PDA

Pogledaj punu verziju : Pitanje u vezi N. chromatusa



Dejan88
19.09.11., 17:51
Danas sam drzao svog N chromaus-a u ruke(7cm sa rasponom nogu). Bio je nekih 10 min kod mene kad odjednom poprskao me nekom tecnoscu i nakon toga sam ga vratio u terarijum. Tu tecnost sam imao na svojoj ruci i na majci(na jedno deset mesta sitne tackice). Bila je brao boje. Sta je to?

mata biolog
19.09.11., 18:38
Danas sam drzao svog N chromaus-a u ruke(7cm sa rasponom nogu). Bio je nekih 10 min kod mene kad odjednom poprskao me nekom tecnoscu i nakon toga sam ga vratio u terarijum. Tu tecnost sam imao na svojoj ruci i na majci(na jedno deset mesta sitne tackice). Bila je brao boje. Sta je to?

tvoj chromatus te pokenjao.. izvršio je veliku nuždu po tebi. inače, čudim se kako si takvu vrstu uopće držao na rukama.. ja se ne bih takvog divljaka nikada usudio..
i ja sam to doživio od svoje grammostole da mi se pokenja po ruci, ali ona je druga priča što se tiče temperamenta..

loshme10
19.09.11., 18:38
To ti je sto bi nas narod rekao govno! :D Nekad T kada su uplasene i istresirane umeju da pokenjaju "predatora" i tako ga oteraju... Mada to mnogo cesce rade arborealne T, ali eto vidis i terestrijalne ponekad. Mene su do sada "samo" A. purpurea i P. irminia...i kukuruzni smuk jedno 50 puta! :D :p

Muffy
19.09.11., 19:12
Nije mi se jos desilo...ali cuo sam da irminie to znaju cesto uraditi...bas im je piglu odbrana, k'o golubovi da su... :)

loshme10
19.09.11., 19:55
Da vidis samo koji domet ima irminia! :D :D :D

Dejan88
19.09.11., 20:23
tvoj chromatus te pokenjao.. izvršio je veliku nuždu po tebi. inače, čudim se kako si takvu vrstu uopće držao na rukama.. ja se ne bih takvog divljaka nikada usudio..
i ja sam to doživio od svoje grammostole da mi se pokenja po ruci, ali ona je druga priča što se tiče temperamenta..

Mnogo je brz i oprezan. Nisam smem nista da radim oko terarijuma odmah napada. Ja sam se iznervirao i poceo sam da ga pripitomnjavam. Poceo sam u svojim rukama da ga setam. Moram da ga smirim ne zelim da je agresivan kad poraste zato ga stalno uzimam u ruke.

A sto se tice nuzde nisam ni znao da je to u pitanju. Odjednom se okrenuo i poprskao me,zatim se okrenuo glavom prema meni ( sigurno je hteo da vidi izraz mog lica :D ).

loshme10
19.09.11., 20:36
Ja sam se iznervirao i poceo sam da ga pripitomnjavam.

Ne mozes da pripitomis T, to je pisano na forumu mnogo puta...

Muffy
19.09.11., 20:38
Da vidis samo koji domet ima irminia! :D :D :D
Haha, video sam na nekom klipu...bezi, nadam se da me nece likvidirati izmetom... :lol:

VeNoM-StinG
19.09.11., 21:30
Mnogo je brz i oprezan. Nisam smem nista da radim oko terarijuma odmah napada. Ja sam se iznervirao i poceo sam da ga pripitomnjavam. Poceo sam u svojim rukama da ga setam. Moram da ga smirim ne zelim da je agresivan kad poraste zato ga stalno uzimam u ruke.

A sto se tice nuzde nisam ni znao da je to u pitanju. Odjednom se okrenuo i poprskao me,zatim se okrenuo glavom prema meni ( sigurno je hteo da vidi izraz mog lica :D ).

Batice ne mozes da pripitomis tarantule , jer one nemaju mozak i sve sto rade, rade po instinktu... Pazi se ....

Muffy
19.09.11., 21:42
Kako nemaju mozak...uopste? :S

Dejan88
19.09.11., 21:45
Batice ne mozes da pripitomis tarantule , jer one nemaju mozak i sve sto rade, rade po instinktu... Pazi se ....

Znam da nemaju mozak< Znam da ne mogu da se pripitome ali bar mogu da se naviknu na drzanje u rukama. Jos uvek je mali i ako me ujede necu imati neke vece posledice

JOBAH
19.09.11., 21:51
ne mogu da se naviknu...

loshme10
19.09.11., 22:00
Nemaju mozak, ne mogu da se naviknu na drzanje po rukama, ne mogu da neku hranu vole vise a neku manje, ne mogu da jedu kad god im mi bacimo hranu, ne mogu da se presvuku kad mi to hocemo itd itd... :D :D :D

Muffy
19.09.11., 22:18
Meni je totalno nelogicno da uopste nemaju mozak...koja fora... :D

Pa gde onda drze sve informacije, insktinkte, strah i sl.? Znam da sam video da kad mnogo dosadjujem T vidi joj se kako joj srce krene ubrzano kucati i ako drzi nogu u zraku noga se pocne pomeri zajedno sa otkucajima srca...sto bi trebalo znaciti da se uplasila i samim tim da ima mozak?

darkomarkovic21
19.09.11., 22:44
Tarantula ima mozak

http://img23.imageshack.us/img23/9374/anatomija1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/anatomija1.jpg/)


Samo što je verovatno isuviše mali i nerazvijen da bi sad imao centre i mogućnosti za ko zna šta.... Uostalom ona je zglavkar..... Treba joj samo da se sklloni od opasnosti, uhvati plen i u suštini to je to... Nemožeš od nje očekivati da ti donosi novine :)

mata biolog
19.09.11., 23:25
nakupina moždanih ganglija, a ne mozak... to je sasvim druga stvar!!

VeNoM-StinG
19.09.11., 23:50
Znam da nemaju mozak< Znam da ne mogu da se pripitome ali bar mogu da se naviknu na drzanje u rukama. Jos uvek je mali i ako me ujede necu imati neke vece posledice

U ovom slucaju ,,pripitomiti'' i ,,navici'' je isto :D Ti to ne znas kako ce tvoje telo reagovati na njegov otrov, nemoj da ih drzis po rukama brate ujesce te, a i crhomatus je defanzivna T , kad tad ce te ujesti ... pu pu da ne baksuziram ali eto.

loshme10
20.09.11., 00:07
T nema mozak nego ganglije...

DigiNS
20.09.11., 00:38
Kao i clankoviti crvi odnosno gliste ne mozes glistu pripitomiti razmisli tako :D

Zlopanja
20.09.11., 10:18
Primitivni nervni sistem a ne mozak, to se govorilo milion puta...
Nikad se nece navici na tvoje ruke, cak i kad je 5 godina u istom teru kad ga operes i promenis treset to je njoj kao novi ter dok ponovo ne oplete svoje staniste. Uzimaj je svaki dan al nemoj prati ruke nikad pa ce se mozda privici :)
Posto je tako uzimas zato te je i pokenjala :)

Muffy
20.09.11., 19:07
Kul, nisam znao to da nema mozak nego primitivni nervni sistem ili ganglije... :)

DigiNS
20.09.11., 19:14
Uzimaj je svaki dan al nemoj prati ruke nikad pa ce se mozda privici :)


Hahahahha na jednom prstu posudica sa vodom na drugom neko granje i nek mu zivi na rukama :DDD salu na stranu ako oces da pripitomljavas stvari onda uzmi gustera :D

Laki747
21.09.11., 03:00
Meni je totalno nelogicno da uopste nemaju mozak...koja fora... :D

Pa gde onda drze sve informacije, insktinkte, strah i sl.? Znam da sam video da kad mnogo dosadjujem T vidi joj se kako joj srce krene ubrzano kucati i ako drzi nogu u zraku noga se pocne pomeri zajedno sa otkucajima srca...sto bi trebalo znaciti da se uplasila i samim tim da ima mozak?

Nisam siguran koliko T moze da oseca strah, stres ili tako nesto...To su koliko toliko slozene emocije i za tako nesto morala bi da ima razvijeniji nervni sistem od tog kakav joj je sada, tj da ima neku svest ili tako nesto, a T osim cistog instinkta i veoma primitivnog nervnog sistema nema apsolutno nista. Ne verujem da mozes nekako da uplasis T ili da je stresiras sta god ti njoj radio. Sve sto radi su samo instiktivne reakcije i nista vise. Neki mozda njihove reakcije u datim trenutcima tumace kao strah, stres ili tako nesto zato sto to verovatno gledaju po nama ( ljudima ) kako bi mi reagovali i kako bi se mi osecali da nama neko tako nesto radi ali ne funkcionisu pauci, insekti i sl na isti nacin kao i mi... mozda ovo i nije tacno ali to je neko moje razmishljanje:D

Muffy
21.09.11., 13:29
Pa ne znam, delovala mi je uznemireno i bas se vidi kako joj srce kuca brze iznad abdomena, a i noga joj se pomera onako kao da je zadihana...mada mozda si ti u pravu, nemam pojma... :)

Zlopanja
21.09.11., 15:48
Pa ja mislim (99% sam siguran) da T ne moze da bude zadihana jer se kod nje pluca ne pomeraju kao da udise i izdise, nego samo apsorbuje vazduh preko njih. Nije to kao kod nas da uvlacimo vazduh pa nam se pluca sire i skupljaju.
Skoro je nesto objavljeno da su naucnici tek skontali da joj kuca srce, mislilo se da ni tu funkciju ne obavlja.

Muffy
21.09.11., 15:52
Ma ne mislim da se zadihala... :lol: Nego joj se noga pomera sa otkucajima srca, kao mi kad se zadisemo, na to sam mislio... :) A kad je ne diram noga joj stoji mirna...

E jok sad, so pre par godina se mislilo da je T robot 'ebiga...ispada da je i amega komplexnije bice... :lol:

Zlopanja
21.09.11., 15:58
Verovatno nije bilo skenera i tih tehnickih stvari pa nisu mogli proveriti. Sad kad su skenirali skontali su da ipak kuca, ima cak i snimak toga negde i na forumu i na you tube-u.

Muffy
21.09.11., 16:21
Da, video sam u kaficu...mislim da je cak neko od forumasa snimio njegovu T gde se vidi kako joj srce kuca... :)

yowandbm
21.09.11., 19:55
Muffy verovatno si hteo da napišeš ameba umesto amega :)
Realno ni to što kuca nije srce, nema pretkomore, komore itd, već je veliki pulsirajući krvni sud koji možda ima neke bočne ks i koji je veći od ostalih ks u njenom telu. Tarantula samo može da "oseti" pretnju kroz vibracije tla, strujanje vazduha i senki i tada postane razdražljiva pa pobegne ili napadne dlačicama ili ujedom. To je odprilike koliko je komplikovana...a kad se drži po rukama može da se oseti ugroženom usled nestabilne podloge jer nije na to navikla. Tarantula nema krv već hemolimfu, ima jako prost vid, primitivna listolika pluća...tako da jeste primitivna i "ne boji se" :D

Muffy
21.09.11., 20:15
Hahaha, da, omasio sam slovo... :lol:

Hvala na objasnjenju... :)

P.S> Zna li neko da li pauk skakac ima mozak? Citao sam negde da je najpametniji medju paukovima...

yowandbm
21.09.11., 20:56
ako mislimo na istog on ima velike oči i mnoogo bolji vid od tarantula, što znači da ima malo bolje razvijen vizuelni centar, ali to je ista klasa zglavkara - Arachnida i mislim da to nije neka velika razlika. Ja ti dajem neke info koje sam ja učio a na netu sigurno ima nekih novijih istraživanja pa probaj da iskopaš :cheers:
e da, odosmo offtopic... :(

TheMaki
27.09.11., 15:35
Zivotinje koje mogu da osecaju strepnju, strah, stres i bol su samo kicmenjaci. Neka ispravi ako neko ima novije informacije.
Kao sto je vec receno, mozak tarantula nije isto sto i mozak kicmenjaka, vec nakupina ganglija. Kod arahnida postoji tendencija koncentrisanja nervne mase u prozomi, pa dobijamo jednu nakupinu koja se po slikama na internetima naziva mozak, kao sto se svasta svakako naziva po slikama na internetima. Da ne sirim, koliko ja znam jedino glavonosci imaju od beskicmenjaka nesto sto se moze nazvati ''pamcenje'' i ''inteligencija'', opet nek neko ispravi ako gresim, ovo su instinkti i refleksi, ali to ne znaci da su tarantule glupe npr, jer njihovi instinkti njima sasvim dobro sluze ;)

Nikol
27.09.11., 18:01
E sad, koliko sam te ja razumeo ne mogu osecati bol bezkicmenjaci??

TheMaki
27.09.11., 18:56
Hmmmm... to je lepo objasnio zarko na sajtu
recimo da paukovi percipiraju bol, ali nije da ga osecaju kao mi. zamisli njihova cula kao neku masinu koja izvrsava output u zavisnosti od inputa.
ali kao sto rekoh, procitaj kod zarka