PDA

Pogledaj punu verziju : pobegla centipeda!!!



centipedebree
19.06.11., 12:06
znaci uzas,imao sam scolopendru oko 15 cm i sinoc mi je pobegla iz privremnog terarijuma tj progrizla je mrezicu...ne znam sta da radim dal je najbolje da zovem neku sluzbu za istrebljenje insekata,valjda ce uginuti ako mi zaprase celu kucu....

nenad
19.06.11., 13:17
Nemoj ništa da radiš. Meni je poblegla jednom tako Scolopendra dalmatica. I više se nismo videli. A živim u maloj garsonjeri, sve sam pretražio, ali džaba. Mom drugu su isto bežale i nije bilo nikakavih problema.

chalabin32
19.06.11., 13:48
auuu ja ne bih mogao da spavam..a kako ih nisi video,jel mogu one da prezive,a i cek zar nije opasno ako nekog ujede,zamisli ujede komsiju,mozda bi mogao da te tuzi...

nenad
19.06.11., 14:22
Ja nisam dobro video temu, učinilo mi se da si napisao da ti je pobegla Scolopendra cingulata. Priviđa mi se nešto :D Koja je vrsta u pitanju?

centipedebree
19.06.11., 14:31
pa sto je najgore nisam siguran koja je vrsta,a nije ovde kupljena,inace ima najobicniju braon boju a dugacka je kad bolje razmislim i preko 15cm...

nenad
19.06.11., 14:36
Ne znaš ni šta čuvaš, e zato ti je i pobegla :D Nego, na stranu šalu, teško da će moći da preživi. Obično im je potebna vlaga, a u stanu je nema dovoljno da bi preživela. Nadam se da nisi imao domaću vrstu S.cingulata, koja bi eventualno mogla da preživi bar neko vreme u stanu, jer joj odgovara klima i suvlji teren. Ali u tom slučaju nije strašno, jer čak i da ujede nekog, nije smak sveta, kažu da boli puno, otekne i prođe posle par dana. E, sad, nadam se da nije neka tropska, preotrovna. Srećno.

centipedebree
19.06.11., 15:26
e mislim da je bila Scolopendra subspinipes..sta mislis o njoj?

tomahawk
19.06.11., 15:32
drugar, ja bih zvao dezinsektora. ne bih se dvoumio uopšte.

Bifrost
19.06.11., 15:43
Ma jok nema potrebe za tim. Pretrazi stan pokusaj da je nadjes...

sale1808
19.06.11., 19:10
Detaljno pretrazivanje stana i svakog kutka.....Polako i spretno,,,,,i pronaci ce se ili pojaviti sigurno.....
Nije tako mala da se ne primeti.........

kimo
19.06.11., 19:49
Problem je što se one jako lako zavuku bilo gde, a meni je dosad svašta bežalo, scolopendre su dok sam imao male progrizle plastičnu kutiju i pobelge, tj. jedna, i nikad aje nisam video, ali je imala svega 4-5cm, a tako velike su ipak opasnije dosta, ali je problem što ćeš je jako teško naći, a pazi na obuću i odeću i srećno!

nenad
20.06.11., 00:10
Ne može to tako lako da se nađe. Nađe li samo neku rupu u lajsni, neki mali procep negde, i zavući će se. Pa to su stonoge, žive ispod kamenja, pljosnate su baš zbog toga da bi se svuda zavlačile. Bez panike. Pretraži stan za svaki slučaj. Nekoliko puta, ali i ako je ne nađeš, ne paniči ;)

scolopendra
20.06.11., 15:32
Pozdrav. Meni je pre par godina pobegla S. cingulata od oko 15 cm i nikada je nisam nasao. Pre par meseci mi je pobegao Ethmostigmus trigonopodus od oko 20 cm. Maksilopedama je iscupao heftalicu iz drvenog rama i izvlacio zicu po zicu metalne mrezice dok nije napravio rupu kroz koju je mogao da se izvuce. Njega je posle dva dana nasla sestra medju obucom! Sta mislite sta mi je rekla kad ga je videla? Bilo je sve po spisku uz vristanje.
Inace ujedala me je i S. cingulata i S. dalmatica, boli, otekne, svrbi par dana i prodje. Tako bi bilo i sa S. subspinipes, samo uz malo jaci bol, pretpostavljam.
Pretrazi sva mracna i vlaznija mesta. Kao sto je Nenad napisao, ako je cingulata u pitanju, ona bi mogla da prezivi, jer zivi na juznim ekspozicijama, u suvim kamenjarima, ali ako je subspinipes u pitanju, tesko, jer mu treba dosta vise vlage. Pazi kad se obuvas! :) Sa srecom!

Bifrost
20.06.11., 16:29
Citao sam po netu da su "escape artists" lepo se snasla za mrezicu metanu hehe.

centipedebree
20.06.11., 19:47
jeste S. subspinipes,proverio sam..danas sam ponovo pretrazivao i nista..mozda je pobegla u neku drugu sobu,moracu celu kucu da pregledam..ma idi bre nocas sam se probudio sa grcom u nozi i stripovao sam se da me je ona ujela,znaci nije mi bilo dobro...a ne znam jel mogu one da se sa terase spuste preko zida pa do dvorista..

scolopendra
21.06.11., 00:43
one mogu i kroz zid :-)

Vlada 71
21.06.11., 20:01
Ja bih ti preporucio da isprskas kucu, za svaki slucaj, nekim insekticidom i onda ne moras da brines :)

biljanski
04.07.11., 03:09
Ja mislim da bi pobegao od kuce .. :P

ToPa 12.02.
23.07.11., 15:54
meni je pobegla pre nekog vremena scolopendra supspinipes i pretrazio sam celu sobu i stan i nisam je nasao jedino mesto gde nisama gledao je krevet jer sam spavao u njemu :D i kad sam pogledao nasao sam je tamo u sanduku za posteljinu.... inace bila je odrasla zenka upitanju i onda je tu bilo vijanja po sobi al uspeo sam da je vratim u terarijum... mislim da je pobegla mojom krivicom jer kad sam je hranio noc pre nisam vratio poklopac 8) moras odma da je trazis cim primetis da je pobegla jer postoji mogucnost da je nadjes... ja je ne bi ubijao tj ne bi nista prskao po kuci.... eto :D

Vlada 71
23.07.11., 22:45
Dobro te covece nije ujela :)

centipedebree
07.09.11., 17:58
auuu ljudi ne znam dal je ovo moguce al evo posle 3 meseca nasao sam ovu stonogicu od 1cm,setala se mom stopalu dok sam bio za kompom,ne znam da ova sto mi je pobegla nije bila zenka pa izlegla jaja....:eek:

evo kako izgleda


http://i236.photobucket.com/albums/ff295/sqmy32/fsdafa.png

a ovako je izgledala ova sto je pobegla i koju nisam nasao ni posle 3 meseca...

http://i236.photobucket.com/albums/ff295/sqmy32/DSCN1490.jpg

chalabin32
07.09.11., 18:17
lici kao da jeste neka scolopendra..al ne znam kako su te male mogle da prezive kad im je potrebna vlaga?

centipedebree
08.09.11., 00:02
ljudi aj neka mi neko odgovori jel moguce da se izlegnu vijetnamske scolopendre u kucnim uslovima,i jel moguce da je i posle 3 meseca prezivela i jos polozila jaja:confused:

scolopendra
08.09.11., 00:56
na prvoj slici ti je neka vrsta iz roda Lithobius, ima 15 pari ekstremiteta i nema veze sa skolopendrama koje imaju 21 par. cesto se srece u kuci, nemas brige.
pozdrav

centipedebree
08.09.11., 01:09
malopre taman sam uzeo da izbrojim noge i izbrojim ih 15 pari i taman to da napisem ovde,kad videh tvoj post:D..da ove scolopendre imaju po 20 pari nogu..auu koji trip:) a uginula mi mala malopre,ja malo uzeo da joj isprskam treset i ladno se udavila u maloj kapljici:(

scolopendra
08.09.11., 01:14
Scolopendre imaju 21 par ;)

centipedebree
08.09.11., 01:27
e da 21 imaju scolopendre:) a skapirao sam da nije scolopendra reko sigurno ne mogu da joj izrastu nove noge al sam se istripovao samo tako,a ove Lithobius rastu samo do 5 cm..a svak chast na zapazanju i tnx:icon_cheers:

evo jos jedne slicke kad je uginula..

http://i236.photobucket.com/albums/ff295/sqmy32/fsdfsd.png