PDA

Pogledaj punu verziju : Cudno ponasanje Chromatusa..



biljanski
15.08.11., 14:20
E ovako, ponasanje bas i nije cudno ali u neku ruku promenjeno.. Imam chromatusa velikog 10, 11 cm, presvukao se 25.07 i od tada je znatno promenio ponasanje, tada sam ga mogao staviti na ruku iako ga svaki malo brzi pokret uplasio.. Od kada se presvukao uplasi se i moje senke skoro, ima kada mu se priblizim staklu ili pomerim nesto pored terarijuma, uleti u kucicu.. stalno izlazi napolje ali brzo se vrati nazad.. Jede redovno , vlaznost mu je dobra i on/ona mi se cini zdrav.. I da pomenem da je pre mozda ned dana trcao po staklu terariuma ko lud.. Prve reakcije nakon sto je proslo 6,7 dana od presvlacenja bio je besan svaki put kada mu pridjem cetkicom, sremi se za napad pa i napadne ali samo u obliku samoodbrane.. Sada samo pobegne kada mu pridjem blize sa cetkicom.. Moje pitanje je da li se to cesto desava i da li se smire? i nevezano za mog pauka, da li tarantule tipa L.parahybane, chromatusa i tih tako malo "mirnijih" vrsta znaju da postanu skroz agresivne kada postanu odrasli?(Kako spreciti?)

sale1808
15.08.11., 15:58
Verovatno ga cesto uznemiravas.Ja iskreno nisam za to drzanje pauka na ruci i slicno.Nikad se Tarantula na takve i slicne stvari ne moze priviknuti,odnosno da uvek postoji mogucnost da naglo promeni ponasanje sto je i normalno da se desava u razlicitim dobima starosti pauka.
Pauci nisu drustvene jedinke,sem nekih izuzetaka u posebnim okolnostima.To znaci da ne vole nikakvo drustvo i slicno....Dovoljno je samo dati hranu,obezbediti osnovne uslove i ostaviti ga na miru.

Bifrost
15.08.11., 16:58
Meni to deluje kao normalno ponasanje :). Sve ti je ok sa paukom, ne trebas se brines :).

Vlada 71
15.08.11., 17:09
I moj pauk je takav nekad je agresivan, nekad je plasljiv :)

Cold_Beer
15.08.11., 17:22
Sasvim normalno ponasanje tarantule, chromatus je malo plasljivija vrsta, kad god se priblizim terarijumu,moj chromatus bezi u tunel koji je iskopao.

biljanski
15.08.11., 19:52
Verovatno ga cesto uznemiravas.Ja iskreno nisam za to drzanje pauka na ruci i slicno.Nikad se Tarantula na takve i slicne stvari ne moze priviknuti,odnosno da uvek postoji mogucnost da naglo promeni ponasanje sto je i normalno da se desava u razlicitim dobima starosti pauka.
Pauci nisu drustvene jedinke,sem nekih izuzetaka u posebnim okolnostima.To znaci da ne vole nikakvo drustvo i slicno....Dovoljno je samo dati hranu,obezbediti osnovne uslove i ostaviti ga na miru.

Bas naprotiv.. Nisam ga dirao vec dosta dugo.. A na ruci mi je bio 1 od kada ga imam ( A imam ga nekih 2 meseca.. Dobio sam ga dok je bio nekih 7,8 cm) Nikada ga nisam cackao do sada kada sam video da je tako plasljiv cim mu otvorim terarijum..

kraft
15.08.11., 20:15
ja sam negde citao, ne secam se da li je neka starija tema na ovom sajtu ili nekom drugom da se desava da tarantula promeni ponasanje posle presvlacenja...

sale1808
15.08.11., 21:13
Naravno.U zavisnosti od situacije i ponasanje Tarantule se menja.....

mata biolog
15.08.11., 22:09
E ovako, ponasanje bas i nije cudno ali u neku ruku promenjeno.. Imam chromatusa velikog 10, 11 cm, presvukao se 25.07 i od tada je znatno promenio ponasanje, tada sam ga mogao staviti na ruku iako ga svaki malo brzi pokret uplasio.. Od kada se presvukao uplasi se i moje senke skoro, ima kada mu se priblizim staklu ili pomerim nesto pored terarijuma, uleti u kucicu.. stalno izlazi napolje ali brzo se vrati nazad.. Jede redovno , vlaznost mu je dobra i on/ona mi se cini zdrav.. I da pomenem da je pre mozda ned dana trcao po staklu terariuma ko lud.. Prve reakcije nakon sto je proslo 6,7 dana od presvlacenja bio je besan svaki put kada mu pridjem cetkicom, sremi se za napad pa i napadne ali samo u obliku samoodbrane.. Sada samo pobegne kada mu pridjem blize sa cetkicom.. Moje pitanje je da li se to cesto desava i da li se smire? i nevezano za mog pauka, da li tarantule tipa L.parahybane, chromatusa i tih tako malo "mirnijih" vrsta znaju da postanu skroz agresivne kada postanu odrasli?(Kako spreciti?)

znaš da tarantule nisu životinje koje su naviknule na pozornost(jer to ne razumiju :D , iako im je mi pružamo siguran sam najviše što možemo), dakle one su samo display životinje.. to je sasvim normalno ponašanje, a osobito za vrstu N. chromatus.
obično je uvriježeno mišljenje da kada odrastu, dakle već su sposobni za parenje, da su ženke te koje su živčanije, od mužjaka...
budeš vidio šta ostali odgvorore.. al u svakom slučaju, to nije ništa nenormalno!! sve OK.

darkomarkovic21
15.08.11., 23:32
Ko čuva ribice (tj ima akvarijum) takođe ne hvata ribice i ne drži ih po rukama, "mazi" i šta ti ja znam... Tako da nebi trebao to da radi ni sa tarantulom... To što je nadrkana to joj je priroda...

Zlopanja
17.08.11., 13:02
Najnormalnije ti se ponasa. Nekad ce tako da se uplasi i pobegne dok ce opet nekad da stane u odbranu i da napadne. Tako se ponasa i moj chromatus a siguran sam i svaci :)
Ne znaci da ce od sad stalno tako da bezi i da se krije samo mu je tako doslo.

MRGooD25
18.08.11., 12:05
Ko čuva ribice (tj ima akvarijum) takođe ne hvata ribice i ne drži ih po rukama, "mazi" i šta ti ja znam... Tako da nebi trebao to da radi ni sa tarantulom... To što je nadrkana to joj je priroda...

Svako moze da radi sa svojom zivotinjom sta mu je zelja! Ako zeli moze. O drzanju tarantula po rukama se na ovom serveru govori veoma dugo... I nisi mu uopste odgovorio na pitanje koje je postavio... Samo si dao svoje misljenje koje je delimicno povezano... Ako ne znas da mu odgovoris zasto uopste ulazis u temu?

biljanski
18.08.11., 12:21
U redu je sto je rekao svoje misljenje, ali svi me nesto napadaju kao da zelim ga bacam iz jedne ruke u drugu, a pauka sam u ruku uzeo samo jednom.. :P Jasno mi je da su pauci vise dekorativni, znao sam to i pre nego sto sam uzeo prvog :P Postavio sam pitanje jer sam se bojao da ce ostati agresivan, a tako mi je teze bilo sta odraditi , u terarijumu ili uopsteno u vezi pauka, a ne volim bas kad je pauk prebrz ili agresivan :P A chromatus , bar po onome sto sam ja video na yt ili procitao, ne bi trebao da bude komplikovan za ruku.. I da sam bas tako hteo nesto da mazim, uzeo bi psa ili macku, a ne ribice ili pauka :P

Hvala na odgovorima btw! :)

biljanski
01.09.11., 13:43
Eo da ne otvaram novu temu za bezveze.. Ovaj mi se zadnje vreme nesto cudno krece, kao da vuce abdomen po zemlji, ali i dalje ka pomera levo desno kao da plete mrezu, i kao da drugacije postavlja prednje noge.. imam 1 sliku gde se nabio na staklo pa ih je cudno rasirio, tako ih drzi i u obicnoj pozi samo skupljene , msm tako prema napolju da su izvrnute.. Losa je slika slikao sam sa mobilnim ;x

http://img571.imageshack.us/img571/2091/imag0455l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/571/imag0455l.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

loshme10
01.09.11., 13:58
Hahaha, pa pije vodu covece!!! :D

biljanski
01.09.11., 14:01
Hahaha, taj onda 2 dana pije vodu :D msm nije u toj pozi 2 dana, nego 2 dana ide tako usporeno i vuce abdomen, trenutno izgleda normalno, al poludece opet xD

Zlopanja
01.09.11., 15:42
Pa vuce bulju zato sto plete treset, obelezava nesto sebi... Samo se opusti to ti je sve normalno :)

darkomarkovic21
01.09.11., 17:11
Da li je chromatusu takođe pocrni abdomen (primetno kao kod geniculate npr) kad treba da se presvlači?
Pitam jer ovaj moj odbija klopu, imam ga tek 6-7 dana, jednom je samo jeo i bio je mnogo agresivan sad se cima od svakog šuma i beži od lateralisa?! :mad:

biljanski
02.09.11., 03:30
Presvlacenje veoma uskoro :) moj je bezao od bube manje 2,3 puta od njegovog abdomena, skrivao se i presvukao nedugo od toga :)