PDA

Pogledaj punu verziju : Lasius niger



DigiNS
12.09.11., 16:17
Lasius niger je karakteristicna vrsta mrava koja se moze naci svuda po svetu,svadbene letove odnosno periode kada krilate neoplodjene kraljice i krilati kraljevi lete i u letu se pare odnosno muzijak pari zenku kod ove vrste moze biti od juna pa do avgusta uglavnom kada se to desava da sve kolonije u gradu rade odjednom pa mozete naci po gradu ogromnu kolicinu krilatih zenki, kako znati da je oplodjena kraljica? Oplodjene kraljice uglavnom cim se oplode slete i sebi odbace krila znaci budu bez krila i potom traze mesto gde ce zapoceti koloniju. E ta kraljica vama treba da biste zapoceli koloniju i vi sami, uzimanjem kraljice morate je staviti u epruvetu,koja ima na dnu rezervoar vode, odnosno morate uzeti epruvetu (u apoteci trazite epruvetu za bris i dobicete i stapic uz to samo je rupica prevelika za lasius niger pa moze i kraljica da izadje pa vi tu rupu zatvorite a kroz cep gumeni izbusite 50 sitnih rupa iglom) kada ste uzeli epruvetu na dno sipate 1/3 vode i onda stavite vatu odozgo ali tako da voda ne prolazi kada okrenete naopacke epruvetu,prvi put je malo jace gurnete da vlaga dospe do samog kraja vate do suvog dela i to je to kasnije ce se taj deo isusiti ali ne da gurnete pa da potopite skroz vatu. Kada ste resili problem sa vodom i vatom onda stavite kraljicu stavite cep koji ste prethodno izbusili sa 50 rupa a onu ogromnu zatvorili, ostavite kraljicu sa strane i cekate oko mesec i po dana dok vam se prvi radnici ne izlegu. Lasius niger je odlicna pocetnicka vrsta mrava jer nije zahtevna druge vrste mrava mozda ne deluju zahtevno ali moze doci do komplikacija i da vam ugine kraljica, iako su mali veoma su zanimljivi,jedu med,i druge sitne insekte mada mogu i srediti nesto velicine odraslog zohara naravno ako mu otkinete par nogu da ne trci ko lud mogu i njega da srede.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Lasius_Niger_wingless_queen.jpg Oplodjena Lasius niger kraljica
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Lasius_Niger_winged_queen.jpg NEoplodjena L.niger kraljica
http://antblog.net/__oneclick_uploads/2007/07/lasius_niger_20070708_1.jpg Jaja i sitne larve
http://www.ants-kalytta.com/images/products/lani0001-1.jpg Kraljica sa radilicama


Kraljice zive oko 12 godina(odnosi se na lasius niger)

Jaja izgledaju u obliku bubrega i lepljiva su tako da kraljica moze da slepi 10 jaja zajedno i da ih nosi odjednom
Larve izgledaju kao mali crvi za pecanje i jako se malo pomeraju
Kokon izgleda tako sto larve kada narastu ako imaju nacin oko sebe opletu kokon i one budu u takozvanoj lutci toj ako ne mogu onda se razvijaju bez kokona i izgledaju beli mrav koji je jos slepljen sav i ne pomera se
Mrav je jos beo kada skroz izraste dok mu ne ocvrsne egzoskelet isto kao i kod tarantula
Vremenski periodi izgledaju ovako:
Kraljici je potrebno oko 1-3 dana dok ne zapocne da leze jaja
Jajima je potrebno oko 14-23 dana da se iz njih izlegu larve
Kada se izlegu larve se presvuku oko 3 puta i sa 1mm narastu do 4 mm (ovo vazi za Lasius niger vrsta primera radi)
U ovom periodu potrebno je davati proteine mravima odnosno nekog insekta ali ne zivog vec ubijenog ili makar zdrobljene glave pa nek se mrda da ga mravi skontaju,razlog proteina je jer je larvama potrebno protein da se razviju kako treba a secer im je potreban kao gorivo da mogu da se krecu isto kao kod ljudi glukoza u misicima sto je potrebna iz secera,
Posle 24-27 dana larve se pretvore u lutke ili kokone zavisno od toga da li su mogli da ispletu kokon oko sebe
Da bi posle 13-28 dana izasao mrav, ovo sve zavisi od temperature i da li su ti mravi prva generacija mrava ili ne obicno prva generacija mrava ne dobija protein iz hrane jer kraljica ne izlazi sama u lov oni se brze izlegu i manji su od normalne velicine oni su tu odma da asistiraju kraljici koja odmah leze nova jaja da bi nastavila generaciju i zavisi od vrste do vrste primera radi camponotus vrste se jako sporo razvijaju i zato su skupe u inostranstvu a lasius niger moze i do 30 radnika dok camponotus tesko da ce imati vise od 5 ako je nova kraljica u pitanju. Hibernaciju nazalost mravi imaju i to evropske vrste samo i oni negde od novembra neki cak i ranije prestanu da se krecu i sve u ovom periodu potrebno ih je odneti na neko mesto gde je temperatura od 5-15 C stepeni i obezbediti im samo vodu i eventualno secer, u periodu hibernacije sve je svedeno na minimum mozda eventualno jedan mrav ce se kretati cisto da izvidi situaciju ili da ode po vode ali bice totalna tisina ako se tako mogu izraziti i nece se uopste kretati niti ce kraljica jaja da izleze. JEDNA NAPOMENA L.niger mravi zive sa jednom kraljicom moze se uhvatiti pa staviti vise kraljica u istu epruvetu da bi se dobilo na jajima kasnije ce ostati samo jedna kraljica jer ce ove druge umreti ali cete imati vise jaja i vise radnika za poceti I PAZITE DA VAM SE NE UDAVE MRAVI U MEDU!! Nemojte puno meda stavljati tek tek stavite im neku posudicu pa na nju nakapajte malo meda

To bi bilo to ako neko ima neka pitanja slobodno neka postavi,nadam se da nisam gnjavio ovo je najkrace sto sam mogao da napisem o njima a da obuhvata neka osnovna pitanja

zokis
12.09.11., 16:59
Lepo napisano..sve pohvale.

DigiNS
12.09.11., 17:44
Hvala,hvala ovo je znaci za lasius niger mada ostale vrste se razlikuju samo negde a ako ima neko pitanje slobodno neka postavi

froginho
14.09.11., 08:43
Mene zanima ako nesto znas o Harvester mravima koji sluze kao prehrana za
Phrynosome i Moloch lizarde. Jel ako ce bit srece trebao bi dobit par Phrynosoma Platyrhinos.

DigiNS
19.09.11., 21:29
Pa u principu sve je slicno mada jako slabo znam o americkim mravima jedino o leafcutter ant znam nesto pomalo a i nema tih harvester mrava u evropi za ispod 150 evra da se kupi kraljica sa 1-3 radnika nema teorije ja mislim jos treba da se potpise da si svestan da mogu da naprave ekolosku katastrofu ako ti pobegnu i da ces preuzeti sve nepohodno ako ti pobegnu da ih unistis...

froginho
20.09.11., 08:33
Fala ti ljepo. Nista onda od Harvestera morat cu nac neke druge koji se dobro razmnozavaju i s kojima necu imat problema.

Dahaka
20.09.11., 10:19
Добар текст, добар!

DigiNS
20.09.11., 10:27
Fala ti ljepo. Nista onda od Harvestera morat cu nac neke druge koji se dobro razmnozavaju i s kojima necu imat problema.


Cak ni u prodaji ih nema, Pogonomyrmex maricopa najotrovniji insekt na svetu! Odnosno mrav jedan nije ubitacan ali boli intenzivno 4 sata! Sto ti ne preporucujem da osetis :D a i ceo taj rod Pogonomyrmex mrava ne mogu da nadjem da se prodaju a postoje sledece vrste:
Red harvester ant (Pogonomyrmex barbatus)
Florida harvester ant (Pogonomyrmex badius)
Maricopa harvester ant (Pogonomyrmex maricopa)
Mozes nabaviti sebi lasius niger pa probati sa njima brzo se razmnozavaju i jednostavni su za cuvanje


Hvala Dahaka!

Dahaka
20.09.11., 10:33
Imam aj da nabavim Harvester (Messor ako an te misklis)

Evo id danas u podgorici ima na stotine a sigurno i hiljade!

Tako da samo recite kome treba. I radnike takodje.

Muffy
20.09.11., 19:00
Video sam juce u sumi neke povece mrave napravili su ono kao brdasce od zemlje...deluju bas agresivni, cim im priblizim prst krenu da napadaju...koji su to mravi? :)

DigiNS
20.09.11., 19:12
Imam aj da nabavim Harvester (Messor ako an te misklis)

Evo id danas u podgorici ima na stotine a sigurno i hiljade!

Tako da samo recite kome treba. I radnike takodje.
Ma on ima onog americkog gustera ili ce imati ne znam sad tacno koji jede bas harvester ne Messore


Video sam juce u sumi neke povece mrave napravili su ono kao brdasce od zemlje...deluju bas agresivni, cim im priblizim prst krenu da napadaju...koji su to mravi? :)

Neka vrsta Formica-e

froginho
20.09.11., 21:28
U svim clancima koje sam procitao o Phrynosoma platyrhinos-ima pise da im je primarna hrana Harvester Ant, a posto vidim sad a i vidio sam prije da su jako skupi morat cu se odlucit za neku drugu vrstu mrava a da se dobro razmnozavaju.
Nije 100% sigurno da ce mi stic taj guster ali bih se htio pripremit.
Ako i ne dodje ostat ce mravi za lijepi ukras.

Dahaka
21.09.11., 10:16
http://en.wikipedia.org/wiki/Harvester_ant

Ту има и месора.
Али предпоставлјам да њему требају баш нека од три анведене.

Е сад све и да набавиш ове месоре имаш један прблем а то еј да морају бити 5 мјесеци на хибернацији а то значи да немаш хране цијеле године.

Тако да ти је моја препорука да набавиш неку врсту која нема период хибернације...

froginho
21.09.11., 15:13
Iskreno ne razumijem se bas puno u mrave i njihove drzanje ali sam razmisljao i o tome da preko ljeta gustere hranim sa mravima iz prirode (ako smijem) dok ih ima vani
a preko zime sa ovima iz uzgoja kao bi ih se nakotilo tolko.

Slazem se sa tvojom preporukom, a koji su to mravi koji nejdu u hibernaciju i gdje se mogu nabaviti?

DigiNS
21.09.11., 15:20
Evo pa gledaj, http://antstore.net/shop/index.php/cat/c54_ant-colonies-ant-colonies.html/XTCsid/cad60e88ca5a609dd34d8fe793705a02


Sve vrste sem evropskih nemaju hibernaciju

Aksont
08.01.13., 21:08
Da li se ona vata nekad menja? Sta se radi sa mravima kad se rode?
:)

Desperados
09.01.13., 02:28
@Aksont kada dobijes radnike stavis sa sve epruverom u tererijum ili kako se vec zove i oni ce se sami preseliti gde im odgovara ja vatu nisam menjao posto je neizvodljivo da se zameni a nema ni potrebe za menjanjem :)

DigiNS
09.01.13., 06:35
@Aksont kada dobijes radnike stavis sa sve epruverom u tererijum ili kako se vec zove i oni ce se sami preseliti gde im odgovara ja vatu nisam menjao posto je neizvodljivo da se zameni a nema ni potrebe za menjanjem :)
Upravo to! :) Jedina mana je sto jos nisam uspeo da premestim mrave u formikarijum uspesno,imao sam C.vagus sa oko 25 radnika i samo su camili u crevu za bastu umesto da udju u formikarijum i uginuli su polako dok nisam ih povadio i vratio u epruvetu i ostalo mi njih 4 i kraljica :(

Aksont
09.01.13., 14:18
A kakve dimenzije da budu formikarijima?(ne verujem da sam dobro napisao..;))
Aj stavite neke slike vasih.:)

Nelle333
10.01.13., 11:20
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/8669-Dimenzije-za-formikarijum

DigiNS
10.01.13., 19:56
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/8669-Dimenzije-za-formikarijum
Ovo je stara tema,i nisam do sada nasao ni jednog staklara koji bi mi to mogao napraviti a da ne trazi puno para,prema tome,nije bas pouzdana,kada budem pri parama napravicu formikarijum a i ovde temu pa cu sve objasniti jos bolje

Aksont
11.01.13., 23:32
mogu da se drze u ovako necemu:
http://img9.imageshack.us/img9/2262/img20130111215656.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/9/img20130111215656.jpg/)
Dimenzije: Sirina14cm Duzina7cm Visina7 ali sam misli 4.5 cm da se stavi zemlje..:)
???

DigiNS
12.01.13., 16:14
Ne mozes u tome nazalost.

Aksont
12.01.13., 21:23
:S A koje su neke minimalne dimenzije(samo da nije 2 cm ili manje dubine..)?
procitao sam u nekoj temi(msm da si ti to rekao) da se u kutiju od sladeleda stavi neka krema i da oni tu budu:confused:

DigiNS
13.01.13., 21:55
:S A koje su neke minimalne dimenzije(samo da nije 2 cm ili manje dubine..)?
procitao sam u nekoj temi(msm da si ti to rekao) da se u kutiju od sladeleda stavi neka krema i da oni tu budu:confused:
Sve sam ti lepo u poruci napisao