PDA

Pogledaj punu verziju : Gusteri/Pocetak



dullence
20.09.11., 13:40
Pozdrav svim forumasima, nov sam na forumu, citao sam, ali hteo bih da postavim konkretno pitanje.. Zeleo bih da kupim gustera, ali nisam siguran kog, svi su mi prelepi ^_^ zanima me, koliko mi je u startu potrebno para i koliko kosta mesecno odrzavanje.. Hvala..

Vlada 71
20.09.11., 13:50
Ja bih ti preporucio jemenskog kameleona, hrani se jednom dnevno, ja hranim lateralisima po 4-5, treba ti terarijum 70X50X50 od osb ploce. Jednom dnevno mu prskaj ter da bi imao vodu, od osvetljenja ti treba uv neonka i spot lampa za grejanje. Svetlo se pali i gasi na 12 sati. U teru moras da imas dosta grancica ne debljih od 1 cm pod prekrijes kokosovim tresetom i to ti je to. Ako sam nesto zaboravio da kazem neka neko drugi dopuni. Pozzz :D

Miihajlokg
20.09.11., 14:34
AJ bih preporucio bradatu agamu. Brzo raste ,kao mala jede 3-4 lateralisa a kasnije moze i pod 12-15. Za podlogu ti treba pesak ,a od osvetljenja uvb i spot sijalica eventualno grejac neki ako je hladno u sobi . Nema prskanja podloge i moras davati kalcijum i minerale .

Graciotello
20.09.11., 14:50
Takodje, i moj glas ide za bradatog. U startu ti treba oko 100 eura. Trebace ti kolonija buba, preporucujem dubie, i mozes fobase da seckas i ubacujes parcice...Ter. za odraslog ti treba oko 100x50x50. Ostalo je navedeno gore :) A mesecnih troskova nemas :D

VeNoM-StinG
20.09.11., 14:55
xexe ja glasam za Leopard Geckona ili Jemenskog stvarno su kul :) , a ako imas prostora mozes i Iguanu :P

dullence
20.09.11., 14:57
Kameleon mi se definitivno vise svidja..
Da li bi neko mogao da okaci neku sliku ter. u kome cuva kameleona, da bih imao uvid, sta i kako.. ili da me prosledi na temu gde bih mogao da vidim.. i naravno, kolika im je cena?

patak
20.09.11., 15:37
xexe ja glasam za Leopard Geckona ili Jemenskog stvarno su kul :) , a ako imas prostora mozes i Iguanu :P
ma moze i kajmana :p

FatBastard
20.09.11., 15:40
Po mom mishljenju kameleon nije za prvog gushtera, odluchio bih se za agamu ili leopard gekona (ili kajmana :) )...
Gekon trazhi manji terarijum, manje jede, manji je gushter - treba ti manje novca u startu... Nekako mi se chini da sa leopardom nemash gde da pogreshish, a da zhivotno ugrozish zhivotinju... Agama funkcionishe na dosta vishoj temperaturi (dnevni gushter) pa ume da dodje do problema sa varenjem i zatvorom ako se ne vodi rachuna, a kameleoni su jako osetljivi na stres i generalno nisu za toliko drzhanje po rukama kao leopard i agama...
Necesh pogreshiti za koju god vrstu da se odluchish, samo bih te zamolio da se pre nabavljanja zhivotinje informishesh do poslednjeg detalja, npr. na Zharkovom site-u gekkogecko.rs ili na bilo kom drugom site-u, kako bih izbegli oglas o prodaji tvog ljubimca mesec dana kasnije...
Prochitaj sve, pripremi terarijum, pa onda kupi ljubimca... ;)
Ovo su moji saveti, naravno, mishljenja ima raznih pa ti odluchi kako mislish da treba... :)
Pozdrav

dullence
20.09.11., 16:58
Hvala lepo ... Da, ako je zivot zivotinje u pitanju, onda mislim da mi je bolje neku koja je najlaksa za odrzavanje, citao sam jos, informisao se, kapiram da je l.geco prava stvar za mene kao pocetnika.. zanima me, cena jedinke i lampi?

legenda
20.09.11., 17:01
Po meni nije kameleon za pocetnike zato moj glas ide lepoard gekonu,na njega najmanje potrosis para...

Satyr
20.09.11., 17:48
Hvala lepo ... Da, ako je zivot zivotinje u pitanju, onda mislim da mi je bolje neku koja je najlaksa za odrzavanje, citao sam jos, informisao se, kapiram da je l.geco prava stvar za mene kao pocetnika.. zanima me, cena jedinke i lampi?

ne treba ti lampa za gekona
a cena jedinke ti je od 25€ pa na više

legenda
20.09.11., 18:02
ne treba ti lampa za gekona

slazem se sa Satyr (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=1720) jedino ako bas hoces zbog temperature mozes da stavis lampu ovako ti je nepotrebna...

dullence
20.09.11., 19:20
Ok hvala.. moze li slika nekog terarija sa gekonima i to? koja podloga, pozadina ostalo?

VeNoM-StinG
20.09.11., 19:31
Dulence pa terarijum zavisi najvise od tvoje maste :P , trebas da im obezbedis skloniste u hladnijem i toplijem delu i to ti je to :) Ma uzmi jemenskog mnogo je zanimljiv :)

Satyr
20.09.11., 20:53
ne slušaj ovog stefketa :D
lepo uzmi leopard gekona za početak, posle toga kad krene da te vata ono što i sve nas, a to je samo još i još životinja, onda razmišljaj o kameleonu ili nekom drugom "zahtevnijem" gušteru

VeNoM-StinG
20.09.11., 21:02
Xaxaxa pa dobro ne mora da me slusa..: :) Uzmi Leopard Geckon Hypo i uzivaj brate i tovi ga za zimu :)

Satyr
20.09.11., 21:05
brate, normal valjda prvo :D

FatBastard
20.09.11., 23:16
Treba ti terarijum 60x40x40 otprilike, u zavisnosti da li je mlada ili odrasla jedinka drzhish je na papiru ili tresetu, 2-3 kucice da se sakrije, spot sijalica iznad jedne polovine terarijuma zbog temperature, posuda za vodu i to je to... Neko drvce da se igra i pentra... :)

Lizard_King
21.09.11., 00:37
Ja ti preporucujem L.Gekona ,, jeftin je , ne zahteve puno prostora nema mnogo zahteva , ne jede puno ,,..

The Zaba
21.09.11., 13:17
L. gekon ce uglavnom preko dana da se skriva i tek nocu da izlali, kada vecina nas ili nije kuci, ili spava... tako je makar meni sa mojom zenkicom... vidim je 5 minuta dnevno, a da je ne vadim iz kucice, naravno...
mislim da kameleoni svakako nisu za pocetnike pocetnike, bradonja mi je ok, a ako je bash do gekona, onda bih ja mozda pre uzeo dnevnu varijantu, da sam na tvom mestu... tipa madagaskarac, ili tako neshto... :) ali polako, za godinu do 2 cesh imati verovatno sve od navedenog, tako to krene ;)
shta god da odlucish, necesh pogreshiti, samo se dobro informishi i naravno ljubav prema zivotinji na prvom mestu! ;)
pozdrav druze, uzivaj!

Hornet
21.09.11., 17:27
A zasto coveku preporucujete samo leopard gekona? Nikad necemo prevazici "leopard gecko, bradata agama, i kukuruzni smuk" sindrom...

Fat tail gecko, viper gecko, crested gecko, pictus... Samo od nekih koji su podjednako laki, neki cak i laksi, za drzanje kao i leopard gekona. A redovno su dostupni i kod nas, nije ih problem nabaviti, a cene nisu drasticno vece, ili nisu uopste vece.

poskok
22.09.11., 21:45
Leopard je odlican prvi reptil koji ima sve potrebne vrline da te "navuce" na teraristiku. Hornet-ova lista je takodjer odlicna, ali bi ti ipak preporucio da na nju krenes u sledecoj fazi :)

Nikola24
15.02.12., 16:28
Zdravo svima, dosao sam na forum kako bih saznao nesto o teraristici, hocu da odlucim da li cu se baviti akvaristikom ili teraristikom...U teraristici ima stvari koje mi se ne svidjaju, ali i u akvaristici takodje!Ovako, za pocetak me zanima da li je za bolja bradata agama ili leopard gekon?Ja bih gustera kojeg bi mogao da vadim iz terarijuma.Na izgled mi je lepsa bradata, ali je dosta velika i mislim da jede vise insekata?!?!Takodje me zanima da li l.gekon moze da jede samo crvice ili mora da jede jos neku zivu hranu?Da li je bolje imati zenku ili muzjaka za pocetak?Gde u Beogradu mogu kupiti gustera, hranu i podlogu za njega?Koliko l.gekon moze jako da ujede?Eto, voleo bih da me neko malo blize upozna sa teraristikom...

DigiNS
15.02.12., 17:55
Svi gusteri moraju imati sto raznovrstniju ishranu buba da ne jedu samo jedno, sve je to ziva hrana,crvi i bube, sto se pola tice to je tvoj izbor,jedino je iguana vegeterijanac ali ona zahteva jako puno mesta

legenda
15.02.12., 18:46
Po meni ti je bolji leopard gekon manje prostora zauzima,manji je,jede manje od bradate agame.Nije dobra jednolicna ishrana.A gekona mozes da kupis kod dejana vujaklije on ti je iz bg-a.Muzijak samo ima jaci miris od zenke zato je bolje da uzmes zenku a sto se tice jacine ujeda nikad mi se nije desilo da me ujede.a kad te ujede sigurno je jacine kao zelembac

Nikola24
15.02.12., 19:07
Ok...Koliki su mesecni troskovi za l.gekona?Gde mogu naci hranu i podlogu?Kako cuvate te bube, kako to drzite u kuci?Da li postoji neka suva hrana koja moze zameniti te insekte?

Da li se osecaju, kazes muzjaci imaju jaci miris?Da li je taj miris jak ili?

Vlada 71
15.02.12., 19:31
http://www.nsexotics.net/
Ovo ti je Kimov sajt, tu ces naci sve sto ti treba.

hey-ho
15.02.12., 20:58
Ok...Koliki su mesecni troskovi za l.gekona?Gde mogu naci hranu i podlogu?Kako cuvate te bube, kako to drzite u kuci?Da li postoji neka suva hrana koja moze zameniti te insekte?

Da li se osecaju, kazes muzjaci imaju jaci miris?Da li je taj miris jak ili?

Leopardi ne mogu da jedu suvu hranu, samo zivu. Imas krestaste gekone, oni mogu da jedu granuliranu hranu i voce. Ima ih clan Hornet, prodavao je par komada pre, pa ako si zainteresovan, vidi da li ih jos ima. Evo teme o njima http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/11056-Moji-Rhacodactylus-ciliatus-i

Nikola24
16.02.12., 00:47
Da, skoro sam saznao za te krakaste gekone...Ne bih jos nista uzimao, jer hocu prvo da se dobro informisem, pa polako ubedim roditelje...Da li te hrane ima u pet centru?Oni nisu bas za nosenje po rukama ili?Sta treba jos kupiti pored terarijuma i koliki bi bili mesecni troskovi?

hey-ho
16.02.12., 01:40
To najbolje pitaj njega preko privatnih poruka pa ce ti objasniti, a sto se tice roditelja, mislim da je bolje da prvo gupis gekona pa ih onda ubedis :)

DigiNS
16.02.12., 02:19
krakaste gekone...
:th_ROTFLMAO:
Nema hrane u pet centru ako mislis na zivu hranu a za suvu hranu ne znam ! Nije nikakav problem ne moras ti cuvati bube da bi hranio gekona ali moras ih onda stalno nabavljati,terarijum+kalcijum i ostali minerali (to pitaj nekog iskusnijeg) mesecni troskovi mozda 500 dinara (hrana)

Nikola24
16.02.12., 02:30
Pitao sam za suvu hranu, jer krakasti gekoni ne moraju da jedu zivu hranu, a najbolje bi bilo da izbegnem bilo sta zivo...Hey-ho kako mislis prvo da kupim, pa da ih ubedim?Nr mogu da ga donesem tek tako u kucu...LOL

DigiNS
16.02.12., 04:05
krakasti
Ma covece nisu krakasti nego krestasti :D,ja sam samo dosao jednog dana sa policom i namontirao je i stavio tarantule,nista nisu pitali :D,sto bi izbegavao zivo? Ne znam kakve probleme imas sa zivom hranom ?

hey-ho
16.02.12., 05:23
Pitao sam za suvu hranu, jer krakasti gekoni ne moraju da jedu zivu hranu, a najbolje bi bilo da izbegnem bilo sta zivo...Hey-ho kako mislis prvo da kupim, pa da ih ubedim?Nr mogu da ga donesem tek tako u kucu...LOL

Pa tako je najbolje jer roditelji cesto imaju predrasude za razne ne-pas, ne-macka, ne-hrcak, ne-ribice, ne-kornjace i ne-papagaj zivotinje, sve dok ih ne vide uzivo i shvate da to uopste nije tako lose kao sto zvuci. Uostalom ti kada ih obavestavas da bi voleo da kupis neku egzoticnu zivotinju i pitas za dozvolu, neposredno im govoris da je to nesto opasno ili u neku ruku gadno.
Zato lepo kupis zivotinju koja ti se svidja i onda im samo tako kazes da si kupio. Ja sam tako kupio moju prvu tarantulu i kad sam im pokazao tako malu skontali su da to nije nista strasno i nisu mi nista zamerali. Zatim jos jednu pa jos jednu i tako zaredom pa sad imam punu sobu paukova i nema nikakvih problema.
Bradatu agamu sam kupio na dan njihove godisnjice braka i nisu mi nista zamerili posto sam, jelte, i njima kupio poklon i cestitao im.
Ti vidi sta ti je najbolja opcija ali imaj u vidu da je mnogo lakse ubediti roditelje da zadrzis zivotinju koju si kupio nego ubediti ih da ti kupe nesto sto su do sada videli samo na animal planet-u ili discovery-u.
Naravno, pre kupovine zivotinje, trebas obezbediti terarijum. E sad, za to ti treba para. Mozes reci da ti treba para za zimske cipele, ekskurziju ili nesto drugo npr. kurvu, ili ako neces da ih lazes, jednostavno kazes da je za terarijum. U tom slucaju im pokazi sliku zivotinje koju zelis da kupis, mozda ce im se i svideti i eto resen problem.

filipj97
16.02.12., 08:16
Naleteh slucajno na ovu temu :) Ja sam roditelje za prvu T ubedjivao 2 dana(rekli su "videcemo") i posle 2 dana su rekli moze. Evo pre dve ipo nedelje su stigle jos dve nisu uopste pravili pitanje cak kad sam kevi pokazao sliku p metalike pre par dana rekla je da je to sledeca T. Jednostavno ako se toliko gade najbolji nacin je da im uneses u kucu i dokazes da to nije strasno. Danas bre hrcke samo kupuju to smrdi ceo stan od njih. Ne znam koje si godiste al ako si stariji malo ja bih na tvom mestu delio prospekte iz super marketa za po 500 din dnevno i tako zaradio i uneo im u kucu(ako vec nemas drugo resenje).

Najgore je naravno ubediti ih za prvu zivotinju, al garantujem ti da ce ih kad tad zavoleti.

Nikola24
16.02.12., 14:26
DigiNS, nesto sam se utripovao da su krakasti!AHAHHAHHAA
hey-ho, svi imaju neke predrasude o egzoticnim zivotinjama, zato ja sada imam 2 cincile, 2 morska praseta, hrcka i macku!Dao si mi par dobrih saveta, novac nije problem, to cu lako skupiti, samo trebam da ih ubedim!Hvala ti!
filipj97, ovo mi nece biti prva zivotinja, ali prva egzoticna hoce!Nije toliki problem sto cu ja doneti zivotinju, vec bube, kojima se oni hrane!Zato bih uzeo krestastog gekona, koji ne mora da jede bube!

Da li ima jos neki guster koji ne mora da jede bube, sem iguane?Da li gusteri smrde?

hey-ho
16.02.12., 15:05
Nema na cemu :) Gusteri samo po sebi ne smrde ali izmet zna da ima jak miris. Kod bradate agame izmet ima toliko gadan i jak miris da moze celu sobu da usmrdi ako se odmah ne izvadi, pogotovo ako je vodnjav. Za gekone nisam siguran kakav miris ima jer ih nisam gajio ali pretpostavljam da ne moze biti losije od agame :)

DigiNS
16.02.12., 15:30
Ako ne mozes da drzis bube koje oni jedu odmah ti preporucujem da ni ne uzimas gustera,jer se svi skoro gusteri hrane ovde bubama koliko ja znam a za ove koje se ne hrane tipa iguana treba im terarijum kao pola tvoje sobe jer jako veliko narastu,a i te bube ne smrde i svaki odgajivac ce ti ih dati u posudici tako da ti nece bezati

filipj97
16.02.12., 15:41
To sam mu i ja rekao ovako laicki posto nemam pojma skoro nista o gusterima. Bolje mu je da kupi T tako ce matorce navici i posle ce oni zavoleti zivotinju i tako jednu po jednu dok ne napuni sobu :)

legenda
16.02.12., 18:39
DigiNS (http://www.teraristika.org/forum/member.php/2445-DigiNS) u potpunosti se slazem sa tobom ako ne mozes da cuvas bube kojima se hrane bolje da ne uzimas ni jednog gustera

Nikola24
16.02.12., 20:30
Ok, zato sam dosao ovde prvo dobro da se raspitam i informisem...Citao sam dosta i gledao po youtubu i vidim da ovi krestasti gekoni ne moraju da jedu bube i da taj prah koji se pomesa sa vodom potpuno zadovoljava sve potrebe k.gekona!Pa ne znam, mozda bih njega uzeo...

filipj97
16.02.12., 22:06
Ja ne znam sto su toliki problem bube. Ne razumem ljude koji ih se gade, pa ne jedu ih oni(bar ne kod nas).
Ako roditeljima ne smeta hrcak koji kad se upisa smrdi cela soba sto ce im smetati tegla buba koje mozes da stavis u kupatilo ako nista.

P.S. mozes ti da jedes samo hleb i jogurt i da zivis od toga al sad ti vidi dal ti odgovara da jedes jednu stvar ceo zivot. Misli malo i o zivotinji a ne da joj obezbedis minimum minimuma od uslova.

DigiNS
16.02.12., 23:09
Hteo sam da kazem da ako ne mozes da cuvas bube koje su u tegli/posudi koje su ti namenjene za hranu a ne za razmnozavanje onda ne treba da uzimas gekona i ostale,e za tog KRESTASTOG GEKONA ne znam tako da to se posavetuj sa iskusnijima

Nikola24
17.02.12., 00:03
Dobio sam sve odgovore na pitanja od horneta sa foruma!Jedu i suvu hranu, ali mi predlaze 5-6 bubasvabi 2 puta mesecno, sto nije nikakav problem!
filipj97, kazes da od hrcka smrdi cela soba?Nije istina, ja imam ruskog, ali i da je sirijski hrcak u ptanju, nije tako!Hrcak se uopste ne oseca, samo mu treba redovno cistiti kavez!
Jos malo cu se raspitati, pa cu odluciti da li cu uzeti krestastog gekona!Naravno, ako ne budem bio siguran da cu moci da mu ozbezbedim dobar zivot, necu ga ni uzimati!

filipj97
17.02.12., 07:42
OK, ja sam mislio ovi hrcci iz pet shopova od 300dinara :) Al veruj mi da ces manje posla imati oko 10 tarantula nego oko 2 hrcka.

Nikola24
17.02.12., 10:32
Verujem ;)

ACO87
20.02.12., 07:25
Sto se tice ovoga sa bubama, znam o cemu decko prica, moja keva je bila u fazonu "Sta ako pobegne neka, i da se razmnozi , cela kuca ce da bude puna buba, necu to da vidim!" E pa sad, sto sam ja to iskulirao i samo doneo tarantulu i bube kuci to je druga stvar :D

Proka
20.02.12., 18:49
Dobio sam sve odgovore na pitanja od horneta sa foruma!Jedu i suvu hranu, ali mi predlaze 5-6 bubasvabi 2 puta mesecno, sto nije nikakav problem!
filipj97, kazes da od hrcka smrdi cela soba?Nije istina, ja imam ruskog, ali i da je sirijski hrcak u ptanju, nije tako!Hrcak se uopste ne oseca, samo mu treba redovno cistiti kavez!
Jos malo cu se raspitati, pa cu odluciti da li cu uzeti krestastog gekona!Naravno, ako ne budem bio siguran da cu moci da mu ozbezbedim dobar zivot, necu ga ni uzimati!
Moj savet ti je da prvo dosta pročitaš i naučiš pre nego što uzmeš bilo koju zivotinju.
Pozdrav,
Aleksandar

DigiNS
20.02.12., 21:07
Sto se tice ovoga sa bubama, znam o cemu decko prica, moja keva je bila u fazonu "Sta ako pobegne neka, i da se razmnozi , cela kuca ce da bude puna buba, necu to da vidim!" E pa sad, sto sam ja to iskulirao i samo doneo tarantulu i bube kuci to je druga stvar :D
Meni su i bezale i cale koji inace ima fobiju od njih jer su ga plasili kad je bio mali samo me probudi ili upozori kada vidi jednu ako je pobegla ja dodjem i ubijem je i to je to ne prave neku frku jer pobegne jedna u 6 meseci to kad ne pazim...