PDA

Pogledaj punu verziju : Uroplatusi i kamufliranje...



neon
02.08.11., 20:52
Zanima me kako uroplatusi znaju koje boje je ono na cemu stoje ili su zakaceni.

Verovatno jos niko nije dao objasnjenje ali voleo bih barem pretpostavke da cujem ;)

hey-ho
02.08.11., 22:16
Pa vide očima :)

yowandbm
03.08.11., 01:20
Pa ne znaju. Oni ne vide u boji kao hobotnice i primati...a objašnjenje - evolucija je čudo, šta da ti kažem ;)

hey-ho
03.08.11., 13:41
Opa, ja sam fejlovao. Mislio sam da može da se prilagođava površinama, kao kameleon, međutim ovo je skroz druga priča. Kao što je rekao yowandbm, evolucija, jako dug proces (najčešće meren milionima godina), a radi po principu da nakon rođenja malih gekona prežive oni koji se bojama najbolje uklope uz spoljašnju sredinu. S obzirom da su samo oni preživeli, kad odrastu razmnožavaju se i tako ukrštanjem gena, prenose te boje na potomstvo. zatim se opet desi mutacija i pojave se mladunci koji se još bolje od svojih roditelja uklapaju u spoljašnju sredinu. I tako posle određenog broja godina (merene u hiljadama ili češće milionima), gekoni postaju savršeno kamuflirani.

yowandbm
03.08.11., 15:01
Proces zvan prirodna selekcija... :) Jesi ti biolog hey-ho? Fino si ispričao, vidim da te to zanima :) Inače, pročitao sam negde da kameleoni vide u boji, mada dosta različito od ljudi. Možda je to slučaj i sa uroplatusima...Gmizavci inače ne vide u boji...pa sam iz toga rekao da i uroplatus ne vidi...Izvinjavam se na dezinformaciji, ukoliko je dezinformacija. Ja jesam dipl. biolog, ali tako neke stvari o egzotičnim životinjama nisam na faksu pročitao.

hey-ho
03.08.11., 23:09
Jesam :) Pre 2-3 dana sam gledao nešto na tv-u gde su rekli da kameleon vidi crvenu boju, zbog toga mužjaci pocrvene pred borbu da bi izgledali dominantnije. Za druge boje ne znam da li vide, nisam se raspitivao, al kontam da vide i zelenu.
Ne verujem da Uroplatus vidi boje, pogotovo zato što je noćna životinja.

Vlada 71
04.08.11., 01:53
Ovo za kemleone nisam znao :)

yowandbm
04.08.11., 13:47
Na nekom stranom forumu sam pročitao da kameleoni vide sve boje kao i mi + neke uv zrake. Ali je vid dosta lošiji. U suštini uroplatusima i ne treba viđenje boja...oni koji se najbolje uklapaju ti najviše preživljavaju i razmnožavaju se i svaka sledeća generacija je bolje adaptirana u odnosu na prethodnu..to je prirodna selekcija.

neon
04.08.11., 16:28
Hey-ho, nisi jedini koji je fejlovao.
Ja sam isto mislio pa sam zbog toga i otvorio ovu temu.
Mislio sam da uroplatusi mogu da menjaju boje poput kameleona, ali sam se prevario.