PDA

Pogledaj punu verziju : Leopard Gecko problemi i pitaje :(



CjedilinaC
24.06.11., 19:57
Pre nedelju dana moj L.G. (zapravo ona) je imala infekciju ociju, nije se lepo presvukla, ostala joj je koza preko ociju, primetila sam da joj jedno oko bukvalno gnoji, a drugo je bilo pod kozom, odmah sam je odvela kod vetrinara i dobila je antibiotike i Marocen kapi. Sada mi se cini da je infekcija prosla , i ako su mi rekli da bi trebalo da bude sve u redu i da joj vid eventualno bude samo ostecen na levom oku ona i dalje ne zeli da otvori oci, (ja joj ih otvaram i ispiram fizioloskim rastvotom kako su mi rekli, i oci joj vise nisu mutne, vide se zenice i sve ali sam ja ubedjena da je slepa potpuno). Ali ni to nije problem koliko to sto ne zeli da jede, veterinar ju je nahranio, sada, pre nedelju dana, od tada ja pokusavam ali mi ne ide nikako, pritom joj je stomak naduven, nisam je videla ni da pije vodu ni da "ide u wc"...nije neaktivna, seta se po terarijumu, u medju vremenu se presvukla jos jednom...ali joj se rep sad vec jako smanjio...da li neko ima neki savet, ili mozda ideju kako i moga da je nahranim bar...:(

poskok
24.06.11., 22:43
To sto nije jela nedelju dana nije neki problem, stres od bolesti i lecenja je dovoljan razlog da se malo "povuce u sebe", o tome za sada ne treba da brines. Naduven stomak jeste pomalo zabrinjavajuc, ali i to moze da bude reakcija na antibiotike (ili treba da polozi jaja?!). Konsultuj se sa veterinarom i samanji joj sters na minimum - ispiraj joj oci fizioloskim rastvorom a mimo toga se suzdrzi od uznemiravanja. Ako problem odbijanja hrane potraje duze vreme postoje metode prisilnog hranjenja, ali o njima za sada ne treba da razmisljas. I ovde moram da postavim pitanje: da li koristis kvarcni pesak kao podlogu?
Ta upala ociju nije dosla sama od sebe, negde u trearijumu postoji objasnjenje njenoj pojavi...

CjedilinaC
25.06.11., 00:26
Pa vetrinar mi je i rekao da treba da je hranim na silu, gledao joj je stomak i rekao da se ili nagutala vazduha ili jeste reakcija na antibiotik, ni on sam nije tachno znao (mada sam ja prilicno ubedjena da stalno podriguje, posto par dana otvara usta kao da zeva i ispusta zvukove slicne kao zaba kad krekece?!)...Imam kvarcni pesak za podlogu ali su mi objasnili da je doshlo do infekcije jer nije bilo dovoljna vlaga u terarijumu te nije uspela da se presvuce do kraja, ostali su delovi stare koze preko i oko ociju i na prstima, pa su mi rekli i da je stavim u toplu vodu 1 dnevno da se ta koze oddvoji...a da su se zbog toga nakupile bakterije i da je doslo do infekcije...mene iskreno brine samo to sto joj je rep sad upola tanji nego sto je ikada bio. Evo upravo sam je sad videla 1 put posle nedelju dana da pije vodu.

Hvala na pomoci puno :))))))

poskok
25.06.11., 10:33
Terarijum treba da bude suv, dovoljno je da samo jedno skloniste ima vlazan supstrat i u njega ce se povlaciti pred presvlacenje. Vlazenje celog terarijuma je losa ideja jer ce onda imati problem sa infekcijama disajnih organa. Kvarcni pesak izbaci iz terarijuma, pun je silikatne prasine koja je najverovatnije zapusila suzni kanal sto je u kombinaciji sa losim presvlacenjem dovelo do tako jake upale. Imas razne mnogo bezbednije materijale koje mozes da koristis za podlogu. Inace gekoni mogu dugo bez hrane i mislim da joj je sada vaznije da se oslobodi stresa nego da jede na silu, moj savet je da joj ostavis insekte u nekoj posudici u terarijuma ali da je za sada ne hranis na silu. Srecno :)

CjedilinaC
25.06.11., 12:44
Hvala Puno na pomoci i savetima! :)