PDA

Pogledaj punu verziju : fam. Aviculariidae - Theraphosidae?



TheMaki
18.10.11., 00:31
Drugarica mi vratila knjigu iz beskicmenjaka i ja naravno prvo da procitam sta tamo pise o mojoj omiljenoj familiji kad ono - nema. Ali evo sta nadjoh:

Familija Aviculariidae. Objedinjuje preko 600 vrsta koje su poznate kao pticiji pauci. Ovo ime su dobili......
I jos kao primer Acanthoscuria, Theraphosa i Avicularia avicularia. To je definitivno to. Nije mi samo jasno jel ovo neka stara sistematika, alternativno ime ili nesto trece, pa molim nekog ko se vise razume da mi pomogne, jer me sad bas zainteresovalo sta je u pitanju :D Knjiga je od Brajkovica iz 2004te.

JOBAH
18.10.11., 17:00
mislim da je sinonim za Theraphosidae..

mata biolog
18.10.11., 20:21
netočno.
Podred Theraphosidae je podijeljen na 12 porodica i 109 podporodica. jedna od njih su i Aviculariinae u koju spadaju rodovi: Avicularia / Ephebopus / Iridopelma /Pachistopelma / Psalmopoeus / Tapinauchenius.

izvor: http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=213:klasifikacija-paukova-ptia&catid=55:ankonoci&Itemid=175

pročitaj si taj članak za više informacija.

JOBAH
18.10.11., 20:38
promasio si slovo druze :) "Aviculariidae".. http://www.uniprot.org/taxonomy/6895

TheMaki
18.10.11., 21:14
dobar link, fala. ta sistematika je uvek mis nogu da polomi :D

mata biolog
19.10.11., 13:07
dobar link, fala. ta sistematika je uvek mis nogu da polomi :D

ništa, tu smo da si pomažemo!

yowandbm
19.10.11., 20:22
Maki, ta knjiga iz beskičmenjaka je stara bar 30 godina, ako je to ona iz koje uče na PMF-u u NS. A i u nekoj novijoj stručnoj literaturi nema puno o Theraphosidae-ama. Sistematika se stalno update-uje, menja, tako da u raznim udžbenicima možeš da vidiš različite podatke. Najbolje ti je da nađeš neke sajtove usko vezane za sistematiku životinja, to ti je najsigurnije. A za uopštene stvari imaš wikipediu.

TheMaki
20.10.11., 22:54
e mudro zboris, gledala sam onaj post knjiga iz zoologije iz 1800-neke mislim da se samo font promenio :D
Ipak, za ovu kazu da je novija, da su presli na nju ove godine, ranije se koristio Krunic, mozda na tu mislis da je matora, ali ni ova nije daleko odmakla :D

yowandbm
26.10.11., 01:00
Da ja sam iz Krunića učio, knjiga iz 1980-tih. Ima nekih novijih beskičmenjaka od Brajkovića, možda su na to prešli...vreme je.