PDA

Pogledaj punu verziju : zmije koje zive pod zemljom



The Zaba
03.09.11., 11:46
pozdrav ljudi, jedno pitanje! proshle godine smo sredjivali bashtu kod ortaka na Miljakovcu i dok smo kopali okopavali iskopao sam nekoliko zmija tamno braon boje. Slike nemam na zalost, ali me zanima da li neko zna koja bi to vrsta mogla da bude?
Hvala! :D

Dendzo
03.09.11., 15:34
Mislim da to nisu nikakve zmije nego si iskopao nekoliko slepica koji su u stvari beznogi gusteri.

The Zaba
04.09.11., 00:50
izgleda da jeste :) a jel znash neshto vishe o njima? kako zive, cime se hrane?

Dendzo
04.09.11., 09:48
Vecinu vremena tokom dana provode sakriveni ispod kamenja, drveca, lisca, pokosene trave, u pukotinama zemlje itd. Aktivni su nocu, kada napustaju skloniste i krecu u potragu za hranom. Hrane se kisnim glistama, puzevima golacima, manjim puzevima sa kucicom i insektima. Vodu piju tako sto koriste rosu sa trave. Ovoviviparni su sto znaci da zenke polazu jaja iz kojih odmah izlaze mladi. To je ukratko.

nenad
04.09.11., 11:46
Slepići su obično najaktivniji u kasno popodne ili pred veče, leti, jer ne vole velike vrućine, ali se često mogu naći i preko dana. Ja ih noću nikad nisam viđao, i mislim da se njihova aktivnost ne proteže baš na noćne sate. A kad si već pomenuo polaganja jaja, treba reći da to nisu jaja sa ljuskom, već samo meka, providna opna koju mladunci brzo probuše. Povremeno se hrane i drugim reptilima. U svakom slučaju jako zanimljiva vrsta, koja često strada jer je ljudi pomešaju sa zmjom, ili biva pregažena na asfaltu, na koji često odlazi popodne da upija toplotu iz podloge. U retkim slučajevima dostižu i do 60cm, ali su obično dosta kraći.

Dendzo
04.09.11., 12:06
Mozda se dobro nisam izrazio za noc, ali imam obicaj da setam kroz dvoriste oko 10, 11 sati uvece sa baterijskom lampom da vidim sta mogu da sretnem. I veruj mi da uvek sretnem slepice. Preko dana sam ih vidjao samo par puta. Pa da to, to nisu jaja sa ljuskom nego sa kozastom opnom kao i kod svih ovoviviparnih gmizavaca. Za to da jedu druge gmizavce, narocito mlade zmije, sam cuo. Sto se duzine tice to si u pravu, obicno su dosta kraci od tih 60. Najduzi koga sam ja uhvatio imao je 37 cm. Mozda jos treba napomenuti da spadaju u dugovecnije gmizavce.

nenad
04.09.11., 12:31
Zanimljivo, ja ih nikad nisam viđao na noćnim terenima, ali ih stalno viđam danju :D Posebno u proleće. Pre par dana sam baš video jednog na Trešnji, blizu jezera, tokom najtoplijih sati. Uglavnom vole da se kriju ispod suvog lišća.

Dendzo
04.09.11., 12:45
Ha ha :-) Kako je to cudno! Ja sam ih preko dana svega par puta u zivotu video i to nedavno jednog na Avali pored puta koji se spusta od Tornja. Naravno nalazio sam ih preko dana kada sam podizao crepove, kamenje, ploce, pokosenu travu, ili kada bi ih macke uhvatile i donele, ali ja to ne racunam!
E i posto kazes da si bio na Tresnji, mozes li da mi kazes koje se vrste herpetofaune mogu naci i je li ima nesto sto nema na Avali, da znam da li da odem do tamo?

nenad
04.09.11., 12:54
U proleće možeš da ih vidiš baš dosta po Avali, kada kreneš kroz šumu do vrha. Takođe u Zvezdarskoj šumi ih ima u velikim brojevima. A o herpetofauni Trešnje ti šaljem pp, da ne skrećemo sa teme ;)

The Zaba
07.09.11., 08:52
hvala na odgovorima! :D
josh jedno pitanje, da li je to zashticena vrsta?

nenad
07.09.11., 12:24
Jeste zaštićena vrsta ;)