PDA

Pogledaj punu verziju : Uvoz egzoticnih zivotinja



terarist
14.06.11., 12:47
Odmah da se izvinim ako sam pogrijesio mjesto za ovu temu al stv ne znam gdje da je svrstam.Zanima me sada nakon svih ovih prijava,da li ce se moci napokon uvoziti tarantule i druge egzoticne zivotinje i BiH ili bilo koju zelmlju legalno.i ako ce moci koliko ce kostati svi ti papiri i ako ko moze da mi objasni postupak.unaprijed hvala

Pedja
15.06.11., 00:10
To moras da vidis u svojoj drzavi.
Tj, da pitas nadlezne institucije.

sharky01
15.06.11., 00:30
neznam kako je kod vas,ali to je dosta komplicirano i nimalo jeftino,hrpa papira,i mislim da ti je dozvola za svaku vrstu oko 150 eura bila pitanje dali jos je,i to ti je samo za tu vrstu i na osnovu toga mozes uvesti jedinki te vrste kolko hoces

Adrenalin
15.06.11., 03:11
Sve je to do zakona drzave u koju unosis nesto, e sad na tebi je da li ces ti to prijaviti na carini. U slucaju da ti pronadju nesto, ako je zabranjeno naravno postoji prekrsajna ili krivicna kazna. Svako ko je inace nosio nesto, svjestan je da moze odgovarati za neku tacku. Svje do carinika. Lupam evo za rakiju, dozvoljeno je kao 2 litra ponjeti za svoje potrebe ili za poklon, a sad ako uvozis 50 l, onda to gledaju kao da ces prodavati ili sta vec, isto je i za cigare itd.. Sto se tice egzoticnih zivotinja, iskreno ne znam kako stoje stvari, citao sam nekada davno neki zakon, ja mislim da je nesto kao Zakon o Veterinarstvu, gdje imaju neke stavke oko nekih zivotinja. BiH ima 2 entiteta, FBiH i RS e sad svaki entitet ima svoje zakone, nekada kada sam citao to ne sjecam se ja mislim kao da u RS nije bitan cites a u federaciji jeste ili obrnuto. Ima sve samo treba proguglati ili pitati kakvog pravnika kao i veterinara. Meni su jednom na granicnom prelazu kod Pavlovic mosta kada se hoce za BiH, pronasli dosta dubia i nesto su kao prigovarali, no na kraju sam se dogovorio s njima i sve je bilo ok. Mada uvijek kada nesto nosim sam svjestan da mogu krivicno odgovarati, ali ne brinem se tolko ja za sebe koliko za zivotinje, jer mi nemamo ni azile za pse kako treba a kamo li za ove druge zivotinje, tako da bi mi jedini problem bio kada oduzmu ili ubiju ove sitnije zivotinje gdje ce s njima, no potrudio bi se barem kako god da ih ne ubiju, bace negdje ili sta vec a meni nek pisu kaznu.

P.S. Ovim postom nikog ne ohrabrujem da pokusava ista prenositi, nego zelim napomenuti da svako bude svjestan svih posljedica koje su moguce.

Osigurach
17.06.11., 01:10
Mi u BIH realno imamo zakonski problem oko drzanja i nabavke egzotichnih zivotinja..

Zakon navodi da je u BIH zabranjeno drzanje i prodaja egzoticnih vrsta..
Ali isti taj zakon ne navodi sta su to egzoticne vrste..

Kako je lijepo rekao vlasnik jednog Zoo centra u Sarajevu (Pedja bi mogao da ga poznaje, to je Arman) Ne ostaje nam nista, sem vrabac koji je autohtona vrsta!

Prije nego sto cu postati veliki ljubitelj teraristike, bio sam zaljubljenik u to nedodirljivo, prelijepo cudo prirode, akvaristiku.
Sirom BIH pronac ce te, razno razne ribice, kao sto su ciklidi, skalari itd. sve su to egzotichne ribice, pa zar bi mi u BIH trebali pastrmke da drzimo u akvarijumima?
Tu prodaju za sad niko ne sankcionishe, sta che biti vidjet chemo..
Na nama je samo da cekamo i da se molimo da i nasa drzava, nekad, napravi neki ok zakon o drzanju egzotichnih vrsta..

Do tad mozemo da pokushamo, ali samo da pokushamo sa udruzenjem terarista.. Ili necim slichnim.. Sto i ne zvuci toliko loshe.. Nasi mediji su dosta zagrijani za takvo nesto, to znam iz provjerenih izvora.. Podrzat che nas.. Ali kako ce vlada da nam odgovori, da chemo svi da dobijemo po usima, ili chemo da dobijemo zeleno svijetlo..

Zivim za dan BALKANSKOG SAJMA REPTILA ! :D

Adrenalin
18.06.11., 03:03
OFF:
Mislim da ovo nije odgovarajuci pod-forum, gdje se moze nastaviti diskusija o ovome, s obzirom da se pod-forum zove Novosti, kritike, predlozi, čestitke (http://teraristika.org/forum/forumdisplay.php?f=74) ( Koje su vezane za TERARISTIKA FORUM ) , pa ako moderatori mogu premjestiti negdje ovu teme ili sta vec, no to je samo moje misljenje, a i svaki " gost " koji naleti moze pogresno protumaciti temu.

@Tema
Evo pronasao sam jedan od zakona, valjda cu ga uspjeti uploadovati ovdje, ako ne dignut cu na svoj server. Zakon se zove: Zakon o zastiti i dobrobiti zivotinja, tu sam jedino pronasao teraristika da se spominje, kao i opcenito o drzanju kucnih ljubimaca, divljih zivotinja, prodaji, uzgoju, transportu, kaznama itd. ;)

terarist
19.06.11., 12:32
Ja se izvinjavam ako sam pogrijesio mjesto,ali mi je djlovalo ok zato sto su se tu nalazili pravilnik i poziv na registraciju.Ako nije mjesto zamolio bi moderatora da premjesti,a zanok cu da prokomentarisem kasnije kad ga bolje iscitam :D