PDA

Pogledaj punu verziju : Kabl grejač vs. Folija grejač



darkomarkovic21
03.07.11., 12:22
Epa valjda ova tema može da bude u ovom delu, nisam siguran, ali nisam našao bolje mesto da je započnem....
Dakle šta je bolje kabl grejač ili folija grejač... (potrebno je za terarijum sa tarantulom).. Navedite sve mane, pogodnosti i jednog i drugog, iz iskustva, kako vas služi, koliki je radni vek i sve ostale bitne i nebitne stvari... :)

pozzzzzzzzzz

Igor Velevski
03.07.11., 14:39
...a koju vrstu tarantulu imas sto joj nije dovoljna normalna, sobna temperatura?

D@nijel
03.07.11., 15:35
PA mislim da nije pitao dal joj je dovoljna il ne.Sto uvek kad neko pita nesto konkretno mora da mu se postavi kontra pitanje?Mozda hoce zimi da greje pa se raspituje.
So se tice folija grejaca malo je skuplji,laksi za sklapanje i postavljanje i po meni sigurniji.A kabal grejac ako sam pravis jeftiniji je,manje kosta i komplikovaniji je za pravljenje.

darkomarkovic21
03.07.11., 17:04
...a koju vrstu tarantulu imas sto joj nije dovoljna normalna, sobna temperatura?

Trenutno imam geniculatu, u planu su mi još dve u skorije vreme (B.boehmei i C.cyaneopubescens najverovatnije)... Za vreme ovih nekoliko kišnih i hladnih dana bar kod mene u kraju temp u mojoj sobi u kojoj drzim T je bila verovali ili ne 19C.... Možete zamisliti koliko je zimi, uzimajuću u obzir da nemam CG (centralno grejanje :)) nego ložim, a to ne radim 24/7... Tako da želim da na vreme obezbedim sve što je potrebno, narošito iz razloga što nameravam da nabavim još koji komad, što trenutno imam novac za to, i što se svuda po forumima pominje da se T ne drže ispod 19-20C... Inače trenutno po potrebi koristim sijalicu (reflektorku crvenu) ali pošto joj je radni vek samo 1000h rikne posle 2-2,5 meseca i zato tražim neko kvalitetnije rešenje.. Nadam se da ti je sada jasno Igore... :D :p

Igor Velevski
03.07.11., 18:30
:) jasno je. Pitanje sam postavio da ti ukazem da ti ne treba grejac za taranutle, ali ako ih drzis u sobu koju ne grejes onda ok......Evo ti lozes ali ne stalno, pa ti se temp. menja, ali ima ljudi koje uopste ne shvatam, a to je da drze tarantule u sobe koje ne loze i sta to znaci? To znaci da oni uopste ne uzivaju u svojim ljubimcima, nego samo imaju obavezu da ih nahrane i pociste, a ukoliko bi svojoj dusi dozvolili uzivanje u prisustvu svojim ljubimcima, onda treba da se "uzivajuci smrzavaju". :)
U svakom slucaju folija ti je bolje resenje po meni!

jovanbabic
03.07.11., 20:48
Mozda decko studira, radi,... i normalno je da mu je jeftinije da kupi grejac , nego da greje celu sobu samo za paukove .

nightwolf
03.07.11., 22:35
tarantule se najbolje greju odozgu,ali sledeca alternativa je sastrane.e sad ako ti imas ideju kako da kabl grejac fiksiras za stranu terararijuma onda ti je on isplatljiviji.mnogo lakse je to uraditi sa folijom,tako da je folija bolje resenje,al u principu je stvar mogucnosti.

zarko
03.07.11., 23:38
uvek folija spram kabl grejaca

darkomarkovic21
04.07.11., 21:23
A po pitanju radnog veka, kakav je jedan a kakav drugi grejač?????? Hteo bih nešto što mogu da koristim na ‚‚duže staze‚‚, a ne kao sijalicu, 2 meseca i fuć, pregori....

Stiv
04.07.11., 21:52
Opet ti je bolja folija grejac, pozovi rovex pa pitaj koliko daju garanciju.

darkomarkovic21
04.07.11., 23:07
Opet ti je bolja folija grejac, pozovi rovex pa pitaj koliko daju garanciju.

Rovex? Prvi put čujem :shy: Možeš da mi daš sajt, info telefon, ili tako nešto?

gagi
04.07.11., 23:17
Evo linka :)...
http://www.rovex.co.rs/podnogrejanje/grejnafolija.html

Igor Velevski
05.07.11., 01:39
Ako je ne opterecujes do maksimum, a neces i ako je mehanicki ne ostetis, onda folija grejac ima dozivotna trajnost. Ima odgajivaca koji imaju vise od 20 godina folija grejace i jos ih nisu promenili. Opet napominjem, ovo vazi samo ukoliko je mehanicki ne ostetis!

darkomarkovic21
05.07.11., 11:45
OK, razumem to za oštećenja i vek trajanja... Sad me interesuje drugo... Na ovom sajtu sam video foliju od 40W, koliko sam JA razumeo ona ima tu snagu od 40W na dužini od 1m.. E sad ako ja odsečem parče koje je meni potrebno (od 30cm) da li to znači da će to parče biti 40W/3=13W snage? I ako je tako da li će to biti dovoljno za grejanje terarijuma 40*30*30 na nekih 26-27C ili da planiram neku ‚‚jaču‚‚ foliju???????

sale1808
05.07.11., 14:29
Ja recimo imam slicnu situaciju i sobu gde su pauci grejem nekih 12 sati dnevno preko zime.......Temperatura se spusti nekad i do 6 stepeni u toku noci,kada je bas hladno.......i tako dugi niz godina....
Pisao sam to i u ranijim postovima.....
Do sada nisam primetio nikada da im je temperatura nesto mnogo smetala,sem sto su smanjile aktivnost na nizoj temperaturi,dok cim se povisi,normalno jedu i krecu se....
Iskreno nekoliko puta sam se i uplasio kada je bilo jako hladno i veoma niska temperatura...
Mislim da im vise smeta konstantno visoka temperatura i cesto hranjenje,kako bi sto pre dostigla velicinu......
Temperature preko noci i trebaju da budu prilicno nize, nego preko dana.Mislim da je i dobro za zdravlje tarantule.........
Inace,terarijumi (brachypelma,aphonopelma,lasiodora.....itd)se nalaze na radijatoru,znaci greju se preko podloge.U zavisnosti od temperature radijatora,postavljam i izolaciju izmedju terarijuma i radijatora,kako temperatura u terarijumu ne bi prelazila nekih 25-26 stepeni celzijusa....
Verovatno se vecina ne slaze sa ovim,ali moja Aphonopelma seemani ovako zivi blizu 15 godina.....

Igor Velevski
05.07.11., 17:51
Pauci su jedina bica koja naseljavaju bukvalno svaki deo planete. Mislilo se da ih nema samo na severnom i juznom polu, sve dok nisu i tamo otkrili neke vrste. Cak zive i pod vodi. Znaci ima ih cak i u najekstremnijim podrucjuma sveta. Za to da bi ziveli nema problema, ali je problem za razmnozavanje ukoliko im nisu obezbedjeni normlani za tu vrstu zivotni uslovi....
Inace za folija grejace ove rovex....ima ih od 20W i 40W, ja imam od 20W, jer su sasvim dovoljni, cak i tamo moras da stavis reostat, kako bi regulirao toplinu, a mogu da kazem i da su bezbediji, jer su duplo slabi. E sad nisam siguran da je ta jacina za 1 duzni metar. Mislim da je to jacina za 1 feet sto iznosi oko 30,5 cm. Raspitaj se, mislim da je tako, a mozes da iseces u duzini koliko hoces bez nikakve opasnosti, samo da pazis da ne iseces crnu traku!

darkomarkovic21
05.07.11., 19:36
Ja recimo imam slicnu situaciju i sobu gde su pauci grejem nekih 12 sati dnevno preko zime.......Temperatura se spusti nekad i do 6 stepeni u toku noci,kada je bas hladno.......i tako dugi niz godina....


Koja ti je bila najniža temp u toku zime na kojoj si držao tarantule???



Inace za folija grejace ove rovex....ima ih od 20W i 40W, ja imam od 20W, jer su sasvim dovoljni, cak i tamo moras da stavis reostat, kako bi regulirao toplinu, a mogu da kazem i da su bezbediji, jer su duplo slabi. E sad nisam siguran da je ta jacina za 1 duzni metar. Mislim da je to jacina za 1 feet sto iznosi oko 30,5 cm. Raspitaj se, mislim da je tako, a mozes da iseces u duzini koliko hoces bez nikakve opasnosti, samo da pazis da ne iseces crnu traku!

Koju temperaturu postižeš sa folijom od 20W?? Naravno uzimajući u obzir i temp prostorije sa terarijumima?

p.s. ovo za snagu po dužini nisam siguran, tako sam samo pokapirao na prvi pogled, videću šta će mi reći u nekoj radnji gde ih drže...

Igor Velevski
05.07.11., 19:42
Nisam merio tacno koliko je na foliji, jer nju koristim za inkubator i za lateralise, ali po dodiru sigurno ima 40 stepeni.....nisam ni ja siguran za duzinu 100%, zato sve tamo pitaj! Od 20W ti je dovoljno i za hladniju prostoriju, u to sam siguran....

chalabin32
20.01.12., 16:14
nema od 20w..ima od 40w 60w i 100w po metru...znaci da uzmem od 40w??? a ovaj od 60w je samo 50 din skuplji...

darkomarkovic21
21.01.12., 11:33
Kada stavis potenciometar regulisaces snagu tako da nije bitno. Samo sto mislim da ti je 60 w mnogo za 1 terarijum, to bi moglo da posluzi za grejanje 2 tera...

chalabin32
21.01.12., 13:29
pa ja sam mislio da uzmem 1m i da grejem vise terarijuma,al mislio sam bez potenciometra pa zato pitam jel 40w dovoljno?

Bauk
25.01.12., 19:47
I vise nego dovoljno...ja terarijum grejem sa 0,5m u jednom delu terarijuma, i morao sam staviti potenciometar jer je mnogo grejalo. A grejac inace stoji ispod ter. koji je pravljen od OSB i unutra je odlicna temp.
Jos bolje ako imas parica pa uzmes termostat

Jazzman
27.02.12., 04:59
A kako postavljate te folije grejace?je l to ide ispod tera, na zid?

Cold_Beer
27.02.12., 07:16
A kako postavljate te folije grejace?je l to ide ispod tera, na zid?

Zavisi za koju zivotinju ti treba grejac, ako je za tarantulu onda je najbolje bocna strana terarijuma,ako je za gmizavca onda ispod terarijuma.

Jazzman
27.02.12., 17:19
Za tarantulu.Koliko vidim ti grejaci nisu transparetni tako da ce prekriti jednu stranu terarijuma, mada to verovatno moze da bude i strana gde je pozadina tako da se onda nece ni videti.