PDA

Pogledaj punu verziju : pitanje crvenouha :)



Zlopanja
22.07.11., 12:30
Pozdrav! Drugar je nabavio crevenouhu (dobio je na poklon), mala je, ima oko 5-6 cm.
E sad, da li je neophodna uv lampa i koja. On je drzi ispod obicne sijalice da joj greje vodu. Ako neko moze da kaze neke osnovne stvari o cuvanju te vrste da kornjacica bude zdrava. Hvala u napred :)

Vlada 71
22.07.11., 16:13
Ja imam crvenouhu kornjacu dosta dugo i nikad joj nisam stavio uv lampu njoj nikad nista nije falilo neka je stavi za svaki slucaj mozda je moja kornjaca neki mutant :D jednom dnevno se hrani susenim racicima ili hranom u granulama za kornjace voda se menja jednom nedeljno i menja se vodom iz nekih galona ne direktno sa cesme i kad menjas vodu kornjacu prebacis u neki lavor i terarijum operes vodom u koju je rastvorena so i dobro isperes i to je to :)

insektman
10.08.11., 21:53
lepo kaze vlada,ja mojoj nikad nisam stavio nikakvu uv lampu ili sijalicu i imam je hvala bogu 4-5 godina

nenad
11.08.11., 02:39
Ja kornjače nisam sunčao i držao sam ih bez UV lampe. Jele su raznovrsnu hranu - kvalitetne granule za kornjače (račiće - gamaruse treba izbegavati), pileće meso povremeno, pileću jetru, ribu sa izuntricama, i raznu hranu bogatu kalcijumom kao što je sipina kost, itd. Davao sam im i suplemente u vidu nekih tableta sa potrebnim vitaminima i mineralima. A opet, kornjače su imale relativno meke oklope, a dve su bile i rahitične, kičma im se iskrivila. Odneo sam ih na veterinarski fakultet, kod Nikole Popovića, koji je između ostalog specijalizovan za reptile, ali toliko retko ima priliku da ih leči da je pitanje do koje mere ume da izleči životinju, i uglavnom, čim ih je pogledao rekao mi je da obavezno nabavim UV lampu. Da im je to neophodno. Ja sam ga poslušao, ali te kornjače nisam još dugo zadržao, prešle su u bolje uslove. Uglavnom, neko kaže da ne treba UV lampa (ako se sunča na direktnom suncu, tako da zraci ne prolaze kroz staklo, par puta nedeljno tokom toplijeg dela godine, onda nije potrebna UV lampa), većina ostalih odgajivača kaže da treba UV lampa obavezno, a ja preporučujem da je bolje nabaviti. Bolje sprečiti nego lečiti, naravno. UV lampu možeš da menjaš na godinu dana ili ređe, ako je ne koristiš stalno, a ne moraš za kornjače da je koristiš stalno, pa to sigurno nije neki trošak, 20-30eura godišnje. Zašto im ne obezbediti onda?

marko
11.08.11., 09:49
Evo da se i ja javim, o kornjačama znam onoliko koliko vidim (aha ima oklop, rep, tu neke noge, vidi ima i glavu). Dakle pojma nemam o njima, ali znam da se o ovome pričalo već X puta. Ne bih nikada držao kornjaču bez UV lampe ako se već priča da bi bilo dobro držati je sa UV lampom i ako se već toliko pisalo o mogućim problemima (ono što je Nenad naveo). I tu je kraj priče. Zašto bih ja sada eksperimentisao, držao kornjaču u lavoru (da da u onom lavoru običnom), sa nekim plastičnim ostrvcetom zlu ne trebalo (video sam ovo u jednom stanu, ne pričam bez osnova). Ne bih je nikada držao u neadekvatnim uslovima jer pričamo o lampi koja košta 20-30 eura. Daj da ja uštedim 20ak eura godišnje a kornjača će se već nekako snaći, ako se bude žalila kupiću joj lampu.
:th_ask: