PDA

Pogledaj punu verziju : Cincila



Short Stuff
27.07.11., 20:24
Pozdravljam,Dobio sam malu cincilu,4meseca staru i zanima me kako se odrzava posto nikad nisam imao nista slicno,trazio sam po guglu i ostatku ali nista o odrzavanju malih cincila...Inace imam Psa,leopard gekona i gekonicu i akvarijum...I jel moze cincila uopste da se uklopi uz sve ovo?
Hvala u napred i zamolio bih za brz odgovor.

Muffy
27.07.11., 21:45
Znam samo da obozavaju da se "kupaju" u pesku...dakle, prvo im stavi peska u neku posudu...

Južnoamerička činčila je biljojed pa su troškovi hrane vrlo niski, a iz istih razloga ona nema agresivnu narav(nije agresivna zato sto ne trosi puno para). Hrane se specijalnom briketiranom hranom za činčile. Svaka činčila dnevno pojede 20-25 gr. briketa koji im se stavlja u hranilicu u večernjim časovima.


Preporučljivo je jednom nedeljno davati komadić jabuke i seno koje mora biti potpuno suvo, kvalitetno i bez plesni. Životinje zahtevaju svežu vodu koja im se daje putem sistema za pojenje. Budući da činčile imaju 3m duga creva, posebno su osetljive na svaku pokvarenu hranu i ustajalu vodu. Mlade životinje sisaju 8 nedelja i nisu posebno zahtevne u pogledu hrane.

Ovo mi se svidja:

"Činčile ne poseduju lojne niti masne žlezde, zbog čega nema ni neprijatnog mirisa"

Dalje; U kavez bi trebalo postaviti pojilicu, hranilicu i točak za trčanje. Pošto su činčile glodari, preporučljivo je izbegavati plastične i drvene komponente, jer je velika verovatnoća da će ih vaš ljubimac izgrickati. Posebno naglašavamo da posude za hranu i vodu uvek treba da budu čiste, da ne bi postale izvor zaraze.Najoptimalnija temperatura za njih je 15-25 stepeni celzijusa. Trebalo bi ih zaštiti od direktnog sunčevog zračenja i promaje. Treba izbeći veliku vlažnost u stanu u kojem ih držimo.
Higijena je pola zdravlja, a to važi i za činčile. Kavez im treba čistiti jednom nedeljno. Činčile su veoma pedantne i čistoću održavaju kupanjem u vulkanskom pesku dva puta nedeljno. Za to postoje posebna kupatila sa pokretnim poklopcem koji otvaramo onda kad želimo da im omogućimo pristup pesku.

Short Stuff
27.07.11., 23:04
Hvala puno...nego gde mogu da nadjem vulkanski pesak...Koliki bih samo kavez morao da mu/joj nabavim?i jel moze da jede veceras travu,kesten ili tako nesto?
Hvala puno na odgovoru!

KatjaBRExD
27.07.11., 23:08
E ovako ja imam muzijaka i on ima jedno godinu ipo dana mozda manje,nije tezak za odrzavanje,treba ti samo shto veci kavez da ga pushtash povremeno,naravno normalno da ne stoji ni na kakvoj promaji shto se tice temp za mlade sam ja procitala da moze biti pogubne visoke temp,mada poshto ja imam problema s klimom slabo hladi moju sobu moj je bio i u sobi de je 30 C al se trudim da se to ne deshava retko al mu nish nije falilo,a shro se tice hrane ja mom daj chinchila complete i seno,ima neko drvo,panj shto sam mu nashla za zube i to je to,vodu sam mu drzala u jednoj ciniji kao za ptice al je on stalno blejao na njoj i kenjao,tako da izaberi nesh nize al opet da ne ulazi piljevina..
Inace treba da ih pushtash shto ceshce i obavezno morash da budesh s njom kad je pushtena zbog kablova obozavaju da gricaku sve shto stignu i nemo da se iznenadish ako pri svkom koraku izbaci govanjce :D a u tom pesku bleje samo zbog cishcenja krzna inace to jako voleali 15 min dnevno je dovoljno ali nije nes neophodno,moj se nekad valja i u piljvini,Inace moze da se desi da imaj neke napade,moj je to imao jednom samo,fala bogu..

E i cula sam to za suvu hranu t jabuku il tako nes,ne zam ja mom uvek dajem sveze i nis mu ne fali,ali obozava suvo grodzdje,a sad shto se tice trave ne znam,ja iskreno mom nisam nikad davala,a vulkanski pesak mozes da nabavish u bilo kom pet shopu:)

Muffy
27.07.11., 23:26
Kaca je sve rekla...a procitao sam bas da suvo grozdje obozavaju... :)

Short Stuff
27.07.11., 23:47
Hvala puno!bice joj ok veceras...Sutra cu joj nabavim sve sto joj treba,bas mi prirasla za srce <3 i pregrizla lampu :D

Muffy
27.07.11., 23:57
hahahaha :lol:

KatjaBRExD
28.07.11., 00:10
ahahaha strashni su :D

Meni moj kabl od laptopa :D uzas xD Sva sreca p ga nije udarila struja :D

renatafajs
28.07.11., 02:27
Cincile su predivna bica i vulkanski pesak vole vise od hrane:)

Short Stuff
28.07.11., 22:21
Zensko je :(...Moram u drugoj sobi da se presvlacim sad XD