PDA

Pogledaj punu verziju : Cime prati stakla terarijuma?



biljanski
02.08.11., 14:43
Ovako, nije tako gadan problem ali dosta vremena mi oduzima ciscenje stakala krpom i obicnom vodom.. Stakla su mutna kako spricam vodu u terarijume i ona isusi na staklima ostavi tragove..Ako cistim vodom i krpom jako se tesko cisti a i ne ocisti se bas najbolje ;/ Ja ne znam za hemikalije(za pranje stakala), ali prvo sto mi palo na pamet jeste da ce im naskoditi.. Pa sam mislio da vi znate nesto sto bi pomoglo?

marko
02.08.11., 15:19
Sirće, verovao ili ne. Obriši sirćetom (onim običnim), posle toga isperi terarijum u kadi, ostavi da se osuši i gotovo.

gagi
02.08.11., 15:23
Ja u zoo vrtu kod iguana i zmija čistim staklo Mer-om (plavi sa alkoholom) i ubrusima.Nikad nije bilo problema samo malo provetrim terarijum i gotovo.

loshme10
02.08.11., 15:25
Ja mozda gresim, ali perem stakla na svojim terarijumima sredstvom za pranje prozora, ali ih posle toga dobro prebrisem da ne ostane hemikalija... ###, kad zaseru staklo ne mozes samo da prebrises krpom, mora to lepo da se izriba da bi bilo kako treba! I za sada hvala Bogu nisam imao problema ni sa jednom T... Opet kazem, mozda nisam u pravu i mozda to ne treba da se radi, neka me neko ispravi ako to ne sme.

hey-ho
02.08.11., 15:26
Može i limun, lepše miriše od sirćeta :) Preseci ga na pola i sa celom polovinom trljaj staklo, kamenac silazi za par sekundi. Posle ispereš i da bi izbegao da od kapljica ostane kamenac, obriši terarijum kuhinjskom krpom, a može i novinama. Wc papir nije dobar, ostavlja prašinu.

jovanbabic
02.08.11., 15:29
Za terarijum koji se cisti a da pritom zivotinja ne napusta isti ili je samo privremeno izvadjena najbolje je sirce, ali ako se ter. pere u potpunosti onda tu glavnu ulogu imaju shampon i sundjer za pranje sudova lepo se izriba opere vodom i osusi peskirom ili necim slicnim koje ne ostavlja dlacice, posle toga sve se vrati kao i pre i nema problema.

biljanski
02.08.11., 15:33
Pa posto ne bih da ih vadim jos iz terarijuma da bi cistio mogu samo limunom da ih predjem dok su unutra? pa da posle prebrisem? Mirne su dosta nece se prapasti ili tako nesto :P

Chromatusa bi uspeo da stavim u neko privremeno mesto dok cistim, ali geniculata je jako besna i odma napada.. Ne znam kako bi za nju to resio :o

jovanbabic
02.08.11., 15:37
Das joj da jede, i polako cetkicom ili necim slicnim je prebacis u neku privremenu posudu. T retko kad pusta plen.

zokis
02.08.11., 15:40
Uzmi kutijicu odgovarajuce velicine pa je poklopi...onda mozes da radis sta hoces i sa cime hoces.

biljanski
02.08.11., 16:34
Probacu dobre ideje :D

hey-ho
02.08.11., 17:00
Samo gledaj da, ukoliko budeš limunom čistio, sapereš to vodom dok se limun ne ulepi za staklo :)

darkomarkovic21
02.08.11., 20:49
Sirće, verovao ili ne. Obriši sirćetom (onim običnim), posle toga isperi terarijum u kadi, ostavi da se osuši i gotovo.

Sirće? Misliš belo - alkoholno sirće? Ne ostaju tragovi itd?

Ja mislim da je MER OK (onaj plavi sa alkoholom) . . . malo posle izvetraš i to je to... :)

gagi
02.08.11., 21:07
Ako rešiš da čistiš Mer-om možeš van terarijuma da naprskaš penu na ubrus pa tek onda da očistiš staklo.Ako bi prskao u terarijumu pumpica izbaci "vodenu maglu" pa je teže za provetravanje.

darkomarkovic21
02.08.11., 21:13
Ako bi prskao u terarijumu pumpica izbaci "vodenu maglu" pa je teže za provetravanje.

Wau... Ne razumem ovaj deo... Hoćeš da kažeš da ne ''uključujem'' penu nego samo mlaz ili kako?.....

I da mislim na čišćenje terarijuma iznutra!

gagi
02.08.11., 21:17
Uključi penu i van terarijuma naprskaj na ubrus pa obriši staklo :).Naravno ostavi da se provetri malo.

biljanski
03.08.11., 01:10
Ma ja ovo sve resio sa 2 limuna i cakli se ko novo :D Ali sada znam da mogu i sa merom :D Malo me je prepala geniculata jer je 2 puta izasla iz posudice u koju sam je stavio al srecom i to je bilo u ter :D Veliko hvala za brze odgovore! :)

nightwolf
03.08.11., 13:14
ma ako nema kamenca samo vodu nafajtas na list novina i ima da se cakli.ili ako ima,sa zicom sa sudove oribas i onda opet novine.kakve crne hemikalije,vadjenje taranule,provetravanje...novina majka:)

darkomarkovic21
03.08.11., 21:05
ma ako nema kamenca samo vodu nafajtas na list novina i ima da se cakli.ili ako ima,sa zicom sa sudove oribas i onda opet novine.kakve crne hemikalije,vadjenje taranule,provetravanje...novina majka:)

Ako je ovo tačno (a mislim da jeste, jer sam negde čuo da može tako) ŽIVELA NOVINA nafajtana vodom!!! :p I naravno probaću u što kraćem roku . . . .

nickme
03.08.11., 21:26
Ako vam terarijum ima i malo sunceve svetlosti, kada operete sa "mer-om plavim" ostaju bele fleke.

hey-ho
04.08.11., 23:58
Ako je ovo tačno (a mislim da jeste, jer sam negde čuo da može tako) ŽIVELA NOVINA nafajtana vodom!!! :p I naravno probaću u što kraćem roku . . . .

Novina s vodom može al izbegavaj žicu za sudove u širokom luku jer grebe staklo. Možda se neće odmah primetiti ali posle par puta hoće.

raduckacu
09.01.12., 13:55
ma ako nema kamenca samo vodu nafajtas na list novina i ima da se cakli.ili ako ima,sa zicom sa sudove oribas i onda opet novine.kakve crne hemikalije,vadjenje taranule,provetravanje...novina majka:)

novine sadrze olovo sretstvo ili boja za stampu sadrzi olovo ako znae olovo je otrovno !

Igor Velevski
09.01.12., 14:33
Imao sam ja velikih problema sa vodom iz vodovoda jer je skopska voda tvrda. Stakla su mi bila katastrofa i ne samo stakla, nego i biljke i cela unutrasnjost terarijuma. Uzeo sam RO aparat i preporodio sam se. Sada koristim RO vodu, a stakla i biljke su mi jako ciste. Cak i tamo gde je zmija isprljala fajtenjem sve to isperem. RO voda je kao kisa ili rosa, samo sto je cistija, jer kisa sakluplja garez i prasinu na svom putu dok ne padne..Ciscenje terarijuma ce sigurno da ti se prolongira za duplo, ako ne i vise. Nigde ne ostavlja kamenac, jer je RO voda meka i to meksa ne moze biti, bas cista H2O....

Geni
10.01.12., 13:29
novine sadrze olovo sretstvo ili boja za stampu sadrzi olovo ako znae olovo je otrovno !

Olovne boje su zabranjene 1978. Ukoliko ne koristi novine starije od 33 godine, neće imati tih problema.

Wolf
11.01.12., 11:25
Naspeš vodu u flašu i pustiš da odstoji par dana tako smanjuješ kamenac u vodi .
A tarantuli je i onako svejedno da li je voda sveža ili stajaća ;)

nenad
11.01.12., 13:31
Naspeš vodu u flašu i pustiš da odstoji par dana tako smanjuješ kamenac u vodi .


Tako se smanjuje hlor u vodi, a ne kamenac.

Igor Velevski
11.01.12., 16:41
Tako se smanjuje hlor u vodi, a ne kamenac.

Upravo tako i to ne do nule, nego se samo smanjuje. Ja sam kuvao vodu, pa cekao da se sve to ohladi i krec istalozi, ali se opet javlja na staklu. Prakticki krec sam vadio upola koliko ga ima u vodi. Jedino RO voda, nema niti kreca, niti hlora, cak ni u tragovima i svima preporucujem koji koriste vodu da bi prskali terarijume radi vlage. Investicija se jako isplati, jer tu vodu koristim i za akumulatore, peglu, za pice - u tom slucaju dodajem malo i iz cesme zbog minerala, stavljam je i u jonizatoru i u kafematu. Krec se vise ne javlja, a aparate nisam cistio od kad sam poceo da upotrebljavam RO vodu, jer su besprekorno cisti......

Wolf
12.01.12., 00:04
Tako se smanjuje hlor u vodi, a ne kamenac.

ma zanao sam da nešto nešto smanjuje samo nisam bio siguran šta :p

TheMaki
13.01.12., 17:17
Ja bih se nadovezala na ovo za novine, iako ne sadrze olovo meni je jedan papagaj uginuo od trovanja bojom iz novina, sta god unutra bilo voleo je da se zavlaci ispod njih i ispostavilo se kada je uginuo da je od toga, tako da se ja ne usudjujem da koristim novine za zivotinje.

nenad
13.01.12., 17:48
Papagaji grickaju novine. Tako može da dođe do trovanja.

hopsy
13.01.12., 18:09
Ja za ciscenje koristim kupovnu vodu "Vrnjacko Vrelo". 5 litara kosta 80 dinara, pofajtam staklo i samo jednom predjem ubrusom i nikad mi nista nije ostalo. Tom vodom fajtam i unutrasnjost terarijuma zbog vlaznosti i nikad mi ne ostaju tragovi od kapljica po staklu.

Tako da ne komplikujte sa tim novinama nego jednostavno kupite cist beli ubrus papir i vodu.

nickme
17.01.12., 22:54
Ja grickam novine :D.

sale1808
18.01.12., 18:27
Ja sam recimo prao rastvorom kalijum-permanganata(KMnO4-kalium hipermanganicum)....(crveni kristali koji se rastvaraju u vodi,a koriste se za kupanje beba,inace,,,),a posle njega kada se osusi,operem sa rastvorom hidrogena(H202-vodonik-peroksid) 3% mislim.Zatim osusim cistom krpom.........
Kalijum permanganat inace poseduje jake baktericidne osobine(ubija bakterije).....

darkomarkovic21
19.01.12., 09:48
.......Kalijum permanganat.....

Pretpostavljam da se moze naci u apoteci?

sale1808
19.01.12., 15:19
Naravno da moze.To je sve uvek dostupno i u najsiroj je upotrebi u svim domenima.A posto se kalijum-permanganat rastvoren u vodi koristi za kupanje beba,onda mozete pretpostaviti da li je stetan.Za hidrogen cak zbog neupucenosti ljudi ne znaju za sta je sve dobar i gde se sve koristi.....
Evo koga intereseuje neka procita......na ovom linku....
http://galaksija.info/forum/viewtopic.php?f=6&t=2675
Naravno da nasim ljubimcima ne moze da skodi kao neke supstance.....

Igor Velevski
19.01.12., 15:49
Mislim da je preterano prati terarijume za T sa hidrogenom i hipermanganom! Dovoljno je da se terarijumi peru sa sjajom kao sto se peru i sudovi. Sjaj ima dezinfekciona sredstva dovoljna da ociste ter. za T. Da ne bi bilo tako sudovi bi bili toliko zarazeni da ne bi mogli da jedemo! Inace, niti hipermangan niti hidrogen koji je u stvari obicna voda obogacena sa jos jednim atomom kiseonika (H2O2) koji ubija samo anaerobne bakterije, ne ciste kamenac sto je i tema ovde! Ako vec upotrebljavate hipermangan sto apsolutno nema potrebe, budite oprezni jer visoke koncentracije mogu da budu stetne. Nisam nikad cuo da neka majka kupa bebu sa hipermanganom. Najcesce hipermangan upotrebljavaju zene za pranje genitalija, a i muskarci u nekim specificnim slucajevima......

sale1808
19.01.12., 17:06
Igore, ocigledno da nisi dovoljno informisan.Evo i jednog teksta sa sajta savetovaliste za bebe.Da ne ispadne da nesto izmisljam,a i odavno je poznato da se bebe kupaju u rastvoru hipermangana,ako je potrebno.

Beba može da dobija osip, ako je previše utopljena,zato oblačite dete naspram vremena.
Ukoliko je koža iritirana recimo (ojed,bubuljice,crvenilo) posle kupanja treba preliti celo telo sa rastvorom Hipermangana (KMNO4). U 1 L vode se stavi 2-3 zrnaca Hipermangana, to se rastopi i dobijete lepu (http://www.popboxads.com/server/campain.php?utm_source=popbox&utm_medium=cpc&utm_campaign=popbox&idR=14791&oglId=178&mId=296&burl=savetovalistezabebe.com&t=1326988793&sc=8898ae020e4ebb8c0bf6afd5f104b5c6&dl=1) rozu boju.Posle prelivanja sačekajte bar 5 minuta da bi ste upijali peškirom.Kada se koža smiri namažemo odgovarajućim kremom.Nekad dobro deluje i rastvor 3% Acidi Borici ili čaj od kamilice, žalfije.Ukoliko ste na koži zapazili plikove obavezno se javite lekaru.

Inace,tema se ne zove "Skidanje kamenca",vec "Cime prati stakla terarijuma",tako da je ovo sto sam napisao naravno vezano za pranje stakala u terarijumu.

Svi hemijski preparati za pranje sudova su toksicni,a imaju i jake mirise koji mogu da stete svim ljubimcima i ne prijaju im,dok hipermangan,kao i hidrogen nemaju nikakav miris,a moze se reci ni ukus,iako se posle sve osusi suvom krpom......

Evo i link koga zanima malo vise vezano za bebe,ali to i nije vezano za ovu temu.Ja samo kazem iz iskustva da je ovo najmanje skodljivo za ljubimce,ali ne kazem da se na ovaj nacin skida i kamenac.

http://www.savetovalistezabebe.com/beba/125-tretiranje-izvesnih-pojava-kod-bebe

Igor Velevski
19.01.12., 19:51
Igore, ocigledno da nisi dovoljno informisan.Evo i jednog teksta sa sajta savetovaliste za bebe.Da ne ispadne da nesto izmisljam,a i odavno je poznato da se bebe kupaju u rastvoru hipermangana,ako je potrebno.

Beba može da dobija osip, ako je previše utopljena,zato oblačite dete naspram vremena.
Ukoliko je koža iritirana recimo (ojed,bubuljice,crvenilo) posle kupanja treba preliti celo telo sa rastvorom Hipermangana (KMNO4). U 1 L vode se stavi 2-3 zrnaca Hipermangana, to se rastopi i dobijete lepu (http://www.popboxads.com/server/campain.php?utm_source=popbox&utm_medium=cpc&utm_campaign=popbox&idR=14791&oglId=178&mId=296&burl=savetovalistezabebe.com&t=1326988793&sc=8898ae020e4ebb8c0bf6afd5f104b5c6&dl=1) rozu boju.Posle prelivanja sačekajte bar 5 minuta da bi ste upijali peškirom.Kada se koža smiri namažemo odgovarajućim kremom.Nekad dobro deluje i rastvor 3% Acidi Borici ili čaj od kamilice, žalfije.Ukoliko ste na koži zapazili plikove obavezno se javite lekaru.

Inace,tema se ne zove "Skidanje kamenca",vec "Cime prati stakla terarijuma",tako da je ovo sto sam napisao naravno vezano za pranje stakala u terarijumu.

Svi hemijski preparati za pranje sudova su toksicni,a imaju i jake mirise koji mogu da stete svim ljubimcima i ne prijaju im,dok hipermangan,kao i hidrogen nemaju nikakav miris,a moze se reci ni ukus,iako se posle sve osusi suvom krpom......

Evo i link koga zanima malo vise vezano za bebe,ali to i nije vezano za ovu temu.Ja samo kazem iz iskustva da je ovo najmanje skodljivo za ljubimce,ali ne kazem da se na ovaj nacin skida i kamenac.

http://www.savetovalistezabebe.com/beba/125-tretiranje-izvesnih-pojava-kod-bebe

Druze ili se ne razumemo ili mene deluje kao da nisi ozbiljan, pa se zezas! Jesi ti rekao kupanje beba sa rastvorom hipermangana ili njegovu upotrebu kao sredstvo da se poboljsa neka pojava na kozi bebe! Bebe se ne kupaju u hipermangan! Imam dvoje dece i niti sam to upotrebljavao niti me je neko savetovao, niti znam neko da je to radio. Hipermangan imam kuci i ako zatreba ja cu da ga iskoristim bez nikoga da pitam! Ovaj clan ima problema sa kamenca i covek to pita! Najveci problem i jeste to, jer glupo je da pita kako da pere staklo, kad moze da uzme sundjer i sjaj za pranje sudove i opere uz to i dezinfikuje! Ovo sto si rekao, njemu totalno ne resava problem, jer nista od ovoga ne vadi kamenac! Staklo se lepo i idealno pere sa sjajem i to je sve, a ako hoce moze da upotrebi i hiljadu razlicita sredstva koja se lepo peru sa cistom vodom, ali je sve to nepotrebno kod tarantle. Za kamenac moze da upotrebi i obicnu hlorovodorodnu kiselinu (HCL) sa kojom vadim kamenac iz posude za vodu svom zivotinjama. Cistim ih tako sto izgledaju kao da nisu uopste upotrebljeni. Ja sam shvatio sta on prica i kakav je njegov problem i zato sam mu predlozio da uzme RO aparat i da prska terarijum, a da mu stakla imesto kamenca posle svakog prskanja budu sve vise cistije, jer nije nista uradio ako cisiti posledice. Kamenac kao sto sam rekao cisti se sa kiselinom. Ja sam mu predlozio da nema uopste kamenac, znaci da suzbije faktor nastajanja kamenca! Moji terarijumi sa raborealnim zmijama, gde prskam 3 puta nedeljno su cisti kao da sam ih juce sastavljao.......