PDA

Pogledaj punu verziju : nove vrste na Novoj Gvineji 98-08



Dragan Gacic
30.06.11., 20:02
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/263022/Novih-1000-vrsta

Graciotello
30.06.11., 20:49
Citao sam blic danas, i ima oko 43 reptila milsim, novih, i ima ona slepa zmija... :D

Dragan Gacic
01.07.11., 08:32
extra je kad cujes da se nove vrste zivotinja pronalaze, jos samo da ih sacuvamo, sto je uvek tezi deo...

scolopendra
01.07.11., 10:08
evo jos jednog zanimljivog linka

http://species.asu.edu/Top10

ima i za prethodne godine...

Dragan Gacic
01.07.11., 10:34
lepo lepo, nadam se da ce i kod nas da pronadju jos nekog clana herpetofaune :)

nenad
01.07.11., 15:21
Kod nas se nalaze nove vrste kad se stara vrsta razdvoji u više vrsta ;) Po novijim istraživanjima kod nas ne živi slepić Anguis fragilis, nego druge dve vrste izdvojene iz ove - Anguis colchica i A. graeca. Tako da nam se broj vrsta povećava stalno :D
Nego, da ne skrećem sa teme, mogu samo da pretpostavim koliko je oduševljenje biologa koji otkriju novu vrstu, posebno kad se radi o nekoj krupnoj vrsti, kao što je varan, ajkula, delfin, itd.

Dragan Gacic
01.07.11., 22:31
naravno, voleo bi da se kod nas nesto novo pronadje, neka se neke vrste iz okolnih zemalja malo presele, a podele su posao dokonih biologa...

nenad
01.07.11., 22:34
Pa, onda idi na Pčinju pa ih traži, ako negde ima neregistrovanih vrsta, to je tamo ;) A možda i na granici sa Mađarskom Rana arvalis (za koju sam pretodno pisao ovde da je pronađena, a ispostavilo se da je par biologa smatralo da je dobra fora da izmisle da su je našli u Srbiji).

scolopendra
01.07.11., 23:53
kod nas se svake godine opise po 4-5 novih vrsta pseudoskorpija, cesto i razlicitih pecinskih beskicmenjaka, ukljucujuci neke tvrdokrilce (najcesce iz familije Carabidae) kao i Diplopode (milipede). mi smo 2009 pronasli novu vrstu Diplopoda iz roda Serbosoma. inace ovaj rod je stenoendemican, ukjucuje 5 vrsta koje naseljavaju samo nekoliko pecina u istocnoj Srbiji. pod nogama nam je citavo bogatstvo, ali se o tome malo zna.

nenade, nacuh da su i carnifexa razbucali?

nenad
02.07.11., 00:01
Da, izdvojili su T. macedonicusa iz carnifexa, pa tako carnifex više ne živi kod nas ;) A i T. kareliniija su pocepali, pa sad u Srbiji samo živi T. artzeni.

Dragan Gacic
02.07.11., 10:33
kazem vam ja dokoni biolozi... nenade ajmo zajedno da trazimo pa da podelimo uspeh, necu da budem hvalisavac :) treba se truditi sacuvati i ovo sto imamo a kamoli naci nesto novo, ali tesko je ljudima objasniti da se priroda ne unistava, vrlo tesko... :(