PDA

Pogledaj punu verziju : pomoć oko odabira guštera



Chibs
22.10.11., 15:38
Evo ljudi sve da vas pozdravim posto sam novi ovde.Zanimam se za neke gustere koji nisu pre zahtevni i pre skupi.Posto znam da za ljubav treba izdvojiti pare ali imam i pitanje da li je obavezno imati zivu hranu ili se moze koristiti suva hrana posto nemam neku preteranu zelju za uzgajanjem buba.Mozda sve ovo zvuci glupo i suludo ali molio bih vas da mi date neki predlog.;)

Bojan
22.10.11., 17:13
ili znash sha oces ili neznash :) leopard gecko ti nije pre zahtevan i pre skup al morash da uzgajash bube (ili kupujesh ako imash nekog blizu tebi) , iguana ti jede suvu hranu ali je zahtevna i relativno skupa :D

Chibs
22.10.11., 17:27
Hvala na pomoci video sam da bradata agama nije skupa a ni zahtevna a moze da jede povrce.e sada dolazi oprema za terarijum koliko kosta samo ta oprema posto imam malo veci EX akvarijum koji moze da posluzi?

Nedelja
22.10.11., 17:36
Najlakse ti je da uzgajas leopard gekona (al i njemu treba puno paznje) ,a i nije zahtevan jer ti treba ter za jednog 60*40*40,ali ti treba ziva hrana i ne treba ti UV lapma jer je leo nocni guster.

Za bradatog ti treba veci akvarijum,a mislim da ne mozes da ga hranis samo povrcem (nisam imao iskustva sa bradatim! )

Chibs
22.10.11., 17:51
procitao sam na nekom sajtu mislim da je to gekogecko pise da ako se od malena nauce na povrce mogu jesti samo to uz neke preparate ne gadi se meni drzati bube ali matorci i nemam gde to da smestim

Ishrana : Ova vrsta agame spada u omnivore(jedu hranu biljnog i životinjskog porekla). Od insekata : Tenebrija(Tenebrio molitor),fobasi(Zoophobas morio),leteralisi(Blatta lateralis),dubije(Blaptica dubia),cvrčci(Gryllus assimilis), miševi mladi, pinkiji, dok još ne dobiju dlaku i ne progledaju. Insekti su im primarna hrana, pored toga kada porastu možete povremeno davati mlade miševe. Hrane se i biljnom hranom, tj. voćem i povrćem. Dok su mladi odbijaju prvih nekoliko meseci biljnu hranu, a neke jedinke preferiraju neku određenu vrstu i nikada ne projedu druge vrste bilja. Treba paziti da se ne daje kiselo voće, kupus i neke druge vrste povrća teške za varenje. Najcešće se daju šargarepa, tikvica, razne vrste salate, bundeva, jabuka, maslačak, hibiskus ... Dok su mladi hrane se prvih 2 meseca otprilike 2 puta dnevno, prvi put kada se ugreju posle paljenja svetla, a drugi put par sati pred gašenje kako bi mogli da svare pojedenu hranu. Kada porastu uglavnom jedu svaki dan jednom. Naravno da se može desiti da neće da jedu svaki dan, pogotovo u zimskom periodu. kopirano sa nsexotics.net

hey-ho
22.10.11., 18:09
Pozdrav! Tesko da ces naci nekog gustera kojeg ces hraniti samo suvom hranom a da guster pritom ostane zdrav. Kao sto rece Bojan, iguna moze jesti suvu hranu ali joj je pored toga potrebno i brdo sveze hrane (razne salate, voce i povrce)
Ja bih preporucio bradatu agamu. Mada ti za nju pored biljne hrane trebaju i bube. Najjednostavnije za gajenje a uz to i nemaju neki specifican miris, su B. dubia.
Nabacis 3-4 kartona od jaja u kutiju i na tome moze da zivi par stotina buba, tj ne treba ti veliki prostor za njih a narastu do velicine da su taman za odraslu agamu, a dok je agama mala, hranis je sa nimfama ovih bubasvaba.
Veruj mi da je dosadno gledati agamu kako jede biljke, kod njih je najinteresantnija munjevita reakcija nakon sto spaze bubu i nacin na koji zvacu plen (mljackaju).
Za odraslu agamu ti treba terarijum duzine od 80cm do jednog metra, sirine otprilike 40cm do 60cm i visine otprilike isto 60-ak cm.
Za razliku od gekona, agame su dosta aktivnije (s obzirom da su dnevne zivotinje) i dosta tolerantnije na uzimanje u ruke - nemaju tako osetljivu kozu.
Jos jeda vrsta dnevnog gustera koja raste manje od agame je collard lizard tj Crotaphytus collaris. Znam da ih je kimo imao u ponudi, ne znam da li sada ima, mozda moze da ti nabavi, ali mislim da oni bas i ne jedu biljke :)

VeNoM-StinG
22.10.11., 18:28
Agama je zahtevnija od Leopard geckona buraz :), a bube mozes i u fijoku od radnog stola da stavis ;)

Chibs
22.10.11., 20:00
nzm videcu hey ho hvala na opseznom opisu porazgovaracu sa matorcima ako budem uzeo cucemo se vidicu za lizarda

darkomarkovic21
23.10.11., 00:19
Slušaj prijatelju, bez buba kako god da okreneš nemožeš.... Naročito ako hoćeš da čuvaš guštera jer je za njih potrebno i po više vrsta buba kojima ćeš da ga hraniš.... Bube ne zauzimaju mnogo mesta, šta znam u jednu kanticu od 5L ja npr čuvam latere, oni su u polici, niti ko vidi kanticu niti ih čuje a i ne smrde jer ih nema mnogo (200-300 kom).. E sad problem je što i ta hrana (bube) zahtevaju neku pažnju, naročito u početku dok se ne uhodaš.... Koliko sam samo puta u prvih mesec-dva čistio te lateralise, stalno su se javljale grinje, buđ i bla bla bla... Sve je rutina... Da kupuješ stalno hranu, nije baš isplativo a i veliko je cimanje....

VeNoM-StinG
23.10.11., 02:05
Slazem se sa Darkom ne treba ti veliki prostor samo malo ljubavi i imaces prelepog gustera kojeg ces hraniti svakog dana sa po 2-3 latera :)

Graciotello
23.10.11., 08:32
Ma uzmes bradatu agamu... A bube sta god da uzmes, sto tebi odgovara, ce trebati... To ti je njima ko lebac :D

darkomarkovic21
23.10.11., 13:00
Moja preporuka, Viper gekoni, ja ih planiram jednog dana :th_love51: , možeš da držiš više komada u teru,mali su (~8cm), imaju mnogo lepu šaru, i jedu samo bube (e to tebi verovatno već nebi odgovaralo)... ;)

Chibs
23.10.11., 13:18
citao sam malo po netu da su za uzgajanje naj lakse B.dubia pise da ne mora da bude poredjani oni kartoni za jaja kazu da moze obicna kutija malo veca da se stavi i da se ubaci posudica sa vodom i jabuke o ako se nema ona folija za gdejanje kazu da moze samo stolna lampa da se uperi blizu i da se greje.Favorit mi je bradonja.moze li mi neko reci koliko otprilike kosta oprema za terarijum sijalice grejaci i to?i kako saopstiti matorcima da hocu malo egzoticnijeg ljubimca? hvala svima na odgovorima
:cool:

Graciotello
23.10.11., 13:33
Evo ovako... meni sve je iskostalo sa opremom, gusterom, hranom, 105 eura. :D Ali bas sve :D. A kazes samo cu uzmem gusteraa :D I oni applaud moraju :D

poskok
23.10.11., 13:35
Idealan guster za tebe je crested gecko (Rhacodactylus ciliatus), sto se tice hranjenja. On se moze hraniti samo MRP-om (koncentrovanom hranom za ciliatuse), naravno pod uslovom da mozes da je nabavljas redovno. Inace nije bas idealna vrsta za prvog reptila, treba malo da pregledas tekstove po internetu pre nego sto ga nabavis. Odustani od nabavke agame ako planiras da je hranis samo povrcem.

Chibs
23.10.11., 13:48
Sve ukupno gledano nije skupo dati 105 jura kako sam ja izracunao mene bi to izaslo oko 80 evra.Ako budem uzimao lepo kupim odradjenu kolicinu dubia.e sada da li se manje agame hrade manjim dubiama ili mora da idu neki crvi.cuo sam da su neki davali one crvice za pecanje bradonji.I evo ako vam nije tesko da napisete sta sve treba od opreme da ima terarijum i oprilike koliko to pojedinacno kosta.znam da smaram ali bio bi zahvalan

Graciotello
23.10.11., 14:00
Eo kako sam ja odradio.... Crvice nemoj da dajes... Uzeo sam 50 odraslih dubia i uskoro sam sam imao i imam stalnu hranu za gustera... O njima pise ovde (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2582) i to kostalo oko 800 din, i imas dugodugodugorocnu hranu... Sad Guster ti je oko 30 eura, terarijum mozda oko 6000 hiljada sa slijalicama ima da se nadje + kalcijum i vitamini nzm kolko su, i pesak nadjes negde, al da nije ovaj kvarcni... Kontaktuj kima (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=961), i samo mu reci da hoces agamu sa full opremom... :) Ispisace ti sve, tako sam ja :D

Chibs
23.10.11., 15:17
Ujak mi je stolar pa da te pitam bi li bila dovoljna dubina 40cm posto nemam prostor i kakav pesak ide

Graciotello
23.10.11., 16:21
Hmm... Ja mi smislim da ne bi trebao da bude veliki problem....
Pesak mozes bilo koji ^^ samo da nije kvarcni (http://www.google.rs/imgres?q=kvarcni+pesak&um=1&hl=sr&sa=N&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbnid=KQl2KLfpjYJkSM:&imgrefurl=http://www.kupujemprodajem.com/Kvarcni-pesak-772847-oglas.htm&docid=vQUjA415vCOuXM&imgurl=http://www.kupujemprodajem.com/photos/oglasi/7/47/772847/big-772847_1-kvarc.JPG&w=550&h=344&ei=siKkTqKoFIrZsgaG7Kj3Ag&zoom=1) :) i da je cist...

Chibs
23.10.11., 16:56
ok.je li problem ako uzmem bradonju oko nove godime msm radi temperature:confused:

Graciotello
23.10.11., 17:05
Pa nzm...a ko je toplo tokom transporta nije problem ^^

Chibs
23.10.11., 19:20
posto sam iz bih a ako bi kupovo u srb onda bi moralo biti pakleno u autu

Graciotello
23.10.11., 20:02
Da.... :))

Chibs
23.10.11., 20:38
Klima na 30 stepeni i vozi misko

hey-ho
24.10.11., 01:13
Dovoljno je da plasticnu flasu napunjenu vrucom vodom stavis pored gustera.

Chibs
24.10.11., 13:40
a ako flasa padne na njega nzm bro videcu kada budem kupovao