PDA

Pogledaj punu verziju : Isopoda u terarijumu tarantule?



yowandbm
10.06.11., 12:16
Ćao narode :icon_cheers: Pročitao sam negde na netu da u terarijumu sa tarantulama mogu da se drže račići reda Isopoda, tj. mokrice, koje se mogu naći u vlažnoj zemlji ispod svakog većeg kamena, panja itd. Naime oni su kao čistači terarijuma, jedu ostatke hrane i buđ koja može da se stvori od prekomerne vlage i na taj način ne moramo preterano da razmišljamo da li možda imamo suviše vlage u terarijumu. Da li je neko pokušavao tako nešto i ima nekakva iskustva, ili je možda čuo nešto o tome? Deluje kao odlično rešenje :o

Igor Velevski
10.06.11., 14:08
Ovo zvuci predobro, ako je tacno.......

Geni
10.06.11., 14:17
Pa i nije... Koristio sam ih i činjenica da uklanjaju ostatke od hranjenja i početke buđi ali ne mogu baš da eliminišu potrebu za održavanjem terarijuma. Zvuče idealno, krknuti gomilu vode jednom nedeljno sa bilo kakvom ventilacijom i ne dirati terarijum i ne čisitit ostatke hrane i ne brinuti oko buđi. Ne funkcioniše baš tako. Ako se isuši, isopode uginu a ako je prevelika vlaga, ne mogu da postignu da pojedu sve što se ubuđa. Koristio sam ih kod blondi ali nedovoljno dugo da otkrijem da li su uticale na suzbijanje pojave grinja ali nisam zaključio da su mnogo funkcionalne. Malo pomognu ali je opet lakše jednostavno izbaciti sve što počne da se buđa.

Pored toga, mogu da idu samo kod velikih tarantula jer će svaka manja da ih pojede (probao sam i kod par manjih i sve su ih potamanile) a i nisam baš bio rad da unosim previše stvari iz prirode u terarijume.

Moj zaključak, ne funcionišu u praksi. Rade posao ali nedovoljno.

yowandbm
10.06.11., 14:36
Ok, ako je i toliko ja mislim da je dovoljno, jer nisam mislio bukvalno da ne brinem ni o otpacima ni o buđi, ne treba očekivati da one odrade sav naš posao :) Mogao bih da probam sa njima, meni i to tvoje iskustvo zvuči dovoljno dobro. Ako još neko nešto zna neka napiše.

carcharias
11.06.11., 00:26
Ajde i ja da se ukljucim u doticnu temu.... Ja posedujem kontrolisane(ciste)kulture isopoda kojima hranim mlade poison dart frogs (dendrobates auratus).....Te isopode se zovu lat.Collembole ili Springtails i nisu izopode nego Hexapode...Postoji nekoliko nacina za uzgajanje doticnih....Podloga mora biti sterilna (treset za cvece,mix treseta i kokosovih vlakana ili ugalj).Iz sopstvenog iskustva sam naucio da podloga netreba biti previse vlazna...da bude vlazna toliko da kad se posuda nagne,iz nje ne izlazi voda....ukoliko je vlaznost veca,dolazi do uginuca cele kolonije.Vrlo brzo dolazi do nagomilavanjem gasova usled budjanja hrane koja se posipa(hrana za ribice ili ovsenog brasna,cijom plesni se hrane)...toliko od mene...pozdrav;)

yowandbm
11.06.11., 03:47
Ovo o čemu sam čitao su kao što sam napisao Isopoda, mokrice, a ne Hexapoda. Tolika vlažnost koju si spomenuo je za terarijum u kome živi tarantula nezamisliva, tj. preterano velika. O drugačijim uslovima pričamo ovde. Hvala na uključivanju i komentaru, valjda će se još neko javiti :21n: