PDA

Pogledaj punu verziju : Presvlacenje kod tarantula



biljanski
24.09.11., 14:05
Moozda sam promasio temu, ali nadam se da nisam..Imam par pitanja u vezi presvlacenja tarantula , kao na primer.. Kako izvuce zube ako su oni sve vreme manje vise "stvrdnutu"(ili su mozda skroz mekani kada ih tek izvuce? ) Kako moze da drzi noge tako iskrivljene u staroj kozi kada se izvlaci napolje, tj kako ih moze saviti u suprotnu stranu? A kako moze toliko veca da izadje iz stare koze to vrv ni vi ne znate .. Evo slika da skotnate na sta mislim, koja naravno nije moja ( sto mozda ne bi smelo da se update, ali ako je zabranjeno skinite :O )
http://img842.imageshack.us/img842/1932/2036688301bd2b08a039.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/842/2036688301bd2b08a039.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

yowandbm
24.09.11., 15:18
Zubi budu mekani, vidiš i da su beli skroz. Ona je u tim trenucima jako elastična jer joj nije formiran skelet (tačnije formiran je ali još nema svoju funkciju dok ne očvrsne). A počinje povećavanje tek pošto počne da izlazi iz stare košuljice, to joj je prilika dok je ne krene egzoskelet da očvršćava.
Starakošuljica brzo dehidrira i dosta se smanji a pauk se poveća, pa kad posle gledaš u staru košuljicu deluje da se mnogo više povećao nego što zaista jeste.

Muffy
24.09.11., 15:28
Znaci T nije porasla cim izadje nego se tek nakon presvlacenja povecava? To sam negde procitao, ali sam pomislio da nije tacno zato sto sam na forumu stekao drugaciji utisak...

Znaci, dok joj je egzoskelet vlazan ona se povecava...sta bi bilo ako bih povecao vlagu u terarijumu i samim tim usporio susenje novog egzoskeleta...da li bi vise porasla? ::D

yowandbm
24.09.11., 16:04
Ja joj obavezno malo povećam vlažnost (u mojoj glavi budem nekako zadovoljan i zamišljam da je tako bolje), a da li to zaista utiče ne znam :)

TheMaki
24.09.11., 16:20
Kako moze da drzi noge tako iskrivljene u staroj kozi kada se izvlaci napolje, tj kako ih moze saviti u suprotnu stranu? zglavkari generalno imaju mnogo složenije kretanje od nas recimo, i iako ne mogu tek tako da okreću noge kako stignu, uspeju da iskoordinišu članke tako da se saviju do suprotne strane. :)
Za uticaj vlage na brzinu rasta ne mogu da garantujem, ali s obzirom da je ceo proces presvlacenja pod slozenim hormonskim mehanizmom, ne verujem da na to mozes da utices. Mozes uticati temperaturom na rast, jer ces na taj nacin povecati intenzitet metabolizma i sve procese (naravno ako ne preteras) i ishranom (takodje) konstantno u zivotu. Ono zbog cega ti je vlaga bitna tokom presvlacenja jeste da se ne zaglavi u starom egzoskeletu. Meni je Zarko savetovao da povecam kod cyaneo oko 10% vlagu pred presvlacenje i tako i radim, ali to zavisi od vrste :)

hey-ho
24.09.11., 17:59
Logicno je da je novi skelet unutar starog manji a da se pumpa hemolimfom tokom presvlacenja jer je elastican. Dakle ispumpa tecnost iz prethodno nabrekle opistozome (koja se zato i smanji) i tada nastoji da zadrzi taj pritisak kako bi bio sto veci (pauk), sve dok ne ocvrsne skelet i pauk ostane te velicine. Dakle pauk ima za cilj da svakim presvlacenjem sto vise poraste.

biljanski
24.09.11., 18:09
zglavkari generalno imaju mnogo složenije kretanje od nas recimo, i iako ne mogu tek tako da okreću noge kako stignu, uspeju da iskoordinišu članke tako da se saviju do suprotne strane. :)

Interesantno.. Predpostavljam da zato i radi ono sa nogama kada skroz svuce staru kozu , pre okretanja na noge.. Izgleda mi kao da ih "ispravlja" ili tako nesto.. :D Nikako nisam mogao da se drzim u neizvesnosti u vezi ovih pitanje koje sam postavio :D Naravno ovde sam se obratio znajuci da cu naci mnogo vise nego na googlu .. :)

Vala su komplikovani ovi pauci :D

kraft
25.09.11., 03:56
kako kazes pauk da se "ispravlja" u stvari se proteze, a tim protezanjem i raste... negde sam tako procitao...

TheMaki
26.09.11., 11:38
Mene zanima da li period pred presvlacenje moze da varira nezavisno od pravila da sto je starija T duze traje? Moj mali cyaneo nije jeo 14 dana pred drugo presvlacenje, pa me zanima da li sada pred trece moze da se desi da to bude krace? Nije da nemam strpljenja, ali volela bih da izadje iz vegetativne faze da mogu opet da ga gledam kako lovi i plete :D
Inace, pred drugo sam mu drzala preveliku vlagu i dosta ga stresirala nudeci mu da jede posto je bilo prvo presvlacenje kod mene pa nisam bila sigurna da je to u pitanju, pa me zanima da li je to mozda uticalo, jer sam citala da kod mladih period pred presvlacenje obicno traje par dana?

loshme10
26.09.11., 11:53
Dobro pazi sa vlagom kod cyaneo, jer prevelika vlaga moze ozbiljno da im naudi, poznato je da ne vole vlagu, tacnije dovoljna im je vlaznost koja se nalazi u nasem vazduhu, s tim sto naravno moras da joj obezbedis posudu da pije iz nje, ili dok je mala jedan nakvaseni deo ali ne smes da preterujes. A sto se tice prvog pitanja, neko nepisano pravilo je da T sto je veca redje se presvlaci, mada mislim da moze tu da bude izuzetaka. Evo ti recimo primer: drzis T od 3cm na 20C i hranis je jednom u 10 dana, i presvuce ti se recimo posle 45 dana i poraste na 4cm. Ako je onda premestis na temperaturu od 27C i hranis je na svaka 3-4 dana, verovatno ce se presvuci u kracem roku od onih 45 dana(koje sam samo onako odokativno naveo kao primer). Ali ako je drzis uvek u istim uslovima, skoro sigurno ce se presvlaciti redje sto je veca.

Edit: i da dodam jos jedan slucaj, sto nadam se da neces da iskusis. Citao sam da T koje izgube jednu ili vise nogu ubrzavaju proces presvlacenja da bi im izrasle nove, iako prilikom tog presvlacenja ne porastu kao sto bi porasle u normalnim uslovima...

TheMaki
26.09.11., 18:27
Hvala, samo me je zanimalo da li su ti nepovoljni uslovi mogli uticati na duzinu perioda pred presvlacenje? Posto je drugo presvlacenje, cini mi se dugacko da se dve nedelje priprema, pa me je zanimalo da li je mozda zbog stresa i viska vlage odlozio presvlacenje ''za bolja vremena'' ili je to normalno, i zavisi od jedinke do jedinke? Nestrpljiva sam pa jedva cekam da se presvuce i poraste i aktivira :D

loshme10
26.09.11., 18:40
To sve zavisi od jedinke do jedinke, a kao drugo nista nije dugo kod tarantula! :D Moja geniculata je 3 meseca izgledala kao da ce svaki cas da se okrene na ledja! ;)

TheMaki
26.09.11., 19:18
Hahaha bas tako! Koji fejl! Ja vidim moju u polozaju ko prosli put, samo sto se ne okrene, reko mora da je to to! I nije :D. Za tri meseca ima ja da odbacim staru kozu i ispod izraste nova :th_ROTFLMAO::th_ROTFLMAO: