PDA

Pogledaj punu verziju : Sa kojom vrstom treba zapoceti ulazak u teraristiku(tarantule)



nrusic
25.09.11., 19:40
Kao prvo zelim da kazem reci hvala za ovakav jedan sajt i ovakve kvalitetne ljude koji se nalaze na ovom sajtu i daju kvalitetne i veoma vazne savete u vezi sa teraristikom,SVAKA CAST!!! samo ovako nastavite :)

Elem,vec duze vreme gledam postove na ovom forumu,uglavnom vezano za tarantule.
Pa sam resio da uskoro zasucem rukave i prikljucim vam se kao ponosni vlasnik taranutle :)
Interesuje me koja tarantula po vama je idelna za pocetnike a pritom da je lepih koloriteta.Znam da postoje razne vrste tarantula,one koje plete mrezu i one koje ne.Meni treba neka koja ce moci cesto da se vidi dok je u terarijumu da je aktiva da joj se divim i posmatram dok jede i dok se prsvlaci.
Za sada bih hteo da imam jednu tarantulu ali kako stvari stoje tj. dok sam citao raznorazne postyove na ovom forumu vidim da skoro niko ne ostaje samo na jednoj tarantuli pa ce izgleda tako biti i samnom,no prvo da ja nabavim za sada svoju prvu tarantulu ;)
Hvala puno svima unapred na odgovorima!
pozz i sve najbolje :)

p.s. Svaki savet od vas je za mene vise nego dobrodosao;)

Cold_Beer
25.09.11., 19:54
Dobrodosao! Mozes uzeti neku iz porodice brachypelmi (smithi,boehmei,emillia...) Isto su jako lepe Avicularie (versicolor,geroldi,purpurea...) mada one pletu i uglavnom su u mrezi,pa ih je tesko videti. A. geniculata je isto zanimljiva display tarantula.

loshme10
25.09.11., 20:42
Mogao bi ti prvo nama da pomognes da bismo mi pomogli tebi! :D Reci nam kakve tarantule ti se svidjaju? Pre svega: terestrijalne(one koje su uglavnom na zemlji), arborealne(iznad zemlje) ili mozda kopaci? Da li bi voleo da ti T poraste velika(20+ cm) ili bi voleo neku manju? Pletac ili nepletac? Da li bi za pocetak neku mirniju i slabo toksicnu ili bi odmah neku agresivnu(defanzivnu) i otrovniju? Ovako ne vredi, jer nisi naveo ni jedan kriterijum, pa ce neki da ti preporuce mirnije za pocetak, a neki koji vise vole brze i defanzivne ce ti odmah za pocetak preporuciti murinusa ili regalisa... Odgovori na ova pitanja pa cemo da vidimo kako mozemo da pomognemo... Pozz i dobrodosao! ;)

Graciotello
25.09.11., 21:19
Dobrodosao! Izaberi onu sto ti se najvise svidja!! :D Kad odaberes mi ti kazemo "kako" sa njom. :)

Vlada 71
25.09.11., 21:46
Iz roda avicularia ti ne bih preporucio ni jednu jer su one zahtevnije tarantula. Ja bih ti preporucio Chloromatopelma cyaneopubescens. Prelepa je, nikad ne odbija hranu, moja se nikad ne skriva, i nije agresivna :D ...

hey-ho
25.09.11., 21:51
Dobrodošao! Brachypelme su lepe i mirne mada sporo rastu. Avicularie su dosta osetljive na vlagu, zbog čega često ginu tako da nisu baš najbolja za početnike.
Dobre su i A. geniculata i L. parahybana, rastu dosta brzo i krupne su, mada njih faktički imaš na svakom ćošku, svi ih imaju :)
Meni je prva tarantula bila zlatnokolenasta G. pulchripes i bio sam prilično zadovoljan. Ja bih ti preporučio nju, koja za razliku od ostalih Grammostola dosta brzo raste (takođe naraste krupna), lepih je boja a prilično je tolerantna, gotovo nikad ne napada i može se šetati po rukama.
Ja imam u ponudi mladih 2-3 presvlačenja za 250din po komadu, a raspitaj se na forumu možda neko ima i većih ako ti treba. :)

biljanski
25.09.11., 22:01
Ne znam zasto niko pocetnicima ne savetuje N.chromatusa :o Ja ga imam gotovo od kada sam krenuo.. Bio je agresivan no smirio se, cak moze i na ruku, jede puno, vidljiv je i bar moj ima kada i ne staje da kruzi po terariumu, izuzetno brzo raste i nije tezak za cuvanje .. :) Naravno od pocetka imam i L.parahybanu i geniculatu.. Geniculata je mnogo aktivnija ali i agresivnija i mnogo vise jede :P Dok je parahybana "divljak" prema hrani ali poslusna na ruci (mada desi se i da su veoma agresivne).. Ali predpostavljam da ti se parahybana nece svideti ako trazis nesto sarenije :D I da, uzeo sam i pulchripes bas od Hey-ho, ona ti je na neki nacin i sarena i vidljiva, a pritom te nece ujesti :D Pozdrav i srecno u biranju :)

loshme10
25.09.11., 22:03
Pre bih rekao da su Avicularie osetljive na ventilaciju(tacnije nedovoljno vazduha i zato im treba obezbediti dojagonalnu ventilaciju), nego na vlagu, ali to je vec mozda i offtopic pa necu da razvlacim pricu... I dalje mislim da ipak nrusic treba da nam kaze sta otprilike trazi, a ne da mu svako od nas preporucuje svoje omiljene T! :p

bandaur
25.09.11., 22:59
Dobrodosao. Po meni, tarantule su kao stovorene za pocetnike i zahtevaju minimalno truda, tako da koju god tarantulu izaberes, neces pogresiti. A slozio bih se sa Graciotello, izaberes koja ti se svidja, a sve vezano za tu vrstu ces saznati ovde :).

Axe Marko
25.09.11., 23:31
Savetujem ti chromatusa.Nije zahtevan toliko za odrzavanje,vidljiv skoro uvek i halapljiv.:) Mada bolje napravi izbor od par T koje ti se svidjaju pa ce ti ljudi reci o svakoj po nesto i sta i kako sa njima.Nemoj da ti drugi biraju ljubimca.:) Pozz covek..:)

VeNoM-StinG
26.09.11., 00:01
Niko nije predlozio chromatusa druze zato sto vole da cape za rucicu axaxa :D Milose on trazi terestrijalnu , koju ce stalno videti je l tako? :) uzmi lepo geniculatu ili neku iz roda gramostola jest' da sporo rastu ali ima izuzetaka npr. pulchripes (samo sto je slicna kao geniculata ,druge boje na kolenima :D ) uzmi smithia i gotovo. Dobrodosao :)

nrusic
26.09.11., 00:20
Hvala svima na toploj dobrodoslici :D

Elem izvinjavam se svima sto u prvom postu nisam bio malo detaljniji i nisam malo bolje opisao kakvu tarantulu zelim da imam.

Zeleo bih da imam kao prvu T terestrijalnu jedinku koja je cesto vidljiva u terarijumu,koja je relativno laka za drzanje,vidljiva dok jede.I da nije neka od agresivnijih vrsta.
Gledajuci neke vrste koje ste mi vi preporucili(nasta vam svima od sveg srca puno zahvaljujem) najvise su me privukle: Grammostola rosea,Chromatopelma cyaneopubescens,Brachypelma smithi,Brachypelma boehmei.
Za sada ove 4 jedinke su mi privukle paznju :)
Nadam se da ce te vi imati vremena(znanje vec imate) da mi posvetite i kazete mi za koju od ovih vrsta da se opredelim,ko zna mozda bude cak i neka peta u pitanju :)
Pozdrav svima i hvala vam puno na pomoci i utrosenom vremenu koje ce te potrositi za mene ;)

VeNoM-StinG
26.09.11., 00:42
Ma gramostola se ostavi uzmi , Cyneopubescens ili smithi :) Ovako za cyneo ti trebaju samo dve grane da prekrstis da bi ona lepse plela , vlaga ( 65 % ) hranis na svaka 3-4 dana , dobra ventilacija , a za smithia 60 % vlaga hranis na svaka 5 dana posto sigurno nece jesti na svaka 3 (barem moj ne jede) XD:rolleyes: jedno skloniste i to je to. Povecavas vlagu kad treba da se presvuku za jedno 10 % i uzivaj :)

loshme10
26.09.11., 00:43
Ako je tako, za pocetak preporucujem A. geniculata, L. parahybana, N. chromatus(jedu kao ale i jako brzo rastu), B. boehmei, B. auratum(pre nego smithi), B. emilia(prelepe boje, ali mnogo slabije jedu od one 3 prve i mnogo sporije i manje rastu), G. pulchra(najlepsa od svih ovih ali i najsporije raste(osim mozda emilie), mada moze da poraste velika... Onda G. rosea, koja takodje jako sporo raste, G. aureostriata(pulchripes), A. seemani, B. albopilosum, B. vagans, C. cyaneopubescens... Eto nekoliko predloga pa ti biraj koja ti se najvise svidja jer su sve dobre za pocetnike i lake za drzanje! ;)

DigiNS
26.09.11., 01:22
G.pulchripes prelepa je tarantula a i nije tarantula koju svaku ima


http://imageshack.us/photo/my-images/241/grammostolapulchripes1j.jpg/sr=1

Malo je tarantula van forme ali sam ti postavio sliku cisto da vidis kakve boje ima,
P.S. Nije moja slika

Nikol
26.09.11., 01:37
Ja ti preporucuje Chromatopelma cyaneopubescens, jos kad je mala ima prelepe sare(boje), brzo raste ,puno jede, ne moras cesto da joj fajtas vodu , i mnogo plete.:D

kraft
26.09.11., 02:37
ja glasam za chromatopelma cyaenopubescens definitivno ;) ako ja licno kupujem jos neku tarantulu to ce da bude bas ova jer dosta plete, aktivna je, brzo raste, lepo izgleda... sve u jedno.

Graciotello
26.09.11., 09:43
Onda bih ti preporucio C.cyana. I to malog. Potpuno promeni boju dok raste. Dok su mali izgledaju ovako:
http://lh3.ggpht.com/-CDM1KHMSaAE/SXamoqSizzI/AAAAAAAABR0/1EtoClswE-g/DSC00662.JPG
A kad porastu ovako :
http://lh4.ggpht.com/-IDesGWduzDI/SXam9zNiOmI/AAAAAAAABSU/LN-M47R2KOs/DSC01773.JPG
Ostalo ti ispisano gore :)

Zlopanja
26.09.11., 09:55
Uzmi onu T koja ti se svidja! Ne mozes pogresiti.
P.S. Dobrodosao!!!

darkomarkovic21
26.09.11., 10:28
Preporucujem Chromatopelma cyaneopubescens ili A.geniculata... Agresivne prema plenu, halapljive, brzo rastu. Cyano ima lepse boje ;) N.chromatus ti ne preporucujem jer imam lose iskustvo, trenutno, mnogo je plasljiv, odbija svaki cas da jede i cima se na svaki sum (nadam se da se clanovi koji ga poseduju nece uvrediti, samo iznosim utiske). pozzz

P.S. Mislim da sam medju malim brojem pocetnika koji nisu postavljali ovakvu temu na forumu. :p

jovanbabic
26.09.11., 14:21
Samo nemoj manju od 5 presvlacenja moj savet. Dobrodosao! :)

Mirko T
26.09.11., 23:02
A kako biti siguran koliko je T. stara i koliko je imala presvlacenja?

p.s.:prvi post na forumu, pa stoga pozdrav svima.

hey-ho
26.09.11., 23:55
Pozdrav! Koliko je tarantula stara ili koliko se puta presvukla ti obicno kazu ljudi od kojih kupujes.

biljanski
27.09.11., 00:05
Samo nemoj manju od 5 presvlacenja moj savet. Dobrodosao! :)

To ti i ja mogu savetovati.. Jer sam imao lose iskustvo sa prvim slingom na zalost :x

nrusic
27.09.11., 14:11
Hvala jos jednom svima na savetima :)

E ovako,izbor sam malo smanjio na cak 3 tarantule: B.boehmei,B.emilia,C.cyaneopubescens
E sad znam da C.cyaneopubescens voli da plete mrezu,pa me interesuje da li mi zbog toga treba veci terarijum i da li cu ja nju uopste i vidjati od te mreze?I koliko ona maksimalno poraste?
A sto se tice vrsta Brachypelma boehmei i emilia,interesuje me koliko su opasne dlacice koje one izbaciju? Posto bih iskreno zeleo makar jednom da drzim T u svojoj ruci,znam da vecina to vas ne odobrava ali voleo bih da dozivim to iskustvo makar jednom.
Jos jedna stvar,napisali ste da ne uzimam tarantulu manju od 5 presvlacenja,pa me interesuje kolika je onda ona velicine kad se presvukla 5 puta?
I gde mogu neke od ovih vrsta da nabavim u BG-u a da cena ne bije po usima?
Hvala jos jednom svima
Pozz i sve najbolje :)

Zlopanja
27.09.11., 14:33
Dlacice nisu puno opasne ali se treba paziti da ti ne dodju u dodir sa sluzokozom (oci, usta, nos...). Ako je ne uznemiravas puno nece ih ni bacati. Koliko je velika T posle 5 presvlacenja zavisi i od vrste a i od same jednike. Kad su male sve se kriju cesto a kad porastu sve se kriju redje. Pogledaj u ponudi sta ima u Bg-u, siguran sam da ces nesto naci:mosh:

loshme10
27.09.11., 14:45
Za cyaneo ti treba mali terarijum jer je to jedna od najmanjih vrsta T(raste 13-14cm u rasponu nogu). Boehmei i emilia mogu vise da porastu, i treba im veci terarijum. Iz mog iskustva(a zaprasivale su me cyaneo i boehmei), dlacice nisu narocito opasne, malo svrbi i to je to(dok me je od parahybane svrbelo kao da imam sugu! :D )... Moja preporuka od ove 3 je boehmei. Emilia stvarno presporo raste a cyaneo je premala po mom ukusu. Ali to je samo moje misljenje, ti uzmi onu koja ti se najvise svidja, sve 3 su dobre za pocetnike! ;)

nrusic
27.09.11., 17:06
A koliki mi treba najveci terarijum za cyaneo a koliki za bohemei?
Btw,nisam nasao tacni podatak koliki je maksimalni rast bohemei i koliko zive muzjaci kod obe vrste?
Jos jedna stvar,ocu li moci vidjati u terarijumu cyaneo,posto ne znam koliku mrezu plete,a i negde sm procitao da mi trebaku par drveca da stavim u terarijum za tu vrstu?

loshme10
27.09.11., 17:44
Za odraslu cyaneo ti je po meni dosta 25x20x20, a za odraslu boehmei 30x30x25. Cyaneo ce da isplete gustu i veliku mrezu, i nikad se ne zna da li ce da bleji na sred nje ili ce negde da se zavuce, dok je boehmei uvek vidljiva. Boehmei moze da poraste najvise do 16-17cm. A sto se muzjaka tice, zive mnogo krace od zenki, da kazemo cyaneo oko godinu(mozda i dve) posle "mature", a boehmei duze, citao sam da moze i do 4-5 godina da dogura, ali to je sve relativno... U svakom slucaju, najbolje ti je ako dobijes muzjaka da ga posaljes na parenje a ti uzmes novu T! ;)

darkomarkovic21
27.09.11., 18:54
Iskreno ja sam za C.cyano iz razloga (sto je meni) lepsi od boehmei, stalno jede, ne odbija has osim pred presvlacenje, i bas je lepo kad plete.. Dok boehmei ume da odbija hranu bas dugo i to bez razloga... E sad sto se duzine zivota tice, ako ti se C.cyano padne muzjak necete dugo da se druzite ;) ali ok kako kaze loshme i da bude mozes da ga menjas...

Mozda gresim, ako je tako neka me neko ispravi, mislim da su muzjaci C.cyano bas trazeni iz rayloga sto veoma cesto stradaju pri parenju :( tako da neces biti u gubitku i u tom slucaju.... pozzzzz

Graciotello
27.09.11., 19:52
Imam i boehmei i cyana :) Eh sad, boehmei jeste da je uzivo jako lepa. Mada i cyano je extra, ali mi je interesantiji jer plete. Pa kad se hvalis svi gledaju nju jer je kao plava i plete.
I da uvek ti je vidljiv cyano.
Tako da moj savet ide za... Obe!!
.

TheMaki
06.10.11., 14:15
Ja glasam za cyaneo jer je imam i stvarno me odusevljava, mada se slazem da je najbolje obe da uzmes ako mozes :D

yowandbm
06.10.11., 15:25
Moj ti je savet da pažljivo biraš vrstu i ne zalećeš se i kupiš 4+ pauka odjednom itd. Ja sam u početku tako radio, pa sad baš i nemam gde sve da ih držim...nije mi zanimljivo da mi soba od 20m2 ima 5 velikih terarijuma koji štrče, jednostavno meni nije lepo, kao zoo-shop je...teško je da se na početku suzdržiš da ne uzmeš više vrsta jer svaka je na svoj način dobra, ali moj ti je savet da uzmeš 1 ili 2 pauka i da ih držiš 1-2 godine, kad budu malo veći odrediš pol, za to vreme shvatiš da li ti se sviđa ovaj hobi, skontaš koliko prostora u sobi/kući imaš, osmisliš gde bi i koliko bi terarijuma stavio, i na kraju razmisliš da li ti treba 10 paukova ili samo 1 ili 2.

darkomarkovic21
07.10.11., 01:58
Moj ti je savet da pažljivo biraš vrstu i ne zalećeš se i kupiš 4+ pauka odjednom itd. Ja sam u početku tako radio, pa sad baš i nemam gde sve da ih držim...nije mi zanimljivo da mi soba od 20m2 ima 5 velikih terarijuma koji štrče, jednostavno meni nije lepo, kao zoo-shop je...teško je da se na početku suzdržiš da ne uzmeš više vrsta jer svaka je na svoj način dobra, ali moj ti je savet da uzmeš 1 ili 2 pauka i da ih držiš 1-2 godine, kad budu malo veći odrediš pol, za to vreme shvatiš da li ti se sviđa ovaj hobi, skontaš koliko prostora u sobi/kući imaš, osmisliš gde bi i koliko bi terarijuma stavio, i na kraju razmisliš da li ti treba 10 paukova ili samo 1 ili 2.

Prvi PRAVI predlog!!! :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut:

Kijara
25.10.11., 11:17
PozZ svima :) Napokon sam se i ja pridruzila forumu :) Naravno sa gomilom pitanja :) Ja sam juce uzela Gramostolla pulchripes i zaista je majusna :) Nisam joj jos nista spremala terarijum, tj teglu u koju cu da je prebacim jer nemam pojma kakve uslove treba da joj obezbedim. Planiram da kupim kokosov treset, cula sam da bi on bio najbolji... Najvise me od svega zanima voda... Kako ja moju Guzu (tako se zove tarantula da nekome ne padne nesto cudno na pamet :) ) da snabdem dovoljnom kolicinom vode? :)

Geni
25.10.11., 11:24
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5294

Salepet
26.10.11., 00:22
Ja sam poceo sa Nhandu chromatusom i vrlo sam zadovoljan za sad.Stalno je u pokretu i to mi se najvise dopada kod nje.Al ipak mislim da trebas uzeti onu koja se tebi dopada. :)

ACO87
26.10.11., 21:41
Poceo sam sa L. parahybanom super je..... :)

darkomarkovic21
27.10.11., 00:00
A.geniculata... Treba probati... Ne ostavlja nikog ravndušnim....

ACO87
27.10.11., 00:01
Ma sve su lepe, mislim da izbor zavisi od ukusa coveka :)

Chibs
30.10.11., 20:55
Lasiodora parahybana extra T iako nisam u ovom svetu msm da je ova extra za pocetak kako sam procitao

Vlada 71
30.10.11., 21:39
Ja bih ti preporucio C. cyaneopubescens, najbolja je tarantula po meni. Nikad nije odbila hranu, ima prelepe boje, nije agresivna, i moja nije plasljiva po ceo dan kulira na jednom mestu :D