ovom sto je pokrenuo temu sto sam onako nerazumno napisao :) Geniculatu uzmi i da zavrsis posao :D

DigiNS
06.08.11., 06:06
Mnogo ste vi svi nesto napeti ovih dana na forumu :S

loshme10
06.08.11., 10:20
A sto se tice piva bez 10 komada ne zapocinjem pricu o pivu ;)

Moj covek! :D

marko
06.08.11., 10:22
:image040:


A da vi ovaj nepotreban čet prenesete na fb?