PDA

Pogledaj punu verziju : Kratko pitanje, zanima me samo vrsta gustera



Dujma2815
13.09.11., 23:40
Moze li mi netko samo reci koja je ovo vrsta gustera?

http://i.imgur.com/CBcuV.jpg

Danas sam ga uhvatio u stanu i mislim da ga zadrzim, pa me zanima cime da ga hranim? Ili je mozda bolje da ga pustim na slobodu?

Hvala.

nenad
13.09.11., 23:56
Hemidactylus turcicus, gde si ga uhvatio, mislim u kom mestu?

Dujma2815
13.09.11., 23:58
Hemidactylus turcicus, gde si ga uhvatio, mislim u kom mestu?

Danas izlazim iz sobe a on bio u hodniku. Jos zivim na 5. katu u stanu xD

Dal da ga zadrzim ili pustim?

EDIT: Nisam bas dobro procitao pitanje xD U Mostaru sam ga uhvatio.

Miluttin
14.09.11., 13:31
Druze, pusti ga, nije navikao na kucno okruzenje, uginuce ti veoma brzo i bice bedak.
Ne treba uzimati zivotinje iz divljine. Pusti mucenika napolju negde al gledaj da ga ne smota neka macka.

nenad
14.09.11., 13:59
Slažem se da ne traba uzimati životinje iz prirode, ali moram opet da kažem da nije istina da će svaka životinja iz prirode uginuti. Da je tako, niko od nas ne bi imao nijednu životinju, jer su njihovi preci svi donešeni iz prirode. Ako se životinja iz prirode ne stresira, očisti od parazita i drži u adekvatnim uslovima, neće baš tako lako uginuti. S druge strane, naravno da je bolje ostaviti ih u prirodi.

U ovom konkretnom slučaju ja ga ne bih pustio nazad, jer to nije vrsta koja inače tu živi. Turcicus živi uz obalu Jadrana, a introdukovan je i u neke druge zemlje. U Mostar je verovatno zalutao, donešen sa mora, slučajno ili namerno. Nema smisla puštati ga tu, jer taj gekon više ne može normalno da nastavi život, s obzirom na to da je odvojen od drugih gekona, a da ne pominjem i to da mu možda i stanište neće odgovarati.

Dujma2815
14.09.11., 15:35
Pustio sam ga. Sta cu, necu da zbog mene ugine, mozda se snadje. Al su veoma umiljata vrsta. Ispocetka se malo bojao, al cim sam mu vode malo usuo i pohvatao malo mravi, osoblodio se skroz xD Hodao po ruci i sve haha

Hvala vam na odgovorima.

hey-ho
14.09.11., 17:56
I ja sam ga prosle jeseni nasao u Novom Sadu u sobi, na petom spratu. Drzao sam ga nekih mesec dana a hranio komarcima koje sam lovio po zgradi. Posle sam ga pustio da se pripremi za hibernaciju.

nenad
14.09.11., 18:00
U Novom Sadu je verovatnije da si našao Mediodactylus kotschyi gekona, koji je uspešno kolonizovao i Novi Sad ;)