PDA

Pogledaj punu verziju : odrzavanje hrcaka



batica
17.09.11., 04:34
Imam sirijskog hrcka vec 2 i po godine, nikada nisam imao problema sa njom. Redovno cistim terarijum i hranim je. Samo me zanima da li ima nesto posebno sto bih trebalo da zanm da bi joj bilo ugodnije? Hvala unapred

sascha
17.09.11., 10:00
u cemu ih drzis. ako ih drzis u kavezu. Ja bih kupio onako dasta veliki. terarijum recim0 80x50x40i stavio bih taj kavez u ter da moze da se penja i te strvari. i da/ nebi smelo da bude do vrha tera. posto bi ti izasao. ako imas neko pitanje. SLOBODNO KAZI! ;)

TheMaki
17.09.11., 14:49
Ja imam patuljaste hrckove, ali znam i sa velikim tako da bi moja preporuka bila da ih stavis u terarijum, i da uzmes neki tocak ako su veliki (malima ume da ode cuka od toga), ili neke tunelice imaju da se kupe. Ja mojima stavim rolnu od folije i oni tu vole da se igraju vise nego bilo gde, a kupila sam im igracaka po radnjama kojima nisu bas bili odusevljeni :D Ko dete kad mu kupis neku fensi igracku i platis djavo ipo, a ono se igra sa kutijom :D

batica
17.09.11., 15:21
Da, drzim je u terarijum i jos sam ubacio stari kavez da bi se pentrala :) a gajbu sam joj napravio od pola kutije za cipele...A sto se tice tocka, to sam imao dok je bila mala, pa kada je malo ostarila, vise ga nije ni koristila, tako da sam ga izvadio iz terarijuma.
I da, malo sam je podsisao, posto je bas bila zarasla i lepila se piljevina po njoj. Kada sam to uradio primetio sam 2 skoro simetricne crne tacke u predelu zadnjice. Mislio sam da je krpelj, ali ga nisam video... Zvao sam lika iz pet sopa, i rekao mi je da to nije nista... Pa ako neko nesto zna o tome, neka mijavi :)

Dendzo
17.09.11., 16:49
Te dve tacke su mirisne zlezde. One se normalno nalaze kod hrcaka, narocito kod muzjaka. Dakle to je normalno. Medjutim one mogu i da budu povecane kada se obicno radi o tumorima i to najcesce malignim.

batica
17.09.11., 18:00
Hvala svima na pomoci :) U koliko ima jos nekih zanimljivosti o hrccima, slobodno javite :)

Stiv
18.09.11., 01:29
ne znam da li si znao ali sirijski hrckovi zive oko 3 godine, naravno postoje i izuzeci...

batica
19.09.11., 04:23
Da znao sam to, hvala inace :)

batica
23.09.11., 21:27
Ponekad se mom hrcku zatvori oko... Predpostavljam da je od promaje. Javite mi ako imate neki savet za to.

Tarantula_Jagodina
24.09.11., 20:51
Ponekad se mom hrcku zatvori oko... Predpostavljam da je od promaje. Javite mi ako imate neki savet za to.

skloni ga od promaje jednostavno, ako mu se to vise ne pojavi znas sifurno da je od promaje :D

TheMaki
26.09.11., 11:54
Ne mogu da garantujem, ali ne verujem da je od promaje ako je u staklenom terarijumu.
Mojoj Ljubici se desilo, bila je iscrpljena od cetri porodjaja od koga su dva bila sa komplikacijom i vodili je na indukciju porodjaja (= otiso imunitet, tvom mozda od neceg drugog ako je to to) i oko joj je bilo zatvoreno, kad se otvori vidi se skrama, a okolo crveno. Dala sam joj deksametazon neomicin kapi za ljude koje je neko ovde rekao da je stavljao agami i problem je bio kao rukom odnesen. Onda sam joj dala jos par dana ako je ostalo nesto da ne dobije rezistenciju na antibiotike.
Ovo sam ja radila na crveno oko sa skramom, inace najbolje da odes kod veta, i ako je to opet najbolje idi kod veta :)

TheMaki
27.09.11., 16:03
Ja imam patuljastog hrcka starog jedno 9 meseci koji je stvarno predebeo. Ne znam sta da mu radim, i da li je pametno da ga bacam na rigorozne dijete, niti kako da mu dam da vezba, znam samo da mi je prosli bio isto tako debeo i da je umro za manje od godinu ipo dana od infekcije, pa ne zelim da se to i ovom sad desi. Ovaj sad je muzjak, uvek je bio krupniji ali to su bili misici, sad se bas oseti salo, povelik sloj, poceo je da spava ko ker opruzen jer ne moze da namesti slojeve stomaka kad proba da se savije.

bokisa
28.09.11., 15:48
ja ti garantujem ,smanji mu malo ishranu i stavi mu tocak......bavim se hrckovima oko punih 5 godina......

batica
28.09.11., 22:19
I ja da sam na tvom mestu stavio bih mu tocak, mada ne znam da li bi hteo da trci po njemu ako se ulenjio... Hrani ga mozda malo vise povrcem i vocem, i vidi da mu iz hrane za hrcke izbacis one zelene kolutice (u koliko ih imas) jer je to koncentrat. Hranu mu stavljaj na malo nepristupacnija mesto (tipa na vrh kaveze u terarijumu itd...) napravi mu neke prepreke koje ce morati da prelazi kako bi dosao do hrane.

I naravno, smanji mu ishranu. Hrcci imaju naviku da u svoju jazbinu uvuku mnogo vise hrane neko sto im je potrebno (verovao ili ne, nekada im u jazbini u divljni bude i po 30ak kilograma hrane...) pa ako joj nemaju nasta da potrose kalorije mogu da se ugoje. Setaj ga sto cesce, ja mog setam skoro svako vece, pozatvaram vrata u gajbi da ne bi mogao negde da se zavuce ( ili mu kupi loptu za hrcke).

,,malo" sam preterao sa hranom koju cuva u jazbini, ipak je oko 8, eventualno do 10 kilograma xD

TheMaki
29.09.11., 10:58
Mislim da cu mu kupiti onda loptu za pilates :D tocak i zabudziti mu hranu iza sedam brda i mora. Nema zelene kolutice, sve je ono zrnevlje, kukuruz, soja, kornfleks, zitarice i to :D

batica
03.10.11., 01:33
E to je zdrava hrana. Ja sam mog hrcka u pocetku iskljucivo hranio tim zelenim koluticima, za koje sam tek kasnije saznao da su koncentrat, i od jednom je narastao... Tako da sam mu te kolutice smanjio na minimum, i ukljucio u ishranu zrnevlje i td. Ako voli da jede, a izgleda da voli, iskoristi hranu kako bi smrsao, tj. aktiviraj ga da je trazi (iza sedam brda i sedam mora...) Nadam se da ce ti ovo pomoci :)

Dendzo
12.10.11., 14:58
I zitarice mogu da izazovu gojaznost. Pretpostavljam da hranu kupujes u pet shopu i da je to kombinacija razlicitog zrnevlja. Medjutim tu ima jedna caka. U tom miksu semenki ima i suncokreta, a neki miksevi sadrze i kikiriki. Te dve biljke uticu na pojavu gojaznosti, diabetesa a takodje i hipokalcemije jer su siromasne kalcijumom. Dakle kada ga hranis gledaj da drugo zrnevlje bude u prednosti nad suncokretom. I naravno sto vise fizicke aktivnosti.

Natasha
13.10.11., 19:38
Pre neki dan sam kupila sirijskog hrcka,lep je, zivahan,koristi svoj tocak,jede ali nisam primetila da pije vodu. Pojilica stoji netaknuta. Sta da radim? Ne verujem da ne ume da je koristi jer i u terarijumu u kojem je bio u prodavnici,bila je takva pojilica.

barakuda
13.10.11., 20:04
^ Moguce je da je zacepljena pojilica. Probaj da stisnes da krene voda kroz pipetu

TheMaki
13.10.11., 20:22
ja bih mu stavila neki cep od tegle ili nesto, tako ja mojima stalno dajem vodu ujutro, a kad je toplo i uvece.

Natasha
13.10.11., 21:27
Ne radi se o tome da je pojilica zacepljena,jer znam da nikad ne treba da bude zavrnuta do kraja,da bi zivotinjica mogla lakse da pije,tako radim i sa morskim prasicima,malo odvrnem pojilicu ali ne mnogo da ne bi curelo i sa njima nemam tih problema. Mozda cu uraditi kao sto kaze The Maki,mada mislim da bi prevrnuo taj cep od tegle,ili bi se napunio piljevinom.

batica
14.10.11., 15:28
Hrcci potrebnu kolicinu vode dobijaju iz povrca i voca, nema potreba da se stavljaju posebno posudice sa vodom. Samo ubaci u terarijum neki list salate, ili parce jabuke, nesto socno i bogato vodom. To ce mu biti dovoljno.

Stiv
14.10.11., 15:39
Hrcak bez obzira sto dobija dovoljne kolicine voca i povrca treba uvek da ima dostupnu cistu vodu.Mislim da su one pojilice sa cevcicom odlicno resenje...

Natasha
14.10.11., 15:54
@Batica, dajem mu parcice jabuke i sargarepe,to je bogato vodom.
@Stiv, sveza voda u pojilici mu je uvek dostupna ali radi se o tome sto on nece da pije. A sve drugo je za sada u redu,koliko mogu da primetim,hrcak je mnogo pedantnija zivotinjica od morskog praseta na primer,da ne govorim da mnogo manje jede.Ali svi su lepi i umiljati na svoj nacin.

batica
14.10.11., 15:56
Moguce, ali moj hrcak, koga imam vec 3 godie nije popio ni malo vode. Davao sam mu je, ali nikad nije hteo da pije. Dajem mu voce i povrce, i redovno obavlja male nuzde. Imam sirijskiog hrcka inace. Uglavnom vidi onda sta tvoj hrcak vise "voli", pa mu daj to. Moj ponekad voli jogurt da popije :)

Natasha
14.10.11., 18:40
I moj je sirijski :-) U svakom slucaju nema nekog velikog razloga za zabrinutost,posto je sve drugo okej. pozz

TheMaki
18.10.11., 21:11
Kad smo kod toga, moram da pomenem da moj (onaj debeli) voli cokoladno mleko da pije :icon_cheers:

batica
05.06.12., 19:52
Moj hrcak je pre par dana dobio neko crvenilo na usni, lici na neku upalu.. pored toga kao da ima zvale u uglovima usta... ako neko zna sta se desava zamolio bih za savet :)

bokisa96
07.10.12., 17:33
Ako Hrcku dajes hranu koja sadrzi vodu (sargarepa,jabuka....),neki hrckovi bas iz tog razloga nepiju vodu.