PDA

Pogledaj punu verziju : het



neon
20.09.11., 23:09
Hteo bih da znam sta znaci ta rec koju cesto primecujem da se koristi a ne znam znacenje.

Sinbad
20.09.11., 23:32
Evo ti primer : het albino = nosi gene za albino

neon
20.09.11., 23:37
Da li to znaci da neka jedinka moze biti albino, a da ne bude het albino i suprotno?

Pedja
20.09.11., 23:39
Het je skracenica od heterozigot ili engl. heterozigous.

Heterozigoti nose razlicite gene.
Pokusacu najjednostavnije da objasnim.
To znaci da zivotinja koja ispred naziva ima het (recimo het albino ) je u stvari normal po izgledu ali nosi i albino gene.
Heterozigoti postoje samo kod recesivnih mutacija.

Uzecu za primer loptaste pitone.
Najpoznatije recesivne mutacije su albino, piebald,caramel albino, axanthic, ghost, clown, genetic stripe....
Ako paris recimo albinio sa normalom u leglu neces dobiti ni jednog albina ali ce svi mali nositi albino gene iako izgledaju kao normal.
Takve jedinke se nazivaju het albino, i ako njih paris medjusobno ili sa albino roditeljem dobices albino jedinke u leglu.

Kod dominantnih ili kodominantnih mutacija hetovi ne postoje, kod loptastih su to recimo pastel, spider, mojave , cinnamon, butter, lesser platinum.......
Kad paris pastel i normal dobijas pola pola

neon
21.09.11., 00:10
Ne bih zeleo da smaram, shvatio sam koliko sam bio u stanju.

Sta bih onda dobio kada bi bilo npr. albino x spider, 50:50 ?

freepartyman
21.09.11., 00:41
Ne bih zeleo da smaram, shvatio sam koliko sam bio u stanju.

Sta bih onda dobio kada bi bilo npr. albino x spider, 50:50 ?

50 % legla bi ti bilo het.albino a drugih 50% spider het. albino

darko c
21.09.11., 15:43
Jel moze neko da mi kaze sta znaci 66%het,ili 100%het, i koliko bi se cega dobilo na primer pri parenju 66%het albino x 100%het albino.

freepartyman
21.09.11., 19:54
Kada bi ih pario od cetiri jaja naprimer, dobio bi jednog albinca, dva het albino i jednog normal loptastog pitona.

Stiv
21.09.11., 20:20
66% het albino bi ti bio normal sa 66% albino gena tj 2/3, a pod 100% het ne znam sta si hteo da kazes...Ako si mislio na cistu albino jedinku onda bi se dobio procenat normala(manji) i ciste albino jedinke s`tim sto bi ti normali bili het abino. Ja bar tako shvatam to ako gresim neka me neko ispravi...

Tarantula_Jagodina
21.09.11., 21:00
kad ste vec otvorili temu o ovome moze neko da objasni sta su albino, piebald, caramel,... te boje ako nije problem

darko c
21.09.11., 21:08
Na netu sam nasao,ne secam se sada tacno na kojem sajtu, da pise 100%het za neku zmiju.

Miluttin
21.09.11., 23:51
Jel moze neko da mi kaze sta znaci 66%het,ili 100%het, i koliko bi se cega dobilo na primer pri parenju 66%het albino x 100%het albino.

Uprosto:
Ukrstio si normala i albina i dobio tri jedinke. Jedna od tri ne nosi gene albina (1/3 = 33%) dok ostali nose gene albina (2/3 = 66%).
Na izgled nemas pojma koji od njih nosi koji ne nose. Ova dva su 100% het jer nose ali se svi prodaju kao 66% jer ne znas sta moze da ti se zalomi. E sad sto ti ga neko uvali do balcaka i kaze za nesto da je het, a pritom nije uopste, to je druga prica!
Nadam se da sam pomogao!

Stiv
22.09.11., 00:07
ako ukrsis albino sa normalom i dobijes 3 jedinke na primer, sve ce izgledati kao normal i nositi 50% albino gena, a ako ukrsti het albino sa cistim albinom neki mladi ce nositi 66% albino gena.

Pedja
22.09.11., 01:20
E sad, nemojte da se ljutite ali sve sto ste gore napisali nije tacno.

primer:

albino x normal,
sve bebe su 100% het albino kolko god da ih ima, kada je neka zivotinja 100% het, ovo 100% se obicno izostavlja, dovoljno je napisati het albino.

albino x het albino,
pola malih su albino, a pola het albino, nema normala.

albino x albino,
svi su albino

het albino x het albino
primer sa 4 malih : dobija se 1 albino, 2 het albina i 1 normal, i tu se ne moze odrediti koji mladi su het albino a koji nisu( jer hetovi izgledaju kao i normali s tim sto nose albino gene), pa se svi koji izgledaju kao normal u ovom leglu oznacavaju kao 66% het albino.

66% het albino ne znaci da ta zivotinja nosi 66% albino gena, jer ona nosi ili ne nosi gene, kao sto zena ne moze da bude 66% trudna. :)
To znaci da su sanse 66% da je ta zivotinja het albino, a 33 % je sansa da je normal.

Recimo ja imam 3 zenke koje su 50% het caramel albino, i kada ih budem pario sa caramel albinom videcu u kom leglu bude caramel albino te zenke vise nece biti 50% het caramel albino vec 100% het caramel albino.
Tamo gde ne bude caramel albina, te zenke nece vise biti 50% het caramel albino vec obicne normal zenke.

Tu sa 50% , 66% hetovima je i sreca bitan faktor, pa moze da se desi i da sve tri budu het i isto tako da sve 3 budu normal, ali to je ipak redji slucaj pa se ja nadam 1 ili 2 het caramel albino zenke.

Da dodam,kod ovih sto nisu 100% het, znaci jedini nacin da se vidi tacno da li je zivotinja het ili nije je da se ta zivotinja pari i u zavisnosti od toga sta se dobije u leglu znace se na kraju da li je het ili normal u pitanju.


kad ste vec otvorili temu o ovome moze neko da objasni sta su albino, piebald, caramel,... te boje ako nije problem


morfovi loptastih pitona, vec sam napisao gore, bolje citaj :)

patak
22.09.11., 01:23
e tako volim kad neko nama smrtnicima lepo sve objasni da ne zivimo u zabludi :D

Pedja
22.09.11., 01:49
Jel moze neko da mi kaze sta znaci 66%het,ili 100%het, i koliko bi se cega dobilo na primer pri parenju 66%het albino x 100%het albino.



U ovom primeru bi zavisilo od toga da li je 66% het jedinka zaista het ili je ipak normal u pitanju.
Pa bi bilo dve verijante

1. U slucaju da je 66% het zaista het odnosno 100% het albino:

onda bi to bilo ustvari parenje het albino x het albino i rezultat od 4 jaja je
1 albino , 2 het albino i 1 normal

2. U slucaju da se ispostavi da je 66% het ipak normal :

onda je to parenje normal x het albino i rezultat je od 4 jaja
2 het albino i 2 normala, a posto svi izgledaju kao normali i ne zna se koji su het a koji nisu sva 4 mala se oznacavaju sa 50 % het albino

Znaci ako paris 66% het albino sa 100% het albinom, i u leglu dobijes albina,
onda znas da je 66% het albino u stvari 100% het albino,
a ako ne dobijes ni 1 albina onda je 66 % albino ustvari najverovatnije normal. Kazem najverovatnije jer nekad moze da se desi da prosto nisi imao srece pa se nije zalomilo da dobijes albina, pa mozes da probas opet da paris sledece godine pa ako opet ne dobijes albina onda definitivno mozes da kazes da je tvoj 66% het albino u stvari normal.


e tako volim kad neko nama smrtnicima lepo sve objasni da ne zivimo u zabludi

Ne brini, naplaticu vam to :D

patak
22.09.11., 02:12
U ovom primeru bi zavisilo od toga da li je 66% het jedinka zaista het ili je ipak normal u pitanju.
Pa bi bilo dve verijante

1. U slucaju da je 66% het zaista het odnosno 100% het albino:

onda bi to bilo ustvari parenje het albino x het albino i rezultat od 4 jaja je
1 albino , 2 het albino i 1 normal

2. U slucaju da se ispostavi da je 66% het ipak normal :

onda je to parenje normal x het albino i rezultat je od 4 jaja
2 het albino i 2 normala, a posto svi izgledaju kao normali i ne zna se koji su het a koji nisu sva 4 mala se oznacavaju sa 50 % het albino

Znaci ako paris 66% het albino sa 100% het albinom, i u leglu dobijes albina,
onda znas da je 66% het albino u stvari 100% het albino,
a ako ne dobijes ni 1 albina onda je 66 % albino ustvari najverovatnije normal. Kazem najverovatnije jer nekad moze da se desi da prosto nisi imao srece pa se nije zalomilo da dobijes albina, pa mozes da probas opet da paris sledece godine pa ako opet ne dobijes albina onda definitivno mozes da kazes da je tvoj 66% het albino u stvari normal.



Ne brini, naplaticu vam to :D
Onda se ne znamo :halo:

rudios
22.09.11., 08:40
http://www.worldofballpythons.com/wizard/

na ovoj stranici imate sve šta dobijete kad parite razne morfove loptastih.
samo izaberete mužjaka i ženku i vidite šta možete dobiti.

Hornet
22.09.11., 09:51
Teoretski... Jer u praksi nije uvek tako! ;)

darko c
22.09.11., 10:59
Pedja hvala puno na objasnjenju,sad je sve jasno bar sto se tice hetova.

Pedja
23.09.11., 00:55
Teoretski... Jer u praksi nije uvek tako!

Da naravno, samo nisam hteo jos da komplikujem, ovo je tek prvi nivo :)

Primer : het albino x het albino

Ti odnosi su statistika cista, tipa od 4 jaja 1 albino 2 het albina i 1 normal,
kod loptastih moze da bude i 5 ili vise jaja pa ne moze da se desi da bude 1.5 albino:)
Ili neko od 4 jaja moze da ne dobije ni jednog albina a moze da ih bude i 3 komada , teoretski i sva 4 mogu da budu albino, sve je pitanja srece.
Ali ako bi od recimo 20 takvih parenja imali po 5 jaja , znaci ukupno 100 jaja i da se sva izlegu onda bi vrlo priblizno dobili
25 albina, 50 het albina i 25 normala , jer se u velikom broju extremi potiru i sve se svodi na prosek. To je statistika.

Ali ipak kada paris dva heta kao u ovom primeru mnogo je veca sansa da dobijes odnos slican statistickom, nego bilo koji od ova dva extrema iako se i to desava.

Sinbad
23.09.11., 13:39
Samo da dodam da je ta statistika od 25% albino , 50%het albino i 25% normal po jajetu a ne po leglu...

yowandbm
24.09.11., 00:03
Pre je genetika nego statistika ;) Sva 4 jaja ne mogu da budu albino. Extremi kako kažeš se nasleđuju recesivno pa zato to tako ide...kontam da znaš sve to samo kažem :)

Albino je homozigot aa ; Normal je AA (dominantni homozigot) ili Aa (heterozigot)
1. Znači kad ukrstiš dva albina aa x aa dobićeš samo albino jedinke
2. Kad ukrstiš albina i normala koji je heterozigot aa x Aa dobićeš kombinacije Aa, Aa, aa, aa znači dva normala heterozigota i dva albina
3. Kad ukrstiš dva normala heterozigota Aa x Aa dobićeš AA, Aa, Aa, aa znači Jedan normal domin. homozigot, dva normala het i jednog homozigota albina
4. I na kraju za uktrštanje dva normala dominantna homozigota jasan je rezultat AA x AA...avi su dominantni normali
Albino kombinacija (aa) se nasleđuje recesivno što znači da svaki A prepokriva dejstvo a gena (ukoliko su A i a geni, a u ovom primeru jesu) koji tada ne može da se ispolji. Ukoliko ima veliki broj jaja u leglu može da se desi da (u primeru 3 i 4) bude neproporcionalan broj jedinki, znači koja albino jedinka više-manje, ali uglavnom postoji neki odnos kao gore u primerima, tzv. neka statistička pravilnost. To je genetika i ništa ne mora 100% da znači.

Pedja
24.09.11., 00:23
Extremi kako kažeš se nasleđuju recesivno pa zato to tako ide...kontam da znaš sve to samo kažem

Nisam ja to rekao... i ne razumem sta si hteo da kazes:confused:

Mogu , teoretski, da budu sva 4 albino, samo sto je extremno mala verovatnoca da se to desi.

Ja sam pre par godina pario 2 burmanca het albino i trebalo je da dobijem
25% albino, 50% het albino , 25% normal,
a moj rezultat od 30 malih bio je:

14 albino i 16kom. 66%het albino

znaci skoro pola pola, eto tu je faktor srece bio na mojoj strani, dobio sam odnos duplo bolji od proseka.

a iz nekoliko legala burmanaca gde sam pario albino x het albino, odnos je uvek skoro nepogresivo bio pola pola, sto je statisticki i trebalo da bude.

yowandbm
24.09.11., 00:24
Izvini menjao sam post, sad je jasniji.

Pedja
24.09.11., 00:34
Ali kod burmanaca je lakse da bude pola pola zbog velikog broja jaja, jer kao sto sam rekao u velikom broju extremi se potiru pa se sve svodi na prosek.
Tako da je stvarno neverovatno sto sam od dva heta isto dobio pola pola.

Ali kod recimo loptastih, zbog malog broja jaja ti statisticki proseci se mogu dosta poremetiti.
Citao sam na netu covek dobio 3 jaja od 2 het piebalda, znaci trebalo je da dobije 0.75 piebalda :confused::D
Znaci u tom parenju od 4 jedan bi trebalo da bude piebald a on dobio 3 jaja.
I tokom 2 meseca svakodnevno ispred inkubatora izgovarao molitve svih veroispovesti da ipak 1 bude pied.
Kada su se izlegli, shvatio je da je dobio DVA piebalda.

yowandbm
24.09.11., 00:44
:o Pa da to je to što sam rekao, da se često kod velikog broja jaja dešavaju tzv. nepravilnosti. Ja lično ne znam koliko gena učestvuje u tim procesima, ovo što sam ja gore ispisao i ti isto (kada si pisao kakve bi trebale da se dobiju) je primer kada na boju utiče isključivo 1 gen A ta odstupanja od pravila nam govore da verovatno nije tako.
Pazi primer za boju očiju kod ljudi, svetla boja očiju se recesivno nasleđuje što znači da dete može imati svetle oči samo ako su roditelji recesivni homozigoti (aa) ili heterozigoti (Aa) za tu karakteristiku. Mi smo tako vežbali. Međutim moj drug kaže profesorki iz genetike "moja mama i tata imaju plave oči, kako to da ja imam skoro crne oči?!" :icon_salut: I lik se skenjao...svašta mu je prolazilo kroz glavu, kada je ona rekla da se boja očiju nasleđuje poligeno, znači više gena učestvuje.. Na drugoj strani su plejotropije, gde jedan jedini gen utiče na više karakteristika. Ko zna šta je u pitanju kod ovih zmija....(nek napiše) :21n:

Pedja
24.09.11., 00:52
Citat:
Izvini menjao sam post, sad je jasniji.

Video sam da si vezbao tablice
Ali upravo su te tablice statistika, u praksi nije uvek tako.

I zbog ostalih ,da budemo razumljiviji, poradi na terminima ,
pisao si ,normal koji je heterozigot, a to ne postoji, ili je normal ili heterozigot.
Ali heterozigot izgleda kao normal.


Pa da to je to što sam rekao, da se često kod velikog broja jaja dešavaju tzv. nepravilnosti

Ne brate :) , bas suprotno , kod velikog broja jaja se sve svodi na prosek :D
Zato je primer sa burmancima interesantan.

:D nemoj vise, molim te :D

yowandbm
24.09.11., 00:55
Ti očičledno ne znaš genetiku ili me zezaš. Ja ne trebam da poradim na terminima, to što ti misliš da su termini u stvari i nisu. Jedinka koja je heterozigot ili dominantni homozigot izgleda normalno i to je meni normal. Ja nigde nisam pogrešio, samo što ti pod normalom podrazumevaš dominantni homozigot, a ja pod normalom podrazumevam jedinku koja normalno izgleda. Nisam vežbao nikakve tablice, ja sam završio fakultet na kome sam to učio, a ti si možda učio iz tablica pa dominantni homozigot nazivaš normalom. Ja već treći put pišem da je to samo teoretski a da je u praksi drugačije ali ti kao da to ne vidiš. Samo sam hteo da podelim mišljenje sa tobom ali ti izgleda ne prihvataš mišljenja od ljudi koji znaju po nešto..
E ok, ti gajiš zmije = genetičar si... ROFL
:D nemoj više, molim te :D

neon
24.09.11., 01:01
E ja hocu jos, pa da se ova tema slobodno zakljuca:


50 % legla bi ti bilo het.albino a drugih 50% spider het. albino

Pedja, da li je ovo onda tacno.
Posto si rekao da kod dominantnih i kodominantnih mutacija ne postoje heterozigoti, ili se to odnosilo na to da ne postoji het. spider, het. mojave.....

popke
24.09.11., 04:53
Samo bi hteo da "cestitam" Neon-u na postavljenom pitanju :), bravo mali, svaka cast i samo tako nastavi ( posvadjao si teoriju i praksu :) )! Kako ja kontam i Pedja i Yowandbm pricaju istu prcu samo drugim jezikom (hvala na znanju momci)! Rekao bih da je poucna rasprava, da mi je ova rec mnogo jasnija i da bi moderatori mogli sada da premeste ovu temu na neko prikladnije mesto u rubrici zmije recimo.Ne zelim da se pravim pametan mnogo,i da se mesam u vas posao, ovo je samo moj prdlog ! Sto je naj bolje kad mi nesto nije jasno ili zaboravim kako-sta, samo nadjem temu i prelistam malo i odma znam i ja, zato mislim da teme recimo koje su u kaficu a dosta su strucne treba prebaciti na neko bolje mesto ! Mozda sam malo off , ali mislim da bi trebalo da bude vise ovakvih prostih i osnovnih ali opet pametnih pitanja!

Sinbad
24.09.11., 22:27
Pedja, da li je ovo onda tacno.
Posto si rekao da kod dominantnih i kodominantnih mutacija ne postoje heterozigoti, ili se to odnosilo na to da ne postoji het. spider, het. mojave.....

Nisam Pedja ali mogu da ti odgovorim a neka me Pedja ili neko drugi ispravi ako gresim ali mislim da negresim :)

Kada bi pario spider sa recimo albinom , teorijski bi dobio 50% normal het albino i 50% spider het albino... :icon_salut:

neon
24.09.11., 23:04
Dobro, hvala!

Sada mi je sve jasno.

Sinbad, moje pitanje je bilo dvosmisleno, ali mene je zanimalo da li u ovom slucaju jedinka loptastog pitona moze da bude het. spider, het. mojave, het. pastel.

Posto je Pedja u njegovom prvom postu u ovoj temi napisao da kod kodominantnih mutacija ne postoje heterozigoti, pa me zanima da li se to odnosilo na:

-da jedinka ne moze biti spider het. albino

ili

-da jedinka ne moze biti normal het. spider

Nadam se da ja sad jasno sta trazi za odgovor moje pitanje, iako sam 99% siguran da nepostoji normal het. spider itd. ;)

Sinbad
24.09.11., 23:11
Posto je Pedja u njegovom prvom postu u ovoj temi napisao da kod kodominantnih mutacija ne postoje heterozigoti, pa me zanima da li se to odnosilo na:

-da jedinka ne moze biti spider het. albino

ili

-da jedinka ne moze biti normal het. spider

Nadam se da ja sad jasno sta trazi za odgovor moje pitanje, iako sam 99% siguran da nepostoji normal het. spider itd. ;)

Da , to se odnosilo na to da nepostoji het spider , het mojave , het pastel itd ;)

neon
24.09.11., 23:46
Hvala na trudu svima koji su ucestvovali u ovoj temi ;)

Pedja
26.09.11., 23:48
Ti očičledno ne znaš genetiku ili me zezaš. Ja ne trebam da poradim na terminima, to što ti misliš da su termini u stvari i nisu. Jedinka koja je heterozigot ili dominantni homozigot izgleda normalno i to je meni normal. Ja nigde nisam pogrešio, samo što ti pod normalom podrazumevaš dominantni homozigot, a ja pod normalom podrazumevam jedinku koja normalno izgleda. Nisam vežbao nikakve tablice, ja sam završio fakultet na kome sam to učio, a ti si možda učio iz tablica pa dominantni homozigot nazivaš normalom. Ja već treći put pišem da je to samo teoretski a da je u praksi drugačije ali ti kao da to ne vidiš. Samo sam hteo da podelim mišljenje sa tobom ali ti izgleda ne prihvataš mišljenja od ljudi koji znaju po nešto..
E ok, ti gajiš zmije = genetičar si... ROFL
nemoj više, molim te

Izvini ako sam te uvredio, nisam tako mislio.
Pod , nemoj vise molim te, nisam mislio da pricas gluposti, nego da ne komplikujemo pricu da bi bila sto razumljivija, a i prosla je ponoc a pisali smo post za postom pa mi dosadilo. Stavio sam i smajli zbog toga.
Ali ipak si pogresio kod par stvari sto sam prethodno i objasnio.


Sto se termina tice mi se drzimo termina ( ili bi trebalo ) , koji su vec usvojeni u teraristici sirom sveta, da bi sve bilo razumljivije.
Pa tako ni na jednom stranom sajtu necete naci termin normal koji je heterozigot ,a to nije ni tacno, vec samo heterozigot sto i jeste tacno.
I albino i normal su dva homozigota, a heterozigoti nose gene za oba morfa.
To sto ti zoves normalom heterozigota koji zaista izgleda kao normal, to je ok. ( i ja imam zenku loptastog koja pomalo izgleda kao granit, a ja je zovem granit,sto je takodje pogresno, jer kada se kaze da je granit misli se na genetski granit sto ona nije ). Ali ako bi svi ovde izbacivali termine onako kako ih mi dozivljavamo gde bi tome bio kraj i ko bi vise pohvatao sta je sta.

I da, ja nisam geneticar, ali na ovu temu nesto malo znam.



Citat:
Prvobitno napisao freepartyman
50 % legla bi ti bilo het.albino a drugih 50% spider het. albino

Pedja, da li je ovo onda tacno.
Posto si rekao da kod dominantnih i kodominantnih mutacija ne postoje heterozigoti, ili se to odnosilo na to da ne postoji het. spider, het. mojave.....


Jeste, tako je

yowandbm
29.09.11., 00:05
Ok Pedja, ja sam se istripovao da si krenuo po meni...a ja sve iz dobre namere. Bitno da se razumemo, a i drugi mogu svašta korisno da izvuku iz tih postova :)

Pedja
30.09.11., 01:29
Sve ok :)

Igor Velevski
30.09.11., 01:59
Eto i ja da se ubacim.......nesporazum je u tome sto u ovoj diskusiji mesate fenotip i genotip i kad se zna sta je dominantan, recesivan i kodominantan gen, onda znacete sta moze da bude heterozigot, a sta ne moze da bude heterozigot, jer jedan ima vecu ekspresivnu vrednost, od ovaj drugi i to je tako u svakom slucaju osim kod kodominantnih. Pedja je ovde dobro rekao, ali nije bio shvacen upravo radi toga sto nije objasnio znacenje fenotipa i genotipa......

yowandbm
01.10.11., 00:37
Ma ja lično znam značenja fenotipa i genotipa, shvatio bih ga ja, ali je problem bio to što ja znam genetiku, ali ne znam kako se govori u teraristici, tipa normal, het normal itd. i mislio sam da on greši, iako nije grešio..nije da smo mešali fen i gen nego se nismo usaglasili oko termina...sve ok sad.