PDA

Pogledaj punu verziju : Terarijum za buduću bou, pomoć



Slavkot
27.09.11., 19:37
:th_welcome:

Zanima me u vezi temperature da li je dovoljna spot lampa ili su neophodni kabel grejač ili grejna folija.

NecrovoX
27.09.11., 19:56
Zavisi kolika ti je temp u kući. Meni je npr danju dovoljna spot sijalica od 250w koju regulišem potenciometrom, a noću imam jedan kabel gejač i keramičku sijalicu. Leti naravno samo spot, a od jeseni do proleća noću moram da dogrevam kako temp ne bi otišla ispod 20 stepeni.
Zavisi i od veličine terarijuma, čime i kako si ga pravio, ali najviše od temp u prostoriji u kojoj se nalazi terarijum.

MRGooD25
27.09.11., 20:46
Meni spot lampa sasvim dovoljna... Ter mi je od iverice i stakla..

Sinbad
27.09.11., 20:55
Zavisi cime se greje prostorija u kojoj je zmija i shodno tome se stavlja grejno telo za zivotinju...

Moje misljenje :icon_salut:

silwert
27.09.11., 21:28
Naravno da najvise zavisi od temperature u samoj prostoriji ukoliko je temeperatura veca od 20stepeni onda samo spot sijalica je dovoljna, a i opet zavisi od cega je terarijum napravljen i koliko dobro zadrzava toplotu unutar njega
Najbolja varijanta je da imas sve ( spot lampu i grejnu foliju ) pa ako dojde do potrebe da se pali folija da dogreva bolje da je tu nego da se lupa glava sto je nisam stavio :(

Vlada 71
27.09.11., 21:55
Nebi bilo lose da stavis ti i spot lampu i kabl grejac,pa ako ti tem., zadovolava samo spot ti ces onda lako da ga izvadis.Pozz.

Igor Velevski
27.09.11., 23:22
Kao prvo sve pohvale sto prvo radis ter. a posle nabavljas zivotinju! Inace za grejanje uzmi grejnu foliju, a kao osvetljenje terarijuma stavi neonku ili stednu sijalicu i kraj price! Ovo ti kazem zbog nekoliko razloga, a to su da ti su osvetljenje i temperatura razdvojeni, da se ne bi zamarao oko cesce promene sijalice, a dok je ne promenis, da ti zmija bude na hladno, da se ne zamaras da nabavljas ili sam radis zastitnu mrezicu oko sijalice koje itekako kvare unutrasnji izgled samog terarijuma! Uradi ovako i nemas brige!

Slavkot
28.09.11., 08:17
U pitanju je terarijum dimenzije 185 x 85 x 127 cm (d, š, v) izrađen od osb ploče i stakla od 6 mm sa prednje strane dva klizna i jednog bočnog. Ispod terarijuma sam ostavio 2 cm šlic za stirodur, na poklopcu imam otvor 50x10 cm zatvoren metalnom mrežicom (ventilacija). Ja svakako planiram da uzmem spot lampu zbog svetla, grejanja i estetike naravno, a za kabel grejač ili foliju ću morati da se snađem pošto je nema kod mene. Sobna temperatura mi je cirka 20-25 C zimi, dobro se greje (loži) :) slike ću ubaciti kasnije da vidite kako to izgleda. hvala i pozdrav

nole
28.09.11., 09:58
Ne znam gde si u Srbiji, ali u Bg mozes da uzmes grejnu foliju za podno grejanje mnogo jeftinije od gotovih grejaca a ja sam prezadovoljan kako greje ,pogledaj npr. na ovom sajtu http://www.rovex.rs/podnogrejanje/grejnafolija.html

VeNoM-StinG
28.09.11., 11:37
Ne treba ti grejac brate za tu temperaturu :) , a koja boa je u pitanju?

MrFuzzums
28.09.11., 11:56
Stefke ne mozes da kazes da mu ne treba grejac za sobnu temperaturu od 20-25 C. A onda da ga pitas koja boa je u pitanju! Kako znas da mu ne treba? Ja se ne razumem u boide ali mogu da pretpostavim da im treba temperatura(preko dana) oko 30 stepeni, ali ponovo ne znam kako ide od vrste do vrste i zato nisam nista napisao. Pa tako i ti kad ne znas nesto nemoj da pises. Dajes ljudima lose savete

Slavkot
28.09.11., 12:01
Nije mi konstantna temperatura u sobi.. pošto sam dobar deo dana na poslu nekih 12h :th_typing: tako da moram imati obezbeđeno... pa planiram BCI.

Slavkot
28.09.11., 19:06
Nadam se da će sad upaliti :) evo par slika kako izgleda http://s1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/

http://i1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/DSC00683.jpg

http://i1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/DSC00679.jpg

http://i1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/DSC00680.jpg

VeNoM-StinG
29.09.11., 00:43
Stefke ne mozes da kazes da mu ne treba grejac za sobnu temperaturu od 20-25 C. A onda da ga pitas koja boa je u pitanju! Kako znas da mu ne treba? Ja se ne razumem u boide ali mogu da pretpostavim da im treba temperatura(preko dana) oko 30 stepeni, ali ponovo ne znam kako ide od vrste do vrste i zato nisam nista napisao. Pa tako i ti kad ne znas nesto nemoj da pises. Dajes ljudima lose savete

xaxa decko je napisao da mu je 26 stepeni zimi , a i zmije u zatocenistvu trebaju valjda da imaju improvizaciju leta , jeseni , zime... Zato cuti molim te...

juka83
29.09.11., 01:09
Ne znam tacno za tu bou, ali siguran sam da joj treba odredjen stepen vlaznosti ipak je iz tropske sume! Pa ti predlazem da sve sto je drveno zastitis nekom vrstom laka (naravno onom koja ne isparava toxicne pare), da nebi u najgorem slucaju drvo truhlo!

nenad
29.09.11., 01:13
xaxa decko je napisao da mu je 26 stepeni zimi

Ne, nije, napisao je da mu je 20-25 C zimi. Čuvati bou na 20 stepeni nije dobro, tako da mu je potrebno grejanje. Najidealnije je kad ljudi koji čuvaju zmije pišu o čuvanju zmija. To je mnogo bolje nego odgovarati na sva pitanja o svim životinjama, iako nemaš iskustva sa svim tim životinjama.

Slavkot
29.09.11., 09:08
Premazao sam ga 2x sa dvokomponentni parket lakom „ER Lac“ tako da sam ga zaštitio od vlage. Ivice, uglove (sastave silikonom) nadam se da će biti ok? Slažem se sa tobom Nenade... a ti Stefke tvoje zivotinje vodi na zimovanje, Kopaonik.. i ne zaboravi sa ih hraniš lastama preko proleća da ne osete razliku ;)

Slavkot
29.09.11., 11:47
Da li je ovo neophodno?? Odgovor od Rovex Inženjering d.o.o

(Nikakav problem dve folije širine 40cm snage 40W/m i duzine 180cm
Znaci treba Vam 4m folije cena 700din/m 4 konektora od 70din
I to je to. Ukoliko je potreban termostat dodaje se termostat ali najčešće nam kupuju bez termostata.) da li je potrebno da se prekrije cela površina, dno terarijuma folijom? da se ne zalećem.

Stiv
29.09.11., 14:48
Ne treba da ti cela povrsina poda bude u grejnoj foliji nego samo 1/3 ali posto ti je velika povrsina poda moze i manje, da bi zmija mogla da izabere topliji i hladniji deo.U toplijem treba da ti bude temperatura do 32C a u hladnijem 24-25C.

nole
29.09.11., 20:07
Imam taj grejac,ali tvoj terarijum je veliki i visok imas dosta staklenih povrsina ,gubices toplote dosta.Lozis za grejanje kako mi se cini da si napisao,nocu verovatno ne lozis pa ti temperatura pada?Trebalo bi da pokrijes polovinu, zmija ce imati dovoljno mesta da odabere toplo hladno.Poz

Sinbad
29.09.11., 20:16
Nocu je najbolje kada ugasi spot lampu da koristi keramicki grejac(ne svetli samo greje) koji se shrafi na sijalicno grlo i temp regulise potenciometrom ...

Slavkot
29.09.11., 20:54
Tako ću i odraditi, polovinu da prekrijem.. pa ću da vidim da li ću postići željenu temperatur. Što se tiče grejanja same sobe zadržava toplotu u prostoriji do 12h (podne) bude prijatno.

E sad pošto imam šlic ispod terarijuma 2 cm gde ću da ubacim stirodur, da li između stirodura i dna da ubacim tu grejnu foliju? Ne mora folija da ide u sam terarijum!? Mislim da se neće oštetiti stirodur, istopiti, ne daj bože zapaliti ??? ili da jedan deo ubacim isto OSB ploču gde je grejač. Hvala

Stiv
29.09.11., 21:07
ubaci foliju u terarijum a preko zalepi linoleum. On nije mnogo debeo pa ce propustati dovoljno toplote da se zagreje terarijum.

PavleR
30.09.11., 16:39
Nocu je najbolje kada ugasi spot lampu da koristi keramicki grejac(ne svetli samo greje) koji se shrafi na sijalicno grlo i temp regulise potenciometrom ...

Pozdrav.

Potpuno se slažem sa Sinbadom. Sva rasprava u ovoj temi se svodi na neku vrstu podnog grejanja sto za Bou constrictor nije dobro. Boa constrictor je životinja koja ce (generalizujem) 95% vremena provoditi na tlu a podno grejanje ce isušiti supstrat tako da ce vlažnost u nivou zmijinog boravka biti daleko ispod potrebnih 50-60% vlažnosti potrebne boi. Ja svoj terarijum grejem upravo keramickim grejacem povezanim na termostat koji mi omogucuje da u svakom trenutku imam željenu temperaturu, toplota zmiji dolazi odozgo kao i u prirodi, a supstrat se manje isušuje (mada se opet isušuje, ali ništa što se orošavanjem ne može srediti). Svetlost sam obezbedio neonkom, tako da i nocu keramicki grejac daje temperaturu koja ne pada ispod 26 stepeni (to reguliše night-day termostat).

Problem sa terarijumom iz ove teme je njegova visina, i to jeste ono što otežava primenu keramickog grejaca. Ako bi se grejac postavio na plafon terarijuma ne verujem da bi dovoljno toplotne energije stiglo do poda, a ako bi se postavio na sredini bocnog zida gubici bi bili veliki jer bi prvo topao vazduh išao u visinu. Sama visina nameće primenu podnog grejanja ali smatram da bi folija trebala da bude samo način da se terarijum dogreje a ne osnovno grejno sredstvo.

Igor Velevski
30.09.11., 18:06
Pozdrav.

Potpuno se slažem sa Sinbadom. Sva rasprava u ovoj temi se svodi na neku vrstu podnog grejanja sto za Bou constrictor nije dobro. Boa constrictor je životinja koja ce (generalizujem) 95% vremena provoditi na tlu a podno grejanje ce isušiti supstrat tako da ce vlažnost u nivou zmijinog boravka biti daleko ispod potrebnih 50-60% vlažnosti potrebne boi. Ja svoj terarijum grejem upravo keramickim grejacem povezanim na termostat koji mi omogucuje da u svakom trenutku imam željenu temperaturu, toplota zmiji dolazi odozgo kao i u prirodi, a supstrat se manje isušuje (mada se opet isušuje, ali ništa što se orošavanjem ne može srediti). Svetlost sam obezbedio neonkom, tako da i nocu keramicki grejac daje temperaturu koja ne pada ispod 26 stepeni (to reguliše night-day termostat).

Problem sa terarijumom iz ove teme je njegova visina, i to jeste ono što otežava primenu keramickog grejaca. Ako bi se grejac postavio na plafon terarijuma ne verujem da bi dovoljno toplotne energije stiglo do poda, a ako bi se postavio na sredini bocnog zida gubici bi bili veliki jer bi prvo topao vazduh išao u visinu. Sama visina nameće primenu podnog grejanja ali smatram da bi folija trebala da bude samo način da se terarijum dogreje a ne osnovno grejno sredstvo.

Mit o tome odakle dolazi toplota je rasklinkan i apsolutno nije bitno za zmiju odakle dolazi toplota, dali od gore ili od dole! Jedino prirodno ima samo u prirodi i nigde na drugom mestu Ako cemo vec o tome, stani bos na kamen koji je na suncu i videces odakle dolazi toplota...... Sto se vlage tice, nemoj da se opterecujes sa procentima, pogotovu kad se radi o Bou constrictor. Za zivotinje koje su osetljive na vlaznost preporucio bih mu grejni panel, ali za bou c. i ovaj ter. koji je napravio, idealno resenje je grejna folija. Neka stavi to i resice problem grejanja, ne vredi toliko rasprave za resenje grejanja jednog terariuma, nema tu puno filozofije :) !

Sinbad
30.09.11., 18:20
Ovako moze u nedogled zato sto svako misli da je rekao ono pravo resnje i misli da je u pravu , zato se ja povucem cim vidim da mi neko pametuje i ne ulazim u diskusiju jer 100 ljudi 100 cudi...
Neka decko procita sve postove i neka sam oluci kako ce da greje ter ;)

Igor Velevski
30.09.11., 18:33
Tako je, svako misli da je u pravu :), ali sta hocu da kazem.......dovoljno je samo da se vidi kako su resili grejanje veliki odgajivaci koji imaju 20-30-40 godina iskustvo, koji ih godimana gaje i razmnozavaju i problem je resen. Nije ozbiljno da neko misli da je u pravu sjedne strane, a da sa druge strane iskustvo i uspesi odgajivaca prave greske i nepravilnosti. Nema sta da razmisljam o najboljem grejanju B. constrictor, ako na youtubeu vidim kako to rade renomirani i iskusni odgajivaci.....i opet ono.. svako misli da je bas on u pravu :) ako ja nisam u pravu, onda nisu ni oni :), jer ja sam to video i naucio od njih!

PavleR
30.09.11., 19:07
Tako je, svako misli da je u pravu :), ali sta hocu da kazem.......dovoljno je samo da se vidi kako su resili grejanje veliki odgajivaci koji imaju 20-30-40 godina iskustvo, koji ih godimana gaje i razmnozavaju i problem je resen. Nije ozbiljno da neko misli da je u pravu sjedne strane, a da sa druge strane iskustvo i uspesi odgajivaca prave greske i nepravilnosti. Nema sta da razmisljam o najboljem grejanju B. constrictor, ako na youtubeu vidim kako to rade renomirani i iskusni odgajivaci.....i opet ono.. svako misli da je bas on u pravu :) ako ja nisam u pravu, onda nisu ni oni :), jer ja sam to video i naucio od njih!

Ovo što si napisao je jako maliciozno i ne priliči nekom ko ima uticaj i poštovanje na ovom forumu da ovako piše. Ti si jako dobro svestan da postoje izuzetno renomirani uzgajivači, koji gaje i razmnožavaju podvrste Boa constrictor za koje većina terarista nije ni čula a koji su apsolutno protiv postavljanja bilo kakvih traka, folija i sličnog. Možda oni nisu u pravu ali trebao si i to da navedeš. Naravno da svako grejno telo može da posluži samo je pitanje šta je lakše a šta kvalitetnije. Ja svoje zmije držim tako što se odlučijem za što kvalitetniju opremu jer nisam ni trebao da kupujem zmije ako ću da idem na varijantu lakšeg i jeftinijeg, i to preporučujem i drugima.

Obećavam administratorima da neću više postovati na ovu temu. http://www.teraristika.org/forum/images/icons/icon7.gif

Sinbad
30.09.11., 19:19
Veliki odgajivaci drze sve zmije u rack sistemima ;) i nemaju drugu opciju za grejanje osim folija grejaca a ovo je po meni preveliki ter da bi se grejao folija grejacem i preko tog folija grejaca ide OSB ploca od 2cm , zato sam i rekao da je najbolje da stavi keramicki grejac jer sa OSB plocom preko folije od 40w bi dobio samo topli pod a o temp od 25-30c bi mogao samo da sanja :)

Toliko od mene u ovoj temi :)

Igor Velevski
30.09.11., 23:51
Pavle, stavio sam ovde postove da pomognem coveku, a ne da se svadjam, zato sam i upotrebio nekoliko smajlija, jer sam pretpostavio da moze neko da pomisli da zelim da se svadjam.....Folije koje mozete da nadjete u Beograd daleko od toga da nisu kvalitetne, dosta ljudi ih godinama koriste i nekvalitet bi sigurno do sad izbio na povrsinu, a osim toga one se upotrebljavaju za grejanje kuce, stanove gde se postavljaju ispod plocice, to dovoljno govori o kvalitetu. Ako vec pricamo o kvalitetu, ja sam ubedjen da ce pre da pregori keramicki grjac nego folija. Ono sto Simbad kaze da veliki odgajivaci drze zmije u rack sistemima je tacno i to je sve sto znaci minimum za zmiju gde ce normalno da obavlja sve zivotne funkcije, vise od toga su terarijumi. Za ovaj terarium, dovoljno je folija grjac preko kojeg ce da stavi plocice i na taj nacin zmija ima topliji deo u terariumu i deo gde ce da ide posle svakog obroka, da direktno zagreje stomak. Osim svega ovoga, pod ce da bude zasticen od vlage. Tako bih ja napravio, a inace, svakako izbor je njegov sta ce i kako ce da radi.

Slavkot
01.10.11., 00:04
Ja sam samo pokušao da pitam šta je NAJBOLJE, ne ko je najpametniji od vas, šta je najjednostavnije ili najjeftinije! I kako da dođem do tog zaključka što se tiče samog grejanja terarijuma pre nego što uzmem zmiju.. U svakom slučaju hvala svima.

nenad
01.10.11., 00:09
Obećavam administratorima da neću više postovati na ovu temu. http://www.teraristika.org/forum/images/icons/icon7.gif

Nema razloga za ovakvim obećanjima, jer forum i jeste tu da se iznose različita mišljenja. Ne možemo se uvek svi u svemu slagati, ali u takvim situacijama nema potrebe za svađom, nek svako prezentuje svoje mišljenje na najbolji način. Ono što i nije baš neophodno na fourmu je kad osobe bez ikakvog iskustva dele savete, ostavljajući tako utisak početnicima da su jako iskusni. I tako mogu da daju jako loš savet. Ali, trenutno nije to u pitanju ;)

popke
01.10.11., 00:49
Ja bih stavio jednu trecinu povrsine foliju i jedan spot recimo ! Mislim da nebi bilo skupo i da bi bilo ok za ovakav ter ! E sad uvek moze da se stavi i tajmer neki i potencionometar. Ali opet glupo je reci ovako napamet, posto covek nema konstantno grejanje sobe pa bi to moglo da bude problem !

rudios
02.10.11., 05:12
kada je potrebna temperatura 30 st.
a grijanje je kablom ili folijom dali treba biti zrak 30 ili treset?
da bi se zrak ugrijao na 30 treset(pod) se ugrije i do 50 stuonjeva

VeNoM-StinG
24.10.11., 00:23
Ne, nije, napisao je da mu je 20-25 C zimi. Čuvati bou na 20 stepeni nije dobro, tako da mu je potrebno grejanje. Najidealnije je kad ljudi koji čuvaju zmije pišu o čuvanju zmija. To je mnogo bolje nego odgovarati na sva pitanja o svim životinjama, iako nemaš iskustva sa svim tim životinjama.

Mislis da nemam? To sto ovde ne izbacujem slike mojih ljubimaca to ne znaci da nemam -.- .

Slavkot
24.10.11., 21:50
Što se tiče temperature u jednom delu imam spot sijalicu od 150w i keramičku sijalicu (grejač) od 60w, ispod spot sijalice mi je temperatura 32C
a samo sa keramičkim grejačem ne pada ispod 25C. Znači preko dana može da bira topliji i hladniji deo od 25-32C.. a preko noći da boravi na 25C? da li je ok što se tiče same temperature..? hvala

VeNoM-StinG
25.10.11., 00:03
Super ti je temperatura .

maki81
26.10.11., 12:11
Što se tiče temperature u jednom delu imam spot sijalicu od 150w i keramičku sijalicu (grejač) od 60w, ispod spot sijalice mi je temperatura 32C
a samo sa keramičkim grejačem ne pada ispod 25C. Znači preko dana može da bira topliji i hladniji deo od 25-32C.. a preko noći da boravi na 25C? da li je ok što se tiče same temperature..? hvala

Koliko ti je velik terarijum kada uspes da sa kraja na kraj napravis razliku od cak 7 stepeni?

popke
26.10.11., 14:25
..pa procitaj celu temu pa onda komentrisi !!!

Slavkot
29.10.11., 23:37
Uzeo danas zverku :icon_cheers: za sad ispituje teren.. prezadovoljan. Hvala na pomoći.

Slavkot
03.11.11., 11:06
http://s1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/?action=view&current=DSC00752.jpg

VeNoM-StinG
04.11.11., 01:07
Prelepa je :)

Slavkot
09.11.11., 03:24
http://i1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/DSC00752.jpg

http://i1086.photobucket.com/albums/j442/slavko4/DSC00745.jpg

Vlada 71
09.11.11., 09:44
Kako je mocna :D

Nedelja
09.11.11., 09:50
Mnogo je dobra ! :D

Slavkot
09.11.11., 22:43
Fina, suptilna i pomalo krvoločna :D