PDA

Pogledaj punu verziju : Molim za pomoc



bgd011
21.06.11., 14:05
Pre neki dan sam u Beogradu tacnije na Kalemegdanu uhvatio malog gekona kosija. Pa ako neko moze da mi pomogne oko podloge koja se stavlja u terarijum i da li treba da se stavlja posuda sa vodom. ;)

jovanbabic
21.06.11., 14:30
Svi ce ti sa foruma reci sledece" pusti u prirodu i kupi gockoa za simbolicnih 20e" ,a zasto bi ja bio izuzetak. :D

Cold_Beer
21.06.11., 14:41
Svi ce ti sa foruma reci sledece" pusti u prirodu i kupi gockoa za simbolicnih 20e" ,a zasto bi ja bio izuzetak. :D

Copy paste

MrFuzzums
21.06.11., 15:49
pusti ga u prirodu i kupi geckoa sa simbolicnih 20e :)

Vlada 71
21.06.11., 18:57
I ja se slazem sa ostalima :)

jovanbabic
21.06.11., 21:50
Copy paste


pusti ga u prirodu i kupi geckoa sa simbolicnih 20e :)
Hvala na podrsci ;) :icon_cheers:

Sinbad
21.06.11., 23:36
pusti ga u prirodu i kupi geckoa sa simbolicnih 20e :)

Copy paste :D

darkomarkovic21
22.06.11., 00:55
pusti ga u prirodu i kupi geckoa sa simbolicnih 20e :)

CTRL+C
CTRL+V :p :D

bgd011
22.06.11., 13:37
Hvala vam ali to nije bilo moje pitanje.

Pokusam da ih razmnozim da bi ih pustio u dvoriste, inace nisam od onih psiho likova koji `oce da ih lise slobode zarad malo zabave!!!

Bluie
22.06.11., 13:53
Imas nekoliko tema gde se spominje Koshi, tu ti je lista, pa iscitaj malo.

http://www.teraristika.org/forum/search.php?searchid=221016

MrFuzzums
22.06.11., 14:06
Pazi vako, ljudi su se malao smorili od tema ove vrste(uzeo sam nesto iz prirode i ocu da ga cuvam), pa se i niko vise i ne trudi da da adekvatan odgovor jer je pisano o tome 500 puta. Evo mene ne mrzi :)

Zivotinja uzeta iz prirode je uvek pod stresom, jer si je odvojio od prirodnog stanista i jako jako tesko ce se navici na zivot u zatocenistvu. To ce se manifestovati u tome da nece da jede ili pije vode i bice non stop u sklonistu. Kao posledica svega ovoga zivotinja ce uginuti i bice ti zao :).E da i razmnozavanje WC(wild cought) zivotinja je izuzetno tesko bas zbog stresa. Pored ovoga uzimanje zivotinja iz prirode remeti ekosistem i jako je lose za populaciju(zamisli da si nekim slucajem pokupio jedinog muzijaka u okolini). E sad kochi jeste invazivna vrsta u srbiji ali to ne znaci da treba da se uzima iz prirode.

Sa druge strane ako uzmes zivotinju iz odgoja, ona nece biti pod stresom jer ceo svoj zivot zivi u terarijumu, pa ce tako i jesti i biti zdrava i ti ces uzivati u svom ljubimcu. Poenta svega ovoga je da ma kako dobre savete oko cuvanja mi tebi ovde davali ta zivotinja ce najverovatnije uginuti. Ako se odlucis da je pustis(nadam se da hoces) pusti je tamo gde si je nasao(tj. na kalimegdanu).

Sve ovo sto sam napisao se na kraju svodi na:

pusti ga u prirodu i kupi geckoa sa simbolicnih 20e :D

jovanbabic
22.06.11., 15:29
MrFuzzums

:icon_cheers:

Bojan
22.06.11., 18:21
iako momentalno drzhim samo burmanca imam iskustva sa kameleonima i iguane , po toga znam da i najmanja promena kod njih zavrshava velikim stresom. pokraj toga narushavash zoo sistem s tim shto ga uzimash ... a i na kraju kraeva mogla bi ta jedinka da bude bolna pa se bolest rashiri i kod tvojih zhivotni , ne reaguj impulsivno , vrati zhivotno na svoje mesto i pusti ga sudbini , vrati se onda na forum , pogledaj ponude i mozhesh da uzmesh bilo shto za male pare ! ali apsolutno bilo shto ... kod nas u makedoniji da kupish tarantulu polu odraslu koshtace te minimum 70 e , a recimo burmanca mladog 200- 250 e , dok ovde na ovaj izuzetan forum imash ponude ne vece od 70e za mladog normalnog burmanca .... ocu da kazhem nije ti nishta ta cena ako si ljubitel :)

nenad
22.06.11., 21:39
A, ako si ljubitelj domacih vrsta, sta onda? Njih niko ne razmnozava, a ljude ne zanimaju, jer su domace ;) Ne moze ekosistem da se narusi uzimanjem jedne jedinke. To je svima ocigledno. Osim ako ne uzmes trudnu pandu. Uzimanje zivotinja iz prirode se ne preporucuje jer je to stres za zivotinju. Ali, teorija da ce sve WC zivotinje biti bolesne, a sve CB zdrave, je netacna. Kad su u pitanju WC reptili, stepen prilagodjavanja zavisi od uslova, vrste, jedinke, starosti i drugih faktora, ne moze se generalizovati. E, sad, ovo je specificna situacija jer je covek uzeo invazivnu vrstu. Invazivne vrste se najcesce ubijaju. Biolozi to rade u celom svetu. Istrebljuju ih. Koshi se za sada pokazao kao bezopasan po nasu faunu, pa ih zato niko ne dira. Meni se iskreno najvise svidja ideja pravljenja kolonije u svojoj basti. Koliko znam, samo Igor Velevski ih ima na kuci, i tu je najbolje da ih posmatras, a ne uznemiravas ;)

DigiNS
23.06.11., 00:35
Ja mislim ako imas dvoriste i ako uzmes jednog muzijaka i zenku iz prirode i napravis im neko skloniste u dvoristu i pustis ih tamo mozda se zadrze pa napravis koloniju mislim da to nije uopste onda mucenje i stres ... samo ih premesti kod sebe?

MrFuzzums
23.06.11., 09:47
A, ako si ljubitelj domacih vrsta, sta onda? Njih niko ne razmnozava, a ljude ne zanimaju, jer su domace ;) Ne moze ekosistem da se narusi uzimanjem jedne jedinke. To je svima ocigledno. Osim ako ne uzmes trudnu pandu. Uzimanje zivotinja iz prirode se ne preporucuje jer je to stres za zivotinju. Ali, teorija da ce sve WC zivotinje biti bolesne, a sve CB zdrave, je netacna. Kad su u pitanju WC reptili, stepen prilagodjavanja zavisi od uslova, vrste, jedinke, starosti i drugih faktora, ne moze se generalizovati. E, sad, ovo je specificna situacija jer je covek uzeo invazivnu vrstu. Invazivne vrste se najcesce ubijaju. Biolozi to rade u celom svetu. Istrebljuju ih. Koshi se za sada pokazao kao bezopasan po nasu faunu, pa ih zato niko ne dira. Meni se iskreno najvise svidja ideja pravljenja kolonije u svojoj basti. Koliko znam, samo Igor Velevski ih ima na kuci, i tu je najbolje da ih posmatras, a ne uznemiravas ;)

Ne moze da se narusi uzimanjem jedne jedinke iz vrste ali ako ljudi pocnu masovno da uzimaju onda moze da se itekako narusi. Bas zato sto jeste invazivna vrsta zar razmnozavanje pa jos i u dvoristu nije pogresno? Kontam da je lepo imati koloniju gustera u dvoristu, ali ima i gomila drugih lepih stvari koje ne treba raditi.

I jos jedna stvar koja je po meni jako pogresna, covek je uzeo gustera iz prirode da ga gaji bez ikakvog predznanja o njemu(sudeci da se obratio forumu). Zaista ne vidim sta dobro moze izaci iz toga.

nenad
23.06.11., 11:19
Ljudi neće masovno početi da uzimaju životinje iz prirode. Bar ne kod nas. Ponekad neko uzme guštera ili zmiju, javi se na forum, pa vrati životinju onda kad mu objasnimo da to ne valja. Pre nego što je uopšte i bilo reptila u prodaji, ljudi su mogli da ih nabave samo ako ih donesu iz prirode, pa im opet nisu ugrozili populacije. Životinje u prirodi može da ugrozi masovno izlovljavanje, što kod nas nije prisutno (osim u slučaju kornjača, a nadam se da se to više ne radi).

Životinje ugrožava najviše uništavanje staništa, zagađivanje i slično. U mnogo većoj meri, nego povremeno uzimanje jedinke iz prirode. Ja to smatram samo lošim po tu jedinku, ali ne i opasnim po ekosistem. Samo izlovljavanje u većoj meri može da ugrozi populaciju. Biolozi ponekad kad uzimaju životinje za zbirke, mogu da preteraju i nanesu štetu. Jedan izuzetno mudri herpetolog je tako uništio skromnu populaciju kratkonogog guštera skinka na Topčideru. Nekada ih je bilo i tamo, ali je on toliko primeraka pokupio za zbirku, da je ugasio koloniju.. Ili kad institut Torlak sa dva lokaliteta uzme svake godine 300-500 poskoka. Srećom pa su im to zabranili pre par godina. Ali, to su ekstremni slučajevi.

Teraristi ako i uzmu nekad nešto, uzimaju po jednu životinju, i to sa različitih lokaliteta, ne dođu svi na jedno mesto, pa uzmu 50 guštera, nego godišnje par na nivou cele zemlje, recimo, što je neprimetno po populaciju iz koje su uzeli životinju.

E, sad, što se tiče košija, pa oni su tu, i nastaviće da se šire. Ne možemo to sprečiti, osim ako ne idemo da ih istrebljujemo, što se neće desiti. Sve jedno je da li će ta jedinka nastaviti da se razmnožava na Kalemegdanu, ili na njegovoj kući, ona ostaje u zemlji. Koši se proširio svuda, i pravo je čudo da nije ranije nalažen.

Ono u čemu se slažem sa tobom je da je najbolje prvo se dobro raspitati o vrsti pre nego što je nabaviš. Ali, ako je neplanirano nabaviš, kao u ovom slučaju, možeš i naknadno da se informišeš. Sve što treba da znaš o čuvanju košija i uopšte o njima, možeš da saznaš sa sat vremena. ;)

bgd011
24.06.11., 14:43
Evo napravio sam mu terarijum i lepo jede Lateralise (postavicu slike uskoro).
Ne brini Mr necu narusiti ekosistem jednom jedinkom.