PDA

Pogledaj punu verziju : Promena u klasifikaciji kolubrida, afričke kućne zmije



PavleR
11.09.11., 20:11
Pozrav.

Kako znam da ne mali broj ljudi drži afričke kućne zmije mislim da je korisno napomenuti da je u novembru prošle godine došlo do izmene u klasifikaciji u familiji Kolubrida koje se odnose na rod Lamprophis, kome pripada i na ovom forumu puno puta pominjana Lamprophis fuliginosus kao često držana zmija.

Naime, u novembru 2010. Chris Kelly je objavio rad koji je doveo do sledećih izmena:

Lamprophis fuliginosus, virgatus, capensis, lineatus, olivaceus i maculatus su vraćene u rod Boaedon, kome su prvobitno i pripadale.

Lamprophis swazius je preimenovana u Inyoka swazicus.

Lamprophis inornatus je prebačena u rod vodenih zmijaLycodonomorphus i sada je Lycodonomorphus inornatus.

Ostale vrste iz roda Lamprophis (fuscus, aurora, fidkii, guttatus itd.) ostale su u rodu Lamprophis.

Ono što je bitno je da se puno puta na forumu pominjana Lamprophis fuliginosus ne zove više tako već Boaedon fuliginosus (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Boaedon_fuliginosus&action=edit&redlink=1).

Kako ne držim afričke kućne zmije ne znam da li kod nas ima još vrsta kojima je promenjen rod, ako ima onda se u ovim postu vlasnik iste može naći da li se promenio rod ili je ostao Lamprophis.

nenad
12.09.11., 12:48
Praktično jedino što biolozi danas rade je da menjaju klasifikaciju. Smišljaju nove rodove, preimenuju vrste, razdvajaju podvrste u vrste, i to teško možeš sve da ispratiš. Što se tiče srpske herpetofaune, retko koja vrsta je zadržala stari naziv. U poslednjih 5-6 god dosta toga je promenjeno. Ono što je najveći problem, je to što će vrlo verovatno za 10 godina recimo, to sve da bude vraćeno gde je i bilo ranije ;) Tako bar ja mislim. Mnoge vrste, odnosno novorazdvojene vrste mogu da se razlikuju samo ako im se uradi DNK analiza, jer inače nema nikakavih morfoloških razlika.