PDA

Pogledaj punu verziju : Info o prijavljenim CITES zivotinjama



Pedja
21.09.11., 00:21
Evo nekih novih informacija, jer znam da mnoge zanima.

Svi koji su prijavili svoje zivotinje u zakonskom roku , tj. do 1 juna bi trebalo da dobiju dozvolu za drzanje i mocice da drze svoje CITES zivotinje legalno.

Jedino je stvar u tome sto ce svima koji su pisali izjavu o poreklu, biti zabranjen promet u komercijalne svrhe, tj. ukoliko neko ne zeli ili nije u mogucnosti vise da drzi svoje zivotinje nece smeti da ih proda vec mora da ih pokloni i to recimo zoo vrtu, nekoj naucnoj ili strucnoj instituciji, skoli i slicno,
a nece moci da ih pokloni fizickom licu jer ne moze da se dokaze da li je stvarno poklonjeno ili prodato.

Ukoliko neko ima dokaz o poreklu, CITES, uvozna-izvozna dozvola, potvrda... onda ce moci i da ih proda ako zeli.

Sve zivotinje ce morati da budu obelezene.

Ja sam pre nekoliko dana dobio dozvolu za uzgoj od ministarstva i to je prva dozvola za uzgoj za bilo koje CITES zivotinje u Srbiji.
Sve zivotinje koje budem otudjio (prodao, poklonio itd.) ce biti obelezene i za njih izdajem potvrdu o poreklu a njihovi vlasnici ce biti u bazi podataka kao legalni vlasnici.
I meni su takodje zabranili promet u komercijalne svrhe zivotinja za koje sam davao izjavu o poreklu.


Naravno sve ovo ce da potraje duze vreme (godinu, dve) jer ima mnogo prijavljenih zivotinja, ali koliko sam upucen odlucni su u tome da sve zivotinje budu obelezene i da se cela stvar u potpunosti ubaci u legalne tokove.

vladimir
21.09.11., 01:15
kako moze da se vidi koje su zivotinje na CITES listi,voleo bi znati koje su zivotinje ugrozene ako ima neki sajt
HVALA

patak
21.09.11., 01:20
kako moze da se vidi koje su zivotinje na CITES listi,voleo bi znati koje su zivotinje ugrozene ako ima neki sajt
HVALA
evo lista http://www.ekoplan.gov.rs/src/upload-centar/dokumenti/dozvole/cites/spisak_vrsta__prijava_za_evidentiranje_final.pdf :)

Satyr
21.09.11., 01:35
a na koji način se mogu legalno uvesti životinje iz inostranstva?

Igor Velevski
21.09.11., 01:40
Po ovome, opet potsticu na ilegalu! Nikako da se balkanske usijane glave opamete...

Pedja
21.09.11., 02:12
Ni meni ne odgovara ovo o zabrani komercijalnog prometa zivotinja za koje je davana izjava, ali njihovo obrazlozenje je da su te zivotinje mogle da budu oduzete, jer nema pravog dokaza o poreklu a ipak nece i to je ustupak svima koji drze te zivotinje.Ajde ok , valjda su svi uzeli zivotinje za sebe a ne da trguju ?:)
Ne vidim sto guraju u ilegalu, evo ja sam dobio dozvolu za uzgoj , i iz ilegale presao u legalu, a u buducnosti ce sigurno biti jos legalnih odgajivaca.
Samim tim ko hoce da uzme legalnu zivotinju moci ce to da uradi, sto do sada to bas i nije bio slucaj ( ja za neke moje maticne jedinke imam CITES dozvolu, a nije postojao nacin da izdam dokaz o poreklu jer to zakonom nije bilo regulisano).
Takodje nije zabranjeno i da se legalno uveze, jeste da to vise kosta ali tako je to svuda u svetu, zar ne ?

Satyr
21.09.11., 02:25
a na koji nacin da uvezem, npr iz madjarske?

Igor Velevski
21.09.11., 02:41
...pa evo kako ce u ilegalu......imaju ljudi skupih zivotinja, morfovi loptaste, boe, morelie...i ako po bilo kom osnovu im zatrebaju pare ili se sele ili ne mogu da se vise brinu, trebaju sve da poklone zoo-vrtu (veliki lakat), pazi da se to ne desi! Na ovaj nacin, da se ne napravi kriminal (protivzakonsko delovanje), ovi ljudi osudjeni su da ne uzmu nikakvo obestecenje (jer ne mogu to da prodaju), a dali su na primer nekoliko hiljada eura. Ja na primer pre bi izvadio oci ministru, nego da poklonim zelene pitone zoo vrtu..........To je potsticaj na ilegalu!

wolf_036
21.09.11., 04:43
odlucni su u tome da sve zivotinje budu obelezene

Ja stvarno ne znam kako bi mogli fizički obeležiti tarantulu, a da je ne povrede...?!

Zlopanja
21.09.11., 10:43
Ljudi ja ili ne gledam dobro ili je nesto drugo, ali nikako na tom spisku ne vidim ni jednu tarantulu. Koje T su na CITES-u?

Pedja
21.09.11., 11:41
Koliko mi je poznato tarantule se nece evidentirati, a ne mogu ni da se obeleze

darko c
21.09.11., 11:43
Zlopanja,od tarantula na CITES-u, su samo brachypelme.Vec je o tome bilo recihttp://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=11058

kimo
21.09.11., 12:30
Na CITES-u su tarantule iz roda Brachypelma samo. Pauka je nemoguće obeležiti jer se presvlači očigledno,a iz ministarstva su rekli da treba da prijave spisak tih životinja samo odgajivači veći koji redovno imaju neka legla dotičnih vrsta tako da ko god drži pauka za ljubimca nema nikakve obaveze da to uradi.

Što se tiče obeležavanja ostalih životinja tj. reptila, to će se nekada možda i raditi kada se nađu odgovarajuće ambulante koje će biti sertifikovane to da rade i obeležavaće se samo reptili preko 200-250 grama ako se dobro sećam.

Zlopanja
21.09.11., 12:48
Zlopanja,od tarantula na CITES-u, su samo brachypelme.Vec je o tome bilo recihttp://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=11058

Hvala!!! Ja nemam ni jednu iz tog roda nego me cisto zanimalo jer kad sam gledao spisak nisam primetio tarantule uopste.
P.S. brutalan ti je avatar :)

tappancs
21.09.11., 13:40
To su uveli zato da bi mogli kaznjavati ljude opet zbog neke gluposti, i da bi punili budzet...ma odvratno!

Igor Velevski
21.09.11., 14:29
To su uveli zato da bi mogli kaznjavati ljude opet zbog neke gluposti, i da bi punili budzet...ma odvratno!

Tako je, a osim toga ovi koji imaju vise zmija, jos sad neka uzmu kredit, trebace im, da bi sve cipovali......

Celav
21.09.11., 16:27
Ja sam pre nekoliko dana dobio dozvolu za uzgoj od ministarstva i to je prva dozvola za uzgoj za bilo koje CITES zivotinje u Srbiji.

Ja sam bio u martu ove godine da trazim dozvolu za uvoz i uzgoj loptastih pitona ali su mi rekli da bi dobio dozvolu za drzanje a tek posle za uzgoj moram da imam terarijume 120*60*60 po jedinci a sto vazi i za male zmije (velicina terarijuma za bebe nije zakonom propisana) zbog cega sam naravno i odustao od svega toga.

Tako da me sad interesuje sta je potrebno da se ispuni od uslova kako bi se dobila dozvola za uzgoj zmija posto znam da niko u Srbiji pa ni ti ne ispunjavate osnovne uslove (koje predvidja ovo lopovsko ministarstvo)???

MRGooD25
21.09.11., 20:46
Mislim da je ministarstvo preteralo sad... Ovo je idiotizam...

Sinbad
21.09.11., 22:59
Ja sam bio u martu ove godine da trazim dozvolu za uvoz i uzgoj loptastih pitona ali su mi rekli da bi dobio dozvolu za drzanje a tek posle za uzgoj moram da imam terarijume 120*60*60 po jedinci a sto vazi i za male zmije (velicina terarijuma za bebe nije zakonom propisana) zbog cega sam naravno i odustao od svega toga.

Tako da me sad interesuje sta je potrebno da se ispuni od uslova kako bi se dobila dozvola za uzgoj zmija posto znam da niko u Srbiji pa ni ti ne ispunjavate osnovne uslove (koje predvidja ovo lopovsko ministarstvo)???


Ako si bio kod Pedje video si kakvi uslovi trebaju , tako da ako tako nesto ispunjavas pravac u ministarstvo i njih cimaj za dozvolu .
To i mene ceka , pa ko prvi bude isao neka kaze sta i kako ...

yowandbm
22.09.11., 19:50
Ja imam Brachypelmu, nisam je prijavio i ne trebam da je prijavim ako sam dobro razumeo?

Graciotello
22.09.11., 20:05
Nemoras, ako neces da je razmnozavas kolko sam shvatiio. :D